Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
12 причина......нема да има тепачки за местоположбата на црквите:vozbud:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
14. Причина

On his way to Cameroon, the Pope said HIV/Aids was "a tragedy that cannot be overcome by money alone, that cannot be overcome through the distribution of condoms, which can even increase the problem".

Ова го изјавува во африка каде се очекува во период од 15 години да има над 80 милиони жртви од оваа болест.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Брејкер, страшно си контрадикторен, го гледаш Бог во (не)совршеноста на клетките, и ми велиш дека не ја оправдуваш својата неписменост со него...
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Брејкер, страшно си контрадикторен, го гледаш Бог во (не)совршеноста на клетките, и ми велиш дека не ја оправдуваш својата неписменост со него...
Pogresno me imas svateno,jas kako sto kazav-veruvam vo bog ne zaradi toa sto ne mozam da najdam nekoj odgovori na nekoi odredeni prasanja.Ednostavno kako sto kazav so kletkite i red drugi raboti koi za mene se mnogu intelegentno kreirani samo mi go potvrduvaat negovoto postoenje (te molam sega nemoj da recis baras potvrda neznam sto ,posto odsekogas sum veruval vo boga).:smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Pogresno me imas svateno,jas kako sto kazav-veruvam vo bog ne zaradi toa sto ne mozam da najdam nekoj odgovori na nekoi odredeni prasanja.Ednostavno kako sto kazav so kletkite i red drugi raboti koi za mene se mnogu intelegentno kreirani samo mi go potvrduvaat negovoto postoenje (te molam sega nemoj da recis baras potvrda neznam sto ,posto odsekogas sum veruval vo boga).:smir:
Убаво те иам сватено. Ти незнаеш како и од каде се настанати клетките, и зошто толку совршено работат. Па тврдиш дека Бог ги создал..
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Убаво те иам сватено. Ти незнаеш како и од каде се настанати клетките, и зошто толку совршено работат. Па тврдиш дека Бог ги создал..

Nikoj ne znae kako nastanale kletkite (abiogenezata ne e dokazana niti ke bide nekogas dokazana i pokraj golemiot vlozen trud na naucnicite) a za sovrsenosta ne baram zosto,nego ednostavno kazav deka mnogu intelegentno funkcioniraat(nesto sto ne moze da e slucajnost) i vrz taa osnova tvrdam deka postoi visa sila t.e bog.:smir:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
И добро мислиш,елхамдулиллах! :)


Значи, прашањето на создавање потполно е резервирано за Возвишениот Бог и воопшто не подлегнува на било каква рационална расправа.


Ако веќе се појават поединци со став дека овој свет е создаден случајно, ќе одговориме дека наполната случајност никогаш не може да создаде толку прецизен систем во вселената како што е веќе постоечкиот. Тоа е апсолутно исклучено и неможно, без оглед на поминувањето милиони години од постоењето на оваа вселена.


Ако пак, се појават поедини научници и утврдат дека отсекогаш постоеле атоми кои што мирувале, па се раздвижиле, умножиле и обединиле ( па така ја формирале вселената), ние ќе ги прашаме:


“ А кој ги создал тие честички и кој ги помрднал од состојбата на мирување?”


Ако пак речат дека животот започнал од една станица во водата како резултат на хемиските реакции, ние ќе ги запрашаме:


“ А кој ги создал тие хемиски реакции за да ја создаде таа станица?”...


Со лицата кои што тврдат слични работи , ние никогаш нема да влеземе во бесмислена и бесплодна дебата за тоа, туку само ќе им соопштиме дека во чудата на Создателот спаѓа и тоа што тој нас не известил за појавата и доаѓањето на таквите научници многу понапред пред да се појават тие. Што повеќе, дури не известил дека тие луѓе се заблудени , т.е. луѓе кои што живеат во заблуда, а врз тоа и уште многу други ги повикуваат во заблуда. За тоа , Аллах / Бог џ.ш. вели:


Јас нив не ги имав за сведоци при создавањето на небесата и Земјата и при создавањето нивно, и не ги земав за помош скршнатите во заблуда!” ( Ел – Кехф, 51.)


Така можеме да ги видиме оние кои што доаѓаат со своите лажни теории за на луѓето да ги одведат во заблуда како зборуваат за почетокот на создавањето на небесата и Земјата и за почетокот на создавањето на човекот. Гледаме денес кој заговара дека човекот настанал од мајмун. Во прашање е теоријата која просто ја преплавува бесмисленоста и навредата на здравиот памет.


Ние уште немаме видено мајмун кој што се претворил во човек, а ако човекот потекнува од мајмун, зошто тогаш мајмуните останале во својата форма и зошто и тие не се претвориле во луѓе. Ако сето тоа е точно, кој, односно, што во тој случај спречило и на нив да им се случат истите промени, ако веќе нешто такво се случило во минатото?!...


Заговорниците на оваа теорија заборавиле дека за постоењето на човекот е нужно постоењето на машко и женско, во спротивно ќе изумре видот, а тие, кога веќе утврдиле дека мајмунот се претворил во човек, заборавиле да спомнат откаде дошол мајмунот кој што се претворил во жена, за да би дошло до репродукција...


За да не навлегуваме подлабоко во неплодна дебата на заговорниците со слични идеи им препорачуваме:


Атеисти, вие самите ја потврдувате верата и Аллаховиот говор!”

:smir::smir::smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Nikoj ne znae kako nastanale kletkite (abiogenezata ne e dokazana niti ke bide nekogas dokazana i pokraj golemiot vlozen trud na naucnicite) a za sovrsenosta ne baram zosto,nego ednostavno kazav deka mnogu intelegentno funkcioniraat(nesto sto ne moze da e slucajnost) i vrz taa osnova tvrdam deka postoi visa sila t.e bog.:smir:
Да. Точно. Никој незае како настанале клетките. Пошто НЕЗНААТ викаат дека е Бог.
Кога би знаеле. Све би било ок.
Значи.
Незнаењето е оправдание за постоење на Бог.
Едноставно, прифати, незнаеш нешто, крај, незнаеш, пробај да дознаеш на логичен начин, не викај дека Бог го створил пошо ти е најлесно да прифатиш..

edit:модераторот вмеша малку прсти во постот
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Se osporuva postoenjeto na bog ne poradi toa sto ima slucajnost-nema slucajnost, ona sto ne moze da se predvidi ne nastanuva slucajno tuku ne moze da se otkrijat pricinite koi po sebe si postojat
se osporuva postoenjeto na bog samo poradi zloto, stradanjeto, nepravdite, smrtta
bidejki nisto ne moze da nastane slucajno to est bez pricina
sledi deka se sto se slucuva e bozja voplja
a toa go negira bog kako praveden.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Зарем некој совршен би создал створ кој е најголем предатор на сопствениот вид?:kesa:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Se osporuva postoenjeto na bog ne poradi toa sto ima slucajnost-nema slucajnost, ona sto ne moze da se predvidi ne nastanuva slucajno tuku ne moze da se otkrijat pricinite koi po sebe si postojat
se osporuva postoenjeto na bog samo poradi zloto, stradanjeto, nepravdite, smrtta
bidejki nisto ne moze da nastane slucajno to est bez pricina
sledi deka se sto se slucuva e bozja voplja
a toa go negira bog kako praveden.

A od koga znael covekot sto e pravda a?!

Lugeto se nemokni, ne sposobni. Digni ja glavata nagore kon nebo i gledaj, zarem odednas ti se pojavija tie zvezdi, planeti i milion cuda. Da ne se halucinacii slucajno?!

Nemoj da mi kazes deka prirodata ne stvorila, zosto so toa go potvrduvas postoenjeto na nadprirodna sila t.e Bog

Kako sto rekol Ajnshtajn: Ne postoi ZLO. Toa e samo nedostig na dobrina.

Kako sto ne postoi i nokta, koja e posledica od nedovolno prisutsvo na svetlina vo eden period od Denot.

Coveckiot um e beskonecen, ali samo vo realnosta. Toa e nasata granica, realnosta, koja ni ja dade Semokniot Bog, a toj e daleku mnogu poveke od toa.
 
A

ateist

Гостин
Lugeto se nemokni, ne sposobni. Digni ja glavata nagore kon nebo i gledaj, zarem odednas ti se pojavija tie zvezdi, planeti i milion cuda. Da ne se halucinacii slucajno?!
ЦЕЛО време кажуваме дека не се халуцинации...

постојат и се менуваат веќе 15 милијарди години од биг бенгот....

верувај си малце на очите ....

има и телескопи и сателити ии.....свашта
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
ЦЕЛО време кажуваме дека не се халуцинации...

постојат и се менуваат веќе 15 милијарди години од биг бенгот....

верувај си малце на очите ....

има и телескопи и сателити ии.....свашта
Hehe, jas veruvam vo naucnicite, se sto ima gore toa e realnost.
Epa kazi togas, koj go pravi toj Big Bang?! Vrti kolku sakas, nesto SEMOKNO ti izleguva, a ti nareci go kako sakas, Bog, nadprirodna sila, priroda, slucajnost, isto ti e.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
A od koga znael covekot sto e pravda a?!

Lugeto se nemokni, ne sposobni. Digni ja glavata nagore kon nebo i gledaj, zarem odednas ti se pojavija tie zvezdi, planeti i milion cuda. Da ne se halucinacii slucajno?!

Nemoj da mi kazes deka prirodata ne stvorila, zosto so toa go potvrduvas postoenjeto na nadprirodna sila t.e Bog

Kako sto rekol Ajnshtajn: Ne postoi ZLO. Toa e samo nedostig na dobrina.

Kako sto ne postoi i nokta, koja e posledica od nedovolno prisutsvo na svetlina vo eden period od Denot.

Coveckiot um e beskonecen, ali samo vo realnosta. Toa e nasata granica, realnosta, koja ni ja dade Semokniot Bog, a toj e daleku mnogu poveke od toa.
ајнштајн не верувал во бог.
во рајот се ќе било совршено
значи не мора да има зло
пошто у рајо саде убини ќе има
и не ќе било досадно
така да добро ве инФОРМИРААТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom