Осумгодишна суспензија за Победа во Еврокуповите

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Тешко ќе му објасниш на типови кои за газди на своите клубови ги имаат пречесните Трифун,Ѕинго,Бајруш,а за Миленко,не сум сигурен дека е уплашен од прилепски закани,особено што не го погоди баш градот со кој најде да се заебава,а се заебава веќе подолго време ...
Памтиме ко “слонови“,неговиот другар Џаро во една прилика изјави дека единствен град каде успеале да го заебат од цел Балкан е Прилеп,кога сочно и јавно пред полна сала му ја стегнале мамицата,за што тој самиот се наместил.Всушност тогаш сватил зошто во Прилеп не игра мајмун.Ќе го снајде истото,ако не и полошо Миленко Неделковски кој јавно изјави дека со Џаро наместиле едно од последните фудбалски првенства во Македонија.Органите треба да си ја бркаат работата дома за да не бидеме како држава избламирани надвор во светот,или можеби тие “органи“ се практично самиот Миленко кој е добар пријател со премиерот моментален.:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
148
Поени од реакции
3
Не само Победа и Прилеп, од криминал страда се. Исто како што ти би реагирал колку состојбите во Вардар ќе се решат или ако наместо Победа беше казнета Беласица или Милано или Шкендија или Турново или или .....би се дрзнал. Горчливата реалност е што Победа прва е казнета. Незнам од каде впечатокот дека се ситам за казната. Исто би реагирал и за Вардар, Работнички, Пелистер и сите неспоменати ако бидат казнети.
Слободно нека си казнуваат криминалци,не клубови и навивачи.Прилепчани си ја покажаа довербата кон газдата минативе години со тоа што не одеа на натпревари,дури и кога влезот беше слободен,иако пред неколку години плаќаа и по 150д за билет за Победа-Вардар или Победа-Силекс... Што е поентава сеа јас од Прилеп да одам да сведочам против Тетекс во уефа и да си го крка цел град за тоа поради неспособни органи дома да си ја завршат работата за која што се платени...па макар бил и најмеродавен сведок.. Вардар,Пелистер,Брегалница,то се мој клубови бе брат,криви не криви,срамота е ...
Победа? аха..од каде е таа Победа што е казнета да видме на сајтот од уефа... ааа,од МАКЕДОНИЈА е....:nesvest:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Па падна Победа! Ама Хари остана!
1.Ајде сега да одиме понатаму..
Сигурно има нешто сомнително и кај Вардар.. нека падне и тој..
Ама Хари пак ќе остане!
Потоа одиме понатаму.. со нов кодош..
Нека падне сега Пелистер! Ќе најдат нешто и за него.. не мора во Европа.. некоја утакмица за опстанок во Македонија..
Ама Хари пак ќе остане на власт!
Одиме понатаму.. повторно нов кодош..
Ќе падне Македонија.. па ќе падне Силекс.. па ќе падне и Милано..
И на крај конечно..
Ќе падне Хари! Целта е остварена! Ама во лигата останаа екипи како Новаци, 11 Октомври, Турново, Рудар.. Ќе одиш ли да ја гледаш таа лига? Ќе одиш да рикаш како магаре? Ќе се игра без местење те уверувам.. оди навивај..
Е сега ова беше вашата верзија.. ама сега за сега падна само Победа.. ништо посебно.. еден моментално слаб клуб.. од Прилеп..


2.Слушни ја сега мојата верзија..
Турни го Хари.. не ти.. оваа неспособна држава.. не Уефа.. нашите органи кои се платени со пари од граѓаните да го сторат тоа.. да го исчистат криминалот.. и остави ги во лигата да играат Победа, Вардар, Пелистер, Силекс, Македонија..
Дали сега ја гледаш разликата на ставовите меѓу мене и голем дел од вас кои се ситат на оваа неправда? Или треба да ти нацртам на лист од блок?
1. Стечај и се одново барем во нареднот периот магарињата ќе рикаат надевајќи се на подобро.

2. Јас Хари лично немаше ни да го ставам, а за негово туркање нека си го туркаат делегатите на ФФМ, јас би му учукал веднаш една меѓу очи ако од мене зависи без двоумење, а и на сите такви како него кои дриблаат политика. А да се вратам пак назад Победа не треба да е амнестирана за криминал како ниту пак ни една друга екипа. Она во што се разликуваме е во моментот на рехабилитација после ова. Ти сакаш да го вратиш времето пред казната, а јас велам казната треба да ги забрза и прекине останатите девијантни процеси во мак фудбалот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
148
Поени од реакции
3
Памтиме ко “слонови“,неговиот другар Џаро во една прилика изјави дека единствен град каде успеале да го заебат од цел Балкан е Прилеп,кога сочно и јавно пред полна сала му ја стегнале мамицата,за што тој самиот се наместил.Всушност тогаш сватил зошто во Прилеп не игра мајмун.Ќе го снајде истото,ако не и полошо Миленко Неделковски кој јавно изјави дека со Џаро наместиле едно од последните фудбалски првенства во Македонија.Органите треба да си ја бркаат работата дома за да не бидеме како држава избламирани надвор во светот,или можеби тие “органи“ се практично самиот Миленко кој е добар пријател со премиерот моментален.:toe:
Ами како да не пријател бил со премиерот... ме чудиш што не ги познаваш таквите луѓе сеуште...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Слободно нека си казнуваат криминалци,не клубови и навивачи.Прилепчани си ја покажаа довербата кон газдата минативе години со тоа што не одеа на натпревари,дури и кога влезот беше слободен,иако пред неколку години плаќаа и по 150д за билет за Победа-Вардар или Победа-Силекс... Што е поентава сеа јас од Прилеп да одам да сведочам против Тетекс во уефа и да си го крка цел град за тоа поради неспособни органи дома да си ја завршат работата за која што се платени...па макар бил и најмеродавен сведок.. Вардар,Пелистер,Брегалница,то се мој клубови бе брат,криви не криви,срамота е ...
Победа? аха..од каде е таа Победа што е казнета да видме на сајтот од уефа... ааа,од МАКЕДОНИЈА е....:nesvest:
Па казнети се криминалциве и клубот кој дозволил да виреат во него. Како што рече некој претходно, а што фудбалерите не знаеле дека натпреварот е наместен? Реков казната е превисока и за тоа имаат право да се жалат. За сведочењата, без разлика од каде или кого вистината треба да се знае. А за мерењето колкави сме љубители на нашиот фудбал покажува токму оваа казна, па сега ни текна да се удиираме во гради дека срамота е. А нели беше срамота и пред тоа? Или тогаш не се знаеше, се додека не се знае.....
А за сајтот и Македонија мораме еднаш дволичноста да ја искорениме и срамот да го претрпиме, за да после повеќе ја цениме чесноста, а и можеби најпосле сите релевантни фактори ќе седнат и ќе направат еден подобар мак фудбал. Се другото е оддолжување и квази патриотизам, сочуство и вистинска желба за решавање на проблемот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
148
Поени од реакции
3
Па казнети се криминалциве и клубот кој дозволил да виреат во него. Како што рече некој претходно, а што фудбалерите не знаеле дека натпреварот е наместен? Реков казната е превисока и за тоа имаат право да се жалат. За сведочењата, без разлика од каде или кого вистината треба да се знае. А за мерењето колкави сме љубители на нашиот фудбал покажува токму оваа казна, па сега ни текна да се удиираме во гради дека срамота е. А нели беше срамота и пред тоа? Или тогаш не се знаеше, се додека не се знае.....
А за сајтот и Македонија мораме еднаш дволичноста да ја искорениме и срамот да го претрпиме, за да после повеќе ја цениме чесноста, а и можеби најпосле сите релевантни фактори ќе седнат и ќе направат еден подобар мак фудбал. Се другото е оддолжување и квази патриотизам, сочуство и вистинска желба за решавање на проблемот.
Да,во право си,квази патриотизам..сеа,по оваа случка,сите работи ќе се средат во фудбалот кај нас.. очекувајте нареднава година претставник во лига на шампиони од македонија и репрезентацијата на светско во јужна африка... се чекаше моментот да сведочи овој,па сеа одиме на ранг листа до 5 место..камо порано да сведочел,сеа мака ми е...испуштивме финале на лига шампиони вардар-реал и полуфинале на европско германија-македонија...златен миленко и клета победа шо му прај на спортов во мкд..
пс: истото важи и за циле што го осудија... бидејќи е претседател на мок,ко ќе ги затепаме црнцине во атлетика,америне во кошарка,русинкине во уметничко лизгање и словацине во хокеј,партал систем прајме одма,пошо нели,до претседнико е ...
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
овај миленко ако го видам во прилеп че го плукам в лице.абе како од цел народ го најдоја него педерон смрден да сведочи.мафијашиште невидено. а немам против дека треба да се казнат за местењето ама 8 години се ептен,а за ацуле ич не се секирам тој уште одамна требаше да си оди оти го запусти клубо мамето негово.сето ова е некоја политика против хари ама зато победа го крка стапо шо ми е многу криво оти ја сакам победа и навивам за победа, и ако се за во втора лига.и зато че речам дека ацуле МОРА да си оди а овај смрдениов миленко го запусти клубов.а на тв сител да му е..м цела спортска редакција оти од ко е хари на власт во ффм секоја емисија му беше против него и победа ко демек онај ѕинго педерон дур беше на власт силекс многу регуларно играше. исто така и весникон македонски спорт,за нив еден молотов коктел треба, 5 години пишува само за ацуле и победа и хари.да се мочам во та фотељата од ффм нека го смена хари па да видам какви деној ида за мак фудбалов.а овај шпиунов м.м.е смрт за него, колку утакмици има наместено тој и сведок бил.ајдееееееее ебати и фифа и уефа.пак че речам, поединците требаше да се казнат и се казнија,ама клубот ја зеде цела вина во случајов иако сега нема ниеден играч од тој состав шо беше на утакмица со пјуник. БЕСИЛКА ЗА МИЛЕНКО
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Извини ама не сум приметил дека си ме прашал нешто за да ти одговорам.А по однос на ова прашање еве го мојот одговор:

-Органите на УЕФА сигурно сами не го иницирале овој процес,зошто очигледно е кому е наменета казната што ја стигна Победа и бламажата на нашата држава Македонија,наместо да го стигне вистинскиот газда на Победа и само неговите експонирани марионети.
Мислиш Миленко како клучен сведок во истрагата која беше покрената од “некои спортски новинари“,не знае дека Харалампие Аџиристески му е зет за сестра на “казнетиот“ и експониран во медиумите Александар Забрчанец?Мислиш ли дека Победа е само од Ацуле,а не и од председателот на ФСМ?Знае бе,се знае,ама се прави на удрен одкако работите не му излегоа баш по планот,да бидат осудени и казнети вистинските виновници а не спортскиот клуб Победа и избламирана државата Македонија.Токму тоа го прави Миленко КОДОШ,како кодошите на времето што им ја кажувале вистината на Турците каде се кријат комитите,или кодошите кога им кажувале на Бугарските окупатори каде се кријат партизаните,или кога кодошите им ја кажувале на УДБАШИТЕ вистината за Ченто и другите кој се залагале за независна Македонија,тие воопшто не ги лажеле своите “работодавци“,едноставно само им ја кажувале вистината.
-Решението на овој проблем не го гледам на овој начин преку УЕФА каде Харалампие има високи позиции,стекнати само тој знае како,туку со внатрешни истраги за вакви или домашни натпревари каде нема да се објави во светската спортска јавност како некој клуб од Македонија (X) е казнет со така спектакуларна казна или како некој анонимус на 70 годишна возраст од МАКЕДОНИЈА ќе биде доживотно суспендиран од спортските терени (јака муда).Внатрешни истраги со прибирање на несобориви докази за лажирање натпревари,поткуп на судии,со ефективни затворски казни би го направиле Македонскиот фудбал навистина фудбал,без да го валкаат името на Македонија како да е Колумбија во Европа ебаго.:toe:


Види вака , ABC. Ако ние-нашата држава, беше кадарна да се справи "внатрешно" , со сите овие мешетари, немаше да бидеме , онаму кај што сме денес. Читајќи те по форумов, знам дека ти ова многу убаво го знаеш. Значи , да не си мачкаме очи дека сме можеле ова побезболно да го поминеме.
Лично , верувај немам ама ништо против Хари. Сега за сега , ништо се нема докажано против мангата. Знам дека не е цвеќе за мирисање , ама стварно НЕ гледам дека многу поубаво работеше ФФМ (на времето и ФСМ) , на чело со Ламбе , Ѕинго , Кипро ....
Иста сорта сите, и се на некого му сметаше некој ... "Ѕинго педер, напред Вардар , ЕЈ ....ЕЈ" ... ти текнува , така? Се исти курац.

Ниту па Победа ми е нешто крива.Напротив, заедно со Пелистер можеби единствените клубови надвор од Скопје , што можат да створат пеколен амбиент кога игра нивниот тим. Со секоја почит за тоа. Но , мене тоа највеќе ме боли. Тие се тие гледачи , навивачи , подржувачи на клубот кои навеќе патеја кога Ацуле се поигруваше со нивните чувства и надежи , дека ете баш таа 2004 можеби Победа и некако ќе стигнат , ако не друго , бар до тоа фамозно 3то квалификационо коло. А што добија? Срамота.

Па , добро.Знам дека вие прилепчаните и не трпите некој да ве вреѓа и влече за нос.Од ова , поголем безобразлук ако има , ајде кажи ми?
Како вие дозволивте човек како Ацуле да е на чело на вашиот омилен клуб? Како вие дозволивте по оној срамен пораз , тој човек да го дише истиот воздух со вас во вашиот град?
Еве сега гледам што му се спрема на Миленко.(И ако! тој , ако не за ова , треба да плати за еден куп други дубари правени во минатото).
Зошто тоа истото што ме се спрема на Миленко, не му беше доделено на Ацуле & CO ,со мал екстра бонус ? Па за оној натпревар и врапчињата знаеја дека наместен!

Иако 8 годинишната казна за апстиненција од европските натпреварувања е драконска(и јас не ја оправдувам големината)ама, сепак споделувате мала одговорност и вие , навивачите за тоа што му се случи на клубот. Преголема инертност.

И сега прашуваш , зошто Милан , Јуве не го јадоа стапот сразмерно?
Прво, UEFA не ги гонеше нив.Ама ај да решеме фиктивно дека и ги обвинила нив. Од Победа UEFA нема ама баш никаква корист. Колкав број на навивачи има споредбено со Милан , Јуве во свтески рамки? Колку тие навивачи се парично јаки, за да го следат својот клуб по Европа? Спонзори? ТВ права?
Да се казни Јуве , Милан по 8 години е рамно на харикири. Од финансиска гледна точка , погубно за UEFA. Така да јасен е двојниот аршин.

Само па , лично јас, неможам и да гледам како толку очигледно некој наш клуб го продава образот надвор во Европа. Да , нашиот МАКЕДОНСКИ образ.
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
edni go branat drugi go napagaat eve sto samiot milenko napisal na forumot.

http://www.milenko.com.mk/forum/showpost.php?p=22435&postcount=253

...Инаку, на ред, по Победа, се Вардар, Македонија ГП, сениорска репрезентација, Репрезентација под 21, онаа под 19 и судијски тројки од македонија и.тн. ...


Се нека иде у ПМ.
Ако се докаже дека стварно мателе , па луѓе , ние и стварно не заслужуваме да пратиме наш фудбал.Сигурно не ваков , со однапред познат исход.
Се да се казни, дури и до ниво на репрезентација!
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
237
Поени од реакции
23
...Инаку, на ред, по Победа, се Вардар, Македонија ГП, сениорска репрезентација, Репрезентација под 21, онаа под 19 и судијски тројки од македонија и.тн. ...


Се нека иде у ПМ.
Ако се докаже дека стварно мателе , па луѓе , ние и стварно не заслужуваме да пратиме наш фудбал.Сигурно не ваков , со однапред познат исход.
Се да се казни, дури и до ниво на репрезентација!
za da se sredat nekoi raboti vo MAKEDONSKIOT fudbal izgleda deka vakvi rigorozni kazni ce bidat mnogu potrebni.barem nema da se sramime od nasive "zvezdi".
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Да,во право си,квази патриотизам..сеа,по оваа случка,сите работи ќе се средат во фудбалот кај нас.. очекувајте нареднава година претставник во лига на шампиони од македонија и репрезентацијата на светско во јужна африка... се чекаше моментот да сведочи овој,па сеа одиме на ранг листа до 5 место..камо порано да сведочел,сеа мака ми е...испуштивме финале на лига шампиони вардар-реал и полуфинале на европско германија-македонија...златен миленко и клета победа шо му прај на спортов во мкд..
пс: истото важи и за циле што го осудија... бидејќи е претседател на мок,ко ќе ги затепаме црнцине во атлетика,америне во кошарка,русинкине во уметничко лизгање и словацине во хокеј,партал систем прајме одма,пошо нели,до претседнико е ...
Дај боже да го доживееме и тоа!
За Циле, тој не е осуден заради МОК, туку заради тајванските кредити кои немаат врска со МОК.

П.С. А зошто Миленко или Циле или Трајко или Петко секогаш некој ќе прашува зошто? Субјективниот пристап кон работите уште долго ќе не држи заковани во место, а ироничните претпоставки на тебе уште долго нема да бидат реалност, но надежта последна умира и покрај се јас верувам дека еден ден ќе се оствари и твојата јасногледост за мак спортот. Дај боже такви пророкувања нека ни се остваруваат па и ние малку да ужуваме.:smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
148
Поени од реакции
3
Така е,тоа велам и јас..малку се 8 години за Победа која единствено мести натпревари во Македонија,јас сум да ја нема воопшто,а не 8 години...исто,уште од сега се гледа дека со сведочењето на Миленко како релевантен и чесен и уште повеќе случаен сведок,работите полека ќе си дојдат на свое место.Пелистер гради нов стадион со 20 000 гледачи,Брегалница со 15 000,а Работнички нов спортски комплекс сличен на оној што го има Реал од Мадрид...само Ацуле,Победа и навивачите од Прилеп беа единствената пречка да стигнеме до тоа што го заслужуваме како фудбалска Македонија...после ова,фудбалска пролет!...нема местенки после ова,само развој,радост и полуфинале во лига на шампиони не очекуваат со македонски клуб таму...ние сме биле сите слепи,не сме го гледале спасителот до сега,а пред носот ни бил,онака,симпатичен и гломазен..злтен тој.. ако може казнава да оди до 20 години,малку ни се 8...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ако не заебе миленко и за репрезентацијата да н ибиде казнета ил исуспендирана јас мислам дека треба секо јшто ќе го види да го плукне во фаца.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
idiot!!!

Alal da mu e na Milenko za ova taka i treba da bidi.Pobeda treba da bidi kazneta ne samo za ovaj natprevar tuku i za mnogu drugi od domasno prvenstvo.FFM MAFIJA!!!
so ti smeta pobeda be kopuk i tebe i na site ostanati?
pa kaj bez vasite om,ileni klubovi koga pobeda ponese stadioni so perugia i parma, a i so pomalite klubovi koga igrase vo evropa, a?
vardar i drugite "golemi" klubovi ne mozea ni pola stadion da go napolnat.
ko bese vardar vo najgolema kriza i ko gubese od koj ce stasa vo evropa (nz ni kako idese vo evropa bez da naredi utakmica oti za ku. ne go bivase...:pos2:) site samo kukavte oti to mu se slucuva
sloga samo gubese, isto i sileks...SAMO POBEDA NOSESE pozitivni rezultati
a to za mestenjeto nz jas koj ne mestel od mk liga. ako e taka treba cela 1 liga da oj vtora, a vo prva da igraat nekoi novoformirani klubovi
a za milenko nemam komentar..negojte prethodni dela kazubvaat se...:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom