Омилен жанр на книга

Кој е вашиот омилен жанр?


  • Вкупно гласачи
    38

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Kриминалистичките романи ми се омилени...А да, и оние со црн хумор...:)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Дефинитивно криминалистички, авантури ама и други читам
 

BOBI_KOSA

Ишишан, Заклан
Член од
16 април 2008
Мислења
359
Поени од реакции
9
Па не е битен жанрот ако е добра книгата ,ама сепак авантуристичките се некако најинтересни. Барем за мене.:wink:
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Психолошки затоа што потоа со денови размислувам на тематиката, а и многу позитивно ми влијаат на формирањето на некои внатрешни ставови, некако ме исполнуваат духовно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Жанр во кој има акција проплетена со малку филозофија. На прво место крими романите слични на Агата Кеисти и Артур Конан Дојл. Потоа нешто слично на Исчезнат од Даниела Стил (љубов, изневерување, киднапирање, судење), па љубовни (Спаркс, Дебора могах....) Најнакрај книга пополнета со философија на животот (Коељо, Фабио Воло) Книги кои се полни само со епитети и без трошка акција, не ги читам.
 

▒IsNoGood▒

A hell of a brainiac
Член од
8 декември 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Сакам се во едно. Некоја добро осмислена приказна која ќе те држи буден цела нок, по можност историска позадина, со ликови кои самите по себе се феномени и кои потсвесно те задлабочуваат во човековата психологија. Откако ќе го прошиташ делото да не можеш да престанеш со негова анализа, што кажува за неговиот филозофски карактер. И се разбира, задолжителна умешност на перото на писателот. Ако знаете еден единствен збор за ваква книга, кажете ми, јас сеуште не сум чул и прошитал. Единствено можам да ви дадам наслов. "Quo vadis" од Хенрик Сјенкјевич.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Крими романи,па може и по некоја комедија :wink:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
скоро сите книги се убави, зависи од вкус
не можам да читам книга поезија каде сите песни се за дрвото, па пеперутката па не знам што
и белетристика( тоа е само за на филм, нема никаква литературна вредност, па каков сака бестселер нека е)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
јас сакам книги "што се читаат во еден здив" кои носат некоја порака која те тера долго време после тоа да размислуваш на неа
Книгите на Паоло Коељо на пример
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
најмногу читам криминалистички романи .. . . најинтересни ми се, но може некогаш и некоја добра драма за опуштање...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Во моментов сакам да читам фантастика и научна фантастика.
 

^The Cherry^

Proof Of Perfection
Член од
4 јануари 2009
Мислења
163
Поени од реакции
1
Љубовни и трилери... Д бест. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom