Образованието и љубовта!

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
За мене маж без магистратура не е маж.Под ниво ми е:wink:
п.с.ова важи само за членот над мене,другите не ме сфаќајте озбилно.
Е сега ме изнервира.
Сега ќе ти кажам колку пари заработувам каква кола имам и каде имам викендица и ќе ти докажам дека заслужувам да бидам почитуван.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Гледам сите вртат околу иста суштина на работите во конфронтирачка смисла:smir:, нема потреба од судири суштината на образованието бар во денешното капиталистичко општество е да имаш нешто со кое што можеш да се понудиш на пазарот на трудот.

Конкуренцијата на пазарот на трудот бар кај нас во МК е огромна што се однесува до дипломите, на секое ридче отворија факултети, факултет во Виница, во Радовиш, да не набројувам ако ми ја доловувате поентата во сите помали општини има факултети а камоли во поголемите, значи има квантитет но квалитетот е слаб.

Тоа не значи дека квалитетот на образование во одредени факлултети е појак од останатите општо сегде е слаб, бидејќи секој факултет си води политика, секој сака да привлече студенти за да може да исполни квота да имаат леб професорите и деканите на тие факултети така ли е:smir:
Секој поаѓа од свој интерес хехее:smir:

Од друга страна некој си снаодлив човек со средно кој што има шанса во животот и знае да ја искористи може да започне свој бизнис и да биде многу поуспешен од некој си со високо образование кој нема врски да речеме иили не е толку успешен нема просек.
Значи се е релативно снајди се па живеј.....................................


Како тоа јас го поврзувам со љубовта?
Секој човек си има своја внатрешна вага и си мери, секој маж жена што знае што сака и што бара и чии барања и очекувања се во совршена хармонија со тоа што има тој/таа да го понуди ќе го најде тоа што го бара, тој/таа што се преценува и има нереални очекувања обично има потешкотии во наоѓање на партнер:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е сега ме изнервира.
Сега ќе ти кажам колку пари заработувам каква кола имам и каде имам викендица и ќе ти докажам дека заслужувам да бидам почитуван.
Истото го заслужувам и јас и сите жени на овој свет.Тоа ми е поентата,ако ти себе си се сметаш за подобар во некои области,јас сум десетпати подобра во други од тебе.Јас незнам да програмирам,ти немаш магистратура во одредена област,но тоа не значи јас да се ставам над тебе или во случајов ти над мене.Неможеш и несмееш како жена да ме симнеш под ниво,бидејќи незнаеш со кого збориш од оваа страна на екранот.На форумов има и жена што е професор на факултет,има жени докторки,има жени машински и електро инжињери,има жени кои имаат сопствен бизнис кои сами го водат.
Повлечи си го зборот за жените,со тоа ќе добијам извинување за потценување и јас и сите успешни жени во својата област.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Гледам сите вртат околу иста суштина на работите во конфронтирачка смисла:smir:, нема потреба од судири суштината на образованието бар во денешното капиталистичко општество е да имаш нешто со кое што можеш да се понудиш на пазарот на трудот.

Конкуренцијата на пазарот на трудот бар кај нас во МК е огромна што се однесува до дипломите, на секое ридче отворија факултети, факултет во Виница, во Радовиш, да не набројувам ако ми ја доловувате поентата во сите помали општини има факултети а камоли во поголемите, значи има квантитет но квалитетот е слаб.

Тоа не значи дека квалитетот на образование во одредени факлултети е појак од останатите општо сегде е слаб, бидејќи секој факултет си води политика, секој сака да привлече студенти за да може да исполни квота да имаат леб професорите и деканите на тие факултети така ли е:smir:
Секој поаѓа од свој интерес хехее:smir:

Од друга страна некој си снаодлив човек со средно кој што има шанса во животот и знае да ја искористи може да започне свој бизнис и да биде многу поуспешен од некој си со високо образование кој нема врски да речеме иили не е толку успешен нема просек.
Значи се е релативно снајди се па живеј.....................................


Како тоа јас го поврзувам со љубовта?
Секој човек си има своја внатрешна вага и си мери, секој маж жена што знае што сака и што бара и чии барања и очекувања се во совршена хармонија со тоа што има тој/таа да го понуди ќе го најде тоа што го бара, тој/таа што се преценува и има нереални очекувања обично има потешкотии во наоѓање на партнер:smir:
i ima poteskotii da svati deka toa se dolzi na negovata/nejzinata nerealna neskromnost.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
заслужувам да бидам почитуван
По милион и први пат ќе повторам во голем број од моите постови внесувам иронија со цел да ја зачинам дискусијата да го измерам пулсот да ја разбијам монотијата.
Ако си го гледала шоуто на Доналд Трамп ќе ти стане јасно на што мислам.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Колку тек магистри има-а со интелектуално ниво на средношколец. Просто-му купиле диплома, а тоа е често овде, така да неможе да се земе за критериум. Можеби ако заработува повеќе од жената е посупериорен зашто сепак природно е за мажот да биде главен bread-winner. (Не значи жената да не работи, но подобро за егото на мажот е да заработува повеќе од неа ако обајцата работат).
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
i ima poteskotii da svati deka toa se dolzi na negovata/nejzinata nerealna neskromnost.
Токму така!:)
Благодарам на дополнувањето колега:smir:
нескромноста во случајов е реална, зошто засегнатата индвидуа има потешкотии да ја согледа реално својата ситуација:)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Neka ima i sredno voopsto ne bi mi smetalo,vazno e da se razbirame i slozuvame vo se:pipi:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Да ти кажам јас порано бирав така се со факс да бидел не знам што, ама сега некако кога гледам дека идиот си е идиот без разлика на факсот, само човек да е убав и добар па факсот не ми е битен:smir:
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
120
Intellectual curiosity!
Нема силна конекција со IQ цифрата! Способност да се вмеша во интелектуален интеркурс со софистициран урбан речник!
Типови кои се обидуваат да ме импресионираат со моќта на изразувањето и употреба на повеќесложни термини, многу често се случува негативно да ме супресионираат токму поради неможноста да го симплифицираат она што сакаат да го кажат! Fuck that shit!

Не е работава до ќердосување стигната па да проверувам магистерски трудови и докторски дисертации! Сега е време на истражување и експериментирање!
Сега за сега битно ми е дали има пасош, колку печати во пасошот и колку карти од концерти има во колекцијата!
Не се важи ако е фудбалер или член на Моделс Ин! Во тј случај видел аеродром, улица и хотел! Fuck that as well!
И уште нешто, дали има грб ми е битно, за да може да го мкне ранецот кога ќе акаме по светов!
Илузионист сум, знам!
Уел..и онака ќе се омажам за уметник!:icon_eek:

Бале магистерот се ожени на 45 со мома од поправен дом! Нека им е живо и здраво беpчето, тешко него!Се вработи еднаш и кога се смени влада го избркаа!
Животот е опасен соиграч и игра валкано, а Бале умее да се снајде само во дискусии од областа на географијата! За тоа учел човекот!

It's hard time to be alive!
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Интересна тема...
Овде можам да напишам само дека во љубовта образованието не треба да се зема во обзир...
Кој може да докаже дела некој што има завршено факултет е ''попаметен'' од некој што нема...(посебно кај нас во Македонија)... сепак факултетот е знаење на една тема, но не на сите...
Ако има животно образование, тогаш тоа е нешто друго...

Ако сака нека има и три факултети, две магистратури и еден докторат... тоа воопшто не е важно ако го нема тоа животно образование.
 

Jasminka-INTER

ГО САКАМ ИНТЕР
Член од
27 април 2009
Мислења
72
Поени од реакции
10
нема врска образованието, или поточно дипломаТА.
кАКО ДА СЕ ЖИВЕЕ НЕ ПИШУВА ВО НИЕДНА КНИГА.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
  • kao sho oblekata ne go pravi covekot, taka i obrazovanieto ne ja pravi intelegencijata...moze da dopronese za pokvalitetno izrazuvanje vo odredeno sluchai i pokulturno odnesuvanje vo odredeni krugovi, no sepak sum na misla deka zabavata odsekogas bila povazna od znaenjeto...od tuka i konstatacijata deka zabaven coek e poprivlecen od nacitan i obrazovan...ali nema nekoja tochna odredena definicija za toa...sakam da zapamtite deka so slika i diploma ne se zivee se zivee so osoba na mesto...:smir:
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
jas smetam deka obrazovanieto klucno vlijae vrz individuata, takasto ne bi sakala da imam osoba do mene koja nema da ima soodvetno obrazovanie na moeto .Mozebi zvuci cudno no vo sekoj od nas postoi onaa merka za pocituvanje na svoite no i na tugite vrednosti ,za koi mozeme da polemizirame ili negirame .Sepak tvrdo stojam na toa deka mojot zivoten sopatnik ke sakam da go ima istoto nivo na obrazovanie kako i jas so cel dobro razbiranje kroz zivotnite priliki i nepriliki
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Имам видено тако звани ,,интелектуалци" кои мислат дека камилата е во сродство со антилопа, дека не тече Дунав низ Виена итн итн. Имам видено професор на електро кој живее со мајка му и ја носи неа по свади, и пс - фрикови кои мислат дека човештвото е благословено што ги има, ама муабет не знаат да направат, имам видено човек со неверојатно IQ кој не знае кој е Гане Тодоровски, многу работи имам видено.
Што ми кажува дека животот од книга не се учи, љубовта уште помалку. Ако сакате високо образовани учете и стекнете се, ама ко што гледам многу луѓе бараат човек со повисоко образование од нив, како предуслов за врска , има еден термин ,,спонзоруша", што може не е баш најсоодветена фраза во овој случај, ама најблиску е.
А ако мислите дека повеќе вредите од ти е што имаат пониско образование од вас, тогаш па ништо не знаете може да си ја фрлите дипломата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom