Омилен жанр на книга

Кој е вашиот омилен жанр?


  • Вкупно гласачи
    38
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Кој е Вашиот омилен жанр на книга? Какви книги сакате да читате? Психилошки, криминалистички, автобиографски, биографски, љубовни, авантуристички, трилери, историски... или можеби некој друг вид.

П.С. Мислам дека за оваа тема е потребна една анкета!!!:helou:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
а ошо не напраи анкета?

инаку сакам да читам Психилошки, криминалистички, помалку и љубовни автобиографски.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Најмногу психолошки...дури и кога авторот тупи со секој сегмент од психата на ликот, како што тупи Достоевски :).
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Нема анкета... повелете, опишете... омилен жанр и зошто?

Јас... хммм... не знам... немам проблеми со жанрови, ниту имам омилен. Само не сакам кога содржината е тешка и тмурна, а сакам кога низ пишуваното се осеќа нишка на веселост, како мало дете сум... да потскокнувам додека читам. :je:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Kriminalisticki, trileri, koi ne mozes da gi ostavis od race se duri ne gi docitas. Nejkam tupenje od strana na avtorot
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
najveke sakam da citam filozofska eseistika.

filozofska eseistika zatoa sto odma ti ja obrazlozuva idejata, a roman e previse tupenje za edna obicna teza, no na nekoi toa im treba posto ne mozat sami da mislat, poezija e dobro ama ima mnogu sto ja matat vodata za da im izgleda podlaboka, ili previse zborovi za neam pojma.vo sekoj slucaj kaj nas ne vredi da se pisuva, prvo deka sme mal pazar a vtoro deka imame komplex na niza vrednost, pa se se cita samo nasi avtori ne, osven onie koi steknale ime za vreme na Jugoslavia.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
filozofska eseistika zatoa sto odma ti ja obrazlozuva idejata, a roman e previse tupenje za edna obicna teza, no na nekoi toa im treba posto ne mozat sami da mislat, poezija e dobro ama ima mnogu sto ja matat vodata za da im izgleda podlaboka, ili previse zborovi za neam pojma.vo sekoj slucaj kaj nas ne vredi da se pisuva, prvo deka sme mal pazar a vtoro deka imame komplex na niza vrednost, pa se se cita samo nasi avtori ne, osven onie koi steknale ime za vreme na Jugoslavia.
Sakas da kazes deka site koi citaat romani ne se sposobni sami da mislat ( so dr zborovi se glupi)?
 
Ј

јовица11

Гостин
Трилер во стилот на Шелдон или драма како книгите на Стил:smir:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Најверојатно драми,преферирам психолошки и конкретни,нешто во стилот на "Шмизла"
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Се сакам да читам:) Можам да кажам дека посебно ми се интересни медицинските трилери, ама во главно се што ке ми дојде во рака читам.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Феминистички... :pos::pos:

Не, најозбилно, уживам во вакви книги...Едноставно се соживувам со главниот лик и ми се полни душата :)))

Инаку од наведените сите ги сакам и сите ги читам зависно од расположението и периодот кој ме фатил. Не можам да изберам дека некој повеќе ги сакам други помалку кога се зависи од уметноста на авторот и колку јас ќе успеам да се соживам со ликот.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Крими романите (Агата Кристи) и трилерите (Роберт Ладлам) највеќе ме влечат и додека не ги прочитам до крај не ја пуштам книгата од раце.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
нешто како авантура/трилер... зависи. но не ги исклучувам другите жанрови. скоро се читам. нејкам само историски-пошо нејкам историја.
Сакам да немоќам да ја пуштам книгата од раце... она вкрај да ме влечи да ја читам.
ова ми се има случено најдобро со хари потер. и со дргуги книги но не толку како што ми беше со таа книга. роберт ладлам`с боокс...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom