ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
да не има неKој учебник по арбитражно процесно право или дипломатско и конзуларно право???
Европска конвеција за човекови права намакедонски??? ли нешто материјали за UNCITRAL?????
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:
Jaс сум на правен прва година мегутоа на овој сто го отворија во коцани.и овде исто се собираат бодови мегутоа полаганјата не се сите со заокружубања.Првите 10 прашања се на заокружување од по 0,5 бода за прашање, наредните 5 на надополнување со по 1 бод и последните 5 дефиниции со по 2 бода.Инаку професорите и асистентите се многу фер, а посебно деканот кај кој можеш да се обратиш во било кое време и за било кој проблем или прашање.

Јас како што знам од 26-12ти некој мини распуст и одма од 13ти до 16ти јануари се полагаат есеите, после е празната недела и од 26ти до 30ти јан. е колоквиумска.



Верувај не се само муабети:nenene:
Празната недела?? Кај нас не даваат празна недела !! И коллоквиумите се од 12 до 16 јануари ??? (за во Кочани на тој фах.)
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Jaс сум на правен прва година мегутоа на овој сто го отворија во коцани.и овде исто се собираат бодови мегутоа полаганјата не се сите со заокружубања.Првите 10 прашања се на заокружување од по 0,5 бода за прашање, наредните 5 на надополнување со по 1 бод и последните 5 дефиниции со по 2 бода.Инаку професорите и асистентите се многу фер, а посебно деканот кај кој можеш да се обратиш во било кое време и за било кој проблем или прашање.
ЕЕе блазе тебе:pipi: и јас сум прва во Скопје и до сега можам да кажам дека сум разочарана од системот. А кај вас колку бодови треба да се соберат за да се положи? А за професорите и асистентите немам коментар, професор ретко да видиш, а од асистентите само еден е асален... тоа е.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
ЕЕе блазе тебе:pipi: и јас сум прва во Скопје и до сега можам да кажам дека сум разочарана од системот. А кај вас колку бодови треба да се соберат за да се положи? А за професорите и асистентите немам коментар, професор ретко да видиш, а од асистентите само еден е асален... тоа е.
Бодови за да се положи??За да се пријави испит 42 бода а после дали ке положиш или не ? Имаме 4 бода од редовност на предавања и вежби значи вкупно 8, 6 за активност од предавања и вежби значи вкупно 12(иначе многу малку имаат бодови од активност) за да положиш колоквиум треба да имаш минимум 12 бода а ако не положиш бодовите не ти влегуваат во вкупните бодови(ако имаш 11 бода исто како да имаш 0 бодови) и сега се шекнавме со семинарски за да собереме бодови за да можеме да пријавиме испит а дали ке положиме е прашање.:nesvest:
 
Член од
19 декември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
каков успех е потребно за да имаш за да се запишиш на правниот дали можи пример да се запишиш ако имаш успех 4.60 од сите 4 години на средно а матурата е 60 поени
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
se sekava li nekoj da mi kaze na so da obratam vnimanie za vtor kolokvium po ey ,tezok mi e i mnogu mi e strav pomagajte?:pipi:
i se davast li dobri poeni od esej...:smir:
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
каков успех е потребно за да имаш за да се запишиш на правниот дали можи пример да се запишиш ако имаш успех 4.60 од сите 4 години на средно а матурата е 60 поени

Оваа година во државна квота примаа до 87 бодови вкупно од матура и успех. Сега Ако имаш секоја година 4.60 успех не знам дали во државна квота ќе влезеш, ама за приватна сигурно.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
jas sum po stara programa...novinarstvo imam uste 5 ispita
Ima nekoj tuka novinarstvo 4 godina ??
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
каков успех е потребно за да имаш за да се запишиш на правниот дали можи пример да се запишиш ако имаш успех 4.60 од сите 4 години на средно а матурата е 60 поени
Во Кочани мозеш :)

Полагам сега следната недела за прв пат и страшно ми изгледа по некој предмет. На пример кај Мицајков вовед во право.:kesa:
Јас вовед првите 50-60 страни ги прескокнав, а натаму учев само оние главните работи. Лесно е

Нека не те плашат ако учиш ќе положиш без проблеми кај Мицајков ти кажувам од лично искуство и јас се плашев зш другите викаа непуштал не давал поени јас имав 10 бода од 20 за есеј кај него.

А кај Владо Поповски ако сте историја запишетеги прашањата што ќе ви ги кажува Ина истите се паѓаат на тестот потполно истите
Како да ги најдам прашањата? Ја полагам од Владо Поповски сега втор колоквиум на 12 јануари а првио паднав:toe: Ај pls help !

Јас како што знам од 26-12ти некој мини распуст и одма од 13ти до 16ти јануари се полагаат есеите, после е празната недела и од 26ти до 30ти јан. е колоквиумска.



Верувај не се само муабети:nenene:
Во Кочани колоквиумска недела почнува на 12 јануари :((:)nesvest:

Оваа година во државна квота примаа до 87 бодови вкупно од матура и успех. Сега Ако имаш секоја година 4.60 успех не знам дали во државна квота ќе влезеш, ама за приватна сигурно.
Епа ке си идеш во кочани и ке си влезеш во државна квота :)
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Ако може некој да ми каже што смерови има на правен. Знам за Политички науки ама појма немам што се учи таму.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
Ако може некој да ми каже што смерови има на правен. Знам за Политички науки ама појма немам што се учи таму.
Има 3 смера, Правни науки, политички науки и новинараство.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Има некој на форумов од Правниот факултет Битола????:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ако може некој да ми каже што смерови има на правен. Знам за Политички науки ама појма немам што се учи таму.
На политички науки, конкретно, учиш за филозофии, идеологии, луѓе кои придонеле за развој на политичката наука, всушност со политички науки,навлегуваш во суштината на политиката. Еве јас сум веќе втора година и сум презадоволна од мојот смер, едноставно ги обожавам политичките науки, затоа што е апстрактно, те тера да размислуваш логично, да ги поврзуваш работите.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Никој нема на форумов од Правниот факултет во Битола???? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom