Омилен жанр на книга

Кој е вашиот омилен жанр?


  • Вкупно гласачи
    38

Voice of Jericho

Twisted Firestarter
Член од
13 септември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
137
Психолошки на прво место, а веднаш зад нив историски, биографски и автобиографски. :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Си ги читам тука старите мислења и се газам од смеење.
Нели? Ама и двајцата ја имаме Кристи битно. Деца. :D

Конечно ми текна и анкета да ставам, па гласајте. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Нели? Ама и двајцата ја имаме Кристи битно. Деца. :D

Конечно ми текна и анкета да ставам, па гласајте. :)
Абе за срам. Јас мислев вие многу истенчен вкус имате, стриктно Достоевки и Толстој. Што е ова. Дај немој вака Кристи ви се допаѓала, мислам hello.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Абе за срам. Јас мислев вие многу истенчен вкус имате, стриктно Достоевки и Толстој. Што е ова. Дај немој вака Кристи ви се допаѓала, мислам hello.
Ме утепа сеа. (y)
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
12
Омилен жанр ми се трилерите, многу сакам книги чиј крај не можам да го предвидам, книги со голема тензија и психолошка содржина. Ми се допаѓаат и авантуристичките, но некако на срце ми лежат и крими-романите. Хм, да не ги заборавам автобиографските дела, нив посебно ги почитувам :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Омилен жанр ми се трилерите, многу сакам книги чиј крај не можам да го предвидам, книги со голема тензија и психолошка содржина. Ми се допаѓаат и авантуристичките, но некако на срце ми лежат и крими-романите. Хм, да не ги заборавам автобиографските дела, нив посебно ги почитувам :)
Предложи нешто де.
 
W

Werther

Гостин
Филозофија.

Критичари на моралот по конкретно, Фридрих Ниче и Јохан Каспар Шмит попознат како Макс Штирнер.

Сметаат дека вредностите се искривени, и не тераат се одново да превреднуваме.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Највеќе влагам во авантуристичките, со сегмент на фантазија. Патешествија, авантури, убиства е тоа што ме исполнува. Одамна немам прочитано добра авантуристичка книга, па ајде предложете по ПП :)
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.925
Поени од реакции
485
Дефинитивно трилери. За да не се повторуваат мислењата само ќе кажам дека во целост се пронаоѓам во мислењето на milalove.

Кога сме веќе кај трилерите последна книга која ја прочитав и која топло ви ја препорачувам е Никаде без ќерка ми - Бети Махмуди со Вилијам Хофер.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Во последно време ќеф ми прават таканаречените книги со „дистописка“ содржина. Нешто како приказна која оди од една општествена крајност кон друга. Орвел го сметам за првенец во овој жанр.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.057
Во последно време ќеф ми прават таканаречените книги со „дистописка“ содржина. Нешто како приказна која оди од една општествена крајност кон друга. Орвел го сметам за првенец во овој жанр.

Првенец во однос на квалитет или првенец во однос на настанување на таа форма за изразување?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Првенец во однос на квалитет или првенец во однос на настанување на таа форма за изразување?
Сега за сега како формулирање на неговите книги. Но сеуште сум на почеток, истражувам.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.684
Пасија ми се историските романи, односно откако завршив средно љубовта кон историјата ја негувам преку романите. Едни од поомилените ми се "Невеста во борџии", "Раѓањето на Венера", "Ајнштајновата девојка", "Папата Јована", "Пророштвото на Романови" која ја читам моментално и слични од тој калибар.
Ги обожавам и филозфските романи од типот на "Светот на Софија" на Јустејн Гордер, "Така зборуваше Заратустра"-Ниче и од последното што ми е читано ќе ја спомнам и "Уметноста на љубовта" од Ерих Фром.

Моментално сум во фаза кога не сум воопшто прибирлива и прифаќам препораки за најразлични жанрови.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
584
Поени од реакции
704
Дефинитивно обожавам да читам се што е поврзано со психологија.

Топ 3 омилени книги:

Четирите Спогодби - Дон Мигел Руис
Петтата Спогодба - Дон Мигел Руис
Будење - Антони Де Мело

Топло ги препорачувам на секој. Кој ќе ги разбере вистински, ќе се изгради како вистинско човечко битие :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Трилери дефинитивно. Немам нешто премногу прочитано, само пред ннекоја година почнав активно да читам и да купувам книги...Првата што ја прочитав беше од Ладлам и оттогаш имам неколку книги прочитани негови и ги препорачувам на сите, исто така и Стив Бери. Ако некој има препорака од ваков вид на книги слободно нека пише :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom