Охридската стратегија за туризам?

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сакам малку да подотвориме дискусија за ова и да се приложуваат идеи, кои можеби некој ќе ги прочита од Охрид, и ќе ги реализира...

Значи, локал-патриотизмот, пуштете го на прошетка, и давајте конструктивни и креативни предлози за развој на повисокот туристичко ниво на наш овој Македонски бисер.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Првпо и основно мислам дека треба со туристите за ефтина цена да се организират прошетки низ градот. На некои позначајни места и да им се кажува за историјата на то место. Нешто како водичи. 5 евра :)
Плоштад, Долна порта, Св. Софија, Св. Јован Канео, Св. Климент, Кале, Антички театар и назад :) Детално да се објасни нивната историја и сл.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ете ти Мартин бизнис за летово. Наизуст научи ја историјата за наведените, стави една табла дека правиш тури, и ем ќе бидат фасцинирани туристите како едно младо момче толку знае за својата историја, за градот каде живее, ем ќе вртиш добра сума на пари во тебе.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Треба или од општина или од министерство да им даваа плакета која ќе стои на влезот на секој угостителски односно сместувачки објект кој исполнува одредени критериуми и ги гарантира, па така да се знаеш колку и каква услуга треба да се очекува од дадениот објект.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мојов предлог е демоде но ова треба да биде работа на државата. Треба едно министерство за туризам, но без оние скандали кој колку лапнал. Да се направи стратегија и да почне да се имплементира.

Ние можеме да најдеме многу убави начини и методи за развој на Охрид, но без водтство и интервенција на соодветните институции нема да се постигне саканиот ефект.:)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Треба кавлитетот науслига да се подобри,и храната во рестораните не ме бендисва.Другото ок е
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Oва го направив како муабет пред година дена.
------------------
Јас ќе му платам 30-50 денари по страница А4 формат за оној кој ќе изработи најасален туторијал за однесување со туристи во Охрид.


Размислувам во оваа кампања да вклучам и други локални медиуми. Можеби и спонзори.

Имејлот ми го имате, мобилниот исто така. Ако не ви изгледам сериозно, не се нафаќајте.

Ако не ви се здосадило да мрчите, а ве мрзи да размислувате подолго од 13 минути, праќајте тука идеи, забелешки, досетки и пофалби за охридскиот туризам.

То ест, пофалби не мора. Ајт сега.

Доколку оформиме некаква идеја, следи средување, штампање, промоција итн итн... Има потенцијал. Еве, не се охриѓани најпаметни... Охриѓани сакаат да научат.

Можеме ли? Заедно?

Трн....
:))))
Ако, одиме напред!

Понудата важи.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Серпико, а зошто тој туторијал не го направи Охриѓанец?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Серпико, а зошто тој туторијал не го направи Охриѓанец?
И тоа постои како идеја. Она погоре е за сите кои го искусиле Охрид како туристи, а не домаќини.

Ајде, работете луѓе, ми треба програма за Локални 2017.
А ако сработиме порано, ќе направиме Кајгана Советничка листа за догодина :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Збореше за една школа...:)

До кај си со тоа?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Друга тема, која се надевам ќе ја отворам за брзо. Да останеме на моменталните можности за подобрување на туризмот - иако и преку таа школа (која не е за туризам, да не се збуни некој) може да се придонесе, и те како...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас најдов работа како та шо ви напишав, ама ми рече за 2009 гарант, оти сега веќе се пријавиле за оваа година некој..шознам кој..иначе лесно ќе е, веќе знам историјава 8) не баш ама ќе биди. За холанѓани е ова, прашав во туристичка агенција. Иначе Ај ем ин, фор бетер туризм ин Охрид :salut:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Добро бе никако не можам да си објаснам зошто се продаваат морски школки во Охрид???
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Нити јас зошо има глупо прашање на темава, ама тоа е...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Мислам ќе тргнат работите на подобро кога Охригани ќе сватат дека туристот не треба да го гледат како $$ и само толку.
Дека треба да му организират добар и беспрекорен престој .
Кога ќе сватат дека мин 20% од профитот треба да го инвестират во заеднички фонд за развој на туризмот во Охрид ,а не да чекат од државата.

Еве еден пример со Струмица за карневалите полно е народ сите кафичи ресторани хотели полно е со тезги.

Од тие хотели до сега само хотел Сириус секоја години го помага карневалот.

Другите кој имат најмногу профите од карневалот пример Селект не сум ги видел да спонзорираат до душа наплаќат по 500 денари карта која незнам колкав процент оди за антена 5 другото во џеп ( Данок за картите кој може да пресмета)
Сите трошоци за болнички коли обезбедување чистење на градот ( не сакаде да знаете каков е градот накај 5ам)
итн паѓаат на грб на општината

Во Бразл единстевени спонзори на карневалот се Хотелите и угостителски објекти.

Според мене Охриѓани треба да си оформат некое туристичко друштво кое ќе се грижи за се и нема да има потреба од вакви дискусии.

Јас како што знам државата нема право дирекно да се меша во стопанството тоа право некаде и е огрничено мислам на 2% од бруто домашниот прозивод
 

Kajgana Shop

На врв Bottom