ОБИЧАИ - СУНЕТ

Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Сунетисувањето на машките деца од исламска вероисповед е задолжителен верски обред кој се врши на возраст од 5 до 8 години.
На овој верски обред кај Македонците муслимани во реканскиот регион му се посветува посебно внимание така што се прави веселба – исто како за свадба. Затоа сунетот се нарекува и мала свадба, а за гостите се подготвуваат традиционални јадења, онака како што се правело со векови.
Самата церемонија на сунетисувањето започнува со поканување на гостите, при што се пеат народни песни.Неколку дена пред главната церемонија, поблиските роднини се викаат на церемонијалот наречен Китење на капчето. На оваа церемонија најчесто одат жени и се пеат традиционални рекански песни.
Пред да се изведе чинот на сунетисување, детето се шета на коњ низ село, а на коњот со детето се наоѓа и неговиот дајџо-вујко (ако детето нема вујко може и чичко или друг близок роднина).
По извршувањето на обрежувањето (кое порано го извршувал берберот, а денеска се прави во медицинска установа), родителите подготвуваат ручек на кој се канат роднини и пријатели и се прави општа веселба.

Е она што јас не го знаев е дека во ручекот се става кожинката од пенисот и на тој што ќе му се падне во чинијата, ќе има берикет.... Како кај нас христијаните паричката... Што мислите за ова ?!
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Гнасно пред се, а и не ми стои хигиенски некако :toe: адети само...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
е која е симболиката???

а зошто кожинката во ручекот...

нели јадење луге е забрането кај религиите...овие поголемите???

Гнасно пред се, а и не ми стои хигиенски некако :toe: адети само...
а знаеш ли што значи...мора да има значење не го прават џабе:toe:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
е која е симболиката???

а зошто кожинката во ручекот...

нели јадење луге е забрането кај религиите...овие поголемите???



а знаеш ли што значи...мора да има значење не го прават џабе:toe:

Не знам ни јас која е целта на ова.... Меѓутоа повеќе луѓе што ги познавам ми го потврдија зашто имаат комшии муслимани...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Некои работи се заостанати од многууу одамна и нема некоја генерација која би се осудила да го сопре пренесувањето од колено на колено, но сето тоа е излишно и не викам дека и ние христијаните не правиме некои работи кои се без врска но тоа е, заостанати адети :tapp:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Колку за информација,едно 60% од американското население е обрежано!
Пред се од здравствени причини (без разлика на вероисповест).Видете разбарајте и распрашајте се,сегде е потврдено дека најмногу болести се закачуваат токму поради таа кожичка.
Јас лично побрго би дозволил од мозокот да ми скинат одколку од тоа,но според медицински истражувања некои работи се докажани,колку и да одиме спроти нив.

Ова гледано од друга гледна точка,а како муслимански обред јас стварно појма немам која е целта и зошто се прави тоа :smir:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Сунетисувањето не е оригинален муслимански обичај, тие тоа го презеле од Евреите. А за ова кожинчево и ја сум слушнал ама искрено не верувам.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Колку за информација,едно 60% од американското население е обрежано!
Пред се од здравствени причини (без разлика на вероисповест).Видете разбарајте и распрашајте се,сегде е потврдено дека најмногу болести се закачуваат токму поради таа кожичка.
Јас лично побрго би дозволил од мозокот да ми скинат одколку од тоа,но според медицински истражувања некои работи се докажани,колку и да одиме спроти нив.

Се согласувам со ова, меѓутоа обрежувањето може да биде последна опција. Имам правено муабет со доктор и ми има кажано дека машкото додека е мало, мајката треба да му прави масажа мислам кожинката да ја растегнува за да не дојде до инфекција и до залепување па да не може после детето да уринира ( ако дојде до ова ќе мора да се направи операција).. Така да има начин да не дојде до операција само потребно е еден од родителите да посветува поголемо внимание. Понатаму кога детето ќе се оспособи, ќе се научи само да го прави тоа.... Се знае плејбој списание и правац WC :vozbud:

Сунетисувањето не е оригинален муслимански обичај, тие тоа го презеле од Евреите. А за ова кожинчево и ја сум слушнал ама искрено не верувам.

И јас не верував на почетокот кога слушнав затоа и се распрашав и ми кажаа и постари личности дека навистина било така.. Нека пише некој што е муслиман и нека објасни која е целта на сето ова... Баш ме интересира.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Сунетисувањето на машките деца од исламска вероисповед е задолжителен верски обред кој се врши на возраст од 5 до 8 години.
На овој верски обред кај Македонците муслимани во реканскиот регион му се посветува посебно внимание така што се прави веселба – исто како за свадба. Затоа сунетот се нарекува и мала свадба, а за гостите се подготвуваат традиционални јадења, онака како што се правело со векови.
Самата церемонија на сунетисувањето започнува со поканување на гостите, при што се пеат народни песни.Неколку дена пред главната церемонија, поблиските роднини се викаат на церемонијалот наречен Китење на капчето. На оваа церемонија најчесто одат жени и се пеат традиционални рекански песни.
Пред да се изведе чинот на сунетисување, детето се шета на коњ низ село, а на коњот со детето се наоѓа и неговиот дајџо-вујко (ако детето нема вујко може и чичко или друг близок роднина).
По извршувањето на обрежувањето (кое порано го извршувал берберот, а денеска се прави во медицинска установа), родителите подготвуваат ручек на кој се канат роднини и пријатели и се прави општа веселба.

Е она што јас не го знаев е дека во ручекот се става кожинката од пенисот и на тој што ќе му се падне во чинијата, ќе има берикет.... Како кај нас христијаните паричката... Што мислите за ова ?!
Кон болдираното:

Пошто и јас сум жител од Реканскиот крај одговорно ти тврдам дека вакво нешто нема во нашите обичаи.

И да се надополнам: -Ако некој некогаш од постарите постапил така, тоа го направил од некое си за мене ниту чуено ниту сватливо суеверие.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Кон болдираното:

Пошто и јас сум жител од Реканскиот крај одговорно ти тврдам дека вакво нешто нема во нашите обичаи.

И да се надополнам: -Ако некој некогаш од постарите постапил така, тоа го направил од некое си за мене ниту чуено ниту сватливо суеверие.
Не зборам за реканскиот крај тоа беше само како вовед. Него општо еве кај некои скопски населби овој обичај наголемо е застапен.. Зборам за Ченто каде живее моја другарка и има комшии кои се муслимани и кои и кажале дека го практикуваат. Понатаму постара жена која работеше во хотел и која ги има спремано ручеците \ вечерите кога се прави сунет и која ми потврди дека пред веселбата во хотел\ ресоран дома се збираат најблиските и го прават обичајот.. :toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:ija: Сите тие доколку е вистина треба под итно во затвор! :nesvest:

Тоа нема ама баш никаква поврзаност со исламот, а најмалку е хигиенски.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Така е, ама ете муабетов се отвори според рекла -казала, без никаква подлога.
 

LiGLaTa

PartY AnimaL =)
Член од
10 јуни 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
Значи и помали деца може да ги сунетат што не значи дека се сунетат од 5 години.. а тоа за кожичката е чиста дезинформација.. таа се фрла .. :salut:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не зборам за реканскиот крај тоа беше само како вовед. Него општо еве кај некои скопски населби овој обичај наголемо е застапен.. Зборам за Ченто каде живее моја другарка и има комшии кои се муслимани и кои и кажале дека го практикуваат. Понатаму постара жена која работеше во хотел и која ги има спремано ручеците \ вечерите кога се прави сунет и која ми потврди дека пред веселбата во хотел\ ресоран дома се збираат најблиските и го прават обичајот.. :toe:
Ne znam za tie od Rekanski, za komsiite na tvojata drugarka od Cento, ili pak za nekoi od Sviripicino, ama znam deka mojata kozicka ne bese vo nicija supa. :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom