Одбојка на ОИ Рио 2016

Член од
18 септември 2011
Мислења
5.424
Поени од реакции
5.542


Од сите спортови, одбојката е последна додадена во програмот на Олимписките игри. Поточно и мажите и жените играат од 1964 година кога Олимписките игри биле одржувани во Токио.

Освојувачи на медали од Лондон се репрезентациите на Русија(злато), Бразил(сребро) и Италија(бронза).

Најуспешна репрезентацијата по бројот на медалите е бившата репрезентација на СССР со освоени 6 медали - 3 злата,2 сребра и 1 бронза.

Рекордер по бројот на настапи на ОИ е селекцијата на Бразил со 14 настапи и е една и единствената репрезентација која настапувала на сите ОИ.

Maжите се поделени на 2 групи:

ГРУПА А

Италија
Франција
Бразил
Мексико
САД
Канада


ГРУПА Б

Полска
Египет
Русија
Куба
Аргентина
Иран

Турнирот кај мажите започнува на 7 август а ќе трае до 21 август.


ЖЕНИ

Кај жените бранители на медалите се репрезентациите на Бразил(злато), САД(сребро) и Јапан(бронза). Најуспешна репрезентација кај жените е рерпрезентацијата на СССР со 6 медали(4златни,2сребра).

Рекордерки по бројот на настапи се Јапан со 12 а следуваат Ј.Кореја и САД со по 11.

Жените исто како и мажите се поделени во 2 групи

ГРУПА А

Јапан
Ј. Кореја
Бразил
Камерун
Русија
Аргентина


ГРУПА Б

Кина
Холандија
САД
Порторико
Србија
Италија

Kaj жените турнирот за почнува на 6 август и ќе трае до 21.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Русија врска немаат долго време,а денес беа потопени од Аргентина.Факундо Конте ги уби во поим,а Крер им лупна 5 блока.Михајлов тотално отфрлен од игра,само 3 поени.Егор Кљука добро изигра 16 поени,а Бакун 13 поени имаше,а го замени Михајлов.

Без Музерски немаат ни најмала шанса за нешто повеќе.Ништо чудно да изгубат и од Иран.

Америка беа посрамотени од Канада,а сега одат на мегдан против италијаните.Додуша првиот сет е веќе во тек.Би сакал Америка да победи,имаат страшно атрактивна екипа,иако Зајцев е во неверојатна форма последно време.
 

Rosemberg

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.048
Поени од реакции
9.579
Русија врска немаат долго време,а денес беа потопени од Аргентина.Факундо Конте ги уби во поим,а Крер им лупна 5 блока.Михајлов тотално отфрлен од игра,само 3 поени.Егор Кљука добро изигра 16 поени,а Бакун 13 поени имаше,а го замени Михајлов.

Без Музерски немаат ни најмала шанса за нешто повеќе.Ништо чудно да изгубат и од Иран.

Америка беа посрамотени од Канада,а сега одат на мегдан против италијаните.Додуша првиот сет е веќе во тек.Би сакал Америка да победи,имаат страшно атрактивна екипа,иако Зајцев е во неверојатна форма последно време.
Ќе ги тепаат и Иран и Египет. Од Полска ќе изгубат како мисири. Туку игра Данте Амарал за Бразил? :D
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Ќе ги тепаат и Иран и Египет. Од Полска ќе изгубат како мисири. Туку игра Данте Амарал за Бразил? :D
Не се знае со Иран,не се лоши тие.

Па ако не и Џиба нека игра.:icon_mrgr: Одамна не игра Данте.Од старите Муриљо требаше да игра,ама влече повреда некое време и не беше ни во конкуренција ни за Светска Лига. Пред да почнат Олимписките се повреди Маурисио Соуза средниот блокер и Сидао(ветеранот) требаше да го замени,ама не прифати поради тоа што беше изоставен.
 

Rosemberg

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.048
Поени од реакции
9.579
Не се знае со Иран,не се лоши тие.

Па ако не и Џиба нека игра.:icon_mrgr: Одамна не игра Данте.Од старите Муриљо требаше да игра,ама влече повреда некое време и не беше ни во конкуренција ни за Светска Лига. Пред да почнат Олимписките се повреди Маурисио Соуза средниот блокер и Сидао(ветеранот) требаше да го замени,ама не прифати поради тоа што беше изоставен.
Абе уште е активен Данте како што знам. 35 години мислам има не е до толку стар :D
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.986
Поени од реакции
36.914
Требало почесто да го глеам спортов, Србинкиве ме убедија у тоа :kafence:
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Женска одбојка = camel toes everywhere :semolam:

Повеќето од србинките се "машкуданки".:icon_mrgr:Најдобри се холанѓанките.:love:Инаку Таиса Менезес има најјак шупак.:P
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.454
Поени од реакции
3.966
Каков сет изиграа Полска - Аргентина, колку публика имаше на трибина и како навиваа :vozbud::vozbud: Браво!!!
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.424
Поени од реакции
5.542
Србинките одлични против Кина, 3-0. Бошковиќ додека броев имаше 21-22 поена, одличен меч изиграа :)
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Најтрофејниот и најлудиот тренер во историјата на одбојката.Дами и господа,Бернардо Резенде in beast mode.
:zver:

 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
11.125
Поени од реакции
6.303
@MiaSanMia абе тој Мизерски што го спомна, не е оноj џинот преку 2 и 20? Огромна батнина мислам дека е..
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
@MiaSanMia абе тој Мизерски што го спомна, не е оноj џинот преку 2 и 20? Огромна батнина мислам дека е..
Da,toj e.Toj i kapiten e.
Rusite za mene neocekuvano se razigraa.

Denes t.e utre potocno,strasen mec na povidok pomedzu Brazil i Francija.Koj gubi,otpaga.Ima i nekoi sitni matematiki za da se spasat,ama najverojatno porazeniot si odi doma.

Francija ocigledno imaat pad na formata,ama i kaj Brazil istoto se slucuva.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.195
Поени од реакции
14.554
Ruzie,Nagapet pu,koj ti e ovoj izgovor na igracive be ut
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.195
Поени од реакции
14.554
Kako se izvadi Brazil ej, gubea 23-21, Francuzive imaa najmalku 5ti set i se ispickaa. Spored mene Brazil lapa zlato,nema sansa da ispusti vakva sansa
 
На врв Bottom