ПМФ

Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Пак ќе речам, нашата генерација ваљда малку терсене од другите испадна.
Некои 15 сме дипломирани во последнава пола година а 10-12 работиме веќе.
Работа има, се наоѓа, само не пропуштајте пракси од факултет што се нудат за по фирми и распрашувајте се цело време дали и каде има.
Среќна генерација :)

Знам дека лани имаше пракса во Мети, тоа е единствената организирана и платена пракса во изминативе 6-7 години за хемичари.
Јас следам огласи константно, ама од овие големи фирми никако не излегува оглас во јавност, или ќе излезе тек откако ќе вработат некој. Единствено наоѓам огласи во лаборатории за 200 евра. За толку пари работат и мои колеги... според мое досегашно искуство, од луѓето што ме опкружуваат, доколку немаш „ветер во грб“ никој за жив не те смета:toe:
 
Член од
7 декември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
10
Здраво, ме интересира ако има некој овде од хемиски факултет, каква е состојбата таму со Емил Поповски, уште е се исто како до пред неколку години, да пушта по 2-3 студенти во сесија или нешто се сменило..? :noze:
Јас сега слушав во зимски семестар кај него Органска 1 и имаше околу 20 души од други генерации што презапишале :unsure:. Оваа година не даваше потпис ако немаш 7 поени мин од домашна кој после го намали на 3,5. Бараше и редовност. За тоа колку положија, паа од 40 и нешто души мислам дека скоро 50% поминаа.
За учењето, мислам дека навистина треба да се загрее столчето и лесно ќе се помине- барем јас имам такво искуство. Станува лесно кога ќе го разбереш материјалот. Поздрав ;)
 
Член од
6 септември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
3
Ke moze nekoj da kaze kako e so kolokviumi/ispiti kaj docent Boce po fizika i asistentot Lambe (od pamet me izvadi)?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ke moze nekoj da kaze kako e so kolokviumi/ispiti kaj docent Boce po fizika i asistentot Lambe (od pamet me izvadi)?
Boce e srce!
Ne znam Lambe koj e tho, ama jas Biofizika polagav kaj Boce na ispit, i pominav super.
Ne znam sho ti e konkretno prashanjevo za ispiti, ama prashanjata se esejski i se vkupno 10. Ne se teshki, ako ti beshe toa prashanjeto
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ke moze nekoj da kaze kako e so kolokviumi/ispiti kaj docent Boce po fizika i asistentot Lambe (od pamet me izvadi)?
Јас за Ламбе ќе се надоврзам. Принципиелен човек со многу трпение и разбирање.
Немате гајле ако сте фер према него.
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Кај Емил нашата генерација поминаа скоро сите само поради тоа што професорот сфати дека учиме од книга а не по комбинациите кои шетаат.
Човекот е изнервиран шо го праат будала со комбинациите бидејќи ги учат грешно решени и се бунат после зошто не се положени.
Мој совет е квалитетно загревање столче, нема шанси да се падне колоквиум/испит.
Сепак, си има моменти 2-3 од генерација се секако фатени на пик.
Кај нас од 27 студенти, 5 само не положија.
Тежoк прoфa или тежoк предмет....:cuc::zver:[DOUBLEPOST=1424043234][/DOUBLEPOST]
Тежoк прoфa или тежoк предмет....:cuc::zver:
Пред некoјa гoфинa слaвеa нa фaрмaцијa...некoјa нoвa дoшлa...зa кoгo кaкo.
 
Член од
7 декември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
10
Ke moze nekoj da kaze kako e so kolokviumi/ispiti kaj docent Boce po fizika i asistentot Lambe (od pamet me izvadi)?
Боце е душа од човек . Оди на предавања редовно ќе го цени тоа. На колоквиуми дава само логички прашања не замара со теорија многу. Може само да ти даде да докажеш нешто со равенки и тоа е.
На крај дава семинарска со која ке ти покачи онолку поени колку прашања си направил ( ќе ви објасни- ако ви даде како на нас )

За Ламбе, многу е принципиелен и супер објаснува. Ако го разбереш на вежбите се си научил.
Нека не те плаши, он малце е таков ама у суштина многу знае. Позз ;)
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
102
Поени од реакции
224
Ако може некој што е на инстутот за географија(по можност насока - демографија), да ми пише ПП, ми треба мала помош :icon_lol:
 
Член од
1 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
да ве прашам ако има некој на институтот биохемија и физиологија,сакам да се запишам па ако може некој повеќе да ме упати пошто немам никој близок:/
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
да ве прашам ако има некој на институтот биохемија и физиологија,сакам да се запишам па ако може некој повеќе да ме упати пошто немам никој близок:/
Jas
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
73
Поени од реакции
6
Вчера на штандот на пмф-физика пред уким имаше еден професор/асистент не знам што поточно, висок, келав, не многу стар, предава на оние во наставна физика, некоја идеја како се вика?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Член од
15 септември 2013
Мислења
104
Поени од реакции
186
Дали по завршувањето на факултетот може да се работи нешто друго освен професор?
Размислувам да се запишам или на математика или на физика па ако можи некој да кажи нешто како е на факултетот,професори,услови и сл.
Фала однапред.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Дали по завршувањето на факултетот може да се работи нешто друго освен професор?
Размислувам да се запишам или на математика или на физика па ако можи некој да кажи нешто како е на факултетот,професори,услови и сл.
Фала однапред.
Зависи од насоката која ќе а запишеш, ако запишеш нешто што е со предзнак ПРИМЕНЕТА, можеш да најдеш и таква работа. Во последно време факултетот се обидува да врши афирмација и на применетите насоки, а особено тука помогна и одењето на задолжителна пракса, па компаниите почнаа да согледуваат дека тука има и кадар кој не е стриктно на наставна насока, туку може да придонесе и во банка на пример, компании од типот на Џонсон контролс, Микросам итн.

Ќе се работи во иднина повеќе на напредување на нови смерови, кои нема да бидат стриктно насочени кон произведување на идни наставници. Проблемот е што многу малце студенти се решаваат да се запишат на применетите насоки...

За другото ќе ти пишам ПП :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom