Охридската стратегија за туризам?

J

Johnny Stulic

Гостин
Не знам баш некоја посебна стратегија ама за да се привлечат туристи треба реклама и тоа добра и пласирана на право место(пример давам од типот на хрватски,турски или грчки реклами на авторитетни тв канали како јуроспорт,би-би-си....гледаш она плажа добра па перфектно газе во бикини ,па гледаш теретана тип отемнат со плави очи и на крајот ти иди велкам то кроешија или грис или турки)барем јас немам видено некаква слична реклама за Охрид...................................................................
Уште една работа за подобрување на туризмот ,не знам колку има ама мислам дека воопшто нема брзи храни од типот на мекдоналд,попај,сабвеј ,тако-бел или пак шта ти ја знам некој грин-бинс кофи или пак некакви такви срања кој што западот ги голта на велико(сега некој ќе изнесе аргумент ние какви скари имаме ти мекдоналд бараш),ама јеби га ние не можиме да му смениме менталитет на амер тој станува на сабалје крка синамон ,за ручек попај ,за вечера тако-бел или пак ти иди ирец или енглез немаш ириш паб најосновна работа сега не викам да се затворат наши ресторанти нека има ама треба да се обидиме да направиме нешто во врска со ова ако сакаме да ги привлечиме западњациве,сега малку изгледа смешно да се споредува Ибица со Охрид имаше пример како назививе на ресторани,пабови,хотели се на германски и енглески јазик демек ова е Шпанија ама министеров за туризам си одговори најпоштено таква ни е клиенталата ако треба другата година ќе пишеме и на кинески

Значи не е критика само сугестија за подобрување инаку лично си го сакам Охрид како што си е
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Кај нас проблемот е што сакаме преку ноќ да станеме милионери, цените се прескапи, требе да се мисли на то....
Малце практично да појаснам

Еден данец има бескрајно многу понуди Турција, Гејлада, Кипар, Франција, Шпанија ..........
Гејлада
7 дена со хотел 3-4ѕвезди, полн пансион + авионски повратен билет за 3000 дкк приближно 410 евра
Шпанија
7 дена на ЛАС ПАЛМАС хотел 3-4 ѕвезди, + авион повратен билет 4500 дкк (1дкк=8ден)

Охрид
нема туристичка понуда
Пат авионски 3700 дкк (моментално најефтино), сместување приватно 350-500 ден по ноќ 7 ноќи по 400 ден (просек)2800 + јадење + плажи такси дрн дрн дрн 10 000 ден. (малку се и овие) испаѓа дека данецот требе да плате минимум 5000 дкк за да дое у охрид

Ајде сега напрајте ја математиката....

Второ МАРКЕТИНГ
Охрид нема никаков маркетинг (барем јас не сум видел)

Трето ГОСОПРИМИВОСТ
Без да замерат охриѓани ама тие се најнегостопримивиот народ кога се прашање туристи, другари можат и најголеми да ти бидат, ама туристички работници НУЛА.
Кога некој ти дава пари, ти купува услуга, требе да се насмееш и да му заблагодариш а не така намуртено да го погледнуваш.
Кога некој ќе те праша нешто, требе да му помогниш пошто нели однего зависиш
Кога некој ќе појде у кафетерија, ресторан .. нетребе да се тепаш у гради дека си охриѓанец и дека МОРА по секоја цена ти прв да бидеш услужен
најважно: КУПУВАЧОТ Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО.

Доколку тој/тие кои дошле у Охрид да прават нереди има институција наречена МВР, слободно обратете се

Како да се подобри туризмот
Прво да се сменат од корен охриѓани

Да се поработи на маркетингот секако со спуштање на цените, да биде привлечно за странците (види пример горе), да се напрај добра приказна од тоа што Охрид може да понуди.
-Знаете ли колку многу се зачудиле тие што сум им кажал колку е бистро езерото, колку е старо, каква култура и историја има Охрид... тоа го нема кајнас, требе да е организирано илустрирано и да се пласира

Сега за сега толку ...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
прво и најосновно да научат охриѓаните дека главната улица-туристичка не се раскопува почеток на јули и да остане таква до крајот на август.
нема лето да отидам во охрид а некоја главна сообраќајница да не е раскопана демек `се работи на неа`.инаку годината има 365 дена.
или пример од црна гора,земен кредит од ЕУ за правење на автопатот.црногорци какви што ги знаеме,доцнат со изградба 4 месеци и следи наредба да се работи навечер од 01 до 06 сабајле да се постигне рокот и да не им се пречи на туристите.
и работното време да се смени за време на туристичка сезона,ебати одморот ако све се затвара во 3 навечер.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Oва го направив како муабет пред година дена.
------------------
Јас ќе му платам 30-50 денари по страница А4 формат за оној кој ќе изработи најасален туторијал за однесување со туристи во Охрид.

Размислувам во оваа кампања да вклучам и други локални медиуми. Можеби и спонзори.
Имејлот ми го имате, мобилниот исто така. Ако не ви изгледам сериозно, не се нафаќајте.
Ако не ви се здосадило да мрчите, а ве мрзи да размислувате подолго од 13 минути, праќајте тука идеи, забелешки, досетки и пофалби за охридскиот туризам.
То ест, пофалби не мора. Ајт сега.
Доколку оформиме некаква идеја, следи средување, штампање, промоција итн итн... Има потенцијал. Еве, не се охриѓани најпаметни... Охриѓани сакаат да научат.
Можеме ли? Заедно?
Трн.... :))))
Ако, одиме напред!
Понудата важи.

Лично сметам дека на охриѓани треба да им се направи лоботомија во врска со нивната перцепција за туризам . Тука не можам да помогнам и немам конструктивен предлог :D .
Малку е доцна за било каква кампања и презентација на домашниот туризам но ....ти ги ставам на располагање моите фотографии доколку најдеш интерес за нив . Извести ме ако си заинтересиран , следната недела одам натаму па може да има и посвежи фотки .

Еве избор од моите фотографии
http://papokot_na_svetot.blog.com.mk/

П.С. Ве следам извесно време и ме воодушевувате со посветеноста . Поздрав
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Па едно кафе на кејот на Вардар е 100/120 денари,а во Охрид е 70/80 денари.Ако сакате да платите 120 денари за кафе и да гледате во жолтата река Вардар полна со фекалии и хауби од коли,машини за перење и сл.,наспроти еден бисер Охридско езеро,повелете.
Ако ние во Охрид не знаеме за туризам вие во Скопје не ни имате туризам.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Па едно кафе на кејот на Вардар е 100/120 денари,а во Охрид е 70/80 денари.Ако сакате да платите 120 денари за кафе и да гледате во жолтата река Вардар полна со фекалии и хауби од коли,машини за перење и сл.,наспроти еден бисер Охридско езеро,повелете.
Ако ние во Охрид не знаеме за туризам вие во Скопје не ни имате туризам.
Ехе , кај ја отера ! Не ми беше тоа поентата , да се мериме релација Скопје-Охрид . А дека сте фригидни угостители тоа е факт . Од проста причина што чуствувам кога некој на сила ми ги вади парите од паричникот .
А кога сме кај кафето , јас на кеј возам велосипед не пијам кафе за 120 денари . Ако гледаш во цени во Преспа пијам кафе за 30 денари и пак гледам езеро . Каде е тука разликата ? Преспа е исто така убава , со таа разлика што лугето таму душата ќе ти ја дадат , но не е испочитувана како Охрид , ама тоа е друга тема .
Не ме земај за зло , ништо лично :smir: :wink:
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
Извините што ќе се вмешам... Јас сум од Охрид, јас сум младич, 25 годишен, работам со 40 мои легла веке 12 години ( да, да, од 13 сум по автобуски и слични срања), сум пропатувал релативно доста, релативно потенцирам и кај и да сум бил особено сум сакал да научам околу туризмот кај што сум го гледал.. Значи скрозз конструктивно, непретенциозно почвам....
Дакле прво да му разјаснам на тој метросексуалецот од погоре дека во Охрид нема синџири по познати фаст фуд или кафетерии од проста причина што франшизата за секој од нив е од 100.000 ЕУР па нагоре...Ево од вас квази европејциве купите некоја и отворите - повелете...работите и да видите колку е „лесно“. Даље... не знам ни зошто ви го кажувам ова ама ко шо ве дал Господ -морам да ви го кажам... на секој цивилизиран(а вие сте далеку од тоа...) граѓанин од запад - подобро му е автентичното ѓомлезе или пастрмка одколку некаков си мек , бургер кинг или - тако - бе....лол... храна за мексикамци и лоу клас идиоти...
Даље... не само да јадете колбаси него да се разгледа малку и дијалектички како Охрид оваа транзиција ја помина... без помош од државата, со туристи од македонија(западњаците не идаја од страв од војни) туристи кои ни доаѓаа со 100 евра и сакаа дреам викејшн...лол... не е важно....
Каде сме сега??? Имаме град кој најдинамично се гради, се вложвит, се трудиме да е подобро.... СЕ ТРУДИМЕ... што е подобро од јадење колбаси и кукање по форуми... споредба со држави каде туризмот им е стратешка определба и го граделе 50 години у назад е исто како споредба на целото стопанство овде со западното---- така да нема споредба....лол...
А за сите глоб трекери ( а во македонија ве има многу - пошо нишо и не работите00- ова над мене сликала нешо--лол, другиве све студентарија недоквакана, безкичмењаци, а останатите до вчера свршуваа на цивилизациските вредности и предности на издрканата ви елада - па сега од ко ви ги дадоа метлите- ајмо ке се грижиме за единото место каде сме добредојдени- охрид) да ви порачам дека охрид е едино место во мк каде инвестирано евро ви се враќа пута 4... рај за срби и холанѓани , а и други покултурни туристи... искрено- барем јас... повеке не издавам на македноци... поради нивото на културата и плиткиот џеб... а и едно запамтете... колку пари толку музика... нема одмор со 100 евра...
Не тераме никој да доаѓа... искрено- се повеке осеќаме дека домашните „туристи“ се повеѓе ни пречат... Ова се некои од моите ставови.. немаора а и нема да ви се допаднат... но не ми е важно... туку гледајте до кај сте еволуирале вие во вашите градови, а не кометирате за град каде има самити на НАТО, претседатели, централа на Сосиете, ке се гради Хилтон, Ајакс стадиони ... па вие го имате Трифун Костовски за градоначалник....хахахахахх
Така да драги другари... не морате да доаѓате... ама нема ни да толерираме додека јавно не кењате,,, или тоа е крик на слабост и љубомора???
Јас живеев 4 години скопје.. што да кажам??? од буреци во 2-ка на сабајле... од пола шиптарана.. од клубски картички во Хард Рок(ова ми беше најјако - го нема никаде во САД, ЕУ и Јапонија), од сета дискриминација кон луѓето од другите градови, од сиот смет, смог и неелемтарни услови за живот... па никојпат не сум ве кењал... уствари и онака сте... се сте пола мариовци и од латинска(источна) македонија...и вие собирате дрскост да кењате за нас... невидено...
Поздрав и не мислев да навредам никого... секое пронаоѓање во горниов муабет и не ви е толку случајно...лол.///ло//:pos2:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Ако гледаш во цени во Преспа пијам кафе за 30 денари и пак гледам езеро . Каде е тука разликата ? Преспа е исто така убава , со таа разлика што лугето таму душата ќе ти ја дадат , но не е испочитувана како Охрид , ама тоа е друга тема .
Не ме земај за зло , ништо лично :smir: :wink:
Нека се развие туризмот во Преспа како во Охрид па ќе прајме муабет.:smir:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Извините што ќе се вмешам... Јас сум од Охрид, јас сум младич, 25 годишен, работам со 40 мои легла веке 12 години ( да, да, од 13 сум по автобуски и слични срања), сум пропатувал релативно доста, релативно потенцирам и кај и да сум бил особено сум сакал да научам околу туризмот кај што сум го гледал.. Значи скрозз конструктивно, непретенциозно почвам....
Дакле прво да му разјаснам на тој метросексуалецот од погоре дека во Охрид нема синџири по познати фаст фуд или кафетерии од проста причина што франшизата за секој од нив е од 100.000 ЕУР па нагоре...Ево од вас квази европејциве купите некоја и отворите - повелете...работите и да видите колку е „лесно“. Даље... не знам ни зошто ви го кажувам ова ама ко шо ве дал Господ -морам да ви го кажам... на секој цивилизиран(а вие сте далеку од тоа...) граѓанин од запад - подобро му е автентичното ѓомлезе или пастрмка одколку некаков си мек , бургер кинг или - тако - бе....лол... храна за мексикамци и лоу клас идиоти...
Даље... не само да јадете колбаси него да се разгледа малку и дијалектички како Охрид оваа транзиција ја помина... без помош од државата, со туристи од македонија(западњаците не идаја од страв од војни) туристи кои ни доаѓаа со 100 евра и сакаа дреам викејшн...лол... не е важно....
Каде сме сега??? Имаме град кој најдинамично се гради, се вложвит, се трудиме да е подобро.... СЕ ТРУДИМЕ... што е подобро од јадење колбаси и кукање по форуми... споредба со држави каде туризмот им е стратешка определба и го граделе 50 години у назад е исто како споредба на целото стопанство овде со западното---- така да нема споредба....лол...
А за сите глоб трекери ( а во македонија ве има многу - пошо нишо и не работите00- ова над мене сликала нешо--лол, другиве све студентарија недоквакана, безкичмењаци, а останатите до вчера свршуваа на цивилизациските вредности и предности на издрканата ви елада - па сега од ко ви ги дадоа метлите- ајмо ке се грижиме за единото место каде сме добредојдени- охрид) да ви порачам дека охрид е едино место во мк каде инвестирано евро ви се враќа пута 4... рај за срби и холанѓани , а и други покултурни туристи... искрено- барем јас... повеке не издавам на македноци... поради нивото на културата и плиткиот џеб... а и едно запамтете... колку пари толку музика... нема одмор со 100 евра...
Не тераме никој да доаѓа... искрено- се повеке осеќаме дека домашните „туристи“ се повеѓе ни пречат... Ова се некои од моите ставови.. немаора а и нема да ви се допаднат... но не ми е важно... туку гледајте до кај сте еволуирале вие во вашите градови, а не кометирате за град каде има самити на НАТО, претседатели, централа на Сосиете, ке се гради Хилтон, Ајакс стадиони ... па вие го имате Трифун Костовски за градоначалник....хахахахахх
Така да драги другари... не морате да доаѓате... ама нема ни да толерираме додека јавно не кењате,,, или тоа е крик на слабост и љубомора???
Јас живеев 4 години скопје.. што да кажам??? од буреци во 2-ка на сабајле... од пола шиптарана.. од клубски картички во Хард Рок(ова ми беше најјако - го нема никаде во САД, ЕУ и Јапонија), од сета дискриминација кон луѓето од другите градови, од сиот смет, смог и неелемтарни услови за живот... па никојпат не сум ве кењал... уствари и онака сте... се сте пола мариовци и од латинска(источна) македонија...и вие собирате дрскост да кењате за нас... невидено...
Поздрав и не мислев да навредам никого... секое пронаоѓање во горниов муабет и не ви е толку случајно...лол.///ло//:pos2:
испаѓа од муабетов ние не ви требаме ко си ги имате странците...
е кога ќе ги снема ќе цимите по нас...
али кад тад.. некад ќе имаме без визен режим па да видам која будала ќе дојде кај некој као тебе
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Од аспект на инфраструктура, забава Охрид е ептен напреднат.
Она на што Охриѓан мораат да поработат е менталитетот. бев само 3 дена во Охрид а имав неколку лоши искуства. Влегувам во продавница купувам сладолед и барам фискална и типот ми вели ЛЕЛЕ АМА СИ СИТНИЧАР!!!!!Слични бисери и дебилни фаци имаше СЕГДЕ кадешто влегов и побарав фискална сметка. Еднаш не побарав фискална и продавачот ми наплати по повисока цена. Секако има и многу позитивни примери.
Иако се вели дека ние Скопјани ептен дискриминираме луѓе од други градови, сепак како Охриѓани нема. Јас го обожавам Охрид како град , 3-4 пати во година морам да отидам на духовно прочистување јас што викам. Мешутоа со таков став многу лесно можам д го отсакам. Јас оставам 100 евра за некои 3-4 дена и сакам само учтивост, а не да се чувствувам непријатно.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Извините што ќе се вмешам... Јас сум од Охрид, јас сум младич, 25 годишен, работам со 40 мои легла веке 12 години ( да, да, од 13 сум по автобуски и слични срања), сум пропатувал релативно доста, релативно потенцирам и кај и да сум бил особено сум сакал да научам околу туризмот кај што сум го гледал.. Значи скрозз конструктивно, непретенциозно почвам....
Дакле прво да му разјаснам на тој метросексуалецот од погоре дека во Охрид нема синџири по познати фаст фуд или кафетерии од проста причина што франшизата за секој од нив е од 100.000 ЕУР па нагоре...Ево од вас квази европејциве купите некоја и отворите - повелете...работите и да видите колку е „лесно“. Даље... не знам ни зошто ви го кажувам ова ама ко шо ве дал Господ -морам да ви го кажам... на секој цивилизиран(а вие сте далеку од тоа...) граѓанин од запад - подобро му е автентичното ѓомлезе или пастрмка одколку некаков си мек , бургер кинг или - тако - бе....лол... храна за мексикамци и лоу клас идиоти...
Даље... не само да јадете колбаси него да се разгледа малку и дијалектички како Охрид оваа транзиција ја помина... без помош од државата, со туристи од македонија(западњаците не идаја од страв од војни) туристи кои ни доаѓаа со 100 евра и сакаа дреам викејшн...лол... не е важно....
Каде сме сега??? Имаме град кој најдинамично се гради, се вложвит, се трудиме да е подобро.... СЕ ТРУДИМЕ... што е подобро од јадење колбаси и кукање по форуми... споредба со држави каде туризмот им е стратешка определба и го граделе 50 години у назад е исто како споредба на целото стопанство овде со западното---- така да нема споредба....лол...
А за сите глоб трекери ( а во македонија ве има многу - пошо нишо и не работите00- ова над мене сликала нешо--лол, другиве све студентарија недоквакана, безкичмењаци, а останатите до вчера свршуваа на цивилизациските вредности и предности на издрканата ви елада - па сега од ко ви ги дадоа метлите- ајмо ке се грижиме за единото место каде сме добредојдени- охрид) да ви порачам дека охрид е едино место во мк каде инвестирано евро ви се враќа пута 4... рај за срби и холанѓани , а и други покултурни туристи... искрено- барем јас... повеке не издавам на македноци... поради нивото на културата и плиткиот џеб... а и едно запамтете... колку пари толку музика... нема одмор со 100 евра...
Не тераме никој да доаѓа... искрено- се повеке осеќаме дека домашните „туристи“ се повеѓе ни пречат... Ова се некои од моите ставови.. немаора а и нема да ви се допаднат... но не ми е важно... туку гледајте до кај сте еволуирале вие во вашите градови, а не кометирате за град каде има самити на НАТО, претседатели, централа на Сосиете, ке се гради Хилтон, Ајакс стадиони ... па вие го имате Трифун Костовски за градоначалник....хахахахахх
Така да драги другари... не морате да доаѓате... ама нема ни да толерираме додека јавно не кењате,,, или тоа е крик на слабост и љубомора???
Јас живеев 4 години скопје.. што да кажам??? од буреци во 2-ка на сабајле... од пола шиптарана.. од клубски картички во Хард Рок(ова ми беше најјако - го нема никаде во САД, ЕУ и Јапонија), од сета дискриминација кон луѓето од другите градови, од сиот смет, смог и неелемтарни услови за живот... па никојпат не сум ве кењал... уствари и онака сте... се сте пола мариовци и од латинска(источна) македонија...и вие собирате дрскост да кењате за нас... невидено...
Поздрав и не мислев да навредам никого... секое пронаоѓање во горниов муабет и не ви е толку случајно...лол.///ло//:pos2:
Бате да ти дај господ уше толку да дуплираш леглата, но!!!

Никој не ти бара мекдоналдс но си го рекламирал ли џомлезето??? јас до лани незнаев дека постои незнаев што е тоа а јас сум Македонец а не пак некој странец да знај...

А зошто бате ти од 13 год си по автобуски и слични страња.. постои НЕТ рекламација, речиси бесплатна напрај си добро парче веб презентација понуди си маркетинг остави број ќе немојш гла да крениш само седи дома и собирај паричка....

На Охрид не му треба модернизација толку голема колку што му треба РЕКЛАМА исто така не му треба вртоглаво качување на цени у сезона... тоа ги брка туристите...

Странски vs. Домашни туристи.... не се залажувај, не сеуште...+80% се домашни.

Сменете се !!! никој не ви љубомори што сте Охриѓани, никој нема да ви го земе езерото, ние МАКЕДОНЦИТЕ Охрид го сметаме за наш и езерото исто така, среќни сте што потекнувате од Охрид но немате кутура за жал немате добродошлост немате топлина (препознатлива за македонската култура) немате насмевка, тмури сте... накратко не сте за туристички работници ... уште пократко
Градот и езерото фантастични, народот никаков! (за туризам)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
После ова твоево скрозззззззз конструктивно непретенЦиозно излагање јас можам само да је предадам партијава ова е реторички мат.

Предлог до редакцијата на форумов е да нема никакви забуни со големи букви

ФОРУМ КАЈГАНА-РАБОТИМЕ И СО СИНИ КАРТОНИ

благодарам
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
Ви благодарам за грижата... не знам каде не даваат фискална... или можда мене пошо ме знает...лол.. секаде ми давет...лолл... немат врска.. ти вервам...лол
Ви ги прочитав злобните коментари и беа очекувани... но пак ке нагласам.. не мора да идате... вервете ме.. не сте ни нешо добредојдени во епски екстази...
Како ни е - добро ни е,,,, лол... Не е проблем нашата понуда.. проблем е вашата побарувачка (која бај д веј- со 100 евра сакате да се осекате ко во шератон..) лол лол...
Не знам зш не мојме да се разбериме???? Дефиниција за човеков развиток е можноста да бират... имате можност да бирате... за жал е мала... или Охрид или никаде.. пошо од секаде сте сардисани или ви е скапо...така да -- најдете си еден туристички еквилибриум...не мора да дојдете... седите на плус 50 каде што сте и јадете гурабии за нашиот слаб туризам и лош народ(ова не знаев исто дека го имало---лош народ???? уствари и хитлер имал некои такви гледишта_)лол. А оваа тиквава - демек pumpkin...lol/..ке ти кажам само едно...и на бугарите и на румуните им дадоа безвизен режим - демек се дел од ЕУ-лол- и во Лондон ко бев видов дека живеет како шипојте во Стенковац овде---лол--- во парк со шатори...лол - толку од европејските граждани...лол... Исто ке бидете пречекувани секаде... пошо секаде со вашиот стандард сте цигани... така да биди тикво срекна дури ве прибираме уште - зш мојт да се десит и да не ве прибираме ни овде...:toe:
И да ве развеселам - да не е се црно... една шега....
Како скопјани вадет кондоми после ебење????
-
-
-
--

-
-
-
-
-
Одговор: - со прдење......лол лол олол л о л ол
Поздрав рокфелерови и плс со овие фаци и муабети не ни идајте....:salut:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ви благодарам за грижата... не знам каде не даваат фискална... или можда мене пошо ме знает...лол.. секаде ми давет...лолл... немат врска.. ти вервам...лол
Ви ги прочитав злобните коментари и беа очекувани... но пак ке нагласам.. не мора да идате... вервете ме.. не сте ни нешо добредојдени во епски екстази...
Како ни е - добро ни е,,,, лол... Не е проблем нашата понуда.. проблем е вашата побарувачка (која бај д веј- со 100 евра сакате да се осекате ко во шератон..) лол лол...
Не знам зш не мојме да се разбериме???? Дефиниција за човеков развиток е можноста да бират... имате можност да бирате... за жал е мала... или Охрид или никаде.. пошо од секаде сте сардисани или ви е скапо...така да -- најдете си еден туристички еквилибриум...не мора да дојдете... седите на плус 50 каде што сте и јадете гурабии за нашиот слаб туризам и лош народ(ова не знаев исто дека го имало---лош народ???? уствари и хитлер имал некои такви гледишта_)лол. А оваа тиквава - демек pumpkin...lol/..ке ти кажам само едно...и на бугарите и на румуните им дадоа безвизен режим - демек се дел од ЕУ-лол- и во Лондон ко бев видов дека живеет како шипојте во Стенковац овде---лол--- во парк со шатори...лол - толку од европејските граждани...лол... Исто ке бидете пречекувани секаде... пошо секаде со вашиот стандард сте цигани... така да биди тикво срекна дури ве прибираме уште - зш мојт да се десит и да не ве прибираме ни овде...:toe:
И да ве развеселам - да не е се црно... една шега....
Како скопјани вадет кондоми после ебење????
-
-
-
--

-
-
-
-
-
Одговор: - со прдење......лол лол олол л о л ол
Поздрав рокфелерови и плс со овие фаци и муабети не ни идајте....:salut:
Можеш да се џиткаш колку сакаш ама едноставно Скопјани ја сочинуваат најголемата главнина од туристите, башка не доаѓаме само за одмор туку и почесто. Да , нас Охрид ни треба зашто нема избор кај нас, ама ние уште повеќе вас ви требаме. А за тие 100 евра......епа во околниве туристички места за 100 евра се добива многу повеќе. А цените се ...едноставно не се во склад со стандардот.Да живеевте од странски туристи ок , ама вие сеуште де факто живеете од домашни .
МОјот, а верувам и на сите други беа само конструктивна критика за подобрување на Охрид како туристичка понуда а незнам зашто толку се фураш.лапни дијазепамче. А за тоа дека ако не побараш фискална ќе бидеш украден негде, тоа е факт а не мое мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom