Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Наука : Атеизам = 32 : 9

Баш пријатно ме изненади фактот што повеќето форумџии на овој форум и веруваат повеќе на науката отколку на атеизмот :)
Штета што науката не верува во бога па можеби ќе ги поврзеше овие две. Ама тоа е што е.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Споредбата ти е невероватно глупа. Ја сум атеист [ Човек кој верува дека не постои Бог ] па гласав за науката, зошто и верувам на науката,
Се согласувам дека споредбата е глупа, но потенцирам дека е исто толку глупа колку што е и глупа споредбата која ја има направено авторот на темата "11 причини зошто сум атеист" каде тој прашува: Во што верувате: во Бог или во наука?
Епа оваа тема е разоблучување на глупоста таму и затоа поставува контра прашање: Во што верувате: во атеизам или во наука?

Зошто сте крајно субјективни? Зошто првата споредба не ви е глупа, а втората ви е глупа, кога се работи за идентични компарации теисти-наука и атеисти-наука?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Се согласувам дека споредбата е глупа, но потенцирам дека е исто толку глупа колку што е и глупа споредбата која ја има направено авторот на темата "11 причини зошто сум атеист" каде тој прашува: Во што верувате: во Бог или во наука?
Епа оваа тема е разоблучување на глупоста таму и затоа поставува контра прашање: Во што верувате: во атеизам или во наука?

Зошто сте крајно субјективни? Зошто првата споредба не ви е глупа, а втората ви е глупа, кога се работи за идентични компарации теисти-наука и атеисти-наука?
Затоа што ти непрашуваш дали постои Бог туку дали постои некоја интелегенција која контроира се.
Во ниту една религија ниту еден бог не може да се карактеризира со оние работи кои ти си ги напишал бидејќи верувањата на религиите си имаат свои теории за самиот постанок.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Грешка си igor. Во речиси сите религии неколку од атрибутите на Бог се и интелигентен и плански Создател кој контролира се. Таков е христијанскиот Бог, таков е Исламскиот Бог, таков е и еврејскиот Бог.

И уште нешто, која е поврзаноста на твојот коментар со мојот коментар кој си го цитирал?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Грешка си igor. Во речиси сите религии неколку од атрибутите на Бог се и интелигентен и плански Создател кој контролира се. Таков е христијанскиот Бог, таков е Исламскиот Бог, таков е и еврејскиот Бог.

И уште нешто, која е поврзаноста на твојот коментар со мојот коментар кој си го цитирал?
Ти ја критикував споредбата како нелогична.

Инаку не сум грешла. Христијанството вели бог ја создал земјата за седум дена. Денес ние знаеме дека тоа е чиста глупост.

Исто христијанството вели адам и ева се првите луѓе, а науката вели дека ние и човеколиките мајмни имаме заеднички предок (кој не бил адам или пак ева).

Има стотици вакви примери.
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Наука : Атеизам = 32 : 9

Баш пријатно ме изненади фактот што повеќето форумџии на овој форум и веруваат повеќе на науката отколку на атеизмот :)
Мене па ме изненадија опциите за гласање.

Атеизмот е неверување во религиите, => верување во науката. Е сега во кои делови од науката, чии теории и во какви безвезни тврдења то е друга работа.

И ај ако можи да се додади опција „оваа анкета нема смисла‘‘ за да можам и јас да гласам.
 
Х

Ханзо

Гостин
Атеизмот е неверување во религиите, => верување во науката.
Чудно ми е како ги поставувате работите. На една страна ја имаме приказната за белобрадиот кој создава сешто за седум дена, а од друга страна еден куп човечиња кои приказната ја сфатиле буквално и како последица на тоа станале атеисти. Како што би рекол дедо ми „Абе каков Господ, Американциве луѓе праќаат во вселена, ти Господ“. Не му замерувам, стар ем необразован човек е. :) Точно, луѓето почнале да веруваат во виша сила зашто не можеле да си ги објаснат природните појави, за ние денес да можеме да ги објасниме и само да го потврдиме постоењето на таа виша сила, или виша интелигенција, планскиот Создател.
Старата битка „наука против религија“ е безмалку бесмислена зашто тие всушност се надополнуваат една со друга, затоа и оваа анкета има повеќе смисла од онаа другата која што беше спомната.
И ве молам, не ја сфаќајте буквално Библијата. :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
И да има господ
сепак постојат многу религии
ако си христијанин не си муслиман
ако си муслиман не си...
и така натаму
затоа бог или постои
но нема врска со човечките претстави за него
или не постои воопшто.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ти ја критикував споредбата како нелогична.

Инаку не сум грешла. Христијанството вели бог ја создал земјата за седум дена. Денес ние знаеме дека тоа е чиста глупост.

Исто христијанството вели адам и ева се првите луѓе, а науката вели дека ние и човеколиките мајмни имаме заеднички предок (кој не бил адам или пак ева).

Има стотици вакви примери.
"Земјата не е направена за 7 дена буквално, Библијата не треба да се сваќа буквално..."

Овој одговор ќе го добиеш од вернк..и сам знаеш дека ова ќе ти го кажат, незнам шо спомињаш..
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
"Земјата не е направена за 7 дена буквално, Библијата не треба да се сваќа буквално..."

Овој одговор ќе го добиеш од вернк..и сам знаеш дека ова ќе ти го кажат, незнам шо спомињаш..
Не за 7 дена..буквално..
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
GoD.HateUSaLL si veli I'm right and you are not haha :)... Jas ne sum golem vernik, bibliite vo medieval vreme, sto i ne se porazlicni so segasnive, se napisani od vladeteli koi prevrtuvale se za nivna korist, tolku lagi i gluposti se iznapisani za ovie 2000 godini sto ne mi stima :) Jas se smetam za spiritualna osoba koja se bavi so meditiranje itn... Ne se zamaram so religii tolku mnogu...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не за 7 дена..буквално..
I can read j0 mind! <3

GoD.HateUSaLL si veli I'm right and you are not haha :)... Jas ne sum golem vernik, bibliite vo medieval vreme, sto i ne se porazlicni so segasnive, se napisani od vladeteli koi prevrtuvale se za nivna korist, tolku lagi i gluposti se iznapisani za ovie 2000 godini sto ne mi stima :) Jas se smetam za spiritualna osoba koja se bavi so meditiranje itn... Ne se zamaram so religii tolku mnogu...
E, ја да ти кажам шо сум, на гз ќе паднеш xD Спиритуален атеист заведен како православен христијанин...

/fail..
 
R

RAYTHEON23

Гостин
NE glasam...od koga ateizmot se poistovetuva so nauka...moze e lecenje frustracii...moze ne...ama nauka ne e???

moze da ima odredeni filozofski gledista na zivotot,ama poveke pluka na religijata,a naukata ne go pravi toa...oti si ima principi zacrtano razlicni od ateistite
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
"Земјата не е направена за 7 дена буквално, Библијата не треба да се сваќа буквално..."

Овој одговор ќе го добиеш од вернк..и сам знаеш дека ова ќе ти го кажат, незнам шо спомињаш..
Не може така. Ако веруваш во Христијанството веруваш во се. Или можеби сите си веруваме во што сакаме, а само се декларираме како христијани?

Ако сакаш да веруваш во некој интелегентен дизајн треба да биде јасно дека тој бог (или што и да е) нема никаква врска со оној бог од верите на земјава.

Наука не оди заедно со религиите на кои ни се нас познати. Пред се земи во предвид дека сите поданија и верувања се покажуваат како погрешни од научна гледна точка.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не може така. Ако веруваш во Христијанството веруваш во се. Или можеби сите си веруваме во што сакаме, а само се декларираме како христијани?

Ако сакаш да веруваш во некој интелегентен дизајн треба да биде јасно дека тој бог (или што и да е) нема никаква врска со оној бог од верите на земјава.

Наука не оди заедно со религиите на кои ни се нас познати. Пред се земи во предвид дека сите поданија и верувања се покажуваат како погрешни од научна гледна точка.
corbajijata ne gi videl tezite za multivselena vo koi mNOOOOgu konfiguracii se mozni PA TAKA I OVAA...a da i zivotot kako hemiski proces ne mora da bide na OVAA osnova
 

Kajgana Shop

На врв Bottom