Осми март- осум мрачни женски биографии

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.383
"The Woman was and is the Priestess. In Her reposes the Mystery.
She is the Mother, brooding yet tender, the lover, at once passionate and aloof, the wife, revered and cherished. She is the witch woman.
She stands co-equal with her mate who is the chieftain, the hunter, the thinker and the doer. The woman is the Priestess, guardian of the mystery, syble of the unconscious and prophetess of dreams.
Togther they balanced each other until the catastrophe of the Patriarchal Age, arch-typified by the monosexual monster, Jehova.
Then, under the rule of Priests, woman became an inferior animal while man became isolated in his imagined superiority and found himself at the mercy of his own merciless intelligence.

Woman, Woman -- where are you?
Come back to us again. Forgive even if you cannot forget and serve once more in our Temples.
Take us by the hand. Kiss us on the lips and tell us we are not alone.
Witch-Woman, out of the ashes of the stake, rise again!


It was in the Dianic Cult that the old way continued. Those splendid and terrible women; Messilina, Toffana, La Voisin and DeBrinvillies raised revenge to a high art. Others sought the forbidden mystery in secret rites and purchased a brief reunion at an awful price. This was the ope in the Maid of Orleans, the dream of hopeless millions that the woman who was to redeem them had come at last. Her failure and her fate teach us that innocence is no protection.
Be cunning, oh woman, be wise, be subtle, be merciless. I have asked you to understand and forgive -- but forget not overmuch.
Trust nothing but yourself.
"

- Jack Parsons, Thelemite & founder of JPL :)
Мојсеј ја усрал работата со измислената приказна за вината на Ева, од тогаш тонеме...ако уопште некогаш сме биле над морското ниво. Иначе ова е прекрасен извадок, ма да не се слагам баш со крајот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Мојсеј ја усрал работата со измислената приказна за вината на Ева, од тогаш тонеме...ако уопште некогаш сме биле над морското ниво. Иначе ова е прекрасен извадок, ма да не се слагам баш со крајот.
Колку и да не сакаме да си признаеме - сеуште уредувањето на светот има влијание од старите религии. Послабо но го има и треба да се искорени, како троскот....
А во тие религии, го знаеме местото на жената и нормално, сите опрвдувања и објаснувања дека сепак жената е „на ниво“ во тие општества уредени од старите религии....
Дури и денес ете ти го исламот, види ја жената.... христијанството и христијанските држави: жената е секогаш виновна за сешто, иако мажот е тој што прави грешки во однос на жената...
Денес сеуште имаме девојки кои не смеат „А“ да кажат бидејќи дечкото ќе ја сокрши или ќе ја уценува... жени исто, мажот ја прекршува дома, и забранува да не оди никаде, не смее ова не смее она... „големиот маж“, кукавица кој што се плаши немој жената ќе му набие рогови...
Не знаат ниту љубов што е, ниту пак почит што е - се е насилство кај овие видови на мажи!

Од каде доаѓаат муабетите за жените дека се вакви или онакви? Од исфрустрирани мажи кои не успеале на подли начини да добијат секс услуга - тоа е ковот на мажите научени од старите религии и уредувања! Нека бидат проклети со тие нивни ниски и погани однесувања кон жената!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.282
.... христијанството и христијанските држави: жената е секогаш виновна за сешто, иако мажот е тој што прави грешки во однос на жената...
Во христијанските држави жената била секогаш виновна за сешто, иако мажот е тој што прави грешки во однос на жената...

:lolzz:

Ти у Среден век да не живееш? У кои тоа христијански држави е така?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Во 21-ви век, каде што мажот задоен со догма или „оставено во наследство“ сеуште смета дека е глава на семејството, а жената во сенка негова има да молчи (добро е што полека полека не молчат иако се замолчувани од нивните мајки кои нели, ги учат на традицијата) - и може да ја малтретира на било кој можен начин на работ на законот!

По се изгледа ти не се држиш до христијанството од а до ш, исто и жена ти - па си лабав... така и треба, нормално. Секој е свој универзум. Ти ќе и кажеш на женати да молчи или ќе ја малтретираш психички, или пак физички? Ќе ти паднат веѓите за 3 недели, кој знае што ќе ти стави во јадењето... :)
Госпот веднаш ќе те казни!

Ќе беше подобро да е среден век, човеку - барем ќе знаевме кој да критикуваме и зошто... но за жал, не е среден век и жената и денес е малтретирана и од мажот и од општеството со нивните норми кои се едни за жените, други за мажите, наследство од старите религии кога имаа доволно моќ да се мешаат во државата и правата на луѓето (И денес преку насилници се обидува, но споро и сигурно го менуваме тоа)...
Христијанско-исламски менталитет помешан со малку запад и македонската жена е во ќорсокак ако нема барем малку среќа за да не закачи таков маж во нејзиниот живот - инаку тешко нејзе ако не наведне глава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.282
Во 21-ви век, каде што мажот задоен со догма или „оставено во наследство“ сеуште смета дека е глава на семејството, а жената во сенка негова има да молчи (добро е што полека полека не молчат иако се замолчувани од нивните мајки кои нели, ги учат на традицијата) - и може да ја малтретира на било кој можен начин на работ на законот!

По се изгледа ти не се држиш до христијанството од а до ш, исто и жена ти - па си лабав... така и треба, нормално. Секој е свој универзум. Ти ќе и кажеш на женати да молчи или ќе ја малтретираш психички, или пак физички? Ќе ти паднат веѓите за 3 недели, кој знае што ќе ти стави во јадењето... :)
Госпот веднаш ќе те казни!

Ќе беше подобро да е среден век, човеку - барем ќе знаевме кој да критикуваме и зошто... но за жал, не е среден век и жената и денес е малтретирана и од мажот и од општеството со нивните норми кои се едни за жените, други за мажите, наследство од старите религии кога имаа доволно моќ да се мешаат во државата и правата на луѓето (И денес преку насилници се обидува, но споро и сигурно го менуваме тоа)...
Христијанско-исламски менталитет помешан со малку запад и македонската жена е во ќорсокак ако нема барем малку среќа за да не закачи таков маж во нејзиниот живот - инаку тешко нејзе ако не наведне глава.
Престани да се занимаваш со мене и батали млатење празна слама.
Кажи кои се тие христијански држави кај што жената е увек крива?
Што подразбираш под христијански држави?
Етиопија и Кипар?
Или држави кои се со мнозинско христијанско население?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Не се занимава со тебе, те зедов како пример... ако не си за таков пример - ок извини. :)

Ништо од ова што ме прашуваш. Наназад напишав кои се христијански држави денес и зошто многу од жени кои трпат заради усвитената глава на мажот, молчат за да не бидат осудени од општеството кое сеуште стои на тие нозе како сама си го барала или не била „жена“ - жената да е виновна за сешто.. па и жени одозгора од страв или од љубомора се од страна на таквите мажи за кои жената е во нивна сенка и ни педа сонце!

Бројките се лажираат и не се валидни во однос на религиите така да бројноста фрли ја во вода...

Читај и тука што се мислат за жените и присети се од каде им доаѓа тоа и зошто... и колку е само голем бројот на вакви момци мажиња кои забегуваат дека се доминанти во однос на жената бидејќи таа не знам, неспособна демек, за дома е само, не смее глава да крене... крај немаат со тој всаден механизам на размислување кој што се пренесува генерациски. Ќе мора да го сопреме.

Како ли ќе ги оправиме - не знам :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Del od taa ezoterija + hare guru krishna sranja kultovi gi koristat zenite kako seks kukli za orgii i drugi seksualni deparavacii ... Ama toa e normata tamu
Или пак обратно? :sneaky: Малку да ви влетам со муабетот во ваш стил :)

Ете за ова зборувам: христијанинот суди според себе самиот, тој како ги гледа жените! Секс кукли и доволно е - за нив жената е тоа. Симбол за секс, за задоволство кое што припаѓа на мажот. Марш!
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Или пак обратно? :sneaky: Малку да ви влетам со муабетот во ваш стил :)

Ете за ова зборувам: христијанинот суди според себе самиот, тој како ги гледа жените! Секс кукли и доволно е - за нив жената е тоа. Симбол за секс, за задоволство кое што припаѓа на мажот. Марш!
Не извртувај и не го тупи со детски мауебт кога знаеш добро за оргиите и сексуалните енергии и шо ти знам по тие култови.

Не постои толку глуп човек шо ќе поверува во тоа шо го напиша освен ти самиот.

Иди занимавај се нешто у твој домеи , еве читни ја The morning of the magicians ..

И моли се на кроули или некој друг дегенерик да најдеш некоја за свингање ;) Среќно
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Не зборувај за нештата кои ги читаш по нет како да се сигурност, а реално убаво си напиша „шо ти знам“. Глупости пишување и потоа мене да ми велиш „дека добро знам за не знам што“ што ти се погрешно изнапиша - не е добро.
Тоа е извртување...

Не ја тупи со глупи муабети за да си интересен...
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Или пак обратно? :sneaky: Малку да ви влетам со муабетот во ваш стил :)

Ете за ова зборувам: христијанинот суди според себе самиот, тој како ги гледа жените! Секс кукли и доволно е - за нив жената е тоа. Симбол за секс, за задоволство кое што припаѓа на мажот. Марш!
Каков дебилен муабет, одговор како да си разгалена средношколка.
Не извртувај и не го тупи со детски мауебт кога знаеш добро за оргиите и сексуалните енергии и шо ти знам по тие култови.

Не постои толку глуп човек шо ќе поверува во тоа шо го напиша освен ти самиот.

Иди занимавај се нешто у твој домеи , еве читни ја The morning of the magicians ..
Во оваа неговата секта нема такви работи, само тројца пендраци учествуваат, мини воз може да прават евентуално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom