Повреди - совети за нивно избегнување

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Каде да најдам таков човек ? после ќе идам у маало кај еден,мести се тој,ми помогна и за друга повреда...ваљда ќе ми помогне...
Тој е најверојатно киропрактичар (такозвани местач) .
Иначе со упат од матичен ќе те прати кај физијатар, во капиштец се наоѓа клиниката за рехабилитација. Ќе те прегледа најнормално во какви положби те боли и ќе ти каже што како да правиш за да не те боли.
Покрај на клиника можеш и приватно да отидеш во физиотерапевтска/физијатарска клиника ако имаш видено негде или некој ако има овде да препорача. :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Тој е најверојатно киропрактичар (такозвани местач) .
Иначе со упат од матичен ќе те прати кај физијатар, во капиштец се наоѓа клиниката за рехабилитација. Ќе те прегледа најнормално во какви положби те боли и ќе ти каже што како да правиш за да не те боли.
Покрај на клиника можеш и приватно да отидеш во физиотерапевтска/физијатарска клиника ако имаш видено негде или некој ако има овде да препорача. :)
У болница бил :confused:

колку пари ќе ми земат на тоа во Капиштец ? нема негде поблиску ?
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Леле денес се испотепав у теретана, едноставно не ми беше денот... влегување у теретана и да си наместам килажа на бенчот вадење теговите од левата страна на шипката шипката се преврте падна доле, после некое време си ја акнав ногата од бенчот имам модрица, потоа се сопнав од неколку тега што беа на земја се утепав:confused:
 
П

Паган-др

Гостин
Имал некој сличен проблем ко мојот при трчање?

Ми се случуваше од време на време и пред тоа кога трчав, и денес, после 2 недели пауза (одмори etc) пак истата болка. Од левата половина на стомакот, во пределот под пупакот негде. Значи не баш под пупакот, туку од левата страна. Некоја внатрешна болка, ако застанам да одморам ќе пројде, ама страв почнува да ме фаќа.

И не ме фаќаше одма кога ќе почнев да трчам, туку по извесно време.

Чисто од замор е болката, или имал некој вакво искуство што завршило посериозно?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имал некој сличен проблем ко мојот при трчање?

Ми се случуваше од време на време и пред тоа кога трчав, и денес, после 2 недели пауза (одмори etc) пак истата болка. Од левата половина на стомакот, во пределот под пупакот негде. Значи не баш под пупакот, туку од левата страна. Некоја внатрешна болка, ако застанам да одморам ќе пројде, ама страв почнува да ме фаќа.

И не ме фаќаше одма кога ќе почнев да трчам, туку по извесно време.

Чисто од замор е болката, или имал некој вакво искуство што завршило посериозно?
Не дишеш правилно. Диши со дијафрагмата, не со градите.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Имал некој сличен проблем ко мојот при трчање?

Ми се случуваше од време на време и пред тоа кога трчав, и денес, после 2 недели пауза (одмори etc) пак истата болка. Од левата половина на стомакот, во пределот под пупакот негде. Значи не баш под пупакот, туку од левата страна. Некоја внатрешна болка, ако застанам да одморам ќе пројде, ама страв почнува да ме фаќа.

И не ме фаќаше одма кога ќе почнев да трчам, туку по извесно време.

Чисто од замор е болката, или имал некој вакво искуство што завршило посериозно?
Мене така ми беше,многу одамна...замор е тоа,а и неправилно дишење..у глобала,ништо страшно.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ми треба совет, усовршував вештини, фокусерот ми беше ставен директно во глава а противникот ми ги држеше рацете за врат обидуваејки се да се отргнам со десната нога го удрив во десниот бут и го кутнав на земја, сакаејки да го удрам со бокс несакејки и он ја испружи раката и ме удри по раката близу лактот, ми се чини како некоја вена да е повредена, што да правам ? Со завој не ме боли пошто е стегната и не осеќам болки кога не го фаќам но кога ке го стиснам ептен ме боли ? Што ке да е ? Има ли некое решение за побрзо заздравување ?
 
Член од
23 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
2
Dali znae nekoj kade potocno se naoga eden mestac po ime Ali vo Novo Lisice? Fala vi odnapred
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Земете истегнувајте се пред вежбање и после.Со тоа млечната киселина побрзо се трга од мускулот и можеш побрзо да се опоравиш за следниот тренинг да биде побрз.Јас се истегнувам секој ден по 10-15 мин и има повеќе резултати од кога не се истегнувам.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Dali znae nekoj kade potocno se naoga eden mestac po ime Ali vo Novo Lisice? Fala vi odnapred
2ца браќа се тие...едниот е сместен,од Лазо Ангеловски школото(основно) едно 200-300 метри,прашај некој што ќе видиш,дали знае кај е Алек продавницата,таа е до влезот на Али...ќе стигнеш до продавницаата,и праашај внатре на кој спрат е...

ако не е дома,другиот живее незнам како по точно да ти објаснам...Пица 5 е во негова близина,ама не верувам дека знаеш кај е пица 5..:D
--- надополнето: 23 август 2012 во 23:44 ---
Земете истегнувајте се пред вежбање и после.Со тоа млечната киселина побрзо се трга од мускулот и можеш побрзо да се опоравиш за следниот тренинг да биде побрз.Јас се истегнувам секој ден по 10-15 мин и има повеќе резултати од кога не се истегнувам.
Што истегнување праиш за тие 15 минути ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
2ца браќа се тие...едниот е сместен,од Лазо Ангеловски школото(основно) едно 200-300 метри,прашај некој што ќе видиш,дали знае кај е Алек продавницата,таа е до влезот на Али...ќе стигнеш до продавницаата,и праашај внатре на кој спрат е...

ако не е дома,другиот живее незнам како по точно да ти објаснам...Пица 5 е во негова близина,ама не верувам дека знаеш кај е пица 5..:D
--- надополнето: 23 август 2012 во 23:44 ---


Што истегнување праиш за тие 15 минути ?
https://www.youtube.com/watch?v=sGa3sf5GxPg
 
Член од
23 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
2
Mislis na pica 5 sto e vo blizina na grcka ambasada? Inace fala ti mnogu. :D
 
D

dbt

Гостин
Еве веќе поминаја 3 недели одкако почнав со интензивни кардио тренизни, интензивно трчање 2 сати дневно 3 пати во неделата, возење велосипед на долги релации (успони каде што оптеретувањето е максимално). Првичните болки во мускулите ги снема по првата недела (не бев долго залежан 1-2 месеци каде што завршив со играње кошарка во сала), само вчера кога пробав да ги истрчам предвидените км почуствував јака болка во пределот на колковите, абе како да стружат коските ко да нема подмачкување, се откажав по 4-5 изминати км, болките беа неподносливи :(. Некое чаре за оваа состојба?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Еве веќе поминаја 3 недели одкако почнав со интензивни кардио тренизни, интензивно трчање 2 сати дневно 3 пати во неделата, возење велосипед на долги релации (успони каде што оптеретувањето е максимално). Првичните болки во мускулите ги снема по првата недела (не бев долго залежан 1-2 месеци каде што завршив со играње кошарка во сала), само вчера кога пробав да ги истрчам предвидените км почуствував јака болка во пределот на колковите, абе како да стружат коските ко да нема подмачкување, се откажав по 4-5 изминати км, болките беа неподносливи :(. Некое чаре за оваа состојба?
Синдром прекумерено вежбање.Сега наместо кардио уклучи вежбање со сопствена тежина и ластици или тегови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom