Осми март- осум мрачни женски биографии

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
"The Woman was and is the Priestess. In Her reposes the Mystery.
She is the Mother, brooding yet tender, the lover, at once passionate and aloof, the wife, revered and cherished. She is the witch woman.
She stands co-equal with her mate who is the chieftain, the hunter, the thinker and the doer. The woman is the Priestess, guardian of the mystery, syble of the unconscious and prophetess of dreams.
Togther they balanced each other until the catastrophe of the Patriarchal Age, arch-typified by the monosexual monster, Jehova.
Then, under the rule of Priests, woman became an inferior animal while man became isolated in his imagined superiority and found himself at the mercy of his own merciless intelligence.

Woman, Woman -- where are you?
Come back to us again. Forgive even if you cannot forget and serve once more in our Temples.
Take us by the hand. Kiss us on the lips and tell us we are not alone.
Witch-Woman, out of the ashes of the stake, rise again!


It was in the Dianic Cult that the old way continued. Those splendid and terrible women; Messilina, Toffana, La Voisin and DeBrinvillies raised revenge to a high art. Others sought the forbidden mystery in secret rites and purchased a brief reunion at an awful price. This was the ope in the Maid of Orleans, the dream of hopeless millions that the woman who was to redeem them had come at last. Her failure and her fate teach us that innocence is no protection.
Be cunning, oh woman, be wise, be subtle, be merciless. I have asked you to understand and forgive -- but forget not overmuch.
Trust nothing but yourself.
"

- Jack Parsons, Thelemite & founder of JPL :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Кога тоа црквата отворено во нетолку далечно минато го охрабрувала тоа ?
Да не си се помешала со некоја друга религија каде жените немаат ни пристап до нивните верски објекти?

Ќе цитирам -
„Вие, мажите, сакајте ги жените свои, како што и Христос ја засака Црквата и се предаде Себеси за неа...
И така, мажите се должни да ги сакаат жените свои како што ги сакаат своите тела, оти кој ја сака жената своја, тој се сака и самиот себеси...“ (Ефес. 5, 21-33).
Еве колкава е големината на христијанската љубов кон жената,
чиста, искрена, нелицемерна,
тотално рамноправна, искажана векови и векови пред појавата на Клара Цеткин и Роза Луксембург.
Но што добивме сега?
Квази празник и уште по квази идеал.
Маскирана рамноправност која води кон доминација и матријархат.
Што доби современата и еманципирана жена?
Доби можност да ја напушти црквата во мало (семејството), како последица на тоа да ја изгуби од Бога дадената свештеничка служба - мајчинството,
и полека, но сигурно да добие слобода манифестно да го експонира своето разголено
естетско тело како идол,
за маркетинг потребите и задоволување на нагоните и животинските страсти од страна на гледачите."
Отец
Димитар Арсовски

Црквата им е крива на модерните жени ,затоа исламот и нивниот став за жените е во постојат пораст - оти црквата охрабрува и одобрува физичко малтретирање.

Да не беше црквата вие од дома немаше да искочите.
Да знаеш дека најголем дел од силувачите и мажите кои преферираат да и залепат една на жената за да слуша се оние религиозните. Бацува рака на поп в црква, благодарен е до трето колено на Господ, ама дома ја ломоти жената.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
До 1200 н.е. црквата го одобрувала тепањето на жената како еден вид "љубовен" начин на мажот да ја исправи својата жена.

Сто години подоцна во своите "правила за брак", Католичката црква ги охрабрувала сопрузите да ги тепаат своите сопруги од загриженост, пред се за негова корист но и за нејзино "духовно добро".
Тебе 1200 година ти личи на нетолку далечно минато ?

А и немаме везе ние со католичка црква , ние сме ортодоксна Православна црква.

Ене ја католичка.протестантска црква денес слуши за потсмев и ругање и драг квинс и травестити почнаа да праат ритуали во таа црква од што се смени.

Знаеш зошто западов и европските или напредни култури се доведени до дегенеричка декаденција и пропаганди за анти-христијанство и анти-семејство и наспроти тоа зашто увезуваат мигранти,ислам,феминистички идеологии и глобохомо идеали.... ??

Некој ден да си здрава жива ќе дознаеш и ќе биде неспоредливо бетер од 1200г. наша ера.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
па еве учестуваме у дискусија, јас те прашав прашање, зошто не ми го одговори прашањето? Тука секој има слобода да се изрази како сака, вие сакате луѓе да банирате зошто вас не ви одговараат, тоа више не е прашање на слобода на говор за вас него, вршење притисок за по ваше да испадне. Вие ја убивате демократијата у поим.
Јас ќе ти кажам ронче, отвори акаунт на фемина, претстави се ко женско и почекај да видиш колку dick pics ќе добиеш за една недела во пп.
Него како е Тејт?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тепање е оправдано само во два случаја: мрдање на опашка и лепење на рака.
Да, но така може било/било во некои минати времиња, денеска дур и да те изневерува или краде/поткраднува и дигнеш рака врз неа ќе те спакуваат у џандарско комбе за 10-15 минути...
Насилството апсолутно не е решение, туку разговор... или опомена...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Да знаеш дека најголем дел од силувачите и мажите кои преферираат да и залепат една на жената за да слуша се оние религиозните. Бацува рака на поп в црква, благодарен е до трето колено на Господ, ама дома ја ломоти жената.
Тоа нема никаква врска. Значи ако си атеист или харе кришна има многу помали шанси да ја ломотиш жената ?

Јас знам убијци,дилери на дрога,тешки разбојници - дел се такви шо ги кажа - дел им е гајле за религија.

Тие имат извитоперено сфаќање што значи да живееш христијански и тоа идење до некое религиозно место го гледаат како рутина/навика отколку некоја вистинска вера и учење.
Автоматски споено мислење:

Јас ќе ти кажам ронче, отвори акаунт на фемина, претстави се ко женско и почекај да видиш колку dick pics ќе добиеш за една недела во пп.
Него како е Тејт?
Тејт се префрли во ИСЛАМ и се клања негде у румунски затвор оти сфати дека црквите/христијанство се премногу насилни за жените.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Јас ќе ти кажам ронче, отвори акаунт на фемина, претстави се ко женско и почекај да видиш колку dick pics ќе добиеш за една недела во пп.
Него како е Тејт?
И што ако некој ти пратил дик пик? Сака да те силува или убие? Дај малце порасни. Можеш едноставно да угасиш пораки како јас и нема да те замара никој со глупости.

Интернетот е див запад, и сега ако све сакаме да елиминираме што не ни се свиѓа кај ќе ни биде крајот. Северна Кореја. Толку сте навлезени у тој интернет што сте изгубиле допир со реалноста.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
... и полека, но сигурно да добие слобода манифестно да го експонира своето разголено
естетско тело како идол,

за маркетинг потребите и задоволување на нагоните и животинските страсти од страна на гледачите."
4. Brittany Renner- Инстаграм модел и бивш играч на женски фудбал за таму некојси американски колеџ, следела неколку талентирани кошаркари во колеџ лигите за да од нив го избере таткото на нејзиното дете и за да веднаш потоа го тужи за финансиска поддршка за дете, што на жените во Америка глатко им поминува на суд често и кога тужениот не е билошкиот татко на детето. Така Бриткица го начекала Пи Џеј Вашингтон, цели девет години помлад од неа, чаршијата вели дека него го следела и порано, додека бил средношколец (што би било grooming, од што феминистиците и машки и женски се гнасат кога тоа им се прави на средношколките ама изгледа нема проблем кога момчињата се предмет на подготовка за сексуална експлоатација). Почнала “врска“ со него уште додека бил во колеџ лигата, откако преминува во НБА и зачнува дете од него, стапува со него во брак и две недели по пораѓањето (мај 2021-ва) тајно се разведува од Пи Џеј, го тужи за надоместок на дете и добива 200 000 долари секој месец. За тоа време кариерата на Пи Џеј тргнува во надолна линија, може дури и не игра во НБА.
Феминистичките клопотарци и тука на форумот, и надвор низ чаршија, во друштво или на семејна збиранка, и машки и женски, ќе ги чуете како на ваква приказна ќе прокоментираат со “љубовта е слепа“- и за нив е оправдано ваквото однесување кога жена си го уновчува мајчинството на сметка на таткото на тоа дете кој бил малолетен додека таа била полнолетна и настапила со план. Зашто истата Бриткица е бивша девојка на прочуениот атлета Колин Каперник, играч на НФЛ од висок профил и истата Бриткица по социјалните мрежи навестувала меѓу редови дека е бремена од него а Колин исто така меѓу редови ѝ вратил да престане да лаже. Значи имала план, со план настапувала, каква случајност каква љубов каков бакрач.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Да знаеш дека најголем дел од силувачите и мажите кои преферираат да и залепат една на жената за да слуша се оние религиозните. Бацува рака на поп в црква, благодарен е до трето колено на Господ, ама дома ја ломоти жената.
Сеа и црквата ви е крива. Уште малце и господ ќе ви биде крив оти не е женско.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Сеа и црквата ви е крива. Уште малце и господ ќе ви биде крив оти не е женско.
Да беше Хитлер женско, феминистиците до небо ќе го славеа како хероина.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Сеа и црквата ви е крива. Уште малце и господ ќе ви биде крив оти не е женско.
Што ти прави глобалистичко перење мозок

mentish.jpg

Црквата да не и одјебеше на забеганава - немаше да биде она таму како идиот со тоа плакатот.

Гарант истото НВО им дели плакати за refugees welcome.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
И што ако некој ти пратил дик пик? Сака да те силува или убие? Дај малце порасни. Можеш едноставно да угасиш пораки како јас и нема да те замара никој со глупости.

Интернетот е див запад, и сега ако све сакаме да елиминираме што не ни се свиѓа кај ќе ни биде крајот. Северна Кореја. Толку сте навлезени у тој интернет што сте изгубиле допир со реалноста.
А кој каде вели дека сака да ме убие или силува? Зошо одма со вакви екстремни мислења?
Прблемот е што ти сметаш дека е ок тој на другата страна да филтрира, а будала ко будала може се да праи. Да праќа дик пикс по форуми ( на кои бтњ минимална легална возраст за зачленување е 14 години ), ок е некој да те пипка пошо носиш минич или да те плесне по газ, или да не сфати што значи не па те отече цела вечер. Твое е да кажеш не и да го стопираш. Тој не мора да филтрира, кој ти е крив шо не си исклучил пораки на форум или шо си излегол по минич или па воопшто што си излегол. Е тоа е ронче муабетот.

Тоа нема никаква врска. Значи ако си атеист или харе кришна има многу помали шанси да ја ломотиш жената ?

Јас знам убијци,дилери на дрога,тешки разбојници - дел се такви шо ги кажа - дел им е гајле за религија.

Тие имат извитоперено сфаќање што значи да живееш христијански и тоа идење до некое религиозно место го гледаат како рутина/навика отколку некоја вистинска вера и учење.
Малце отварање очи пошироко и не е на одмет. Јас ти кажувам дека во 90% од случаите со семејно насилство, сторителот е лице кое наводно е религиозно. Викам наводно пошо во блиско семејство имам лице кое е навистина религиозно и на крај памет не му паѓаат вакви работи. Напротив, цел живот не учи дека бракот е взаемна почит, дека мажот мора да ја гледа жената како еднаква на себе и да ја почитува.
Овие со златните ланци со крст или со тетоважите, некој да не ги утне случајно дека се христијани, е за нив зборувам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Има една голема Дубиоза, денеска каков празник е ???
мене ми доваѓа на компјутер MOTHER's Day
а не е исто жена и мајка, второто е тешко и треба бенефиции...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Малце отварање очи пошироко и не е на одмет. Јас ти кажувам дека во 90% од случаите со семејно насилство, сторителот е лице кое наводно е религиозно. Викам наводно пошо во блиско семејство имам лице кое е навистина религиозно и на крај памет не му паѓаат вакви работи. Напротив, цел живот не учи дека бракот е взаемна почит, дека мажот мора да ја гледа жената како еднаква на себе и да ја почитува.
Овие со златните ланци со крст или со тетоважите, некој да не ги утне случајно дека се христијани, е за нив зборувам.
Сами си избрале со такви да бидат, што можеме ние да направиме околу тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom