Плински уреди

Член од
23 март 2011
Мислења
111
Поени од реакции
55
плин Ловато на цитроен ц5 1.8. 2004 година. го ставив пред недела дена. возам на плин а на бордот покажува дека троши бензин. и тоа прилично доста а и плин исто така си троши. некоја помош нешто до што може да биде?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
наместив нов плински уред и сега боцата е 40 литри а се полни само 30. од плимот мајторот ми кажа дека требало неколку пати да ја испразнам и наполнам пред да почне да се полни комплетно, демек нешто пред тоа била полна со воздух или азот и додека се истисне тој му требало време. ама чудно ми е што и пред тоа на старата кола имав плински уред и не му требаше ова, уште во старт комплетно се наполни уште првиот ден. вистина е ова што ми кажува мајсторов или ме мота?[DOUBLEPOST=1467206217][/DOUBLEPOST]однеи ја на мајсторот што ти ја местел да провери. и јас имав сл. проблем пред 5-6 години, само што ми наместија ми трошеше и бензин и плин, исто така ловато уред. му ја однесов испадна дека комп. ја наштелувал погрешно. ја боцна пак на компјутерот, ја прештелува за 5-6 минути и од тогаш се додека не ја продадов колата едно добри 5-6 години супер работеше. околу 300 000 км поминав со него и со него ја продадов и човеков што му ја продадов уште ја вози и ден денеска.


плин Ловато на цитроен ц5 1.8. 2004 година. го ставив пред недела дена. возам на плин а на бордот покажува дека троши бензин. и тоа прилично доста а и плин исто така си троши. некоја помош нешто до што може да биде?
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nekoj iskustvo so NX plinski uredi go imam vo vozilo postaven i me zafrkava
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Форд Мондео 2,5 л в6 2004 год, плин вграден 2012та, поминати 49000км (вкупно 160000км), сецка силно при давање гас, инаку при константна брзина нормално работи. Што би бил проблемот (и решението)? Ако треба, можам да пратам и слики од сметките каде што пишува каков модел на плински уред е вграден итн.

ПС. Овој е уредот http://www.autogas-shop24.de/BRC-Sequent-Plug-Drive-6-Zylinder-V-Motor-120-240KW-163-326Ps
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Форд Мондео 2,5 л в6 2004 год, плин вграден 2012та, поминати 49000км (вкупно 160000км), сецка силно при давање гас, инаку при константна брзина нормално работи. Што би бил проблемот (и решението)? Ако треба, можам да пратам и слики од сметките каде што пишува каков модел на плински уред е вграден итн.

ПС. Овој е уредот http://www.autogas-shop24.de/BRC-Sequent-Plug-Drive-6-Zylinder-V-Motor-120-240KW-163-326Ps
Филтерот на плинот сменет? Свеќици сменети?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Филтерот на плинот сменет? Свеќици сменети?
Скоро ја земав колата, уште пребркувам по сметките што точно и кога е сменето... Ако најдам, ќе допишам.[DOUBLEPOST=1469318992][/DOUBLEPOST]Бај д веј, можно е да е до свеќици? Оти мајсторот вика не влече ни на бензин толку силно колку што би требало (иако мирно работи). Следната недела би требало да прави дијагностика и преглед на моторот, но се оградува од плинскиот уред, тоа ќе треба со друг мајстор да видам.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Скоро ја земав колата, уште пребркувам по сметките што точно и кога е сменето... Ако најдам, ќе допишам.[DOUBLEPOST=1469318992][/DOUBLEPOST]Бај д веј, можно е да е до свеќици? Оти мајсторот вика не влече ни на бензин толку силно колку што би требало (иако мирно работи). Следната недела би требало да прави дијагностика и преглед на моторот, но се оградува од плинскиот уред, тоа ќе треба со друг мајстор да видам.
Можно е, мене исти симптоми ми имало пред менување на едно од тие две работи.

Провери тоа, исто и каблите види ги.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Можно е, мене исти симптоми ми имало пред менување на едно од тие две работи.

Провери тоа, исто и каблите види ги.
Ок, фала. Само да напоменам дека автомобилот подолго време има стоено на плац (барем 5-6 месеци, можеби и дупло); филтри секако ќе се менуваат, веројатно и свеќици.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Смени си свеќици и бобини. Под итно. Сите misfire грешки и такво сецкање ќе ти го испржат компјутерот на фордот. МК3 си страда од бобини, и менувај побрзо.

Друго, фордовиот в6 е жеден. Многу жеден. Втора расплињача или дополнителна пумпа за поголем проток на жежок антифриз е пожелно, особено кога ја стискаш. И да си знаеш, над 3500 вртежи префрлај на бензин, да не го јадеш немиен.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Смени си свеќици и бобини. Под итно. Сите misfire грешки и такво сецкање ќе ти го испржат компјутерот на фордот. МК3 си страда од бобини, и менувај побрзо.

Друго, фордовиот в6 е жеден. Многу жеден. Втора расплињача или дополнителна пумпа за поголем проток на жежок антифриз е пожелно, особено кога ја стискаш. И да си знаеш, над 3500 вртежи префрлај на бензин, да не го јадеш немиен.
Фала, веќе е на мајстор од денес. Инаку, не ја возам често над 3000 вртежи, единствено кога претекнувам или се вклучувам на автопат... Кога сакам да возам преку 140 префрлам на бензин (всушност овие денови стално возам на бензин, додека не го средам плинот).

Бај д веј, појма немам што е бобина и расплињача :D

ПС. Бобина беше нешто што испраќа струја до свеќиците, или така нешто?...
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Znaci vaka : Imam kola so vgraden plinski ured -kompjuterski - dizna plin najdobar momentalno ali problemov e toa sto dokumenti za plino nemam(zaginati dokumenti) kako mozam da go atestiram plino ... go pocituvam sekoj dobar sovet od vas _Fala!
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Znaci vaka : Imam kola so vgraden plinski ured -kompjuterski - dizna plin najdobar momentalno ali problemov e toa sto dokumenti za plino nemam(zaginati dokumenti) kako mozam da go atestiram plino ... go pocituvam sekoj dobar sovet od vas _Fala!
Да си прашаш кај што ти е монтиран доколку они си имаат евиденција некоја па да ти издадат нови..
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bez dokumenti ne mozi da se atestira
?ili da se smeni ness pa togas da izvam dokumenti
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Можам ли да ставам плински уред на гранд чироки 3,0 турбо дизел? И колку отприлика би коштало?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Да, тоа е бобина. Трансформира волтажа од акумулатор во висока волтажа да фрла искри.

Расплињача ти е дел од плинскиот уред во кој плинот преминува од течна во гасовита агрегатна состојба. Овој процес ја намалува амбиентната температура и низ него мора да тече топол антифриз за да се овозможи доволен проток на гасовит ЛПГ во самите плински дизни. Ако расплињачата е дефект, или има мал капацитет (не може да надвакса на 6те цилиндри) се случува тоа што ти се случува.

Исто, може да имаш и проблеми со парното во зима, особено кога ќе ја стискаш на плин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom