ПМФ

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Инаку Gregor спомна за книга на македонски по молекуларна физика и термодинамика. Вака, молекуларна физика има дел во книгата на Ѓорѓи Ивановски - Механика и молекуларна физика. Исто има во една книга Вовед во статистичка механика некое поглавје за молекуларна физика, ама таа книга е преведена од англиски јазик на македонски јазик во проектите на владата па не знам колку им е стручен преводот. За термодинамика немам никаква идеја каде би можел да најдеш материјал. Инаку ги имам двете книги па ако ти притребат да ги ископираш или слично, ју ноу вер ту фајнд ми. :D

Баш за таа мислев, ми треба да проверам нешто, фала ти, ќе ја наредиме. ;)
 
2

~2A

Гостин
Би сакал да Ве замолам за (мала) помош околу физикава ( пууу пустата, ме гњави ептен xD). Ми треба помош околу формулите за (ако може да ги напише некој и најкратко ако не му е мака да ми објасни како се решава една задача, а и не мора).

За 1) Рамномерно праволиниско движење
2)Рамномерно забрзано движење


Иии единиците мерки кои што се, ако може..?


P.s. знам дека се основни работи што треба да ги знам, ама завршив училиште каде што немавме физика, а сега се запишав на факултет каде што Физиката е присутна... :)

Значи повторувам уште еднаш, ми требаат формулите и секоја единица мерка која е, што е и зошто е. Благодарам однапред! (доколку некој ми помогне и објасни :X3:)
 
2

~2A

Гостин
Не се заебавајте :гик:, кај во меланхолија сум па уште вие.. :icon_mrgr:

Природни и технички науки- Рударско-геолошки...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.472
Поени од реакции
68.824
Не истекуваат многу гомна од канализацијата на скалите, и не смрди многу :icon_lol:
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Не истекуваат многу гомна од канализацијата на скалите, и не смрди многу :icon_lol:
Аеее планирав да одам утре да се расправам со тоа тетките на студентски, ама ме предупреди :D Уште да разбериш кога ќе ја управат работата :D Фала однапред.
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Би сакал да прашам за да отидеш на форензичка физика дали е “предуслов“ (во смисла не дека мора да имаш таа насока за да се запишеш туку во согласност со самите предмети бидејќи не е исто некој од ОХ да се запише) да имаш слушано во средно ПМА или можеш и со ПМБ да одиш? Многу би ви бил благодарен на информацијата. :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Би сакал да прашам за да отидеш на форензичка физика дали е “предуслов“ (во смисла не дека мора да имаш таа насока за да се запишеш туку во согласност со самите предмети бидејќи не е исто некој од ОХ да се запише) да имаш слушано во средно ПМА или можеш и со ПМБ да одиш? Многу би ви бил благодарен на информацијата. :D
Pa bash PMB e soodveten smer za fizika.
Inaku, do pred ovaa godina mozheshe od kade bilo da se zapishesh na fizika zashto ne bea popolneti kvotite, ovaa godina naglo se zapishaa mnogumina, taka shto.. zavisi kakva generacija kje te fati.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Аеее планирав да одам утре да се расправам со тоа тетките на студентски, ама ме предупреди :D Уште да разбериш кога ќе ја управат работата :D Фала однапред.
Абе остај го ти коњаников, не се ни забележува тој дефект. Покрај магла, смог и ...самото тоа што е Скопје, ова нема да ти смета. :D
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
И на целото чудо од бирократија исто така.. да не заборавите де.
 
S

Stivie G

Гостин
Пријавувања на испити се од 20.12.2013 до 27.12.2013, во случај да заборавите дека и тоа треба да си помине на редот :)
Ова и за вонредните така?
И нели пријавувањето ќе било преку iknow а мене тоа не ми го отвара :confused:
 
Член од
7 декември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
10
Дали некој воопшто пријавува испити преку iknow? Изгледа и не функционира како што треба чудото ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom