Омилен жанр на книга

Кој е вашиот омилен жанр?


  • Вкупно гласачи
    38

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Авантура,Историја,Мистерии,Психолошко-морални...
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Психилошки, криминалистички, авантуристички, трилери, историски ... најчесто овие ... :smir:
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Vo glavno Drama,komedija potochno.Kako na primer Zan Batist Mollier negovite komedii se dosta ubavi.
A isto prifakjam i avanturisticki knigi. Robinson Cruso <3 :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Научна фантастика,мада отворен сум и за други жанрови.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Драма. Фантазија. Мистерија. Хорор.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Од уметничка,семи-стриктно психолошки романи и готска литература(повеќе раскази и поеми,помаку романи).Претежно тешка литература,што бара напрегање на мозокот за анализирање или откривање симболи.
Од филозофска,Фројд и Ниче најчесто,останатите помалку или повеќе,зависи како сум расположена.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Си ги читам тука старите мислења и се газам од смеење.

Како и да е, променет е вкусот поради надраснување на специфичен жанр - книгите слични на Спаркс, Коељо, Стил сеа да ги читам ама ич нема да ми бидат по кејф). За Дојл и Кристи останувам, понатаму за книги со одлична скриена порака -( Игра во `ржта од Селинџер, се` од Орвел) како и одлично трилерче (Колекционер од Фаулс). Тука ги додавам и филозофските - (Светот на Софија од Јустејн Горндер, Робинсон Крусо - Даниел Дефо (оригиналот), Странецот од Албер Ками)...
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Прилично се сакам да читам. Се, освен оние за самопомагање. Сакам историски, трилери, добра класика, понекогаш и чик лит книга супер ми доаѓа за опуштање и смеење.:)
 
R

redhead

Гостин
Читам се. Највеќе сакам историска фикција,ама само не оние љубовни романчиња, или во стилот на Робин Шарма, такви книги не сакам.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Периодов стручна литература од областа на физиологијата и психологијата.
 

АнаКаренина

Muy Tranquilo
Член од
30 јуни 2012
Мислења
104
Поени од реакции
228
Moментално сум во фазон руски класици. Ми се менуваат фазониве периодично, пред овој бев на психолошки и семејни драми. Немам некој одреден жанр кој ми се наоѓа на врвот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom