ПМФ

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
ПМФ се помалце и помалце студенти се запишуаат сеа отворив страната на ПМФ како што иде хемичарите и биолозите ќе станат мнозинство , ние информатичарите малцинство
Е ако де, фирмите ќе се грабаат за нас :)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Па да, можеш. Јас на пракса (која е задолжителна меѓу 3. и 4. година) бев баш во оддел за испитување на храна и пијалоци.

Инаку, да се извинам, погоре направив грешка. Стефан е во право, јас се префрлив па пишував за разликите помеѓу препаративна и аналитичка насока, кои се во склоп на применетата насока. Аналитичка биохемија е доста поразлична.

Инаку во мое време (пред 5 години) се запишаа 20 применета и околу 40 аналитичка биохемија.
Хехе а замисли ние бевме 9 останавме 5 души на применета. Сега применета не се дели како порано препаративна и аналитичко структурна, туку само применета, се учи све и свашта и е доста потешко, нема како порано индустриска хемија 1 и 2, има само индустриска хемија, така да е по збиено. :) Нова програма :/

Иначе поздрав до тебе се гледа дека Кумановците се родени хемичари. :)

Вондерфул: Со применета можеш да работиш што ти душа сака, секаде ги вработуваат, можеш да испитуваш и храна, природни продукти, имам пријател работи во тутунски комбинат, млекари, винарии и слично. :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сакате да кажете дека со аналитичка сум мноооогу ограничен?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Сакате да кажете дека со аналитичка сум мноооогу ограничен?
Аналитичка биохемија си има исто така свои предности, неможеш така едноставно да заклучиш дека си ограничен со таа насока. :) Доста добра насока која нуди вработувања, плус сега се развиваат доста биохемиските лаборатории, со систематизација ќе мораат да вработуваат инженери од оваа област, а не како до сега да работат лаборанти. Т.е да не се повторувам, секаде каде што се вршат биохемиски испитувања на било какви материјали, суровини работат биохемичариве. :) Бидејќи они се стручњаци за тоа.
Незнам многу за оваа насока, знам дека некои предмети се слушаат на институтот за биологија, клиничките предмети се слушаат на медицинскиот факултет на институтот за биохемија, а некои предмети се слушаат и на фармацевскиот факултет.
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Добро е шо на време дознав за ова. Прекрасно.

Ако во прва година имаме заеднички предавања има некоја шанса да се префрлам на тој смер, илии некаква друга опција??
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Добро е шо на време дознав за ова. Прекрасно.

Ако во прва година имаме заеднички предавања има некоја шанса да се префрлам на тој смер, илии некаква друга опција??
Е види за тоа незнам :toe: Распрашај се на студентски најдобро. :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Хехе а замисли ние бевме 9 останавме 5 души на применета. Сега применета не се дели како порано препаративна и аналитичко структурна, туку само применета, се учи све и свашта и е доста потешко, нема како порано индустриска хемија 1 и 2, има само индустриска хемија, така да е по збиено. :) Нова програма :/

Иначе поздрав до тебе се гледа дека Кумановците се родени хемичари. :)

Вондерфул: Со применета можеш да работиш што ти душа сака, секаде ги вработуваат, можеш да испитуваш и храна, природни продукти, имам пријател работи во тутунски комбинат, млекари, винарии и слично. :)
Прв болд: Оу мај Гад! :uvo: И така беше обемен, т.е. тежок за учење, а вака пак...
Втор болд: И ти да не си Кумановац?
Трет болд: Да, ама само теоретски е така. У пракса е заебано за сите насоки, за жал. Година и кусур како дипломирав, имав најдобар просек, а уште се нема работа. :uvo:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Прв болд: Оу мај Гад! :uvo: И така беше обемен, т.е. тежок за учење, а вака пак...
Втор болд: И ти да не си Кумановац?
Трет болд: Да, ама само теоретски е така. У пракса е заебано за сите насоки, за жал. Година и кусур како дипломирав, имав најдобар просек, а уште се нема работа. :uvo:
Втор болд: Да! :D
Трет болд: Така е секаде, за било кој факултет, ама да не им го кршиме филмот на колегите. Како инаку ќе имаат инспирација да учат. :D
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
baram cimerki stanot e vo avtokomanda(zelenata zgrada) super opremen,ako ima zainteresirani CIMERKII neka pisat,pozzz
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.609
Поени од реакции
70.098
На информатика само 66 души се запишале годинава... ОМГ, многу малку бре...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
На информатика само 66 души се запишале годинава... ОМГ, многу малку бре...
Три и четиригодишни заедно ?
После прв семестар пола се отпишуваат, остануваат 30 души ... закон. :icon_eek:
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Потребни документи за упис на зимскиот семестар за студентите кои студираат по кредит трансфер системот:
3. пријавен лист од Државниот завод за статистика на РМ

За запишување на семестар ова го видов на страната и не ми е јасно. Го има ова на факултет ? Или треба да го вадам од некаде ?
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
95
Поени од реакции
0
Ај некој поупатен нека ми каже како е на 3годишните смерови за инф, т.е за АКМ. Дали е тешко,конкуренција и даље.. :)
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Ај некој поупатен нека ми каже како е на 3годишните смерови за инф, т.е за АКМ. Дали е тешко,конкуренција и даље.. :)

разбрав само дека имало помалку математика од мојот(4 годишен) смер :)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Потребни документи за упис на зимскиот семестар за студентите кои студираат по кредит трансфер системот:
3. пријавен лист од Државниот завод за статистика на РМ

За запишување на семестар ова го видов на страната и не ми е јасно. Го има ова на факултет ? Или треба да го вадам од некаде ?
Се имаш во трафиката горе на ПМФ, или пак доле во книжарата во подвожњакот. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom