Нов Закон за Нотаријат

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од pixa, 3 февруари 2016.

 1. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  367
  Допаѓања:
  120
  Не се согласува другиот наследник да наследи од имотот , парите и сл. Иако нема ниту тестамент ниту договор за издршка .. Дали нотарот си ја завршува работата или нотарот ке ги упати наследниците на суд и тек судот како ке одлули така ке биде решението.... Околу несогласувањето од едната страна е само проблемот ...
   
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  8.932
  Допаѓања:
  3.765
  и порано, знам за 2002, некој бараа нотарски договор, тој што ми ја продаваше колата прво не успеа га ја регистрира колата, па отиде во друг центар таму му прифатиле со папирите од АвтоОтпадот од кај ја донел колата...ама кога ќе одиш на Царина, не прифаќа цената од нотарскиот договор туку некоја си нивна цена од табели за половни автомобили а кој немаат врска со реалноста.......
   
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  8.932
  Допаѓања:
  3.765
  http://www.utrinski.mk/?ItemID=5525C511C07D0E4B8716F3FD92ADF6CC&arc=1

  Јас би додал нешто на размислувањата за враќање на стариот систем, посебно кај купопродажните договори; потребно е да има прецизни форми ( теркови) на купопродажен договор за недвижнина земјише, индивидуална куќа, прва /накнадна продажба на стан, возило ново /старо .. итн.. Не само од аспект на финансиска заштита на правата на купувачите, туку и од аспект на скриени мани кои можат да ја загрозат безбедноста.
  Пред се треба редефинирање на законот за гарантен рок на станбени објекти, смешни сме со 2 години, тоа може да биде само за молерај и слично, не и за кровови, ѕидови... А да не зборувам ако се протурка на криминален технички преглед ( какви што се поодамна) некоја сериозна проектна мана истата по 2 години да е ад акта :mad:
  ..сведоци сме на бројни пожари од неисправна ,но и неправилно проектирана електрична мрежа, а и други проблеми, посебно сега со мултиетажни подземни гаражи...
  Има проблеми и кај моторните возила, зошто нашите купувачи ги немаат истите права како во ЕУ ??
  Ќе се откријат фабрички грешки но кај нас многу ретко продавачот бесплатно ги отклонува, а и ако го прави тоа е во тајност, само одредени дознаваат... Таа проблематика треба да биде опфаатена и во купопродажните договори
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  367
  Допаѓања:
  120
  Новиов закон е лавиринт без крај... Не планираат да го вратат по старо како што си беше?
   
 5. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.870
  Допаѓања:
  1.821
  како мислиш лавиринт без крај?
   
 6. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  367
  Допаѓања:
  120
  Е така , да мораш да бараш адвокати за све и сешто , бидејки неписмени сме ние не можеме ни една оставинска постапка да спроведеме
   
 7. redmountain

  redmountain

  Член од:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  1.302
  Допаѓања:
  892
  Со последните иѕмени задолжително направија да имаш присуство на адвокат во спроведување на оставинска постапка пред нотар, затоа што адвокатите се побунаа дека беа исфрлени од оваа процедура која претходно се водеше пред судовите, а адвокатите беа вклучени. Затоа е така!
   
 8. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  367
  Допаѓања:
  120
  А и дека за еден приговор треба да има печат од адвокат !!! Добро бе, зарем и за банални работи ке ни треба адвокат? Ние неписмени сме? Не знаеме пред нотар што да кажеме па мораме да плакаме адвокат да присуствувал :mad: или еден приговор не знаеме да напишиме па мора пак да плакаме адвокат за ништо!!
  Само штом ке слушнам збор адвокат ми се крева косата у вис!!

  Значит ништо не се зборува дека ке го вратат стариот закон :(
   
 9. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.870
  Допаѓања:
  1.821
  Очигледно сте, за приговорите ниту еден лаик незнае да напише, а ако си повржан со Нотари и те како ми е јасно зошто се овие муабети, ви исекоа дел од огромниот колач и уште неможат да се помират со тоа...
  А демек лавиринти она ова, а всушност се работи само за пари.
   
 10. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.326
  Допаѓања:
  861
  Секогаш се работи само за пари.
  Нотар+извршител+адвокат=крвопии.
  Веќе има адвокати кои имаат тарифа само печат да удрат. Толку од правната сигурност
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.870
  Допаѓања:
  1.821
  Тоа да, што под итно треба да се среди.
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. redmountain

  redmountain

  Член од:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  1.302
  Допаѓања:
  892
  Парата треба да врти!
   
 13. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  367
  Допаѓања:
  120
  Јас сум обичен граганин во оваа држава !
  Ми дојде писмо од нотар дека ке ме дадат на извршител, јас си напишав приговор дека се повикувам на застареност цакум пакум , ама нееее требало да има печат од адвокат инаку не важело , Молим ?
  Што има врска да има обврска да било со печат од адвокат ?!?! Ти се молам
  --- Споено дупло мислење, 14 септември 2017 ---
  За печат 2000 денари за адвокат а ме гонат за 4000 денари .
  Го утепаја македончето...
  --- Споено дупло мислење, 14 септември 2017 ---
  Ке видиме и до кога ке вртат
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  31
  Не си во право и ќе одговорам зошто не си во право.
  Не ја потценувам твојата интелегенција ниту пак нечија, но ти ја потценуваш интелегенцијата на оние луѓе кои се одлучиле професионално да се бават со една благородна професија која има исклучиво за цел да обезбеди правна помош на секој граѓанин и да му ги штити неговите права и интереси, а тоа е адвокатурата, токму адвокатите се најголемите и вистински право заштитници на основните човекови права во една држава и токму преку адвокатите се обезбедува гаранцијата на правдата и правната сигурност.
  Тој адвокат кој би ти го составил приговорот студирал 5 години за да ја совлада правната теорија, волонтирал работел најмалку 3 години за без пари за да ја совлада правната пракса, учел повторно во просек по 2 години се одново за да положи правосуден испит со кое докажал дека е подготвен да ги штити професионално правата на граѓаните, дополнително ако си се обратила кај адвокат кој можеби имал веќе 5 години искуство во професијата и секојдневно се соочувал со ваков вид на проблеми, значи на адвокатот му се потребни околу 15 години континуирано учење на правна теорија, учење за правилно толкување на законите и совладување на метод за нивно правилно поврзување, и совладување на методологија за правно пишување и изразување, стекнување на вештини за правилно долувување на она што е суштински за еден предмет, остварен огромен фонд на часови за совладување на правната практика, за да може да ти го состави тој приговор и со својот потпис и печат да гарантира за неговата законитост (дека тој приговор нема да биде отфрлен) а ти велиш цакум пакум (плукни залепи) и готово, јас сум сигурен дека тој приговор кој го имаш составено има најмалку 10 причини за да биде отфрлен и воопшто да не се разгледува, како што беше случај со стариот закон, токму заради ова се воведоа новите измени на Законот за нотаријат, затоа што приговорите беа составувани од самите странки и во најголем дел не можеше да се постапува по приговорите од причина што самите приговори беа составувани спротивно на законот или не можеше да се утврди за што всушност се приговара.
   
  Последно уредено: 15 септември 2017
 15. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.870
  Допаѓања:
  1.821
  Ако си лаик ниту знаеш што е застареност, ниту кога настапува, ниту на кој закон да се повикаш, појма немаш...
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: