Охридската стратегија за туризам?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Жити се? Од кога тоа битолчани имаат градски манири? Битола град го сметаш?
-За добрината...можеби се добри и арни, ама таков битолчанец немам сретнато, додуша битолчанките не се баш за фрлање, ама пак се некако провинцијалчиња кутрите.
-Гостопримство...-гостопримсво е кога ќе дојдеш во Битола и ќе нарачаш јадење кое ти го носат студено и ако се пожалиш ќе те изнапцујат?
тоа што го доживеа ти е културен шок, обично така кога од позаостанати неразвиени краишта дојдат луѓе во центрите на култура, па прв пат ќе се сретнатр со ладни предјадења, ќе видат семафори, сладолед, асфалт стакло..... Често тоа ги плаши пошто им е несфатливо али то е само поради недостаток на искуство... непознавање на работите.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Зар има некаква стратегија Охрид за развој на туризмот !?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
тоа што го доживеа ти е културен шок, обично така кога од позаостанати неразвиени краишта дојдат луѓе во центрите на култура, па прв пат ќе се сретнатр со ладни предјадења, ќе видат семафори, сладолед, асфалт стакло..... Често тоа ги плаши пошто им е несфатливо али то е само поради недостаток на искуство... непознавање на работите.
Префиксот „НЕ“ кај болдираното намерно го изостави или сакаше да ја демонстрираш веќе добро познатата теза за културата во Битола? Жалам што тебе веројатно ти требало време за да стекнеш искуство кое ќе ти овозможи да направиш разлика помеѓу ладно предјадење и топло јадење. За разлика од тебе мене некако под default ми е топлото јадење да ми го послужат топло кога ќе го нарачам.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Охридска стратегија за туризам?
Имет снемано!
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Денеска на вести слушав дека ваквиот ценовник бил одобрен од Влада
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
200 денари влезница за некаде каде што не мораш да одиш = фашизам

:icon_lol:
Малку се 200 денари за народ кој требаше да накрца по 30+ години возраст да дознае за Јабланица, Галичица, Пелистер итн. Да не ставам слики каков хаос направиле викендов на Матка по патеката, за контаминатори како нас по 1,000 треба. Секое качување во сабота/недела сабајле на Водно врие лименки пиво, шишиња вино и што не. Ги направија планиниве Дион.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.795
Секое качување во сабота/недела сабајле на Водно врие лименки пиво, шишиња вино и што не. Ги направија планиниве Дион.
И работни денови исто на Водно.....додека бев на одмор пешачев.....контејнер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
И работни денови исто на Водно.....додека бев на одмор пешачев.....контејнер.
Тоа е муабетот, пишат во коментари vo sfett ova nigde go nemaaa а не сфаќаат дека во свет нема ни фрлање зошто ќе ти опалат 500-1000 евра казна за шише, влажно марамче, отпушок. Не навлегувам дали е правилна или не наплатава ама со коронава ги открија планиниве и националните паркови, наместо за рекреација ги користат за пијанки и се однесуваат како Али баба и 40те разбојници.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Па нормално од Влада. Пари за поврат на ДДВ од каде инаку??
Не, ценовникот го одобрила Владата, ама парите одат за Националниот парк Галичица. Плус нема ДДВ на сметката, ништо од пари за повратот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom