Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
corbajijata ne gi videl tezite za multivselena vo koi mNOOOOgu konfiguracii se mozni PA TAKA I OVAA...a da i zivotot kako hemiski proces ne mora da bide na OVAA osnova
Мислиш мултиуверзумот? И не те рабирам што мислиш со тоа Ovaa osnova? На која сонова мислиш.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Мислиш мултиуверзумот? И не те рабирам што мислиш со тоа Ovaa osnova? На која сонова мислиш.
mislam na hemiska osnova..ako za nas SO2 e steten ili pak arsenot NE znaci deka..ne mooze da postoi druga forma na ZIVOt adaptirana na drugi uslovi,toa ne e za isklucuvanje..i da mislam na MNOOOGU konfiguracii na vselenata...pa i samiata golema eksplozija ne ja isklucuva taa moznost,imeno od bezzakonie sistemot se stremi kon ekvilibrium...toa ne znaci deka nema drug takov
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
mislam na hemiska osnova..ako za nas SO2 e steten ili pak arsenot NE znaci deka..ne mooze da postoi druga forma na ZIVOt adaptirana na drugi uslovi,toa ne e za isklucuvanje..i da mislam na MNOOOGU konfiguracii na vselenata...pa i samiata golema eksplozija ne ja isklucuva taa moznost,imeno od bezzakonie sistemot se stremi kon ekvilibrium...toa ne znaci deka nema drug takov
Проблемот е што и двете тврдења и ден денес не се докажани. Се уште има само математички и теоретски докази но не и практични па останува само да видиме.

А инаку за тврдењето на Чорбаџија дека нема живот на друга планета тоа не е точно. НАСА потврди дека нашла остатоци на живот на Марс. Што се однесува до бројките и калкулаиите дали има живот на друго место не се возможни да се пресметаат од проста причина што никој не знае колку галаксии има овој универзум и колку е навистина голем.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
corbajija nasol fakti koi odat vo prilog na negovoto mislenje:toe:
Само што проблемот е што не знае што значат самите факти. Он самиот не разбира дека интелегентниот дизајн или тој Бог никој не го гледа како овие традиционални богови туку како нешто многу покомплексно.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Само што проблемот е што не знае што значат самите факти. Он самиот не разбира дека интелегентниот дизајн или тој Бог никој не го гледа како овие традиционални богови туку како нешто многу покомплексно.
Па Господ е и најсложеното и во исто време наједнооставното нешто. :smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А инаку за тврдењето на Чорбаџија дека нема живот на друга планета тоа не е точно. НАСА потврди дека нашла остатоци на живот на Марс.
Јас не реков дека нема живот на друга планета, туку дека, согласно потребните услови за живот, веројатноста е екстремно мала.
Негооо.. баш ме заинтересира за ова животов на Марс. Ќе те замолам да ни кажеш нешто повеќе за марсовците. Па ова е ексклузивно откритие! Нив сигурно ги има и на официјалниот сајт на Наса. Дали ќе можеш да ни посочиш линк каде што можеме да прочитаме за овие марсовци?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Па Господ е и најсложеното и во исто време наједнооставното нешто. :smir:
Не знам за тоа. Христијанскиот бог со сите изјави кои ги има дадено преку неговите луѓе на земјата не ми изгледа како толку комплексен и толку паметен. Баш некако размислувањата му се ограничувачки.
Застапниците кои ја даваат идејата за вештачка интелегентниот дизајн тврдат дека нивниот бог е нешто сосема поинакво од она што ние си го замислуваме. Повеќе го опишуваат како сила на природата отколку семоќно суштество кое ги казнува лошите, аги наградува добрите.

Јас не реков дека нема живот на друга планета, туку дека, согласно потребните услови за живот, веројатноста е екстремно мала.
Негооо.. баш ме заинтересира за ова животов на Марс. Ќе те замолам да ни кажеш нешто повеќе за марсовците. Па ова е ексклузивно откритие! Нив сигурно ги има и на официјалниот сајт на Наса. Дали ќе можеш да ни посочиш линк каде што можеме да прочитаме за овие марсовци?
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103043

Беше и на сите можни вести (знаеш на ТВ).
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Не знам за тоа. Христијанскиот бог со сите изјави кои ги има дадено преку неговите луѓе на земјата не ми изгледа како толку комплексен и толку паметен. Баш некако размислувањата му се ограничувачки.
Застапниците кои ја даваат идејата за вештачка интелегентниот дизајн тврдат дека нивниот бог е нешто сосема поинакво од она што ние си го замислуваме. Повеќе го опишуваат како сила на природата отколку семоќно суштество кое ги казнува лошите, аги наградува добрите.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103043

Беше и на сите можни вести (знаеш на ТВ).
А како го замислуваме или како ти го замислуваш? Каква претстава за Бог ја имаш ти?
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Чудно ми е како ги поставувате работите. На една страна ја имаме приказната за белобрадиот кој создава сешто за седум дена, а од друга страна еден куп човечиња кои приказната ја сфатиле буквално и како последица на тоа станале атеисти. Како што би рекол дедо ми „Абе каков Господ, Американциве луѓе праќаат во вселена, ти Господ“. Не му замерувам, стар ем необразован човек е. :) Точно, луѓето почнале да веруваат во виша сила зашто не можеле да си ги објаснат природните појави, за ние денес да можеме да ги објасниме и само да го потврдиме постоењето на таа виша сила, или виша интелигенција, планскиот Создател.
Старата битка „наука против религија“ е безмалку бесмислена зашто тие всушност се надополнуваат една со друга, затоа и оваа анкета има повеќе смисла од онаа другата која што беше спомната.
И ве молам, не ја сфаќајте буквално Библијата. :)
Прво не знам баш зошто си ме цитирал, пошто твојата реплика не се однесва на ништо од мојот цитат.

За првиот дел од болдираното се согласвам, луѓето мистериозното со векови си го објаснуваат со религијата, ама вториот дел од реченицата ме буни.
Значи денес знајме дека громовите не ни ги пушта Тхор оти сме биле немирни, туку се најнормална појава во природата. - кој дел од ова го потврдва постоењето на виша сила? (не се фаќај буквално за овај пример, туку наведи некој шо потврдва постоење на некое семоќно битие)
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
А како го замислуваме или како ти го замислуваш? Каква претстава за Бог ја имаш ти?
Како сила на природата над доброто и злото и над човечките грижи и проблеми.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не може така. Ако веруваш во Христијанството веруваш во се. Или можеби сите си веруваме во што сакаме, а само се декларираме како христијани?

Ако сакаш да веруваш во некој интелегентен дизајн треба да биде јасно дека тој бог (или што и да е) нема никаква врска со оној бог од верите на земјава.

Наука не оди заедно со религиите на кои ни се нас познати. Пред се земи во предвид дека сите поданија и верувања се покажуваат како погрешни од научна гледна точка.
Следен пат прочитај ми тајтл пред да дискутираш со верник..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
:pos2: Абе не знаев дека метанот за тебе претставува живот :)
:pos2: Не знаев дека си поголем стручњак од тие од НАСА. Ама очигледно не си го прочитал цел пост прочитај го уште еднаш пополека и ќе ти стане јасно.
 
O

Omer el Faruk

Гостин



О луѓе, еве еден пример па, слушнете го! Оние на кои вие покрај Аллах им се клањате,навистина, не можат да создадат ниту мушичка,макар поради неа и да се соберат. ” (Ел – Хаџџ, 73.)

Па атеисти, предизвикот сеуште е отворен за сите вас. Ќе се обидете ли? :smir::smir::smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom