ОБИЧАИ - СУНЕТ

O

Omer el Faruk

Гостин
Хехехе, сепак ценетата форумџика го слушнала тоа па сакаше подетално да се информира дали е тоа некој верски адет и сл. А ние пак и укажавме дека нема никаква врска/поврзаност со исламот. :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
И не само кај муслиманите, исто има и кај нас деца кои се обрежувани. Можеби ретко, но има. Само што кај нив можда е повеќе од верски аспект, а кај нас од хигиенски.
Ме интересира дали за ова пишува нешто во куранот?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Значи јас не ја познавам форумџиката што ја отвори темата, ниту пак сме од ист град, али искрено, и јас имам слушнато дека на крајот кожинката се ставала во јадењето... и тоа мислам дека беше од мои комшии, што се од муслиманска вероисповед...

Како и да е, голема е веројатноста, некој да го практикуваат ова, со оглед дека има и други луѓе што слушнале...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Значи и помали деца може да ги сунетат што не значи дека се сунетат од 5 години.. а тоа за кожичката е чиста дезинформација.. таа се фрла .. :salut:
Еве еден извадок кој вели дека не треба кожичката да се фрла....


Кај деца со хипоспадија - аномалија кај која урината не излегува од врвот на пенисот. Кожичката треба да се сочува, можеби ќе потреба подоцна за хируршката операција со која ќе се обезбеди нормален изглед на пенисот.
Истото важи и зa:

Било која хируршка интервенција, вклучувајќи ја и циркумцизијата, е поврзана со одреден ризик, иако мал. Може да се јави крварење, инфекција, лошо зараснување на раната или кожичката може да се пресече предолго или прекратко.
По хируршката интервенција, можно е врвот на пенисот да биде повеќе изложен на иритација. Ова може да предизивка проблеми во мокрењето и евентуално, потреба од нова хируршка интервенција

Ne znam za tie od Rekanski, za komsiite na tvojata drugarka od Cento, ili pak za nekoi od Sviripicino, ama znam deka mojata kozicka ne bese vo nicija supa. :))

Можеби твојата не била но нечија друга изгледа била.... Затоа и сакав да знам дали е тоа обичај кај сите или само поединци го практикуваат...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Добро бе... ве читам од преѓеска и неколкупати се обидов да постирам... ама ради функцијава која ја носам а и поради тоа што не ми е во мој стил да го наречам некого т.е споредам со некоја ниско интелегентна форма на живот која верува во се што гледа и слуша се воздржав, зарем ВЕРУВАТЕ во тоа :pos: обичај или не, кој будала ќе седне да јаде првин, и кое е задоволството од тоа да начекаш кожичка од пенис и тоа варена... ај да беше пржена и крцкава... распрашајте се по другари... упс изгледа ги немате па што сте напале дека муслимански обичај е пенис супа.

п.с Магарето ЛЕТА.
 

LiGLaTa

PartY AnimaL =)
Член од
10 јуни 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
Ако ја чуваш таа со текот на времето ќе се исуши.. а инаку за такви зафати може да се земе кожа и од друг дел на телото.. На пример.. ако дојде до таков некој проблем на 30-40 год не верувам дека таа кожа ќе биде од некаква корист.. :smir:
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Сунетисувањето на машките деца од исламска вероисповед е задолжителен верски обред кој се врши на возраст од 5 до 8 години.
На овој верски обред кај Македонците муслимани во реканскиот регион му се посветува посебно внимание така што се прави веселба – исто како за свадба. Затоа сунетот се нарекува и мала свадба, а за гостите се подготвуваат традиционални јадења, онака како што се правело со векови.
Самата церемонија на сунетисувањето започнува со поканување на гостите, при што се пеат народни песни.Неколку дена пред главната церемонија, поблиските роднини се викаат на церемонијалот наречен Китење на капчето. На оваа церемонија најчесто одат жени и се пеат традиционални рекански песни.
Пред да се изведе чинот на сунетисување, детето се шета на коњ низ село, а на коњот со детето се наоѓа и неговиот дајџо-вујко (ако детето нема вујко може и чичко или друг близок роднина).
По извршувањето на обрежувањето (кое порано го извршувал берберот, а денеска се прави во медицинска установа), родителите подготвуваат ручек на кој се канат роднини и пријатели и се прави општа веселба.

Е она што јас не го знаев е дека во ручекот се става кожинката од пенисот и на тој што ќе му се падне во чинијата, ќе има берикет.... Како кај нас христијаните паричката... Што мислите за ова ?!
Ne da mi e jasno na kaj odi muabetot,nego aj ke ti kazam deka muabetot okolu rucekot e ismevanje od tipot na zajakot i magareto ti teknue..........



Ova e samo ushte eden obid beloto da se prestavi vo bilo koja druga boja osven bela.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ne da mi e jasno na kaj odi muabetot,nego aj ke ti kazam deka muabetot okolu rucekot e ismevanje od tipot na zajakot i magareto ti teknue..........



Ova e samo ushte eden obid beloto da se prestavi vo bilo koja druga boja osven bela.

Хммм погрешно си го сфатил очигледно постов.. За тоа што јас слушнав побарав мислење фино и културно. Никого не навредив ниту пак тврдам дека тоа е така.... Ме интересираше дали и други имаат слушнато за оваа појава и ете се јави уште еден што посочи дека слушнал, значи не сум единствената ...

Добро бе... ве читам од преѓеска и неколкупати се обидов да постирам... ама ради функцијава која ја носам а и поради тоа што не ми е во мој стил да го наречам некого т.е споредам со некоја ниско интелегентна форма на живот која верува во се што гледа и слуша се воздржав, зарем ВЕРУВАТЕ во тоа :pos: обичај или не, кој будала ќе седне да јаде првин, и кое е задоволството од тоа да начекаш кожичка од пенис и тоа варена... ај да беше пржена и крцкава... распрашајте се по другари... упс изгледа ги немате па што сте напале дека муслимански обичај е пенис супа.

п.с Магарето ЛЕТА.
Којзнае ... каде има чад има и оган.. За жал лично јас немав аргументи затоа и не заземав конкретен став, побарав само мислење.... А ако не си верувам на сопствените очи и уши ондак на кој да верувам ?!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Можеби твојата не била но нечија друга изгледа била.... Затоа и сакав да знам дали е тоа обичај кај сите или само поединци го практикуваат...
Src, smetaj deka Jas (Quark)=site muslimani. :) ( barem za ovoj slucaj :))

А ако не си верувам на сопствените очи и уши ондак на кој да верувам ?!
Mene. :smir::toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Хммм погрешно си го сфатил очигледно постов.. За тоа што јас слушнав побарав мислење фино и културно. Никого не навредив ниту пак тврдам дека тоа е така.... Ме интересираше дали и други имаат слушнато за оваа појава и ете се јави уште еден што посочи дека слушнал, значи не сум единствената ...

Којзнае ... каде има чад има и оган.. За жал лично јас немав аргументи затоа и не заземав конкретен став, побарав само мислење.... А ако не си верувам на сопствените очи и уши ондак на кој да верувам ?!
Веќе ти рекоа дека кај Македонци и Албанци таков обичај нема. Остануваат уште Босанците и Ромите, освен ако некого не сум испуштил.

Тие што си ги слушнала од кој етнос се?
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Хммм погрешно си го сфатил очигледно постов.. За тоа што јас слушнав побарав мислење фино и културно. Никого не навредив ниту пак тврдам дека тоа е така.... Ме интересираше дали и други имаат слушнато за оваа појава и ете се јави уште еден што посочи дека слушнал, значи не сум единствената ...
A kaj vide ti deka jas te posociv kako izvoren avtor na bljuvotinata .......
toj muabet e izvaden od drug kalibar vo koj sto ne smetam deka pripagjas ...dodeka kalibarot [jus 19900221] e za da go promovira muabetot.

EUREKAAAAA
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Веќе ти рекоа дека кај Македонци и Албанци таков обичај нема. Остануваат уште Босанците и Ромите, освен ако некого не сум испуштил.

Тие што си ги слушнала од кој етнос се?
Албанци и пак ќе нагласам дека лично јас не сум слушнала, моја најдобра другарка ми го пренесе муабетот од албанка нејзина комшика. И не знам што толку врева се крева, човек не може фино да си праша...Следниот пат јас лично ќе ја прашам дотичната личност и ќе пишам тука. За да не биде муабетот рекла казала прва прилика јас сакам да слушнам со мои уши. Можеби и избрзав што не прашав лично, али што е тука е... Како обичај кај сите, ете навистина го нема..... Не знам затоа и прашувам.... Дечкото погоре слушнал лично од негови комшии. Зошто него не го прашате ако веќе има информација што ја слушнал самиот ?
 
P

Princ

Гостин
Теми со рекла-казала муабети не дозволуваме да направат повеќе од 2 страни. За загревање оставаме само до 2 :)

Ќе речам и јас по незнам кој пат, она за јадењето на кожичката е урбана легенда. Зависи од расположение некогаш и го потврдувам тоа, само затоашто толку лесно верувате во такви муабети. Интересни сте ми. Јамиииии :tv: Пријателка албанка и го пренела муабетот од нејзина комшика албанка... жени бе :pos2:

За самата постапка на сунет не ми се дискутира бидејќи веќе се дискутира овде
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.531
Поени од реакции
33.727
Местото кај сто зивеале привемено бил топло, затоа не јаделе свинско - се расипувало, им ги сечеле ради хигиена, превентива од инфекции и лоса миризбра.

Така процитав во една децка книгицка.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Сунетисувањето на машките деца од исламска вероисповед е задолжителен верски обред кој се врши на возраст од 5 до 8 години.
На овој верски обред кај Македонците муслимани во реканскиот регион му се посветува посебно внимание така што се прави веселба – исто како за свадба. Затоа сунетот се нарекува и мала свадба, а за гостите се подготвуваат традиционални јадења, онака како што се правело со векови.
Самата церемонија на сунетисувањето започнува со поканување на гостите, при што се пеат народни песни.Неколку дена пред главната церемонија, поблиските роднини се викаат на церемонијалот наречен Китење на капчето. На оваа церемонија најчесто одат жени и се пеат традиционални рекански песни.
Пред да се изведе чинот на сунетисување, детето се шета на коњ низ село, а на коњот со детето се наоѓа и неговиот дајџо-вујко (ако детето нема вујко може и чичко или друг близок роднина).
По извршувањето на обрежувањето (кое порано го извршувал берберот, а денеска се прави во медицинска установа), родителите подготвуваат ручек на кој се канат роднини и пријатели и се прави општа веселба.

Е она што јас не го знаев е дека во ручекот се става кожинката од пенисот и на тој што ќе му се падне во чинијата, ќе има берикет.... Како кај нас христијаните паричката... Што мислите за ова ?!
Obrezuvanjeto kaj Muslimanite e sunnet.

Sunnet ili kako sto arapite velat Sunnah vo prevod znaci praksata na Muhammed a.s vo celost..kako toj postapuval vo sekoja situacija ....znaci,toj go napravil toa i nie kako negovi sledbenici sekako morame i nie.

za onoj primer sto go dade ti.....(ako e vistina toa sto go zboris ti) dokolku tie luge navistina taka postapuvale togas tie luge se daleku daleku od islamot.

Muzikata,alkoholot,meshanjeto maski i zenski se toa ne e od praksata na Muhammed a.s i ne e ednostavno od Islam...taka da Islamot e cist i od vakva fleka :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom