Образованието и љубовта!

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
И сега раскажете си за детството.

Читав и пар страни наназад некои ептен патетични мислења, ама вашиве на крајот нормално, ме испоровицраа сосема доволно.

Како тоа убави млади дами како вас, и старо паметно дртало како Д чоузен уан, сеуште ги гледаат работите црно-бели, особено на оваа тема, и нејзината подточка, дипломата?!

Д чоузен Уан, дипломата е општествена титула. Иако нашево македонско конкретно не можам да го поднесам воопшто, но кога веќе живееш во него дефинитвно е подобро да се прилагодиш ти на него, наместо тоа на тебе, и ако сакаш да социјализираш нормално, таа диплома ти е тикет до девојката од соништата која ќе ја загубиш по првиот разговор и ќе бидеш искрен со неа, односно ќе и кажеш дека ја немаш.

Сатори, Анастазија... да го бирате човекот на вашиот живот по степенот на образование кој е запишан во бирото за вработување не е трагично, туку е комично. Примерот кој Анастазија го даде страна наназад е очаен. Да, веројатно би го избрале она што и ти, но затоа грешките се неминовен дел од животот, и кој не ги прави не е жив. Подоцна секако ќе сфатиш дека дипломата која те прави горда на “големиот“ ум, со себе носи его и гордост кое те вади од кожа. Да имаш љубов со човек треба многу повеќе од докторат. Тоа знам дека ќе се сложиш.

И да, партнерот треба да парира на секое поле. Глупавиот пример со автомеханичарот од пред некоја страна убаво го доловува тоа. Иако пак ќе нагласам, не е се` црно и бело, но партнерите дефинитвно е подобро да бидат со блиска финансиска состојба, емоционална, возрасна, образовна, физичка, религиозна, политичка... бла... бла... бла... И на крајот на сето тоа, да постои хемија, да одговараат во кревет, да ја затвораат пастата на ист начин и да сакаат да спијат во ладно. И секако, да бидат клон на себе. :jaj:
 
С

Сатори

Гостин
таа диплома ти е тикет до девојката од соништата која ќе ја загубиш по првиот разговор и ќе бидеш искрен со неа, односно ќе и кажеш дека ја немаш.
Ете така.
Се е јасно и убаво дефинирано.

Патем, сигурно нема да го барам на списокот во бирото за вработени, ама ќе се погрижам да биде некој од списокот со високо образование.:wink:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
И сега раскажете си за детството.

Читав и пар страни наназад некои ептен патетични мислења, ама вашиве на крајот нормално, ме испоровицраа сосема доволно.

Како тоа убави млади дами како вас, и старо паметно дртало како Д чоузен уан, сеуште ги гледаат работите црно-бели, особено на оваа тема, и нејзината подточка, дипломата?!

Д чоузен Уан, дипломата е општествена титула. Иако нашево македонско конкретно не можам да го поднесам воопшто, но кога веќе живееш во него дефинитвно е подобро да се прилагодиш ти на него, наместо тоа на тебе, и ако сакаш да социјализираш нормално, таа диплома ти е тикет до девојката од соништата која ќе ја загубиш по првиот разговор и ќе бидеш искрен со неа, односно ќе и кажеш дека ја немаш.

Сатори, Анастазија... да го бирате човекот на вашиот живот по степенот на образование кој е запишан во бирото за вработување не е трагично, туку е комично. Примерот кој Анастазија го даде страна наназад е очаен. Да, веројатно би го избрале она што и ти, но затоа грешките се неминовен дел од животот, и кој не ги прави не е жив. Подоцна секако ќе сфатиш дека дипломата која те прави горда на “големиот“ ум, со себе носи его и гордост кое те вади од кожа. Да имаш љубов со човек треба многу повеќе од докторат. Тоа знам дека ќе се сложиш.

И да, партнерот треба да парира на секое поле. Глупавиот пример со автомеханичарот од пред некоја страна убаво го доловува тоа. Иако пак ќе нагласам, не е се` црно и бело, но партнерите дефинитвно е подобро да бидат со блиска финансиска состојба, емоционална, возрасна, образовна, физичка, религиозна, политичка... бла... бла... бла... И на крајот на сето тоа, да постои хемија, да одговараат во кревет, да ја затвораат пастата на ист начин и да сакаат да спијат во ладно. И секако, да бидат клон на себе. :jaj:

Да се задржиме на болдираното. Тука мислам дека темата беше сконцентрирана. Не зборуваме за љубов од детството или за комшија или дете на семејни пријатели. Тоа веќе би било излегување од генералниот муабет кој го правиме. Значи, точно е дека ако се најдеш во оваа ситуација и ти би ја избрал девојката која учи од двете симпатични девојки, нели така? Дали ќе е тоа грешка или не е сосема друг муабет, и зависи од еден куп други работи. Ама сите сме склони на тоа да гледаме подалеку и во тоа подалеку образованието игра улога.
Фактот е дека хипокризијата кај поголемиот дел од луѓево кои пишуваат на ттемава е смешна.
Дипломата нема да направи да сакам или не сакам некого, секако дека се сложувам. Ама ќе направи да сакам или не да запознаам некого, и да ми даде можност да го засакам... Не велам дека е исправно, не велам дека ме прави добра личност, ама кажувам како реално реагирам. А така реагираат и поголемиот дел од девојките, дури и од оние кои пукаат романтични филмови по форумов. Ама изгледа не е тоа она кое сакаш да го прочиташ:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Лејди Сатори напиша:
Ете така.
Се е јасно и убаво дефинирано.

Патем, сигурно нема да го барам на списокот во бирото за вработени, ама ќе се погрижам да биде некој од списокот со високо образование
Нема везе, и онака сите ќе умреме тажни. Ама до тогаш, можеме да се трудиме да бидеме нешто повеќе од другите, и да се лажеме дека токму образованието тоа ќе ни го донесе. Како и вистинската религија, големината на градите или типот на кондоми за кои другите не слушнале. Ќе го смениме презимето, ќе станеме рок ѕвезди, ќе се посереме од барање на нешто што во моментот го немаме. И никогаш... никогаш нема да ја почувствуваме вистинската вредност. Но... дипломата ќе ја имаме, исто како во образованието. Струката ќе ја имаш, но не и уката. :helou:

Љубовта ќе ја имаш, но само на хартија...
Анастазија напиша:
Фактот е дека хипокризијата кај поголемиот дел од луѓево кои пишуваат на ттемава е смешна.
Дипломата нема да направи да сакам или не сакам некого, секако дека се сложувам. Ама ќе направи да сакам или не да запознаам некого, и да ми даде можност да го засакам... Не велам дека е исправно, не велам дека ме прави добра личност, ама кажувам како реално реагирам. А така реагираат и поголемиот дел од девојките, дури и од оние кои пукаат романтични филмови по форумов. Ама изгледа не е тоа она кое сакаш да го прочиташ
:smir: Затоа сите се палат на Холивуд. Хепи енд сакаме, не реалност. :wink:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Точно.
Дипломата ти дава лажна сигурност.
Јасно ми е мене дека на жените им треба сигурност потребен им е авторитет сакаат да бидат доминирани од алфа мажјак.
Факултетот има и позитивни работи преку него како прво ќе дојдеш до многу контакти луѓе со кои во иднина можеш пословно да соработуваш, ќе запознаеш луѓе кои размислуваат на твоја фреквенција, ке поминеш низ кризни ситуации ќе се судираш со неправди со проблеми ќе се калиш ќе се изградиш како личност.
Ама тоа не е гаранција дека човекот ќе го биде.
Тито немаше четврто оделение, а денес луѓето го обожаваат како бог.
На листата се наоѓаат Бил Гејтс,Спилберг,Мајкл Дел итд.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Нарцисоидна политичка глума? ОМФГ :)) Него, затоа што поголемиот дел од постот ти е јадење лајна, ќе се префрлам директно на последново:
Не, нема да го направи поспособен или попривлечен. Многу ме интересира како пробуваш да испоентираш со прашањево :)
Дали ќе го направи подобар сопруг и татко? Ако еден од критериумите е да носи дома пари - да, ќе биде подобар сопруг и татко. Нормално, тоа не е се, значи нагласувам ТОА НЕ Е СЕ што е потребно за да биде добар сопруг, татко, љубовник, уатевр. Ама по моите критериуми - тоа е голема предност. А сега слободно дрви го за тоа како љубовта е слепа, и јас и ти знаеме дека не е така, не после 7мо одделение, 8мо преку сила.
NE ZNACI deka toj so visoko obrazovanie ke ima pogolemi primanja,ne znaci deka ke bide podobar ljubovnik,soprug,tatko,i slicno,ednostavno toa visoko obrazovanie ne mora da znaci ama bas NISTO.edinstven problem kaj tebe koj nedozvoluva da prifatis nekoj nedovolno obrazovan(spored tebe)se javuva samo poradi tvojata iskompleksirana narcisoidnost i prepotentnost i poradi nisto drugo.mnogu skokas,i toa sekogas uste pred da kazes op.

Идиот. Работам и учам во исто време.


i ti si akademski graganin?ti imas kultura?kako ne ti e sram da mi napises vakvo nesto vo reputacija?i kaj ucis be ti?i i sto rabotis?premnogu si iskompleksirana,sto da ti pravam.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
nema vrska toa obrazovanie visoko nisko ako ti nemas opsta kultura dzabe ti e ako imas fakultet so diploma a neznaes 2 muabeta da napravis i posle so praime?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
nema vrska toa obrazovanie visoko nisko ako ti nemas opsta kultura dzabe ti e ako imas fakultet so diploma a neznaes 2 muabeta da napravis i posle so praime?
imas pravo,dzabe e sekakvo obrazovanie,ako ne postoi osnovna kultura.eve i primer ke stavam,:"Сонце:) Учам во Лион, и работам исто така овде... Инаф? Или сакаш уште нешто да знаеш за мојата искомплексираност? И глеј и ова стави го на тема, онака... За цел форум да знае кај сум. Ако не дај и телефон да ти дадам па пиши го на тема. Деген."-eve komentar od Anastazija,na mojata reputacija.deka nema nikakva barem opsta kultura se gleda od sekoj nejzin post,a istovremeno samata sebesi si se stava vo najvisok rang.a najdobro e sto ne zaboravila da stavi i potpis,ne znaev deka se potpisuva kako DEGEN,i deka segde se fali so toj potpis..e aj eve da ja prasam:kako stigna vo LION?kako se zapisa na faks tamu?pa (iako ne i veruvam deka voopsto nesto raboti)kaj i sto rabotis?i za kraj i najvazno,KAKO POKRAJ TOLKU UCENJE I RABOTENJE,TI SEPAK RECISI NON-STOP SI NA FORUM?jas dodeka studirav,i rabotev,nemav vreme ni da jadam,ama tato nosi ,mama mesi e kaj tebe,toa e fakt.a i bas za takvite kako ANASTAZIJA e i narodnata;OD SELJAK BEG NE BIDUVA,A I DA GO BIDE,NE GO LICI BE.
jas osnovno i najvazno sto gledam kaj lugeto e ;dali e pozitivna ili negativna licnost,dali e dobar ili e zloben.a ne dali ima nekoj visoko obrazovanie ili ne.a mnogu e prosto,sto deka Hitler bil mnogu obrazovan i nenormalno intelegenten,koga toa go iskoristi vo unistuvanje ,a ne vo sozdavanje.i nanese ogromna i nepopravliva steta na celiot svet.daj boze toj covek da ne bese tolku intelegenten i obrazovan,mnogu polesno ke se spravel svetot so nego.ova mnogu kazuva.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Секоја чест за темава, и јас многу сум размислувала на ова прашање.
Мислам дека образованието има и тоа какво влијание во врската, бидејќи оние парови кои имаат исто или приближно исто ниво на образование далеку подобро се согласуваат, имаат слични размислувања и начини на комуникација. Секако тука влијание има и интелегенцијата која сепак е е во тесна врска со образованието
:pipi::pipi:ОБРАЗОВАНИЕТО Е СИЛА, ОБРАЗОВАНИЕТО Е МОЌ :pipi::pipi:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Битно е образованието, но не е пресуден фактор. Секако дека сакам со дечкото да можам да направам и некој муабет поразличен од излегување, секс и “те сакам“. Со бившиот тоа не го можев. Напоменувам дека има завршено средно со добар успех, а не студира. Значи немаше речник, не знаеше да се искаже докрај, нема култура... Ај, културата, повеќе е од воспитување, но и образованието игра улога во градењето на личноста.
Значи што е до мене, не ми е пресудно дали е магистер, доктор, инжинер... туку да има пристојно однесување, да знае да се искаже, да има почит и сите останати вредности кои го прават човекот човек.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Среќа што мојот е на факултет, а не со средно, па сака девојка му да знае да зборува, а не да молчи.
Како што е ситуацијава во Македонија највероватно и двајцата ќе бидете невработени.
Ти ќе плетеш чорапи он ќе одгледува пипер и домати но не е битно тоа битно е вие имате диплома.
Освен ако не мислите татко и мама да ви најдат работа во и онака прегломазната македонска администрација :jaj:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За мене маж без магистратура не е маж.Под ниво ми е:wink:
п.с.ова важи само за членот над мене,другите не ме сфаќајте озбилно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Цврст кур чуда праи.
Не му треба диплома да усреќи жена (било чистачка било докторка)
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Многу му ја мислите бе луѓе...каква врска има дипломата. Коа се упознаваш со некој не му пишуе на чело дали завршил/планира да заврши факултет или мисли после средно да се вработи негде. На крај краева човек засакуваш по делата што ги направил без разлика дали е нешто многу учен или не. Многу кажаа дека ако неможе со човек 2 муабета да врзеш што ќе ти е да го глеаш секој ден. На крај краева денешно време можеш таа мочана диплома да си ја купиш и дудук доживотно да останеш.
 
С

Сатори

Гостин
Како што е ситуацијава во Македонија највероватно и двајцата ќе бидете невработени.
Ти ќе плетеш чорапи он ќе одгледува пипер и домати но не е битно тоа битно е вие имате диплома.
Освен ако не мислите татко и мама да ви најдат работа во и онака прегломазната македонска администрација :jaj:
Убавината на необразованите и фрустрираните секогаш доаѓала до израз, навистина ви се восхитувам на квази-песимизмот.
Колку е убаво, тато да ти најде работа во и така прегломазната(?) македонска администрација(?!?).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom