ОБИЧАИ - СУНЕТ

Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Obrezuvanjeto kaj Muslimanite e sunnet.

Sunnet ili kako sto arapite velat Sunnah vo prevod znaci praksata na Muhammed a.s vo celost..kako toj postapuval vo sekoja situacija ....znaci,toj go napravil toa i nie kako negovi sledbenici sekako morame i nie.

za onoj primer sto go dade ti.....(ako e vistina toa sto go zboris ti) dokolku tie luge navistina taka postapuvale togas tie luge se daleku daleku od islamot.

Muzikata,alkoholot,meshanjeto maski i zenski se toa ne e od praksata na Muhammed a.s i ne e ednostavno od Islam...taka da Islamot e cist i od vakva fleka :D

Можеби секаде има девијации.... Да не заборавиме дека сеуште има необазовани луѓе што некои работи ги сметаат за нормални, а истите ние ги сметаме обратно... Не е тоа само кај муслиманите, него општо во сите религии има " бисери "... Taка да и ова ако некој го практикува веќе не ме чуди, човек се ќе се изнаслуша.
 
B

Blacks

Гостин
Гнасно пред се, а и не ми стои хигиенски некако :toe: адети само...
Баш похигиенски е да ти ја сечат кожичката. Имам слушнато дека на западот бебињата кога ќе се родат ги сечат.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Баш похигиенски е да ти ја сечат кожичката. Имам слушнато дека на западот бебињата кога ќе се родат ги сечат.
Погрешно си слушнал. Сунетот е непотребно касапење и трауми.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Баш похигиенски е да ти ја сечат кожичката. Имам слушнато дека на западот бебињата кога ќе се родат ги сечат.
Точно.Не се појавуваат подоцна никакви воспалениа кои можат да доведат до стерилитет.

Погрешно си слушнал. Сунетот е непотребно касапење и трауми.
Воопшто не се трауми.Тоа го прават стручни медицински лица кои одговараат пред законот доколку се случи нешто со животот (читај цензурирано ) на бебето.
 
P

Princ

Гостин
Каква траума бе toecutter? Ти го анестезира курето, кожичката му ја сече, за 1 ден све се заборава :)
Придобивките не морам да ти ги спомнам. Само ова, ние подолго издржуваме во кревет :pipi:
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Каква траума бе toecutter? Ти го анестезира курето, кожичката му ја сече, за 1 ден све се заборава :)
Придобивките не морам да ти ги спомнам. Само ова, ние подолго издржуваме во кревет :pipi:
:pos: Да , ова е точно.За некои за жал , за другите за среќа.
Сепак , сунетот (како што се нарекува кај муслиманите) е нивен обичај и се почитува.Се спречуваат навистина доста воспаленија.Не е потребно превртување на кожичката за да се измие убаво.Значи имаат помалку болка (или задоволство за некои) од не-обрежаните.


Ве молам не се чудете , учам медицина...:pipi:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Каква траума бе toecutter? Ти го анестезира курето, кожичката му ја сече, за 1 ден све се заборава :)
Придобивките не морам да ти ги спомнам. Само ова, ние подолго издржуваме во кревет :pipi:
Ајде од здравстени причини јасно, ама сите деца кај муслиманите дека имаат здравствени проблеми...тешко...
Шо има некој да да ми го анестезира :pos2: природата ја створила кожата со причина - заштита. Исто како некој очните капаци да ти ги исече...
Сум гледал сунет...бајаги драње и кукање од страна на децата...
Нема здравствени придобивки.
 
P

Princ

Гостин
Сум гледал сунет...бајаги драње и кукање од страна на децата...
Сега мене ми го сечеле или тебе?
Медицинско лице ти кажува дека медицински е подобро да ja исечеш кожичката врз главчето, јас со маката и искуството во гаќи ти кажувам дека нема болка (а и каква болка можеш да очекуваш кога претходно добиваш локална анестезија + задутре веќе треба да учиш точак да возиш, ти на онаквото ќе мислиш) ти пак си запнал.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Ајде од здравстени причини јасно, ама сите деца кај муслиманите дека имаат здравствени проблеми...тешко...
Шо има некој да да ми го анестезира :pos2: природата ја створила кожата со причина - заштита. Исто како некој очните капаци да ти ги исече...
Сум гледал сунет...бајаги драње и кукање од страна на децата...
Нема здравствени придобивки.
Ова беше брутално.А очигледно дека не ставиле локална анестезија како што треба , па затоа и имало плачење.
Точно е дека природата ја створила за заштита , само не ти рекла дека таму во тој предел има најмногу инфекции и дека заради таа заштита се собираат габи... леле да не набројувам , одвратно е.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
епа се собираат габи и???

мораме ли сечење...а да оставиме имунитетот со време да си го реши проблемот:toe:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ова беше брутално.А очигледно дека не ставиле локална анестезија како што треба , па затоа и имало плачење.
Точно е дека природата ја створила за заштита , само не ти рекла дека таму во тој предел има најмногу инфекции и дека заради таа заштита се собираат габи... леле да не набројувам , одвратно е.
Со редовна хигиена на тој дел од анатомијата се избегнуваат габи,шуга,црвојадина и чиреви. Инфекција има од некористење презервативи. А некој ако не ја мие косата по 6-7 месеци ќе се јават вошки,метил...тоа не значи дека треба кец или нула да се шишаат сите за да се избегнат последиците од нехигиена.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
епа се собираат габи и???

мораме ли сечење...а да оставиме имунитетот со време да си го реши проблемот:toe:
Или редовна хигиена.Имунитетот најчесто делува за внатрешни заболувања кои човекот не може сам да ги спречи.Едноставно е , иако изгледа комплицирано.Само редовна хигиена и контолен преглед на секои 6-7 месеци.:smir:

Со редовна хигиена на тој дел од анатомијата се избегнуваат габи,шуга,црвојадина и чиреви. Инфекција има од некористење презервативи. А некој ако не ја мие косата по 6-7 месеци ќе се јават вошки,метил...тоа не значи дека треба кец или нула да се шишаат сите за да се избегнат последиците од нехигиена.
И стерилитет да додадам.Инфекција нема само од некористење на презервативи , туку и од нередовна хигиена.Истите што ги наброја за косата се појавуваат и доле само што таму се нарекуваат срамни вошки.
Значи - редовна хигиена и контролен преглед на 6-7 месеци.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Или редовна хигиена.Имунитетот најчесто делува за внатрешни заболувања кои човекот не може сам да ги спречи.Едноставно е , иако изгледа комплицирано.Само редовна хигиена и контолен преглед на секои 6-7 месеци.:smir:


И стерилитет да додадам.Инфекција нема само од некористење на презервативи , туку и од нередовна хигиена.Истите што ги наброја за косата се појавуваат и доле само што таму се нарекуваат срамни вошки.
Значи - редовна хигиена и контролен преглед на 6-7 месеци.
Епа и јас истото го велам. Хигиена пред се. Па така ова со сунетот испаѓа ко преемптивен удар на американците:pos2: во ирак...или ко порано некој шо ги тепал децата наутро оти бил сигурен дека ќе направат беља во текот на денот...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Со добра хигиена не се неопходни такви работи како сечењето на кожичката на пенисот, но сепак мислам дека таа повеќе штити одколку што предизвикува болести. Но не сум запознает многу во таа област па може и да грешам, затоа има медицински лица кои треба да го кажат тоа :toe:

П.с. некако и чудно ми стои тоа да ми биде отворена главичката од пенисот...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Sexual effects
Main article: Sexual effects of circumcision
The sexual effects of circumcision are the subject of much debate. The American Academy of Pediatrics (1999) stated "There are anecdotal reports that penile sensation and sexual satisfaction are decreased for circumcised males", however they also stated that "[a] survey of adult males using self-report suggests more varied sexual practice and less sexual dysfunction in circumcised adult men." They continued, "Masters and Johnson noted no difference in exteroceptive and light tactile discrimination on the ventral or dorsal surfaces of the glans penis between circumcised and uncircumcised men."[40] In January 2007, The American Academy of Family Physicians (AAFP) stated "The effect of circumcision on penile sensation or sexual satisfaction is unknown. Because the epithelium of a circumcised glans becomes cornified, and because some feel nerve over-stimulation leads to desensitization, many believe that the glans of a circumcised penis is less sensitive. [...] No valid evidence to date, however, supports the notion that being circumcised affects sexual sensation or satisfaction."[54]
Conversely, Boyle et al. (2002) stated that "the genitally intact male has thousands of fine touch receptors and other highly erogenous nerve endings—many of which are lost to circumcision, with an inevitable reduction in sexual sensation experienced by circumcised males"[63] They concluded, "Evidence has also started to accumulate that male circumcision may result in lifelong physical, sexual, and sometimes psychological harm as well." Fink et. Al. (2002) found a statistically significant increase in erectile dysfunction in circumcised men."[64]

ЦЕЛИОТ ЛИНК http://en.wikipedia.org/wiki/Circumcision

Има повеќе научни испитувања на оваа тема циркумизација или сечење на кожичката на пенисот нејзини предности и негативности, но моментот каде што се кажуваат последиците врз сексуалноста е многу интригирачки каде што јасно се заклучува дека поради оголеноста на главата на пенисот постепено доаѓа до негово отапување и пенилната сензација и сексуалната сатисфакција на циркумизираните мажи е значително намалена во однос на нециркумизираните или ,,несечените" мажи.

А поради чувстување на прекумерна нервна стимулација постепено води до десензибилизација(чувствително отапување) на пенисот, а многумина мислат и дека жлездите на циркумизираниот пенис се помалку сензитивни.

Делот што се отсекува при оваа хируршка интервенција содржи илјадници рецептори и други високо ерогени нервни завршетоци од кои што повеќето се губат при процесот на циркумизација со неизбежна редукција на сексуалната сензација подоцна искусена од циркумизираните мажи.
Доказите покажуваат дека машката циркумизација исто така може да резултира со животна психолошка, физиолошка и психичка последица исто така.

Што мислите за ова дали вреди поради некои верски обреди и обичаи машкото дете да се лиши од целосното уживање во сексуалните односи и да му се скрати вистинската целосна сензација која ја искусуваат нециркумизираните мажи во сексот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom