Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Имам проблем. Верувам и во Бог и во Наука. Кога ќе селектирам Бог ми се деселектира Наука и обратно. Како да гласам? :)
Никако не гласај, само, пробај да објасниш.

Како веруваш во еволуциона теорија дека сме настанале од некои несложени организми, кога во Библијата пишува дека Господ не направил од глина, и кога во Библијата пишува дека Библијата е АПСОЛУТНО точна?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Димитар, јас реков дека верувам во Бог и во Наука, а не во Бог и во Еволуција :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Димитар, јас реков дека верувам во Бог и во Наука, а не во Бог и во Еволуција :)
Науката ја нуди еволуцијата...

И јас сум со слични сфаќања како тебе.
Разлика е што не сметам дека библијата е дело напишано (пренесени зборови) од Бог, од Креаторот или... како сакаш наречи го
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Науката ја нуди еволуцијата...
Постојат научници што ја подржуваат еволуцијата (еволуционисти) и научници што ја оспоруваат еволуцијата (креационисти). Види повеќе за ова на темата "Врвни научници - христијани". А има исто така и научници кои се атеисти и кои немаат одговор за настанокот на животот, но сепак ја оспоруваат еволуцијата заради нејзината очигледна ненаучност.

Веќе неколку години во учебниците по биологија за основно и средно образование кај лекцијата за настанокот на човекот рамноправно си стојат двете терории (хипотези): Креационистичката (Библискиот модел) и Еволуционистичката (Дарвиновата хипотеза).
Така што, конечно и во нашите посткомунистички простори, науката ги нуди рамноправно и двете теории, а кој во што ќе одебере да верува е дело на слободната воља. Нема веќе Дарвинова индоктринација! Ура за слободната мисла во образованието!
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
Една причина да не бидеш атеист:
1.Ќе гориш во пеколот!
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
Науката ја нуди еволуцијата...

И јас сум со слични сфаќања како тебе.
Разлика е што не сметам дека библијата е дело напишано (пренесени зборови) од Бог, од Креаторот или... како сакаш наречи го
Науката не ја нуди само еволуцијата, науката нуди многу повеќе што нема никаква поврзаност со еволуцијата!!!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.844
Една причина да не бидеш атеист:
1.Ќе гориш во пеколот!
Zal mi e, ama nie ateistite ne veruvame ni vo pekolot. Taka da ovie tvoi zakani ili sto i da se nemaat nikakov efekt vrz nas. Toa ti e isto kako da kazes "Gospod ke ve kazni".

атеист значи да не веруваш во ништо не само во бог!
E od ova pogolema glupost nemam slusnato. Ocigledno site vernici gi mesaat poimite "ateist" i "nevernik". Toa sto ti go kazuvas vazi za nevernicite. Bog e edinstvena rabota vo koja ateistite ne veruvaat. Vo drugite raboti (kako ljubovta) tie si veruvaat najnormalno kako i vernicite.
Kako ne mozes da sfatis? Samiot poim "a-teizam" si kazuva. Cekaj, a znaes li uopste sto e toa teizam?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Zal mi e, ama nie ateistite ne veruvame ni vo pekolot. Taka da ovie tvoi zakani ili sto i da se nemaat nikakov efekt vrz nas. Toa ti e isto kako da kazes "Gospod ke ve kazni".
Ова е смешно звучиш како да си вакциниран, па тебе нема да те стигне казна. Само пази ова твојава е неизлечива болест.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.844
Ова е смешно звучиш како да си вакциниран, па тебе нема да те стигне казна. Само пази ова твојава е неизлечива болест.
Sega pa ateizmot i bolest ispadna... sto uste nema covek da slusne?!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Sega pa ateizmot i bolest ispadna... sto uste nema covek da slusne?!
Читај добро реков како..а и што сакаш да слушнеш дека си во право!!!
Сигурно отанатите 95 % од луѓето на оваа планета не живеат во масовна илузија за постоење на некој Бог.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.844

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
95%?! Aj dzirni malku tuka kolku ateisti ima vo svetot.
http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html


Бројот 95 го лупив така произволно. Ве има колку што ве има.Во случајов 16 %, ( а во нив спаќаат и тие кои не знааат што сакаат)Значи 5 милијарди веруваат спортивно. Нема веза еден ден и најтврдокорните од вас ќе се откажат.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислев на ова:
„Јас Сум жив - вели Господ - Мене ќе Ми се поклони секое колено; и секој јазик ќе Го исповеда Бога.”
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.

Ama ako taka zememe nema dokazi ni deka ne postoi taka da ne e validno. Nekoj matematicar izracunal deka e popametno da postoi... toa ovie sto se poveke po verata sigurno znaat da pojasnat poveke.

A vtoro koj reche deka se krie ... razlikata e vo toa sto ne moze bog da bide vo forma podednakva za site , zanci toj ima univerzalna forma koja site bi ja razbrale a toa e ljubov , toplina odnosno ENERGIJA



2. Бог е несфатлив - Што е бог? Само едно сведоштво на непознавање на нештата. Како она што е несфатливо, необјасниво, може да ни го објасни тоа што не го знаеме. Ако бог постои, кој го создал? Според повеќето од светите записи тој многу личи на човек, значи може да се сомневаме дека тоа и е.

Ne veruvajte na apostolite koj garantira deka ne e izmeneto i toa sto e pisano tamu , takov Bog ne postoi toa Biblija i sveti zapisi posle toa se izmeneti se so cel da se vladee so stadoto polesno. Bog mu dale forma na covek za da poistoveti narodot polesno KRAL , vlast ednakvo BOG . A inaku od druga strana BOG E COVEK , BOG E TAA ENERGIJA KOJA E VO SITE NAS pa zaradi toa koa prepisuvale go poistovetile so covekot , sto u edna raka i e i ne e !



3. Религиските догми се во контрадикција со она што секојдневно ни се случува - Човекот знае дека ќе умре и нема ништо после смртта. Зошто да се обожува бог кој го казнил човекот само за еден грев, толку перверзно суштство кое создал човек, ама и јаболко за да го искушува. Зошто да се одбере оваа религија, а не некоја друга? Злото постои, а бог е сведок - пасивен е или немоќен? Страдање и смрт на деца - невини по дефиниција, зошто ништо не прави.

Vidi toa so jabolkoto e vo rpenosna smisla , bog go isteral od rajot ne radi drugo nego poradi SPOZNANIETO...ama ova e veke dolga prikazna . I drzi muabetot zasto bas ovaa religija da se izbere pod znak somnez . Po mene ne dava dovolno odgovori , no smetam deka zloto ne go pravi Bog , tuku covekot a , BOG mu dal pravo na IZBOR na covekot kako najgolem dar i najgolema kletva. I zatoa covek bira dal ke bide zol ili dobar odnosno Bog ili djavol. Jing jang i tie zaebancii


4. Она што го ветуваат религиите е преубаво за да биде вистинито - премногу лесно ни ветуваат се што ќе посакаме - вечност, да ги видиме повторно оние кои сме ги изгубиле, прошка за она што сме го згрешиле...

Hmm abe sea ova e veke politika a mozebi i ne e . Po mene se si ima svoj pat , nesto kako karma a bidejki coek i sve okolu nego e energija a taa nikogash ne se gubi tuku preoga vo edna forma vo druga ... mislam deka ova e samo varijacija na tema no zakonot za energijata e vecen i na nego morame da mu veruvame

5. За да се чувствуваш слободен - да се нема илузии, кон која и да е догма. Да се одбијат готови решенија. Зашто да клечиш и да се понижуваш пред нешто чие постоење никогаш не е докажано е апсурдно, безвредно за Човек. За да не се биде манипулиран.

Ova drzhi , no ne e za sekogo . No sepak veruvanjeto e sila i ne moze da bide bezvredno, toa e prenosna energija koja se talozela vo simbolite krst, plumesecina i taka nataka . Posto sve e energija iljadnici luge se molat prakkaat energija nekade tamu i dobivaat nesto za vozvrat od taa energija posto kaj ima akcija ima i reakcija. Ne e toa manipulacija spored mene , manipulacija e slepo veruvanje na popovi , odji ako coek si go najde boga vo sebe e toas e vistinsko veruvanje. A toj bog moze da bide sekakov no osnovata e energija.


6. Поради негативното влијание на религиските организации - го поттикнуваат религискиот фанатизам и нетолеранцијата. Конзервативни се и против прогресот. Поради религиските војни и Инквизицијата. Христијанството учи на резигнација, на покорност. Сојуз со политиката за сопствен интерес на религиските водачи. Штетното влијание на религиите на секое општество.

Jas veruvam vo Bog ama ne veruvam vo crkvi institucii, i samiot ISus rekol gradete go mojot hram vo sebesi mene ne mi trebaat lazni idoli - sto ce rechi crkvi , nego ne mu trebale izaslanici na zemjata . Vprocem sto ke mu se koga e bog , semoken sto ke mu se pomosnici ? Ok propovednici e vo red ama koga se zastranuva e togas po mene toa ne e bozje tuku djavolsko

7. Прогресот на науката - прогресот на науката секој ден отркива докази што ги објаснуваат појавите што човекот често им ги припишувал на божествата. Бог е оттурнат на маргините, таму каде што науката се уште не стапнала.

Ova e netocno , naukata ne moze da dokaze deka bog ne postoi kako sto i ne moze da sozdade zivot od neziva materija, tuka go gledam postoenjeto na Bog Tvorecot. Lugeto se narcisoidni mislat deka mozat da gi doprat zvezdite . Odgovorot e sekogash vo nas

8. Има луѓе кои живеат добро, дури и без бог - Вербата спасува! Од што тоа спасува? Неверниците не се чувствуваат изгубени. Не им треба да бидат спасени. Бог нема практична употреба, не е потребен за да се биде среќен.

Pa sea imas pravo ne e potreben za da se bide sreken ... se soglasuvam. Ama bog ne se nametnuva ko sto rekov pravo na izbor . No edno e sigurno toj sto go doprela taa energija vo negovoto srce osecha praznina dokolku e nevernik . Primer jas bev nevernik i koa mi se desi chudo u edna crkva koa imav providenie i ozdravev za pomalce od 2 casa , koga ja osetiv taa toplina vo moeto srce poveke ne mozev da bidam srecen i zadovolen bez toa. Taka da ok e u pravo si , ama ja vikam i deka ne si bas, kako za kogo pravo na IZBOR


9. Поради хуманизмот - да се разбуди свеста дека основната грижа е човекот и иднината на човештвото, како тој да се направи задоволен, а не да се задоволува некоја илузија (бог)

Kako moze da se zadovoluva iluzija Bog ?? Ako trgnes od misla deka Bog tvorecot e vo tebe nemas veke iluzii , vie ste edno i shibate dalje zaedno. Toa sto prezentiraat crkvite, religiite e laga i politika . Sekoe nametnuvanje e laga . Bog ne nametnuva nikogash i sekoja religija koja nametnuva nesto i site pretstavnici nivni koi nametnuvaat nesto SE LAZNI


10. Да се биде свесен дека не се подлегнува на полесни решенија - многу е потешко да се биде атеист и да се соочиш со проблемите, отколку да си верник.

Koj ti reche toa ? Poteshko e da si vernik zasto ? Vernikot ne gleda nesto neli , veruva vo neopiplivo i pak se soocuva so problemite. Slepo veruvanje vo dogmi e opasno a veruvanje vo tvorecot i vo sebe voedno e pozelno poradi energijata koja simbolite vo religiite gi nosat kako katalizatori na vekovni energii. Toj sto slepo veruva vo nesto ne proucil biblija ni knigi dovolno dobro pa smeta deka Bog ke mu gi reshi site problemi, cital selektivno toa sto mu odgovara. Vo izvornataBiblija se dadeni site reshenija ama koj da gi protolkuva neli ?

11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее

demek vernicite glupi ateistite pametni, vernicite mujo i haso a ateistite nad sve. Ne e bas taka i ova nema vrska so temava

Ete taka pa site so svojot izbor Srecno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom