Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Da de, bas poradi toa ne mislis li deka ako go definirame Gospod kako beskonecno visok koncentrat na nekoj vid energija toa ne mora da znaci deka "toj" ne moze da se pretstavi kako poseben ergetsko-intelegenten entitet i deka ne mora da znaci deka i nie sme del od nego ili go socinuvame nego.
Па да може да се дефинира нешто како енергетско интелектуален ентитет, само што тогаш за да биде посебен треба енергијата да има различно потекло и својстава од енергијата која ние ја познаваме и од која сме состоиме.
Мала дигресија или потстување до сите што ја читаат дискусијава: ова е се хипотетички и филозофски гледано и не значи дека јас како човек кој се бави со наука дека верува во ова што го дискутираме со кварк односно во тоа што тој верува. И да да повторам тоа што го споман кварк, што сакате правете ама огромни се шансите никогаш да не дознаете дали некоја од овие хипотези е вистинита.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па да може да се дефинира нешто како енергетско интелектуален ентитет, само што тогаш за да биде посебен треба енергијата да има различно потекло и својстава од енергијата која ние ја познаваме и од која сме состоиме.
Da, toa i go rekov, bi mozelo da bide nekako vid na "inteligentna" energija za koja sto nie ne znaeme, ne ja znaeme nejzinata priroda, a i samoto toa sto bi bilo beskonecno koncentrirana ne bi znaele vo sto bi se pretvorila, tesko, skoro nevozmozno bi ni bilo da gi doznaeme zakonitostite vo edna takva sostojba, nesto nalik so zakonitostite vo crnite dupki, iako sekako deka ne e ista stvar, ova go spomnav za da bidam razbran podobro.

Мала дигресија или потстување до сите што ја читаат дискусијава: ова е се хипотетички и филозофски гледано и не значи дека јас како човек кој се бави со наука дека верува во ова што го дискутираме со кварк односно во тоа што тој верува. И да да повторам тоа што го споман кварк, што сакате правете ама огромни се шансите никогаш да не дознаете дали некоја од овие хипотези е вистинита.
Se soglasuvam, no kako sto i baci spomna vo nekoi od negovite postovi, sekoj si odbira svoja hipoteza spored koja se vodi, i mu e najlogicna. Mene mi e najlogicno deka postoi Gospod ( veke vo prethodnite postovi mislam deka kolku tolku razjasnivme se sto bi mozelo da bide i da se podrazbira pod Gospod ), i si veruvam vo toa. Tesko deka nekogas ke se doznae dali mojata hipoteza ili drugata e naucno dokazana vistina ( eksperimentalno i teoriski-matematicki ), sekogas ke ima odredeni teorii koi pomalku ili poveke ke se doblizuvaat do ednata hipoteza, ama nikogas do absolutnata vistina, ama kako i da e vremeto ( sto i da toa - kako sto vika cicko hawking) ke pokaze.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ова јас одамна си го знам,ама за секој случај ке си го зачувам,ако ме праша некој зошто сум атеист :P
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Според Хегел Бог се развива низ човечката историја но не влијае на истата и тежнее да достигне самосвест како своја главна цел. И така да е, повторно не значи дека е инфериорен во однос на нас бидејќи е тој основна движечка сила на се. Психолошки, тој спаѓа во колективно несвесно, колективен несвесен ум. Нешто како Силата, религијата на џедаите.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Според Хегел Бог се развива низ човечката историја но не влијае на истата и тежнее да достигне самосвест како своја главна цел. И така да е, повторно не значи дека е инфериорен во однос на нас бидејќи е тој основна движечка сила на се. Психолошки, тој спаѓа во колективно несвесно, колективен несвесен ум. Нешто како Силата, религијата на џедаите.
На страна од дискусијата за дали и ако постои како постои господ, психолошкиот ефект на верување во господ е друга приказна кој е независен од тоа дали господ постои или не. Имено токму поради тој психолошки ефект иако јас не верувам дека постои односно дека не постои господ, ги поддржувам сите тие што веруваат во господ да продолжат да веруваат во тоа, и да бидат критични на тоа како официјалните религии кажуваат дека треба да се покажува таа верба кон господ, не ради друго , за да не фдојде до братоубиство и пролевање крв, поради тоа што некој си таму свештаник кажува дек вербата во господ бара убивање на сите тие што не веруваат.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
На страна од дискусијата за дали и ако постои како постои господ, психолошкиот ефект на верување во господ е друга приказна кој е независен од тоа дали господ постои или не. Имено токму поради тој психолошки ефект иако јас не верувам дека постои односно дека не постои господ, ги поддржувам сите тие што веруваат во господ да продолжат да веруваат во тоа, и да бидат критични на тоа како официјалните религии кажуваат дека треба да се покажува таа верба кон господ, не ради друго , за да не фдојде до братоубиство и пролевање крв, поради тоа што некој си таму свештаник кажува дек вербата во господ бара убивање на сите тие што не веруваат.
Bas poradi toa nekolku pati vo prethodnite postovi ( iako od nekoj bev ismejuvan deka redam biseri ) napomenav da ne se mesa religijata vo diskusijata, ama ocigledno deka togas ne bev razbran. Religioznosta e licen izbor na sekoj covek i poveke ima bas kako sto kaza ti psiholoski efekt i dejstvo vrz sekoj covek, zatoa i vo tekot na celata diskusija ja samiot vikam " veruvam vo postoenjeto na Gospod " a ne " veruvam vo Gospod" samo za da ne se izmesat loncinjata, ima razlika pomegu dvete formulacii ( iako jas licno i "veruvam vo Gospod" ).... a postoenjeto na Gospod e nezavisno i absolutno, ili postoi ili ne postoi, ne zavisi od nasite veruvanja....
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Абе луѓе пред некој ден во крстот на водно мавнало гром затоа не светел 2 вечери хахахахахахаха!
едит: озбилен сум! пишуваше во вест а и приметив нешо не свети викам пак не го платиле ама прочитав не дека не го платиле туку мавнало гром. И после ке ми зборите господ постоел хахахахах
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
short1 напиша:
не мешај баби и жаби. Вуду и Сатана немаат ништо заедничко. Тоа "божество" не постои во Вуду. Сатанисти се тотално во Јудео-Христијански склоп, затоа што обожаваат битие од тој систем. Тоа што не го разбираш не мора да го демонизираш. Како до сега не си разбрал дека вакво судење е против вољата на Господ. Its not up to you to label things and people, leave that up to God. We were given free will after all. Live and let others be. Stop suffocating.
Поголемо мешање баби и жаби од ова-здравје...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Поголемо мешање баби и жаби од ова-здравје...
е, ај објасни како и што ја измешав. Секоја религија си има свој пантеон на божества. Сатаната не е дел од пантеонот на Вуду, него дел од Јудео-Христијанскиот пантеон. А ти, што го користиш зборот сатанизам како blanket statement за све остало со кое ти лично не се согласуваш, тоа си е твое.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
е, ај објасни како и што ја измешав. Секоја религија си има свој пантеон на божества. Сатаната не е дел од пантеонот на Вуду, него дел од Јудео-Христијанскиот пантеон. А ти, што го користиш зборот сатанизам како blanket statement за све остало со кое ти лично не се согласуваш, тоа си е твое.

Христијнаните познаваат КОНКРЕТЕН Бог а не пантеистичка апстракција, идентификувана со „природа„, „космичка енергија„ и слични с***а.
Сатаната е дел од секое зло, а не некаков прозивод од јудео-христијанската религија. И за јудеите и за христијаните, сатаната е еден и ист-отпаднат демон.
Секое „религиозно„ однесување на планетава Земја, кое во себе директно или индиректно содржи одредена доза од зло, во одреден облик, има непосредно сатанско влијание. Злото не е лошиот/црниот „јин-јанг„ принцип, туку е конкретно битие, кое е злонамерно настрвено кон се што е Божјо, Замиот поим „сатана„ значи „противник„, т.е. противник на поредокот кој Бог го има поставено во Светот/Вселената. Омилен објект на сатанкси напад се луѓето, осоебно оние поединци кои Христа го исповедаат за свој Бог и Спасител.
Сатната не е дел од јудаизмот и христијанството, туку е надвор од Небеста, откаде е исфрлен и насочен кон Земјата. Неговот најголемо влијание, во денешно време, доаѓа од Тибет и од Индија. Но за тоа, друг пат.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Христијнаните познаваат КОНКРЕТЕН Бог а не пантеистичка апстракција, идентификувана со „природа„, „космичка енергија„ и слични с***а.
Сатаната е дел од секое зло, а не некаков прозивод од јудео-христијанската религија. И за јудеите и за христијаните, сатаната е еден и ист-отпаднат демон.
Секое „религиозно„ однесување на планетава Земја, кое во себе директно или индиректно содржи одредена доза од зло, во одреден облик, има непсоредно сатанско влијание. Злото не е лошиот/црниот „јин-јанг„ принцип, туку е конкретно битие, кое е злонамерно настрвено кон се што е Божјо, Замиот поим „сатана„ значи „противник„, т.е. противник на поредокот кој Бог го има поставено во Светот/Вселената. Омилен објект на сатанкси напад се луѓето, осоебно оние поединци кои Христа го исповедаат за свој Бог и Спасител.
Сатната не е дел од јудаизмот и христијанството, туку е надвор од Небеста, откаде е исфрлен и насочен кон Земјата. Неговот најголемо влијание, во денешно време, доаѓа од Тибет и од Индија. Но за тоа, друг пат.

не се согласувам. Посебно со делот за Тибет и Индија. Тоа е најголемо с**ње што икад у живот сум го прочитала. Христијаните имаат пантеон и Сатаната е дел од него (исто така и светците). Исто како и други религии што имаат и лоши и добри божества, истото важи и за претходното што го спомнав. Постојат за вас христијаните, а за други луѓе од други религии тие не постојат. Ти верувај си у него ако сакаш. Тоа е твое право.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
„..беше и го нема, иако постои...„ вели евангелистот и Апостол Јован. Најголемата лага која лажгото ја има кажано е токму таа-дека НЕ ПОСТОИ. Лукавиот е толку лукав, што на секој можен начин сака да го прикрие своето постоење и делување па користи вакви или такви учења, философии и религии, од кои е јасно КОЈ стои зад нив. Барем за православните христијани една работа е јасна-од КАДЕ доаѓа злото во нашето време, КОИ се формите и методите на неговото делување и што е ЦЕЛТА од лукавиот.
А ти, секако, можеш да продолиш со дуалистчки, тријалистички ,„н„талистички толкувања на работите, а будизмот и хиндуизмот да ги изедначуваш со христијанството.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
„..беше и го нема, иако постои...„ вели евангелистот и Апостол Јован. Најголемата лага која лажгото ја има кажано е токму таа-дека НЕ ПОСТОИ. Лукавиот е толку лукав, што на секој можен начин сака да го прикрие своето постоење и делување па користи вакви или такви учења, философии и религии, од кои е јасно КОЈ стои зад нив. Барем за православните христијани една работа е јасна-од КАДЕ доаѓа злото во нашето време, КОИ се формите и методите на неговото делување и што е ЦЕЛТА од лукавиот.
А ти, секако, можеш да продолиш со дуалистчки, тријалистички ,„н„талистички толкувања на работите, а будизмот и хиндуизмот да ги изедначуваш со христијанството.
Будизмот и хиндуизмот не може никој да ги озедначува со христијанството. Они си се посебен систем на религиозни верувања.

Ти имаш дуалистичко толкување - добро против лошо. Тоа е христијански принципал.

Злото не доаѓа од било кое битие. Тоа доаѓа од самиот човек. И би било многу убаво и христијаните веќе да почнат да си зимаат одговорност за своите постапки, а не да го криват Сатаната или Господ за све што ќе им се деси. Али тоа е малку тежок камен некој да го има на свој грб - лична одговорност.

За мене Сатаната не постои. Не заради неговата `лукавост`, него затоа што совеста не ми дозволува да ги кривам сите лоши и зли постапки кон етерично битие.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
simeon напиша:
nema ni potreba da se vrakas, samo da vkusis od Bozjoto Carstvo, posle ke ti se smaci od ovoj "zivot".
Беше се врати...дај откриј ја тајната!:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Будизмот и хиндуизмот не може никој да ги озедначува со христијанството. Они си се посебен систем на религиозни верувања.

Ти имаш дуалистичко толкување - добро против лошо. Тоа е христијански принципал.

Злото не доаѓа од било кое битие. Тоа доаѓа од самиот човек. И би било многу убаво и христијаните веќе да почнат да си зимаат одговорност за своите постапки, а не да го криват Сатаната или Господ за све што ќе им се деси. Али тоа е малку тежок камен некој да го има на свој грб - лична одговорност.

За мене Сатаната не постои. Не заради неговата `лукавост`, него затоа што совеста не ми дозволува да ги кривам сите лоши и зли постапки кон етерично битие.
Кон болтуваното, по редослед.
- „добро против лошо„ е ептен добар пример за мешање баби и жаби- христијанството НЕ ПОЗНАВА таков дуализам ниту познава дуализам воопшто. Доброто е СОЗДАДЕНО а злото нема своја егзистенција-злото е НЕПОСТОЕЊЕ на доброто на не некаков антипод на доброто;
-злото доаѓа од сатаната, а лошите луѓе се под негово непсосредно влијание. Родот човечки не е створен како зол, а од друга страна „..виде Бог дека е тоа добро...„ само по себе говори дека Бог не го создал злото.
- за тебе сатаната не постои? Е ако бе, па и тој самиот вели дека не постои...кој е сега тука повеќе во право: ти или тој?
- а што тебе ти дозволува совеста?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom