Осумгодишна суспензија за Победа во Еврокуповите

Z

ziko bt

Гостин
ПРИЛЕП НЕ Е ВЕЌЕ НАЈФУДБАЛСКИ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА

Кодош го уби градот Херој

Во Прилеп се гордееја со констатацијата најфудбалски град во Македонија. Имаше многу аргументи за таа пријатна за душата и суетата на вљубениците на бубамарата во градот на Крали Марко. Ама, веќе не е во конкуренцијата најфудбалски... Победа победи на конкурсот најнаместени натпревари. Победа стана првиот европски клуб казнет од УЕФА за лажирање на натпревари. Најфудбалскиот, гордиот ни шампион на државичката ни, осум години нема да може да настапува во кој било еврокуп, двајца негови членови доживотно се прогонети од најважната споредна работа на светот.
Прилепчани може да се жалат. Кое фајде? Можеби, казната ќе биде намалена или укината, но фактот дека резилот пукна, ќе остане. Победа е жигосана, а со Победа и македонскиот фудбал. Со македонскиот фудбал и Македонија.
Местела Победа. Мести цел свет, ама докази нема. Гавран на гавран око не вади. Како тогаш овие нашиве заглавија?
Затоа што сме такви какви што сме. Сите ја знаат приказната: што се тројца Македонци во планина. Едниот е војвода, вториот комита, а третиот - кодош. Кој бил главен информатор на УЕФА? Наш човек - или кодош. Предавник или шпион. Како сакате Тоа се обично оние кои за некој свој интерес (најчесто материјален, но може и идеолошки, идиотски, властољубие или реваншизам) без никакви морални скрупули продаваат се.
Ваквиот вид секс е познат оддамна на овие простори. Народски пренесено; Кој на кого, ако не својот на свој.
Е, тоа кодошите, бидејќи, нели, општеството ни е хумано, по некое време некој ги рехабилитира. Тоа се викало лустрација. Тоа е оној закон кој никако да мине кај нас. Неговото донесување би било рамно на масовно самоубиство.
Затоа благодариме до УЕФА. Сега знаеме кои сме, што сме и од кого да внимаваме. Таквите добро ги прозрел и легендарниот руски цар Петар Велики: "Не се плашам од непријателот, се плашам од пријателот". Преведено: од самонаречените ни патриоти.
Да не бидеме погрешно разбрани. Оние кои со своите (не)дела го извалкале името на Победа треба и затвор да лежат. Ама тука, кај нас. Дома. Вака, белиот свет се сити на нашата нехигиена.
 
G

grande-juve

Гостин
ПРИЛЕП НЕ Е ВЕЌЕ НАЈФУДБАЛСКИ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА

Кодош го уби градот Херој

Во Прилеп се гордееја со констатацијата најфудбалски град во Македонија. Имаше многу аргументи за таа пријатна за душата и суетата на вљубениците на бубамарата во градот на Крали Марко. Ама, веќе не е во конкуренцијата најфудбалски... Победа победи на конкурсот најнаместени натпревари. Победа стана првиот европски клуб казнет од УЕФА за лажирање на натпревари. Најфудбалскиот, гордиот ни шампион на државичката ни, осум години нема да може да настапува во кој било еврокуп, двајца негови членови доживотно се прогонети од најважната споредна работа на светот.
Прилепчани може да се жалат. Кое фајде? Можеби, казната ќе биде намалена или укината, но фактот дека резилот пукна, ќе остане. Победа е жигосана, а со Победа и македонскиот фудбал. Со македонскиот фудбал и Македонија.
Местела Победа. Мести цел свет, ама докази нема. Гавран на гавран око не вади. Како тогаш овие нашиве заглавија?
Затоа што сме такви какви што сме. Сите ја знаат приказната: што се тројца Македонци во планина. Едниот е војвода, вториот комита, а третиот - кодош. Кој бил главен информатор на УЕФА? Наш човек - или кодош. Предавник или шпион. Како сакате Тоа се обично оние кои за некој свој интерес (најчесто материјален, но може и идеолошки, идиотски, властољубие или реваншизам) без никакви морални скрупули продаваат се.
Ваквиот вид секс е познат оддамна на овие простори. Народски пренесено; Кој на кого, ако не својот на свој.
Е, тоа кодошите, бидејќи, нели, општеството ни е хумано, по некое време некој ги рехабилитира. Тоа се викало лустрација. Тоа е оној закон кој никако да мине кај нас. Неговото донесување би било рамно на масовно самоубиство.
Затоа благодариме до УЕФА. Сега знаеме кои сме, што сме и од кого да внимаваме. Таквите добро ги прозрел и легендарниот руски цар Петар Велики: "Не се плашам од непријателот, се плашам од пријателот". Преведено: од самонаречените ни патриоти.
Да не бидеме погрешно разбрани. Оние кои со своите (не)дела го извалкале името на Победа треба и затвор да лежат. Ама тука, кај нас. Дома. Вака, белиот свет се сити на нашата нехигиена.
колку и да сакате да го прикажете миленко како главен виновник, нема да ви успее, најмалку заради 2 факта - миленко не го намести натпреварот со пјуник, миленко не сведочеше против победа. барајте си го ацуле . . .

коментар од миленко на неговиот форум

Ацуле, Хари и Костов лажат дека јас сум клучниот сведок.
Значи јас ниту докажувам своја поштеност, ниту кажувам дали е Победа-Пјуник наместена.
Во Нион имаше вкупно 5 сведоци. Едниот бев јас. Но, јас ја објаснував ситуацијата во Македонија што на судиите не им беше јасна: како екипите имаат повеке паралелни сметки, зошто председател на клуб седи на клупата кај тренерот, зошто клубовите немаат упрва па се сведуваат само на еден човек и сл. Значи, јас ги анализирав и разјаснував општествените и организациони дилеми што ги имаат судиите кои немаат врска со нашата реалност.
Имаше и сведок од Белгија кој исклучиво пласираше факти во бројки. На пример вели: ваков тип средба во овој ранг и коло на натпреварување носи обрт на светско ниво во сите кладилиници од 100.000 евра. Оваа Победа-Пјуник има донесено (само) зијан (обртот е поголем) на (само) европските (не и азиските) кладилници од 4-5 милиони евра. Парите и цифрите кажуваат дека е местенка.
И, имаше три сведоци (ЗАШТИТЕНИ), со таен идентитет, кој тврдеа дека биле дел од местенката или сведоци на истата.

Трите сведоци, се клучните за пресудата.

Инаку, на ред, по Победа, се Вардар, Македонија ГП, сениорска репрезентација, Репрезентација под 21, онаа под 19 и судијски тројки од македонија и.тн.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
повелеле најсвежи информации
ептен сте затупени дека некој ви е крив
криминалот други ви го правеа
Milenko напиша:
Ацуле, Хари и Костов лажат дека јас сум клучниот сведок.
Значи јас ниту докажувам своја поштеност, ниту кажувам дали е Победа-Пјуник наместена. Јас сум ангажиран и работам за УЕФА.
Во Нион имаше вкупно 5 сведоци. Едниот бев јас. Но, јас ја објаснував ситуацијата во Македонија што на судиите не им беше јасна: како екипите имаат повеке паралелни сметки, зошто председател на клуб седи на клупата кај тренерот, зошто клубовите немаат упрва па се сведуваат само на еден човек и сл. Значи, јас ги анализирав и разјаснував општествените и организациони дилеми што ги имаат судиите кои немаат врска со нашата реалност.
Имаше и сведок од Белгија кој исклучиво пласираше факти во бројки. На пример вели: ваков тип средба во овој ранг и коло на натпреварување носи обрт на светско ниво во сите кладилиници од 100.000 евра. Оваа Победа-Пјуник има донесено (само) зијан (обртот е поголем) на (само) европските (не и азиските) кладилници од 4-5 милиони евра. Парите и цифрите кажуваат дека е местенка.
И, имаше три сведоци (ЗАШТИТЕНИ), со таен идентитет, кој тврдеа дека биле дел од местенката или сведоци на истата.

Трите сведоци, се клучните за пресудата.

Инаку, на ред, по Победа, се Вардар, Македонија ГП, сениорска репрезентација, Репрезентација под 21, онаа под 19 и судијски тројки од македонија и.тн.
така да вашите муабети не држат вода
вие немате изјави за тоа што се случува таму, јас имам
и муабетов испаѓа дека на вас ви смета Миленко, а не Победа нему
криминалот е очигледен и треба да се казни
прифатете го тоа
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
повелеле најсвежи информации
ептен сте затупени дека некој ви е крив
криминалот други ви го правеа


така да вашите муабети не држат вода
вие немате изјави за тоа што се случува таму, јас имам
и муабетов испаѓа дека на вас ви смета Миленко, а не Победа нему
криминалот е очигледен и треба да се казни
прифатете го тоа

одете лечете се вие на Миелнко што му верувате.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ами како да не пријател бил со премиерот... ме чудиш што не ги познаваш таквите луѓе сеуште...
Па кој е кај Миленко секоја недела на гости,уште ракиче и мезе им фали,без разлика дали го познавам или не.:toe:

Види вака , ABC. Ако ние-нашата држава, беше кадарна да се справи "внатрешно" , со сите овие мешетари, немаше да бидеме , онаму кај што сме денес. Читајќи те по форумов, знам дека ти ова многу убаво го знаеш. Значи , да не си мачкаме очи дека сме можеле ова побезболно да го поминеме.
Лично , верувај немам ама ништо против Хари. Сега за сега , ништо се нема докажано против мангата. Знам дека не е цвеќе за мирисање , ама стварно НЕ гледам дека многу поубаво работеше ФФМ (на времето и ФСМ) , на чело со Ламбе , Ѕинго , Кипро ....
Иста сорта сите, и се на некого му сметаше некој ... "Ѕинго педер, напред Вардар , ЕЈ ....ЕЈ" ... ти текнува , така? Се исти курац.

Ниту па Победа ми е нешто крива.Напротив, заедно со Пелистер можеби единствените клубови надвор од Скопје , што можат да створат пеколен амбиент кога игра нивниот тим. Со секоја почит за тоа. Но , мене тоа највеќе ме боли. Тие се тие гледачи , навивачи , подржувачи на клубот кои навеќе патеја кога Ацуле се поигруваше со нивните чувства и надежи , дека ете баш таа 2004 можеби Победа и некако ќе стигнат , ако не друго , бар до тоа фамозно 3то квалификационо коло. А што добија? Срамота.

Па , добро.Знам дека вие прилепчаните и не трпите некој да ве вреѓа и влече за нос.Од ова , поголем безобразлук ако има , ајде кажи ми?
Како вие дозволивте човек како Ацуле да е на чело на вашиот омилен клуб? Како вие дозволивте по оној срамен пораз , тој човек да го дише истиот воздух со вас во вашиот град?
Еве сега гледам што му се спрема на Миленко.(И ако! тој , ако не за ова , треба да плати за еден куп други дубари правени во минатото).
Зошто тоа истото што ме се спрема на Миленко, не му беше доделено на Ацуле & CO ,со мал екстра бонус ? Па за оној натпревар и врапчињата знаеја дека наместен!

Иако 8 годинишната казна за апстиненција од европските натпреварувања е драконска(и јас не ја оправдувам големината)ама, сепак споделувате мала одговорност и вие , навивачите за тоа што му се случи на клубот. Преголема инертност.

И сега прашуваш , зошто Милан , Јуве не го јадоа стапот сразмерно?
Прво, UEFA не ги гонеше нив.Ама ај да решеме фиктивно дека и ги обвинила нив. Од Победа UEFA нема ама баш никаква корист. Колкав број на навивачи има споредбено со Милан , Јуве во свтески рамки? Колку тие навивачи се парично јаки, за да го следат својот клуб по Европа? Спонзори? ТВ права?
Да се казни Јуве , Милан по 8 години е рамно на харикири. Од финансиска гледна точка , погубно за UEFA. Така да јасен е двојниот аршин.

Само па , лично јас, неможам и да гледам како толку очигледно некој наш клуб го продава образот надвор во Европа. Да , нашиот МАКЕДОНСКИ образ.
Факт е дека Македонија и ФФМ на чело со Хари ги постигна најголемите успеси во поновата фудбалска историја како репрезентација.Како што е и факт дека во негово време се постигнати ептен сомнителни резултатити кој и од авион изгледаат за наместени,иако немаше некој Миленко да го посведочи тоа.Значи братов убаво ја изменаџирал работата,што всушност му е главна функција,да го подобри рејтингот на нашата репрезентација колку што може повеќе.Е сега тоа дека една друга моќна тајфа прави залудни обиди да го смени Хари од председателското место е сосема друга работа.Панчев,Камчев и Мијалков можеби ќе успееа во намерите ако Хари не беше толку моќен во ФИФА и УЕФА,каде има многу значајно место во комисијата за избор на стадиони за кој ќе се даваат пари од споменатите институции.Функцијата наизглед беззначајна сепак е многу интересна од финансијски аспект,зошто да одлучуваш дали ќе се дадат милиони за изградба на некој стадион во светот и не е така мала работа со оглед на тоа дека се работи за милиони евра.На тој начин триото што погоре го спомнав е само трио на “беспомошни полноглавци“ во споредба со Харалампие Хаџиристески па и нема да можат толку едноставно и насилно да го сменат,зошто веднаш следи фрапантна казна за Македонија во светот на фудбалот.
Со чинот на сведочење од страна на познатиот осуденик за фудбалски лажирања Миленко Неделковски,тајфата на Панчев само ја споеба Победа како екипа,а со ригорозната казна најспектакуларна досега во светот на фудбалот како да загинале 100 луѓе на некој натпревар,само се постигна контра ефект од оној што го очекуваа споменатите и всушност наместо вистинските виновници како Ацуле да бидат казнети,Македонија е посочена и обележана на прво место во светот по матни зделки и лажирања утакмици.Сега треба ли да се стапи во одбрана на Миленко кој ја избламира Македонија како врвна криминална фудбалска дестинација?Јас би рекол не,од внатрешна или домашна страна затоа што неправедно е казнет Прилеп како еден од најфудбалските градови на Балканот ако не и пошироко,а од надворешен аспект затоа што фудбалскиот свет не ни знае кој е Ацуле или Николче Здравевски,очите се вперени кон Македонија како “црна овца“ во која се казнуваат клубови со 8 годишна суспензија од меѓународни натпревари.:toe:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
море како немаше 800 години да ги казнат. градот прилеп никој не го казни. ако си има чесни луѓе пак ќе си има клуб, не мора да биде победа. бог ти знае колку утакмици имаат наместено, вклучувајќи и играчи.

пази, тие кретени (би ги задавил со голи раце да имам шанса) се дрзнале да местат, под изговор дека цел свет местел, ги фатија, ги казнија, и миленко бил крив?! каква е таа индиска математика?

за сите кои има докази да се казнат. без пардон. бил тоа и вардар, македонија...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
АБЦ сите обвинувања ти паѓаат во вода
не се труди на тоа што ќе го кривиш Миленко дека ќе ја направиш Победа права
местенките тие се
криминалот е тој
нека се казни
 
G

grande-juve

Гостин
Со чинот на сведочење од страна на познатиот осуденик за фудбалски лажирања Миленко Неделковски,тајфата на Панчев само ја споеба Победа како екипа,а со ригорозната казна најспектакуларна досега во светот на фудбалот како да загинале 100 луѓе на некој натпревар,само се постигна контра ефект од оној што го очекуваа споменатите и всушност наместо вистинските виновници како Ацуле да бидат казнети,Македонија е посочена и обележана на прво место во светот по матни зделки и лажирања утакмици.Сега треба ли да се стапи во одбрана на Миленко кој ја избламира Македонија како врвна криминална фудбалска дестинација?Јас би рекол не,од внатрешна или домашна страна затоа што неправедно е казнет Прилеп како еден од најфудбалските градови на Балканот ако не и пошироко,а од надворешен аспект затоа што фудбалскиот свет не ни знае кој е Ацуле или Николче Здравевски,очите се вперени кон Македонија како “црна овца“ во која се казнуваат клубови со 8 годишна суспензија од меѓународни натпревари.:toe:
мене ми изгледа дека со сила се правиш на тошо, како што кажав погоре, Миленко не е крив што ацуле мести, а колку што знам уефа ја одредува казната, не миленко
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
мене ми изгледа дека со сила се правиш на тошо, како што кажав погоре, Миленко не е крив што ацуле мести, а колку што знам уефа ја одредува казната, не миленко
не бе брат
така му одговара нему затоа цело време едно исто тупи
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
мене ми изгледа дека со сила се правиш на тошо, како што кажав погоре, Миленко не е крив што ацуле мести, а колку што знам уефа ја одредува казната, не миленко
Да бе Миленко е “јагне“ што му ја мати водата на волкот!Или можеби работи како благајник во некој фудбалски клуб па е ептен стручен како работат клубовите со затворени сметки,за да биде компетентен тоа да им го објасни на УЕФА од каде е божем случајно избран да биде еден од сведоците.Според тебе значи човекот е само уште еден невин КОДОШ гробар на Прилепска победа и џелат на Македонскиот фудбал,итоа еден од оние 5 мината.:tapp:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Да бе Миленко е “јагне“ што му ја мати водата на волкот!Или можеби работи како благајник во некој фудбалски клуб па е ептен стручен како работат клубовите со затворени сметки,за да биде компетентен тоа да им го објасни на УЕФА од каде е божем случајно избран да биде еден од сведоците.Според тебе значи човекот е само уште еден невин КОДОШ гробар на Прилепска победа и џелат на Македонскиот фудбал,итоа еден од оние 5 мината.:tapp:
една работа досега не ја прочитав од тебе
дали имало местенки
дали се криви Ацуле и Победа?
и дали ако имало местенки Ацуле можел сам да намести без помош од тимот



и немој во одговорот Миленко ова она
барам конкретен одговор на тоа што те прашав
 
G

grande-juve

Гостин
Да бе Миленко е “јагне“ што му ја мати водата на волкот!Или можеби работи како благајник во некој фудбалски клуб па е ептен стручен како работат клубовите со затворени сметки,за да биде компетентен тоа да им го објасни на УЕФА од каде е божем случајно избран да биде еден од сведоците.Според тебе значи човекот е само уште еден невин КОДОШ гробар на Прилепска победа и џелат на Македонскиот фудбал,итоа еден од оние 5 мината.:tapp:
организација на првата меѓународна фудбалска средба по осамостојувањето на Република Македонија на домашен терен, мегу Вардар и Фоџа на Градскиот стадион во Скопје пред 10.800 гледачи со купени билети;
организација на првата меѓународна фудбалска средба по осамостојувањето во странство, мегу Перуџа и Вардар во Италија;
носење на првиот и единствен фудбалер да игра во тимот на светот од Македонија Зоран Јовановски;
овозможување и организација на единствената турнеа на македонски клуб во Јужна Америка со пет средби со екипи од држави светски прваци Бразил, Аргентина и Уругвај...

Во втората половина на 90-тите и почетокот на новиот милениум, Миленко е сопственик и Председател на ФК Скопје, Директор на ФК Вардар, Председател на ФК Брегалница од Делчево...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom