Повреди - совети за нивно избегнување

Член од
17 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Немам скинато мускул, ама мислам дека доколку беше тоа случај ќе осетеше многу јака болка и немаше да можеш да стоиш, а не па да изведуваш движења. Мое мислење е дека треба малку да ја одмориш ногата и да чекаш болката да ти се намали.
Се надевам не е ништо, ке направам одредена пауза па ако не ми помине ќе одам да ја снимам.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
119
Поени од реакции
38
_20190705_165229.JPG _20190705_165229.JPG Имам болки во десната дланка кога правам склекови, незнам од што сум ја повредил. Пред 3 недели почна, бев и кај местач пред недела дена ми рече сум ја изместил тетивата и демек ја наместил ама сеуште не престанала болката. Што можр да е проблемот, препорачајте што да направам.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
790
Поени од реакции
215
Пред два дена ми падна тежок предмет на прстот. Втор ден по повреда со Ибруфен и Блокмакс гел ситуацијата е ваква. Петок имам полагање на фитнес тест. Некој типс енд трик како да го истрчам (инекции против болки и слични ствари)?
 

Attachments

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675
Пред два дена ми падна тежок предмет на прстот. Втор ден по повреда со Ибруфен и Блокмакс гел ситуацијата е ваква. Петок имам полагање на фитнес тест. Некој типс енд трик како да го истрчам (инекции против болки и слични ствари)?
Sto napravi?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
67
Поени од реакции
24
Некој добар киропрактичар во Скопје? Или не постои таков кај нас
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Од синоќа имам интензивна болка кога ќе ја спуштам раката целосно надоле (да ја опуштам) на точкава што е означена на сликата и болката се шири накај вратот дури. Сабајлево пробав да се истегнам, кога се тегнам не боли ама рамото ми искрцка ептен гласно.
14E4EB0D-217F-47DB-A7FB-8F48CEA00292.png
Последниве две недели правам вежби за раце, гради и грб ама не е тоа со некои тежини, максимум со по 4 кила. Може да сум зезнала нешто од мускулите или некоја тетива?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.154
Поени од реакции
18.094
Од синоќа имам интензивна болка кога ќе ја спуштам раката целосно надоле (да ја опуштам) на точкава што е означена на сликата и болката се шири накај вратот дури. Сабајлево пробав да се истегнам, кога се тегнам не боли ама рамото ми искрцка ептен гласно.
Прегледај го приврзокот 221019
Последниве две недели правам вежби за раце, гради и грб ама не е тоа со некои тежини, максимум со по 4 кила. Може да сум зезнала нешто од мускулите или некоја тетива?
Паузирај додека не ти престане болката. Јас со недели не можев да вежбам, а во нормални околности не ме болеше ништо. Осеќам дека си кампањски вежбач како мене и од искуство ти пишувам, не сум експерт. Пробај да се масираш со фастум гел или сличен. Затоа е потребна градација во вежбање, да почнеш со помали серии и тежини....а најдобро е чоек да е константен.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Паузирај додека не ти престане болката. Јас со недели не можев да вежбам, а во нормални околности не ме болеше ништо. Осеќам дека си кампањски вежбач како мене и од искуство ти пишувам, не сум експерт. Пробај да се масираш со фастум гел или сличен. Затоа е потребна градација во вежбање, да почнеш со помали серии и тежини....а најдобро е чоек да е константен.
Не, почнав да вежбам пред 3.5 месеци и тоа со помош на ептен искусен тренер. Првите два месеца вежбав скоро секој ден, а последниве месец и пол полабаво одам, 2-3 пати неделно. Али мислам дека неактивноста од претходните дваестина години си има направено свое. Претходно правев вежби за цело тело, ама сега последниве недели као ај нозете да ги одморам и вака пофокусирани вежби за раце, грб и стомак правам.
Ма да како што спијам во некои ненормални положби може и во спиење нешто да сум набила или изместила. Најбоља констатација што ја добив денес беше дека ако имаш над 30 години и кога се разбудиш сабајле не те боли ништо значи си умрел, па се тешам така сега :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.154
Поени од реакции
18.094
Не, почнав да вежбам пред 3.5 месеци и тоа со помош на ептен искусен тренер. Првите два месеца вежбав скоро секој ден, а последниве месец и пол полабаво одам, 2-3 пати неделно. Али мислам дека неактивноста од претходните дваестина години си има направено свое. Претходно правев вежби за цело тело, ама сега последниве недели као ај нозете да ги одморам и вака пофокусирани вежби за раце, грб и стомак правам.
Ма да како што спијам во некои ненормални положби може и во спиење нешто да сум набила или изместила. Најбоља констатација што ја добив денес беше дека ако имаш над 30 години и кога се разбудиш сабајле не те боли ништо значи си умрел, па се тешам така сега :D
не можам да ти кажам колку не си у право за болдот. Тука си у една физичка зрелост у која само е намалена флексибилноста на телото, инаку искуството треба да те учи колку треба да запнуваш. Јас сум над 30 и оваа година имам многу поминато и во километри и во вежбање. Тој некој период од месец и пол не правев склекови и не дигав тегови, ама затоа трчав и планинарев.
Праи нешто друго што не ти го ангажира повреденово место.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.632
Поени од реакции
12.489
Од синоќа имам интензивна болка кога ќе ја спуштам раката целосно надоле (да ја опуштам) на точкава што е означена на сликата и болката се шири накај вратот дури. Сабајлево пробав да се истегнам, кога се тегнам не боли ама рамото ми искрцка ептен гласно.
Прегледај го приврзокот 221019
Последниве две недели правам вежби за раце, гради и грб ама не е тоа со некои тежини, максимум со по 4 кила. Може да сум зезнала нешто од мускулите или некоја тетива?
Тендонитис е најверојатно.
Одмор, мраз, масажа со притискање со палците, антиинфламаторна храна и зачини и за неколку денови треба да ти помине.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom