Плински уреди

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
јас имам рено 9 бродвеј и сум мн задоволен од плинот...
ps.кога сакам да ја шлајфовам уклучувам на бензин дека нема сила плинот.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
И официјално сум плинаш :)
Колата работи дури подобро на плин. Сега ќе видам како оди потрошњата ама во основа другото се е ОК.

Со новиот систем од Landi со дизни, нема речиси никаква разлика во перформансите. Влечи исто како што влечеше на бензин, бучавата дури е намалена (нормално) и да не ја почудам, се е во најдобар ред :)

ОГРОМЕН поздрав до plimont за поддршката. Реков има частење од мене :D
Ме радува дека ни успеа подршката |Volkswagen|, кога ќе поминам накај Менде, еве во најава, за мене, ќе почастиш едно битолско гравче.
Поздрав ;)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да не има поефтинување во цената за корса б, 1.0 12в ? дека гледам за ибицата е 570
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Екипо се собравте?Дај да направиме некако да смениме мембрани на плинот затоа што на 17ти одам за Србија со колата па во случај да имам некој проблем да можам да реагирам на време :D
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Екипо се собравте?Дај да направиме некако да смениме мембрани на плинот затоа што на 17ти одам за Србија со колата па во случај да имам некој проблем да можам да реагирам на време :D
Слободно, дојди, на куп сме, евентуално, незнам, петок и сабота кој ќе остане. Најдобро помини утре или задутре, ќе те чекам, да завршиме работа.
--- надополнето: Sep 5, 2011 4:10 PM ---
Да не има поефтинување во цената за корса б, 1.0 12в ? дека гледам за ибицата е 570
Вградувањето на плински уред во опел корса б е иста цена како кај ибицата (570). Твојата корса е со три цилиндарски мотор, така да еден инјектор ќе остане надвор од употреба, иако ќе биде вграден во моторниот дел, и понатаму ќе се искористи доколку откаже некој од инјекторите. (се разбира кога ќе истече гаранцијата која е две години). Поздрав
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
До Плимонт:

Колку би било инсталирање на плински уред на Reanault Clio 1.2 2000god.??
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
До Плимонт:

Колку би било инсталирање на плински уред на Reanault Clio 1.2 2000god.??
Наша препорака е на Reanault Clio 1.2 од 2000 година да се вгради Ланди Макс уредот со кружна боца која се поставува на место на резервно тркало. Цената за инсталирање на овој плински уред изнесува 570 евра, гарантниот рок е 24 месеци. Возилото ќе ги задржи возните својства кои ги има на бензиски погон, потрошувачката ќе биде до 10% повисока од таа на бензин. Време на инсталирање е еден ден.
Неколку фотографии од на Clio 1.2 со вграден плински уред:









 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
до плимонт
колку е инсталирање на плин на шкода октавиа 1,4 2008 г,
и уште нешто имам кола со вграден плин кај вас, купена половно на лизинг но ги немам документите за а тест како мозе да извадам атест
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
до плимонт
колку е инсталирање на плин на шкода октавиа 1,4 2008 г,
и уште нешто имам кола со вграден плин кај вас, купена половно на лизинг но ги немам документите за а тест како мозе да извадам атест
Цената за вградување на плински уред во Октавија 1.4 изнесува 540 евра, со доплата од 30 евра за торусна плинска боца која се поставува на место на резервно тркало.
Ние ќе се обидеме да ви помогнеме околу документите кои се потребни за атест на возило со плински уред, односно ќе се обидеме да ви обезбедиме копии од документите кои се издаваат со уредот, се разбира - доколку се работи за наш плински уред. Тие документи содржат:
-атестен лист од мултивентил
-атестен лист од редуктор
-спецификација со вградени компоненти која ја издава овластениот сервис кој го вградил плинскиот уред
- уверение за плинска боца,
Најтешко е да се добие копија од уверение за плинска боца, процедура што може да потрае подолго време..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
за на југо флорида со ефи мотор.. кој плин и колку пари? дискутираме за обична боца, затоа што резервната гума му е во мотор... не би се играл со ставање плин таму?

да нагласам дека, флоридата има и хидрогенска келија...
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
за на југо флорида со ефи мотор.. кој плин и колку пари? дискутираме за обична боца, затоа што резервната гума му е во мотор... не би се играл со ставање плин таму?

да нагласам дека, флоридата има и хидрогенска келија...
За ЕФИ моторите на Југо и Југо Флорида наша препорака е да се вгради стандарден електронски уред за мулти-поинт инџексион тип на мотор, кој е со цена од 445 евра. Уредот е производ на Ланди Рензо. Изборот на цилиндрични плински боци е помеѓу 27, 35, 40, 50 и 60 литарска боца..
Хидрогенската ќелија не пречи на плинскиот уред

Фотографија од ЕФИ мотор со вграден плински уред

 
Член од
4 август 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
До Плимонт.

Ме интересира колку кошта да се вгради плински уред на Fiat Brava (1996) 1.6 16V.
И колкави се трошоците за а-тест?
Поздрав :)
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
На која бензиска има најсаглам плин,за да не ми штракаат вентилите кога додавам повеќе гас..и во железара го зезнаа во последниве тури...на бензин си работи ОК.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
На која бензиска има најсаглам плин,за да не ми штракаат вентилите кога додавам повеќе гас..и во железара го зезнаа во последниве тури...на бензин си работи ОК.
Лукоил според мое искуство.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
До Плимонт.

Ме интересира колку кошта да се вгради плински уред на Fiat Brava (1996) 1.6 16V.
И колкави се трошоците за а-тест?
Поздрав :)
Вградување на плински уред во Фиат Брава 1.6 16в чини 540 евра за систем со цилиндрична плинска боца, и 570 евра за систем со кружна боца која се поставува на место на резервно тркало. Цената за атестирање на возило со плински уред е околу 3500 денари
Неколку фотографии од Браво со вграден плински уред











 

Kajgana Shop

На врв Bottom