Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
како што веќе реков погоре...секогаш ќе останеме такви кои се за и такви кои се против ..секој во својот простор:smir:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
не ... погоре кажа дека атеистите не верувале у љубовта ... значи секој шо не веруе у бог , нема абер шо е тоа љубов а ?
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
прво ако те навреди тоа празен атеист(што за мене нема никаков др епитет што стои до атеис)извини!
сега за црквата не коментирам...знам дека има многу нечисти ствари(и тие се луѓе грешници како нас)и така да кога одам во црква не се поклонувам на попот,владиката,папата или незнам кој..се поклонувам на Бога!...еден член на форумот еднаш напиша...секое срце е своја црква(или така слично)....Бог е многу повеќе од зидовите на црквата и од поповите...сепак и јас и ти и сите што читаат знаат дека колку и да се збори на темава и на слична на неа секогаш ќе останат таквите кои веруваат и таквите кои не веруваат!!секој си го почитува просторот :smir:


атеист значи да не веруваш во ништо не само во бог!незнам како само си ги сакаат партнерите и фамилијата кога не веруваат во љубовта!И тоа е мое мислење...мое чувствување на стварите...како што реков погоре....секогаш ќе останеме поделени...!!:smir:
за ова погоре мислев :smir:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Батерфлај напиша најголеми глупости,што вистина на добар начин ве рекламираат вас,"вернициве".
Остај што го направи семоќен,него нас луѓево не направи некомплетни без него,љубовта и вербата во самите себеси и на блиските му ја препиша на господ...Ова ни верник не смее да го направи бре,вакви глупости од разум тешко дека дошле.
Ајде веруваш во господ и во верава општо,ама немој вакви страшни работи да пишуваш.Атеист е човек кој не верува во ништо,АЛОО атеист е подебла која се јавува кога се збори за религија а не за сите области.
Ти ако неможеш без господ ок,ама воздржисе од вакви нападни и претерано навредливи мисли,не за друго самата се вреѓаш.
Вакви верници мрзам најмногу.Па ако толку си среќна нема љубовта во книгичка и црква да ја бараш....не верувала во поповите ама иде каде што се собираат за да се моли,ц ц ц.
Ај че прекинам сеа,ама вистина како мо...
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Нема многу многу да коментирам само едно ќе ти кажам...земи прочитај ја Приказна за кармата од Бенедикт па после ќе правиме муабет!!!
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
затоа што Бог е љубов!
Бог е љубов?Со самото тоа Бог сите ги сака подеднакво како свои деца,нели?Бидејќи љубовта како појава не смее да дели.Тогаш која е таа љубов во која секој ден умираат деца?Сообраќајки,глад,жед,смрт,смрт,смрт...тоа за мене е чин на суровост и незаинтересираност.Ако љубовта почна да доаѓа во нова,еволуирана форма зад маската на смртта,ок.Ама да не навлегуваме во тоа дека има смисла во целава приказна и дека мали сме за да ја видиме убавината на неговите дела.Јас гледам смрт исто колку што гледам љубов.Зар и Бог практикува "Ариевска љубов"?
 

Sotory

The One That Will Not DIE!
Член од
2 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Фала богу што сум атеист :pos2: :pos2:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Antitheism (sometimes anti-theism) is active opposition to theism. The etymology of the word comes from the Greek 'anti-' and 'theismos'. The term has had a range of applications; in secular contexts, it typically refers to direct opposition to belief in any deity, while in a theism context, it sometimes refers to opposition to a specific god or gods.

Atheism, as a philosophical view, is the position that either affirms the nonexistence of gods[1] or rejects theism.[2] When defined more broadly, atheism is the absence of belief in deities,[3] alternatively called nontheism.[4] Although atheists are commonly assumed to be irreligious, some religions have been characterized as atheistic because of their lack of belief in a personal god.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Бог е љубов?Со самото тоа Бог сите ги сака подеднакво како свои деца,нели?Бидејќи љубовта како појава не смее да дели.Тогаш која е таа љубов во која секој ден умираат деца?Сообраќајки,глад,жед,смрт,смрт,смрт...тоа за мене е чин на суровост и незаинтересираност.Ако љубовта почна да доаѓа во нова,еволуирана форма зад маската на смртта,ок.Ама да не навлегуваме во тоа дека има смисла во целава приказна и дека мали сме за да ја видиме убавината на неговите дела.Јас гледам смрт исто колку што гледам љубов.Зар и Бог практикува "Ариевска љубов"?
Не се мачи, затоа што на овој пост ќе добиеш одговор дека Бог има таков план. На било кое прашање, што по мое мислење е само common sense, се добива одговор дека Бог така сакал, така решил итн......


Инаку, стварно е нереално да се каже дека атеист не знае што е тоа љубов само ради тоа што Бог е љубов и последицата е дека само верниците можат да ја почувствуваат, дури и кога се работи за пријатели и фамилија. Ако беше така, тогаш не знам што да кажам за сите атеисти мајки......сигурно они се способни да си ги фрлат децата на улица, пошто, нели, не знаат за љубов ради тоа што не се верници :tapp:

[B напиша:
}I{BuTtErFlY[/B]] атеист значи да не веруваш во ништо не само во бог!незнам како само си ги сакаат партнерите и фамилијата кога не веруваат во љубовта!
 
E

error

Гостин
GODISNOWHERE this can be read as GOD IS NO WHERE or as GOD IS NOW HERE everything depends on how do u see anything so think positiv
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
In the years of the primal curse,in the dawn of terrestrial
birth
Man mastered the mammoth and horse,and Man was the
Lord of the Earth

He made him an hollow skin from the heart of a holy tree
He compassed the Earth therein,and Man was
The Lord of the Sea

He controlled the vigour of steam,he harnessed the lightning
for hire;
He drove the celestial team,and Man was the Lord of the
Fire

Deep-mouthed from their thrones deep seated,the choirs
of the aeons declare
The last of the demons defeated,for Man is the Lord of
the Air

Arise,o Man,in thy strenght!The kingdom is thine to
inherit
Till the high gods withness at lenght that Man is the Lord
of his Spirit
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Имам проблем. Верувам и во Бог и во Наука. Кога ќе селектирам Бог ми се деселектира Наука и обратно. Како да гласам? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom