Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
И јас си го поставувам тоа прашање како човеков е толку сличен со мајмуните, мајмуните имаат способност за сложени математички калкулации знаат да решаваат индекси изводи теорија на релативитетот знаат да направат компјутер знаат да програмираат во асемблер знаат да направат спејс шатал имаш право човекот и мајмунот се многу слични можеби тоа е последица е тоа што имаат заеднички предок клетката која патем кажано била изворедна паматна личност способна да размислува.
ОК, според Библијата човекот (т.е. мажот) се става на прво место, а се останато е покорно , понезначајно, пониско на скалата, нели?

Па зошто 9 од 10 верници повеќе би ги заболило ако видат пет души - како го клоцаат некое куче , отколку да видат пет души кои тепаат еден човек и го кршат од ќотек?
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
"Poloso od toa da se bide fizicki ogranicen e da si umstveno ogranicen"

И јас си го поставувам тоа прашање како човеков е толку сличен со мајмуните, мајмуните имаат способност за сложени математички калкулации знаат да решаваат индекси изводи теорија на релативитетот знаат да направат компјутер знаат да програмираат во асемблер знаат да направат спејс шатал имаш право човекот и мајмунот се многу слични можеби тоа е последица е тоа што имаат заеднички предок клетката која патем кажано била изворедна паматна личност способна да размислува.
Bravo!
Jasno se gleda deka nemas nitu edna statija, a pak kamoli knigi procitani za (konkretno ako sakas) odnesuvanjeto na majmunite... A, ako sakas da bides cinicen do kraj, togas za istovo gore mozes da obvinis i drugi - bash cheda bozji (afrikanci, aboridzini, eskimi; makedoncite isto taka ne znaat spejs shatl da napraat...)

P.S. Garant "naucnite" soznanija sto gi imas ti se od knishkite na Jehovini svedoci ili slicna shunt literatura

:bravo:
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
И јас си го поставувам тоа прашање како човеков е толку сличен со мајмуните, мајмуните имаат способност за сложени математички калкулации знаат да решаваат индекси изводи теорија на релативитетот знаат да направат компјутер знаат да програмираат во асемблер знаат да направат спејс шатал имаш право човекот и мајмунот се многу слични можеби тоа е последица е тоа што имаат заеднички предок клетката која патем кажано била изворедна паматна личност способна да размислува.
Стварно нема врска ова горе. Пред 500 години знаеле ли луѓето да направат компјутер, спејс шатал, да програмираат? Одговор - НЕ.
И во нив да не почнеш да се сомневаш? Се е еволуција другар. :helou:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Normalno e vernicite da se lutat, koga im se posega po veruvanja stari preku 2000 godini. Barem del od niv se cvrst dokaz deka nekoi organizmi ednostavno ne evoluiraat.

Od druga strana ne znam zosto ateistite imaat potreba da ja ismevaat verata, religijata i Gospod Bog kako neshto zastareno ili neintelegentno. Prvo vregjanjeto na svojata religija e vregjanje na svojata istorija i(najchesto) kultura. Vtoro, ponekogash se sluchuvaat neshta koi i od naj tvrdokornite ateisti pravant vernici. Posebno koga ke bidat prinudeni da svatat kolku sme mali i bespomoshni.

Argumenti za i protiv kolku sakate... Po mene, temava e neproduktivna zosto sekoja strana nastojuva da go oslobodi choveshtvoto od aspekt koj ni pomognal i koj siguren sum, ke prodolzi da pomaga i da bide biten faktor, vo nashata evolucija.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Normalno e vernicite da se lutat, koga im se posega po veruvanja stari preku 2000 godini. Barem del od niv se cvrst dokaz deka nekoi organizmi ednostavno ne evoluiraat.

Od druga strana ne znam zosto ateistite imaat potreba da ja ismevaat verata, religijata i Gospod Bog kako neshto zastareno ili neintelegentno. Prvo vregjanjeto na svojata religija e vregjanje na svojata istorija i(najchesto) kultura. Vtoro, ponekogash se sluchuvaat neshta koi i od naj tvrdokornite ateisti pravant vernici. Posebno koga ke bidat prinudeni da svatat kolku sme mali i bespomoshni.

Argumenti za i protiv kolku sakate... Po mene, temava e neproduktivna zosto sekoja strana nastojuva da go oslobodi choveshtvoto od aspekt koj ni pomognal i koj siguren sum, ke prodolzi da pomaga i da bide biten faktor, vo nashata evolucija.
Mudro kazano!
Sepak, da te popravam - nie ateistite (barem jas) svesni sme za toa deka sme mali i bespomosni, no nekoi ednostavno ne se tolku ubedeni vo nepostoenjeto na gospod, pa vo teski momenti popustaat... ali prosteno neka im e - sigurno golema maka na toa gi naterala...
Vtoro, ne stanuva zbor za brisenje na porazeniot od istorijata, tuku za zabrzan napredok i pokvaliteten zivot, nesto sto religijata postojano go koci. Se razbira deka taa imala i pozitivna uloga (pismenost, kultura itn.), no toa e mal procent od nejzinata dejnost.
I ne zaboravame kakva uloga imala za makedonskiot narod vo 1000 godisnite ropstva... No, jas prvo sum covek, a potoa Makedonec! I hristijanstvoto ne e "moja" religija i nikogas ne bila, tuku na drugi makedonci...vernici...
Pozdrav!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Аха...Значи некој одбира дали ќе развиее срцева аритмија, дали ќе закачи артрит, детска парализа и сл. Истотака некој самоволно решава кога ќе има напади на јетра, како и колку ќе трае болката од истите. И го контролира целосно мозокот, т.е неговата функиција. И како шлаг на тортата одбира кога ќе му прекинат животните функции. Апсолутно!
Се конторлира себеси, за да превентивно ги избегне гореспомнатите болести, извини ама очигледно многу малку се разбираш во биологија односно медицина за да ги разбереш болестите и да разбереш што значи тоа да имаш конторла врз своето тело.
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Dokolku vo svetot site stanat ateisti kako avtorov na temava togas vo svetot ke nastane totalen haos!!!!!!!!!!!!!!!!!!! site vojni sto se slucuvaat momentalno se od nevernici koj sto ne veruvaat vo gospod inaci ne bi ubivale drugi luge neli????
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
site vojni sto se slucuvaat momentalno se od nevernici koj sto ne veruvaat vo gospod inaci ne bi ubivale drugi luge neli????
Буш го доби гласот на југот зашо беше цврст верувач во божјата воља и 'добрите' вредности. Со таа воља отиде во јуриш по нафта. Неговите непријатели таму веруваат во воља на друг Бог и се разнесуваат во негово име. Точно дека овие луѓе не се придружуваат на догмата на својата вера затоа што религиите во принцип кажуваат да не бидеме толкави стоки меѓу себе, но не може атеист да каже ништо против затоа што тој по дефолт е во уште поголемо негирање додека првиве крстоносци и саморазнесувачи 'се обидуваат да го сфатат бога'. И бидна калакурница.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Dokolku vo svetot site stanat ateisti kako avtorov na temava togas vo svetot ke nastane totalen haos!!!!!!!!!!!!!!!!!!! site vojni sto se slucuvaat momentalno se od nevernici koj sto ne veruvaat vo gospod inaci ne bi ubivale drugi luge neli????
Mihajlo!
Ako alaudiras na toa deka religijata e osnova na moralot, da te potsetam na edna recenica od Holbah, kogo sigurno si go cital..
-Osnova na moralot e - odnesuvaj se so drugite, kako sto sakas da se odnesuvaat so tebe

P.S. George W. Bush e vernik. Toj ne ubiva. Samo nareduva da se ubiva. itn.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Се конторлира себеси, за да превентивно ги избегне гореспомнатите болести, извини ама очигледно многу малку се разбираш во биологија односно медицина за да ги разбереш болестите и да разбереш што значи тоа да имаш конторла врз своето тело.
Превенција? Ок..Тогаш те молам просветли ме како исклучително информиран наспрам мене простата, како човек од моето опкружение доби рак на белите дробови, кога во живот немаше запалено цигара, никогаш не злоупотребуваше алкохол и медикаменти, се хранеше и живееше умерено во секој поглед, и не беше запознаен со случај на канцер на бели дробови во својата блиска фамилија? Каде згреши тој во превенцијата и контролата на своето здравје?
Или пак кажи ми кој беше изборот на превенција кај мојот чичко, кој како дете(не се знае на каков начин) доби хепатит Б кој му го открија после многу години на рутинскиот здраствен преглед за прием во војска, па потоа разви цироза за на неполни четириесет години да почине од рак на јетра. Да не споменувам дека немаше буквално капка алкохол внесено поради хепатитот и со години живееше на строго контролиран режим на исхрана.
И уште еден пример...Мојот дедо кој е пример за умереност и златна средина во живеењето, човек секогаш физички активен, има рак на коските. Баш ме интерсира како тој можеше да одбере да не ја добие оваа болест?
Кога би ме познавал не би си дозволил да речеш дека не сум запознаена со медицината и биологијата. А верувај дека мојата анксиозност, во комбинација со мојот Рејнов синдром, реуматичен артрит, хронична уртикарија и можна брадикардија прави итекеко да се интересирам за функционирањето на човековиот организам.
И сето тоа ме убедува дека никој нема целосна контрола врз своето тело. Да, ја пројдов фазата на позитивистички литератури кај што на долго и широко се паламуди за моќта на човекот во кроењето на сопствениот живот, за да реалноста ме научи дека таа моќ е итеткако ограничена.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Превенција? Ок..Тогаш те молам просветли ме како исклучително информиран наспрам мене простата, како човек од моето опкружение доби рак на белите дробови, кога во живот немаше запалено цигара, никогаш не злоупотребуваше алкохол и медикаменти, се хранеше и живееше умерено во секој поглед, и не беше запознаен со случај на канцер на бели дробови во својата блиска фамилија? Каде згреши тој во превенцијата и контролата на своето здравје?
Или пак кажи ми кој беше изборот на превенција кај мојот чичко, кој како дете(не се знае на каков начин) доби хепатит Б кој му го открија после многу години на рутинскиот здраствен преглед за прием во војска, па потоа разви цироза за на неполни четириесет години да почине од рак на јетра. Да не споменувам дека немаше буквално капка алкохол внесено поради хепатитот и со години живееше на строго контролиран режим на исхрана.
И уште еден пример...Мојот дедо кој е пример за умереност и златна средина во живеењето, човек секогаш физички активен, има рак на коските. Баш ме интерсира како тој можеше да одбере да не ја добие оваа болест?
Кога би ме познавал не би си дозволил да речеш дека не сум запознаена со медицината и биологијата. А верувај дека мојата анксиозност, во комбинација со мојот Рејнов синдром, реуматичен артрит, хронична уртикарија и можна брадикардија прави итекеко да се интересирам за функционирањето на човековиот организам.
И сето тоа ме убедува дека никој нема целосна контрола врз своето тело. Да, ја пројдов фазата на позитивистички литератури кај што на долго и широко се паламуди за моќта на човекот во кроењето на сопствениот живот, за да реалноста ме научи дека таа моќ е итеткако ограничена.
Ada, dlaboko mi e zal sto ti i tvoite bliski imate takvi problemi...
Na SITE ni e jasno deka covekot e samo zrnce vo beskrajnata vselena i kolku negovoto telo e lesno "rasiplivo"... Vo zivotot ednostavno - "shit happens", ili "sto nema da te ubie, ke te napravi pojak"... mozda toa e ulicno objasnuvanje na Darwin...
Inaku, lugjeto (i zivotnite) imaat celosna kontrola vrz svojot organizam, kolku sto se moznostite na istiot. A, koga ke dobies bolest vakva ili onakva, samo znaci deka tvojot organizam bil poslab vo borbata so opasnostite sto (nonstop) demnat...
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Превенција? Ок..Тогаш те молам просветли ме како исклучително информиран наспрам мене простата, како човек од моето опкружение доби рак на белите дробови, кога во живот немаше запалено цигара, никогаш не злоупотребуваше алкохол и медикаменти, се хранеше и живееше умерено во секој поглед, и не беше запознаен со случај на канцер на бели дробови во својата блиска фамилија? Каде згреши тој во превенцијата и контролата на своето здравје?
Или пак кажи ми кој беше изборот на превенција кај мојот чичко, кој како дете(не се знае на каков начин) доби хепатит Б кој му го открија после многу години на рутинскиот здраствен преглед за прием во војска, па потоа разви цироза за на неполни четириесет години да почине од рак на јетра. Да не споменувам дека немаше буквално капка алкохол внесено поради хепатитот и со години живееше на строго контролиран режим на исхрана.
И уште еден пример...Мојот дедо кој е пример за умереност и златна средина во живеењето, човек секогаш физички активен, има рак на коските. Баш ме интерсира како тој можеше да одбере да не ја добие оваа болест?
Кога би ме познавал не би си дозволил да речеш дека не сум запознаена со медицината и биологијата. А верувај дека мојата анксиозност, во комбинација со мојот Рејнов синдром, реуматичен артрит, хронична уртикарија и можна брадикардија прави итекеко да се интересирам за функционирањето на човековиот организам.
И сето тоа ме убедува дека никој нема целосна контрола врз своето тело. Да, ја пројдов фазата на позитивистички литератури кај што на долго и широко се паламуди за моќта на човекот во кроењето на сопствениот живот, за да реалноста ме научи дека таа моќ е итеткако ограничена.
Господ ве мраэи и тебе и твоето семејство, эатоа сите тие болести "од ведро небо".
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Господ ве мраэи и тебе и твоето семејство, эатоа сите тие болести "од ведро небо".
Да и ја тоа го помисив, и цело време пробувам да го кажам:tapp::icon_roll...Затоа учи од туѓи грешки,глеј да бидеш добар и нема да те замрази:uvo:
Кога појма немаш(т.е не си пробал да прочиташ) у кој контекст го пишав она шо го пишав шо се мучиш уопште да реплицираш?
А сарказмот у ваков контекст, ти иде баш у прилог на твојата интелегенција. Свака част!
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Господ ве мраэи и тебе и твоето семејство, эатоа сите тие болести "од ведро небо".
Да и ја тоа го помисив, и цело време пробувам да го кажам:tapp::icon_roll...Затоа учи од туѓи грешки,глеј да бидеш добар и нема да те замрази:uvo:
Кога појма немаш(т.е не си пробал да прочиташ) у кој контекст го пишав она шо го пишав шо се мучиш уопште да реплицираш?
А сарказмот у ваков контекст, ти иде баш у прилог на твојата интелегенција. Свака част!
Koga me spomnavte i mene,eve da se vmesam vo temava:pos2: .
Nekoj spomna deka jas (i site lugje) imame celosna kontrola nad svoeto telo?A sto podrazbiras pod "jas"?Cel moj organizam,ili samo mozokot?
Na site ni e jasno deka ne po nasa zelba razboluvame od bolesti.
Da te prasam nesto:
Koga tvoeto telo ge bide napadnato od nekakvi bolesti ili bakterii,tvojot mozok izbira so koi sredstva ke se bori protiv tie bakterii,ili tvojot organizam avtomatski gi aktivira odbrambenite sredstva?
Ako nie imavme potpolna kontrola na nasiot odbranben sistem togas ke mozevme da izbirame odbranbeni sredstva so koi ke se branevme od stetnicite....
i uste edno prasanje:
Koga ke te napadne nekoja bolest,ti odlucuvas koj ke pobedi,ili pobeduva onoj koj e posilen?


Се конторлира себеси, за да превентивно ги избегне гореспомнатите болести, извини ама очигледно многу малку се разбираш во биологија односно медицина за да ги разбереш болестите и да разбереш што значи тоа да имаш конторла врз своето тело.
Kake so svoe kontroliranje ke gi izbernes bolestite?
Ako vo vozduhot zabelezis nekoja bolest sto se prenesuva preku nego,ti ke prestanes da go disis toj vozduh?
Ako nekoja bolest se dobiva od radioaktivnite gama zraci,ti ke pobegnes od niv so brzina pogolema od nivnata?
Ako nekoj e bolen od zarazna bolest,ti ke pobegnes na drug svet od nego
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
сите што науката ја ставаат во заден план си контрираат самите себеси. Бог ви го измисли форумов, компјутерите, струјата..?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom