Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Го прочитав уште еднаш и повторно не најдов во него никакво откритие на некакви марсовци, туку само откритие на неживото соединение метан кое било најдено на Марс.
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Го прочитав уште еднаш и повторно не најдов во него никакво откритие на некакви марсовци, туку само откритие на неживото соединение метан кое било најдено на Марс.
Ама признај дека пак ги прескокна првите 6 збора од статијата.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323



О луѓе, еве еден пример па, слушнете го! Оние на кои вие покрај Аллах им се клањате,навистина, не можат да создадат ниту мушичка,макар поради неа и да се соберат. ” (Ел – Хаџџ, 73.)

Па атеисти, предизвикот сеуште е отворен за сите вас. Ќе се обидете ли? :smir::smir::smir:
Ми се свиѓа реченицава.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113



О луѓе, еве еден пример па, слушнете го! Оние на кои вие покрај Аллах им се клањате,навистина, не можат да создадат ниту мушичка,макар поради неа и да се соберат. ” (Ел – Хаџџ, 73.)

Па атеисти, предизвикот сеуште е отворен за сите вас. Ќе се обидете ли? :smir::smir::smir:
Ајде бе важи. Ама првен Алах нека ми создаде една пред мои очи па после јас ќе му создадам 100 ако сака.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Одговор: И двете.

Прашање: Што е Бог, црнец или белец?
Одговор: И двете.

Прашање: Дали Мајкл Џексон е Бог?
Прашање..ДАЛИ ТЕМА Е ЗА СЕИР...Ако не сте кадарни да одговорете на прашањето не правете циркузијада од подфорумот...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.119
Поени од реакции
5.888
Прашање..ДАЛИ ТЕМА Е ЗА СЕИР...Ако не сте кадарни да одговорете на прашањето не правете циркузијада од подфорумот...
Секако дека не е за сеир темава, али се избаци типот со чудно прашање што нема никаква врска со темава.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ајде бе важи. Ама првен Алах нека ми создаде една пред мои очи па после јас ќе му создадам 100 ако сака.
Gledajki go zivotot na zemjata(kletkite,bakteri,virusi) od mikroskopski aspekt,gledajki ja nivnata funkcija,harmonija na rabota,adaptiranost i slicno ke svatime deka se raboti za intelegenenten dizajn t.e gi kreirala nekakva intelegencija-za mene toa e bog.

Na pr:Ako izlezeme nadvor vo planina i vidime nekoja karpa so odredena forma ke sfatime deka formata na karpata e takva kakva sto e zaradi erozii,drugite karpi pokraj nea i slicno no ako vidime nekoja prekrasna zgrada,okolu zaobikolena so prekrasen park znaeme deka nekoja intelegencija ja stvorila taa zgrada t.e ne nastanala e sama po sebe.

I sega ve molam samo ne pisete crap kako a sto so bolestite,so patenjata ,kade e bog i slicno(posto skoro site mi go pisuvaat toa)-Posto na zemjata postoi loso i dobro i samite nie odbirame kakvi ke sme t.e samite nie sme vinovni za poveketo bolesti na primer:pricinite se sekugas sexualnite akti,nasiot nacin na ziveenje,zracenja i slicno a isto e i so prirodnite katastrofi posto mnogu si ja cuvame zemjata:smir:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Gledajki go zivotot na zemjata(kletkite,bakteri,virusi) od mikroskopski aspekt,gledajki ja nivnata funkcija,harmonija na rabota,adaptiranost i slicno ke svatime deka se raboti za intelegenenten dizajn t.e gi kreirala nekakva intelegencija-za mene toa e bog.

Na pr:Ako izlezeme nadvor vo planina i vidime nekoja karpa so odredena forma ke sfatime deka formata na karpata e takva kakva sto e zaradi erozii,drugite karpi pokraj nea i slicno no ako vidime nekoja prekrasna zgrada,okolu zaobikolena so prekrasen park znaeme deka nekoja intelegencija ja stvorila taa zgrada t.e ne nastanala e sama po sebe.

I sega ve molam samo ne pisete crap kako a sto so bolestite,so patenjata ,kade e bog i slicno(posto skoro site mi go pisuvaat toa)-Posto na zemjata postoi loso i dobro i samite nie odbirame kakvi ke sme t.e samite nie sme vinovni za poveketo bolesti na primer:pricinite se sekugas sexualnite akti,nasiot nacin na ziveenje,zracenja i slicno a isto e i so prirodnite katastrofi posto mnogu si ja cuvame zemjata:smir:
Тоа што за тебе е бог тоа за мене е еволуција. Исто интелегнтниот дизајн нема допирни точки со постојачките богови. Така да и да постои интелегентен дизајн тоа нема да биде бог каков што се замислиува.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Тоа што за тебе е бог тоа за мене е еволуција. Исто интелегнтниот дизајн нема допирни точки со постојачките богови. Така да и да постои интелегентен дизајн тоа нема да биде бог каков што се замислиува.
Brat evolucijata e samo eden mal del od kletocnata sovrsena rabota,dali bilo toa ednokletocni ili multikletocni organizam.Jas ke te prasam samo edno:Sto ti mislis za molekularniot del na odredena kletka i bakterija,za transkripcija i translacija na DNA t.e kakvi samo slozeni funckii vrsi edna odredena kletka ili nekoj mikroorganizam za da na kraj kako rezultat se proizvede odredena aminokiselina t.e da kreira produkti pobrebni za samata kletka vo odvisnost na nejzinite potrebi vo dadeniot moment.Isto vrz taa baza da receme bakteriite i nivnata formacija na enzimi(b-laktamaza) ili flageli(kakvo sovrsenstvo e samo nivniot promotor i funkcionalnosta na dvizenjeto) na kraj moeto prasanje e :DALI OVA TEBE TI LICI NA HEMIJA?
Posto takva sovrsentvost i takva intelegencija da nastanala po nekojsi , da ne recam smotan pat ne e mozna,toa ti e isto kako da frlas cela azbuka vo vozduh i celo vreme da izleguvaat perfektni zborovi so na kraj ke kreiraat remek delo na umetnosta kako na primer HAMLET ili nesto slicno.
Razmisli:smir:
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Ниедна причина на светов, не би ме натерала да бидам атеист!
Јас верувам во Бога, а оние кои не веруваат...тоа е нивен избор, и нема да коментирам!:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom