Охридската стратегија за туризам?

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Статијата е точна.Немат љутење.:toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Изгледа дека нешто слабо охридскиве власти годинава, може има некои одредби и правила ама неспособни се да ги спроведат:

Само охриѓани и охридски туристички работници ве молам немојте да негирате дека е така, па дури и да негирате веќе ви е залепена етикетата за летово. Е сега дали оваа статија е публикувана во вечер и немерно финансирана од страна на Мистичен и Acid не знам.

Шо да не негираме бе? В ред е напишаното, коректно. Точно е дека на автобуска е хаос иако од годинава има ограда со која патникот има слободно ненападнато движење до агенцијата Билјана која може да го смести во капацитет кој е пријавен уредно и плаќа такса на градот - е сега кој оди во агенција оди, кој не оди ги поддржува дифтарите кои напаѓаат.

А за таксистите кои дерат само во сезона, немам што да искоментирам. Ѓубриња тешки, али нека им. Јас секогаш се возам со компанија по таксиметар - а тие нека чекаат жртви за да заработат 50-100 денари повеќе - додека некој не ги акне со пристојна казна која ќе им го наплати секое денарче вишок што го земале.

А Гаго, незнам кај препозна допирни точки со причините поради кои Ацид ја покрена темата за бојкот во горниот текст?

п.с. До Гаго: кога ќе се возиш ти во Охридско такси? :)
п.п.с. До новинарот на Вечер: Не се пишит "немИт", мајк-----ТИИИИИТ -------------....неписмена.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Како мој предпоследен ден во Охрид сакам да пишам збор два а можеби и повеќе околу годинешниот пречек и помин. Под притисок на пријателите со кои требаше да одам на одмор мораше да се оди за Охрид, три спрема еден бевме во гласањето, ама за среќа најдовме културно наместен стан за солидна цена ама се скопјани газдите па уште од Скопје си го резервиравме:) 1400денари за целиот стан (две соби кујна веце со проточен болјер). Испадна по 350 денари од човек, се наоѓа позади Арена(8ми Септември 67:)). Газдите беа два спрата под нас но НИЕДНАШ не тропнаа на вратата од станот, имаше сигурносна брава што мене ме направи посигурен со тоа што носев така малце повеќе дигитална опрема. Околу такси превозот во градот, искрено е за пофалба делумно 80% возат по таксиметар или ја кажуваат приближно цената на превозот(Центар-8ми Септември 50 денари а по таксиметар одкуцува 53-55 денари, дома-Немо 130 а одкуцува 125-7 денари). Иако има и катиљ таксисти кои сакаа да ни го „учукаат„ со возење од центар до домата:) за цели 200 денари, и вика уште Мене мислиш лесно ми е да возам:pos:.
Храна
МаксиД и Випс ме изненадија со цените најискрено и најпозитивно. Имаше се во секое време, бурекот беше поскапен за 5-10 денари од нормалното ама нема врска битно убав беше:)
Плажи
Иако имаше само 5 сончеви денови за одење на плажа 3 од тие ги искористивме на плажата Немо. Секогаш место, истурено песок по скоро целата плажа лежалки не земавме во кафичите цените ко во Скопје, башка интернет фуче:). бевме и на Градиште но ко и секогаш општ куршлуз, неред. За жал отидовме и на најисфураната плажа Куба(Тиња) Либре и се запрепастив, со еден збор плажа СРАЊЕ. Кафич на плажа, а плажата и водата за кур не ги бива. Епа нема да идам на плажа за да пијам само кафе, сакам и во вода да се фрлам ко човек.

Генерално, подобрено е но може и подобро(и ова не е оној македонски менталитет). Пред се поголема полициска контрола на дивите таксисти кои прават грабеж во градот и воедно го крадат лебот на оние чесните. Еднаш спречив грабеж на девојки од Србија, таксистот од поштата до кружниот тек кај болницата им побара 400 денари што воопшто не е нормално и реално. После тоа демек ќе ме тепаше сум му го земал лебот јас на него, сум бил копиле и слично ама се за среќа заврши без последици.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.809
Поени од реакции
8.638
не знаев каде да пишам, па ако има некој информации во врска со "заштита на охридското езеро" нека ми прати ПП или тука нека постира...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
гледам дека некако последен пост е од 2008 година. ме интересира само како ова лето охриѓаниве ќе пљачкосуваат, т.е. КОГО ќе пљачкосуваат... да сме на чисто, охрид го сакам заради културно и историското минато, како град е топ, ама народот што живее во него 90% се багра. до сега редовно барем на 2-3 месеци идев на викенд некој ама дефинтивно нема више да идам... зашто? затоа што со исковани кревети од даски, иструлени душеци, засмрдени соби, немање топла вода сакаат туризам да тераат и тоа по цени како да си на море негде, со терасата над плажа, а не куќи оддалечени и по 200 метри од плажа... скопската таблица е секогаш трн во око и на цивилните луѓе како и на полицијата... врти врти тоа пандурот и само чека таблица со СК ознака, да го запре и да му најде нешто... ама ај, сетики така требИТ да бидИТ... ама ако куртулиш од полиција тогаш гарант некој штоп или гума ќе ти настрадаат, а ако не и тоа ќе добиеш една фина гребаница од предно крило, преку вратите до задното крило...

и за крај, услугата по кафичите и ресторантите им е ретко лоша на балканов, треба и по пола саат да мафташ со раце, небаре си навигатор на авио писта и даваш специјални сигнали за полетување на авионите. за цените нејкам ни муабет да правам... по 2 евра во просек пијачка од кој било тип (зборам за стандардните нели)а оние што се по луксузни идат со двојна па и тројна цена од она што се нарекува елитен кафиќ во скопје... а кога ќе зборнеш дека стварно е скапо, те напаѓа келнерот дека он работи за 400-500 денари дневница и имаш дојам дека сака ајнцерот у грло да ти го набие пошто му го вреЏаШ охридот...

мислам дека треба да ги заобиколиме и да не ги коментираме навредите кон скопјани кои редовно ги слушаме на секаде, катадневно како скопјаните доваЏале во охрид за во енЅерото само да се испомочаат и испосерат и дека ако имале шанса со лоица че го исркаат, да моат и дома че си го однесат. како со колите се кочопереле, демек и охриѓани имале поарни коли... а ова скопјанчиштава само шлајфеле и го засмрдуеле охридон...

е па на ви го охридот бе, чувајте си го сега... народов годинава ќе осети за исти пари како е да си на море. безвизен режим е отворен, грција ни е блиску и на море а за истите пари (25-30 евра на ден) добиваш апартман со клима, чисти чаршави, и тераса над море или на 20-30 метра од плажа, ама со поглед на море. услуга во рестораните невидено добра, со цени многу слични на вашите охридските. еден прс та дигнам за 3-5 декунди седи до мене келнер кој е спремен да те услужи и има одлично познавање на англиски јазик... ако не грција, бугарија, ако не таму , тогаш црна гора, хрватска... има избор за истите пари.... а ако сакам на викенд да терам на езеро, тогаш ќе си терам во струга, ем 50% по евтино ем се трудат да направат развој на туризам, па нозе ќе искршат да те услужат... и пак си на охридско езеро... а сите оние што ќе се повикаат на шовинизмот и не патриотизам дека идеме кај некого кој не не признава (грција) и дека таму ќе ги дадеме парите, нека не грешат душа. нека идат нека видат, нека осетат па нека дискутираат. шовинистите се старите луѓе а нив полека ама сигурно ги снемува од лицето на земјата. младите пак од друга страна им чуе за политиката и името со нас... не се замараат... бев видов и тоа 30 пати и пак ќе идам...

толку од мене... ептен ми беше досадно па се изнапишав, ваљда некој и ќе го прожита ова...
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
гледам дека некако последен пост е од 2008 година. ме интересира само како ова лето охриѓаниве ќе пљачкосуваат, т.е. КОГО ќе пљачкосуваат... да сме на чисто, охрид го сакам заради културно и историското минато, како град е топ, ама народот што живее во него 90% се багра. до сега редовно барем на 2-3 месеци идев на викенд некој ама дефинтивно нема више да идам... зашто? затоа што со исковани кревети од даски, иструлени душеци, засмрдени соби, немање топла вода сакаат туризам да тераат и тоа по цени како да си на море негде, со терасата над плажа, а не куќи оддалечени и по 200 метри од плажа... скопската таблица е секогаш трн во око и на цивилните луѓе како и на полицијата... врти врти тоа пандурот и само чека таблица со СК ознака, да го запре и да му најде нешто... ама ај, сетики така требИТ да бидИТ... ама ако куртулиш од полиција тогаш гарант некој штоп или гума ќе ти настрадаат, а ако не и тоа ќе добиеш една фина гребаница од предно крило, преку вратите до задното крило...


и за крај, услугата по кафичите и ресторантите им е ретко лоша на балканов, треба и по пола саат да мафташ со раце, небаре си навигатор на авио писта и даваш специјални сигнали за полетување на авионите. за цените нејкам ни муабет да правам... по 2 евра во просек пијачка од кој било тип (зборам за стандардните нели)а оние што се по луксузни идат со двојна па и тројна цена од она што се нарекува елитен кафиќ во скопје... а кога ќе зборнеш дека стварно е скапо, те напаѓа келнерот дека он работи за 400-500 денари дневница и имаш дојам дека сака ајнцерот у грло да ти го набие пошто му го вреЏаШ охридот...

мислам дека треба да ги заобиколиме и да не ги коментираме навредите кон скопјани кои редовно ги слушаме на секаде, катадневно како скопјаните доваЏале во охрид за во енЅерото само да се испомочаат и испосерат и дека ако имале шанса со лоица че го исркаат, да моат и дома че си го однесат. како со колите се кочопереле, демек и охриѓани имале поарни коли... а ова скопјанчиштава само шлајфеле и го засмрдуеле охридон...

е па на ви го охридот бе, чувајте си го сега... народов годинава ќе осети за исти пари како е да си на море. безвизен режим е отворен, грција ни е блиску и на море а за истите пари (25-30 евра на ден) добиваш апартман со клима, чисти чаршави, и тераса над море или на 20-30 метра од плажа, ама со поглед на море. услуга во рестораните невидено добра, со цени многу слични на вашите охридските. еден прс та дигнам за 3-5 декунди седи до мене келнер кој е спремен да те услужи и има одлично познавање на англиски јазик... ако не грција, бугарија, ако не таму , тогаш црна гора, хрватска... има избор за истите пари.... а ако сакам на викенд да терам на езеро, тогаш ќе си терам во струга, ем 50% по евтино ем се трудат да направат развој на туризам, па нозе ќе искршат да те услужат... и пак си на охридско езеро... а сите оние што ќе се повикаат на шовинизмот и не патриотизам дека идеме кај некого кој не не признава (грција) и дека таму ќе ги дадеме парите, нека не грешат душа. нека идат нека видат, нека осетат па нека дискутираат. шовинистите се старите луѓе а нив полека ама сигурно ги снемува од лицето на земјата. младите пак од друга страна им чуе за политиката и името со нас... не се замараат... бев видов и тоа 30 пати и пак ќе идам...

толку од мене... ептен ми беше досадно па се изнапишав, ваљда некој и ќе го прожита ова...
Потполно се согласувам со тоа дека за истата цена или за малку поскапо можеш да идеш за уживаш на море на сто пати почисто и поубаво место, еве и пример. За апартман за четворица во Охрид за месец јули и август бараат 45 евра, а во Хрватска во Ровињ покрај кристално чисто море и борова шума исто во јули и август апартман исто за 4 лица убаво уреден 80 евра. А за Грција па муабет да не праиме, таму и за 30 евра можеш да најдеш апартман....па види сега ти кај ќе идеш...
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Охриѓани да бидат по гостопримливи кон Македонците како прво,а потоа и кон другите народи од соседството или странство,да ги намалат цените (не до минималност се разбира) бидејќи за истите пари можеш да одиш на море..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ја ств. не можам да укапирам као може у *непочната* сезона (бар така изглеаше) да имате цени од 160ден. за пиво на шанк на плажа ....

И еднаш веќе научете дека без труд нема ќар ..... Идам да нарачам скара , тој ми вика не му се исплатело за 3ца (беше негде 700ден. тоа шо сакав да го купам) да ја пали скарата ...... Епа чао .....

+ кај бе со 400ден+ од ноќ сместување ? У година коа Македонија добива безвизен режим + владее рецесија , они решаваат да ги подигнат цените на се ...додека една Грција/Бугарија/ЦГ па и Шпанија ...нудат аранжмани од 100/200/400еур на места какви што во Охрид нема да има никогаш ....

Единствена позитивна страна е плажата Оревче :)))
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Охрид треба да се преиспита за шо е

1)дестинација за млади луѓе
или
2)дестинација за оние по културата и цркви

двете неможи да ги има премал е скопјани
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ак невичинит неидајте. То е мотото на охридската стратегија за туризам.


Само сега од ко се поосвестија луѓето + безвизниот режим ќе видиме дали ќе мрдни стратегијата кон некоја поарна страна.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
sepak...nekoi se voodusheveni od Makedonija, makedoncite , Ohrid....
OHRID 2010
http://jja.blog.hr/2010/07/1627963661/ohrid-2010.html
Сети го колку му е јак блогот... почнува со строфа од Билјана платно белеше, а под неа видеото од Лихнида кајче веслаше.

А поентата на прикаската е не дека нема задоволни... туку општо земено дека Охриѓани се груб народ што останал во времето на комунизмот кога е во прашање туризмот. Им треба едукација, да видат како треба да се однесуваат со гости. Кога си странец и не си баш упатен во цените, ама неможи скопско што секаде е препорачана цена од 100 денари за литар и пол, во маалската продавничка да биде 150... Образложението, дечко види го езерото. Море кое езеро, 10 пива по 50 денари = 500 денари. Ќе ја запалам колата до Ресен ќе одам пиво да купам, ем поефтино, ем ќе прпшетам...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.662
Поени од реакции
12.054
Ovo za pocetak, dva sata kasnije je vino teklo u potocima, sviraci su nam citali zelje sa usana i napraviti dernek do jutra pravi balkanski mi taman treba jednom godisnje. Nista plejbek, nista elektronika, nasem Ciganu je zaista falio zub i zaista je znao sve na koje je jos moja baka plesala. Jedan od restorana je Antiko, odmah uz jezero, mislim da je adresa Kej Marsala Tita.
Знае хрваткињава кај да пие. У Грчка наместо -у потоцима- ќе течело -капка по капка-. За слатки и слаткарници посебно неспоредливо поефтино од другите места-ако идете у Грчка земете си шеќер, миксер и јајца, колку да пробате благо (пошто едно мало тортиче кое у Веро е 350-500 денари, у грција ќе ве чини 35-50 евра, пицата не знам колку е Охрид, грчките се просек 10-тина евра-ако си фамилија, ќе си шеташ по грчки кеј). За добра кафеанска атмосфера со музика и добра храна Охрид е одличен избор, водата е одлична, климата исто...само плажите и цените на собите (со стар мебел) им се голем проблем.
А за стратегија...нема, хаос е во многу сфери. Посебно е проблем хигиената на плажите и туристичките места.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Извините што ќе се вмешам... Јас сум од Охрид, јас сум младич, 25 годишен, работам со 40 мои легла веке 12 години ( да, да, од 13 сум по автобуски и слични срања), сум пропатувал релативно доста, релативно потенцирам и кај и да сум бил особено сум сакал да научам околу туризмот кај што сум го гледал.. Значи скрозз конструктивно, непретенциозно почвам....
Дакле прво да му разјаснам на тој метросексуалецот од погоре дека во Охрид нема синџири по познати фаст фуд или кафетерии од проста причина што франшизата за секој од нив е од 100.000 ЕУР па нагоре...Ево од вас квази европејциве купите некоја и отворите - повелете...работите и да видите колку е „лесно“. Даље... не знам ни зошто ви го кажувам ова ама ко шо ве дал Господ -морам да ви го кажам... на секој цивилизиран(а вие сте далеку од тоа...) граѓанин од запад - подобро му е автентичното ѓомлезе или пастрмка одколку некаков си мек , бургер кинг или - тако - бе....лол... храна за мексикамци и лоу клас идиоти...
Даље... не само да јадете колбаси него да се разгледа малку и дијалектички како Охрид оваа транзиција ја помина... без помош од државата, со туристи од македонија(западњаците не идаја од страв од војни) туристи кои ни доаѓаа со 100 евра и сакаа дреам викејшн...лол... не е важно....
Каде сме сега??? Имаме град кој најдинамично се гради, се вложвит, се трудиме да е подобро.... СЕ ТРУДИМЕ... што е подобро од јадење колбаси и кукање по форуми... споредба со држави каде туризмот им е стратешка определба и го граделе 50 години у назад е исто како споредба на целото стопанство овде со западното---- така да нема споредба....лол...
А за сите глоб трекери ( а во македонија ве има многу - пошо нишо и не работите00- ова над мене сликала нешо--лол, другиве све студентарија недоквакана, безкичмењаци, а останатите до вчера свршуваа на цивилизациските вредности и предности на издрканата ви елада - па сега од ко ви ги дадоа метлите- ајмо ке се грижиме за единото место каде сме добредојдени- охрид) да ви порачам дека охрид е едино место во мк каде инвестирано евро ви се враќа пута 4... рај за срби и холанѓани , а и други покултурни туристи... искрено- барем јас... повеке не издавам на македноци... поради нивото на културата и плиткиот џеб... а и едно запамтете... колку пари толку музика... нема одмор со 100 евра...
Не тераме никој да доаѓа... искрено- се повеке осеќаме дека домашните „туристи“ се повеѓе ни пречат... Ова се некои од моите ставови.. немаора а и нема да ви се допаднат... но не ми е важно... туку гледајте до кај сте еволуирале вие во вашите градови, а не кометирате за град каде има самити на НАТО, претседатели, централа на Сосиете, ке се гради Хилтон, Ајакс стадиони ... па вие го имате Трифун Костовски за градоначалник....хахахахахх
Така да драги другари... не морате да доаѓате... ама нема ни да толерираме додека јавно не кењате,,, или тоа е крик на слабост и љубомора???
Јас живеев 4 години скопје.. што да кажам??? од буреци во 2-ка на сабајле... од пола шиптарана.. од клубски картички во Хард Рок(ова ми беше најјако - го нема никаде во САД, ЕУ и Јапонија), од сета дискриминација кон луѓето од другите градови, од сиот смет, смог и неелемтарни услови за живот... па никојпат не сум ве кењал... уствари и онака сте... се сте пола мариовци и од латинска(источна) македонија...и вие собирате дрскост да кењате за нас... невидено...
Поздрав и не мислев да навредам никого... секое пронаоѓање во горниов муабет и не ви е толку случајно...лол.///ло//:pos2:
Леле леле, кај си сега Аџијанкулааааа.... да видиш шо без бериќет челат те запустиии.....
Само ме интересира сега од тие 40 легла, колку ти фајча пајажина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom