ОБИЧАИ - СУНЕТ

M

Mr.InF3ction

Гостин
Изгледа нема цитат во Куранот за обрежување туку си го направиле како ритуал кој беспоговорно се применува.
In Islam, though not discussed in the Qur'an, male circumcision is widely practised and most often considered to be a sunnah.[7]
Како испуштија на цели 18 страни да не спомнат таков податок?
Ислам не значи следење само куранот. Следење куранот и хадиси. Така да..
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А ево нешто баш таман, или што кажу Енглези, on topic.
* * *
Забелешка: До пред неколку децении на Балканот сунетот го вршеле маалски бербери. Автентичноста на таа берберска традиција е преточена во горните стихови. Ако некој се сомнева во веродостојноста на ова, нека се обрати до мојот ценет колега Омер ел Фарук. Фала.
Абе, друже, аман-заман, што му напраи на Омер, бе?!?

Си го избришал профил... Поезија га многу трогнала изглеа. Сеа, шо праиме? :place:

Те молам само, не ни го 'рчкај Чорбаџија, пошто и он ако се угаси - отиде подфорумов...
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
SE STO E ZADOLZENO I E ZABRANETO VO ISLAMOT E ZA TVOE DOBRO:
kakva bolesti moze da se dobie ako uste ja imas kozickata na TAKVIOT
kakvi bolesti se dobivaa od svinsko jadenje
sto moze coek da napravi ako se prenapieni so alkohol?

 
O

Orion.

Гостин
SE STO E ZADOLZENO I E ZABRANETO VO ISLAMOT E ZA TVOE DOBRO:
kakva bolesti moze da se dobie ako uste ja imas kozickata na TAKVIOT
kakvi bolesti se dobivaa od svinsko jadenje
sto moze coek da napravi ako se prenapieni so alkohol?
А какви тоа болести се добиваат на ТАКВИОТ ако не напраиш сунет? Дај објасни ни на нас неупатените. . .
За алкохол си во право
 
M

Muranyi

Гостин
Абе сунетот е добар ок сето тоа е хигиенски...поточно било хигиенски пред 2000 години кога се бањале еднаш во 10 дена кога немало услови и замисли ти да го оставиш алатот 10 дена немиен,на секое мочање ќе се онесвестуваш од смрдеата.Во 21 век кога постојат услови за да водиш лична хигиена па можеш да си го одржаваш и алатот сунетот односно обрежувањето не е нужно,исто ти се фаќа зависи од естетски аспект како сакаш да ти изгледа малиот.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Абе сунетот е добар ок сето тоа е хигиенски...поточно било хигиенски пред 2000 години кога се бањале еднаш во 10 дена кога немало услови и замисли ти да го оставиш алатот 10 дена немиен,на секое мочање ќе се онесвестуваш од смрдеата.Во 21 век кога постојат услови за да водиш лична хигиена па можеш да си го одржаваш и алатот сунетот односно обрежувањето не е нужно,исто ти се фаќа зависи од естетски аспект како сакаш да ти изгледа малиот.
Да, сунетот се прави исклучиво од хигиенски причини. И факт е дека тоа придонесува во намалувањето на ризикот од појавување на разни инфекции .

Истотака освен обрежување, секој муслиман, после мала нужда мора да го измие половиот орган. Иначе во спротивно не се прифаќа неговиот намаз (клањање). Тоа е поради фактот дека после мала нужда, сепак органот му капе и неговите алишта стануваат нечисти.

Така да или ќе го измие половиот орган или ќе мора да мења гаки:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
SE STO E ZADOLZENO I E ZABRANETO VO ISLAMOT E ZA TVOE DOBRO:
kakva bolesti moze da se dobie ako uste ja imas kozickata na TAKVIOT
kakvi bolesti se dobivaa od svinsko jadenje
sto moze coek da napravi ako se prenapieni so alkohol?
За сунетот и пијанството... признавам, нема што...
Ама...свинското што толку згреши?
Цел живот ждерам свинско во сите можни облици, и фала Богу арен сум и на умот а и физички...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
SE STO E ZADOLZENO I E ZABRANETO VO ISLAMOT E ZA TVOE DOBRO
Kako e za moe dobro da nemam predbrachen sex so vozrasna licnost od sprotivniot pol?

Kako e dobro da umram od glad na planina so 30 svinji okolu mene?

Koj e agolot na gledanje od koj siluvanjeto na maloletnichka (koja tatko i' ja omazil bez nejzina soglasnost) e moralno prifatliv chin?!?
 
С

Само Човек

Гостин
Kako e za moe dobro da nemam predbrachen sex so vozrasna licnost od sprotivniot pol?

Kako e dobro da umram od glad na planina so 30 svinji okolu mene?

Koj e agolot na gledanje od koj siluvanjeto na maloletnichka (koja tatko i' ja omazil bez nejzina soglasnost) e moralno prifatliv chin?!?
у планина нема свињи...
--- надополнето: 6 јуни 2012 во 13:14 ---
--- надополнето: 6 јуни 2012 во 13:16 ---
Да, сунетот се прави исклучиво од хигиенски причини. И факт е дека тоа придонесува во намалувањето на ризикот од појавување на разни инфекции .

Истотака освен обрежување, секој муслиман, после мала нужда мора да го измие половиот орган. Иначе во спротивно не се прифаќа неговиот намаз (клањање). Тоа е поради фактот дека после мала нужда, сепак органот му капе и неговите алишта стануваат нечисти.

Така да или ќе го измие половиот орган или ќе мора да мења гаки:)
ајде вака да решиме заблуди.
има паразити драги мои људи(кој имал швалерка знае, ако добил инфекција)
што дека ќе го измиеш кога гаќите се тие. Друго врата од лифт,ако пред тебе ја фанал некој необрежан а ти ја фанеш потоа џабе сунет брат , ништо не ти помага тука, може и да немаш секс у живот а да добиеш инфекција.Јбг комшијата е крив.
Един начин да намалиш шанса од инфекции е да вриеш гаќи у лонец. А не да переш у машина со цела фамилија.
Но рессичките на рацет се толку осетливи, пак ќе спомнам лифт, корпа у супер маркет и слично.
Со тоа што ќе го обрежеш правиш услуга, паразитите од гаќите велат јее имаме слободен пат. Не за џабе се раѓаме необрежани.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Kako e za moe dobro da nemam predbrachen sex so vozrasna licnost od sprotivniot pol?

Kako e dobro da umram od glad na planina so 30 svinji okolu mene?

Koj e agolot na gledanje od koj siluvanjeto na maloletnichka (koja tatko i' ja omazil bez nejzina soglasnost) e moralno prifatliv chin?!?

svinsko moze dase jade vo slucaj kako sto go spomna ti.ama samo zada go ubies gladot sto se vika :)

zaposlednoto ijas nese soglasuvam
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да, сунетот се прави исклучиво од хигиенски причини. И факт е дека тоа придонесува во намалувањето на ризикот од појавување на разни инфекции .

Истотака освен обрежување, секој муслиман, после мала нужда мора да го измие половиот орган. Иначе во спротивно не се прифаќа неговиот намаз (клањање). Тоа е поради фактот дека после мала нужда, сепак органот му капе и неговите алишта стануваат нечисти.

Така да или ќе го измие половиот орган или ќе мора да мења гаки:)
A ne li te buni malku shto Allah te naprail so kozhichka, pa posle naredil da si ja sechesh?!?

Zgreshil li neshto?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.757
Поени од реакции
11.827
Друго е Сунет, тој се праи само на детска возраст, сакало или не детето, родителите решаваат, гледав американски филм како се расправаат родители ( евреин и англичанка) на уште неродено дете дали да се праи сунет...
Не е дојдено времето да промени и во исламот да не мора детето да се прави сунет, туку кога ќе порасне ако сака да биде дел од исламот. Бидејќи исламот е поригорозен од другите религии, посебно ако има шеријатски правен закон произлезен од религијата, отиде под меч човекот ако не сака да е муслиман (а против негова волја го сунетисале и го вовеле во религијата која не ја гледа за своја и не ја разбира како своја).
Затиа че треба да се промени овој обичај насилно воведување луѓе во ислам уште како деца, не сме турско сите јаничари да одат и да заборават од кај се...

Исламот го следи христијанството со задоцнување од 600 години... така да, рано е...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.916
Поени од реакции
15.902
Не е дојдено времето да промени и во исламот да не мора детето да се прави сунет, туку кога ќе порасне ако сака да биде дел од исламот. Бидејќи исламот е поригорозен од другите религии, посебно ако има шеријатски правен закон произлезен од религијата, отиде под меч човекот ако не сака да е муслиман (а против негова волја го сунетисале и го вовеле во религијата која не ја гледа за своја и не ја разбира како своја).
Затиа че треба да се промени овој обичај насилно воведување луѓе во ислам уште како деца, не сме турско сите јаничари да одат и да заборават од кај се...

Исламот го следи христијанството со задоцнување од 600 години... така да, рано е...
нема врска сунетот со ислам, шиитите не се обрежуваат а пак Евреите се обрежуваат, па и Исус бил обрежан... а мора како дете, оти подоцна е медицински посложено, има топик за Фимоза, тие што им праеле хирурпки зафат подоцна...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.757
Поени од реакции
11.827
нема врска сунетот со ислам, шиитите не се обрежуваат а пак Евреите се обрежуваат, па и Исус бил обрежан... а мора како дете, оти подоцна е медицински посложено, има топик за Фимоза, тие што им праеле хирурпки зафат подоцна...
Не сите шиити не се обрезуваат... почна и во исламот делења и надмудрувања, ти велам исто како христијанството, само неколку века каснење, нормално...

А со што има врска сунетот? Со евреите само? Знаеме дека се е преземено од евреите...
Посложено било како постар... сешто ќе прочитам... сешто ќе измисли имамот и верникот за да оправда деца да се воведуваат во ислам.

Исламот и христијанството се нус производ на еврејските учења. Се што е во овие две религии доаѓа од евреите.
Разликата кај евреите и овие другите е што верувањето, религијата и националната припадност се едно исто! Затоа кај евреите не прашуваме ама детето зошто го обрежуваат... бидејќи е евреин! Тоа не се менува, освен како кај нас, за пасош :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Исламот го следи христијанството со задоцнување од 600 години... така да, рано е...
Треба сега рененсанса да им почиња ама не го согледувам тоа. Повеќе како да ги фаќа темното доба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom