Нов Закон за Нотаријат

Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
@pixa земај го и мојот пример за само еден печат за приговор за застареност , морав адвокат само за печат да барам :bravobe: а можев и без пари да поминам :несвест:
Зошто да сум обврзана за тој печат (нели без тој печат приговорот е неважечки) , нека биде избор но не и обврска ! За еден печат 2000 денари , наздравје бричење
Овие адвокати многу љубоморни на нотарите и затоа го донесоа овој глуп зАкон
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.496
Поени од реакции
1.018
Имаш милиони финеси во секој договор и преддоговор што државата неможе да ги предвиди и да ти наложува одредена форма или што би кажал ти „ТЕРК„, оставинската постапка си тече експедитивно значи највеќе за недела дена се завршува цела работа и пак ке напоменам без дополнителни трошоци на странките, а тоа дека адвокатите повеќе наплаќаале веруј ми нема везе, секој се држи максимум до тарифата ако одскокнува ке изгуби работа затоа што ги има превише, а тоа ти дека не гледаш зголемена правна сигурност е твој личен проблем, једини кои се стручни да составуваат договори се адвокатите, милион примери можам да ти набројам каде нотарите имаат засерено работа со договорите кои се составувани во форма на нотарски акт, па потоа следуваат тужби ,рочишта, такси каде што се дополнителни трошоци за странките, а при тоа нотарите не сносат никаква одговорност.
За засерување, засрале и едните и другите. Па некои од нив, од двата табори, отидоа у затвор

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.322
Поени од реакции
2.375
@pixa земај го и мојот пример за само еден печат за приговор за застареност , морав адвокат само за печат да барам :bravobe: а можев и без пари да поминам :несвест:
Зошто да сум обврзана за тој печат (нели без тој печат приговорот е неважечки) , нека биде избор но не и обврска ! За еден печат 2000 денари , наздравје бричење
Овие адвокати многу љубоморни на нотарите и затоа го донесоа овој глуп зАкон
За да ти бидне обезбедена соодветна правна помош, што не ти е јасно.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
За да ти бидне обезбедена соодветна правна помош, што не ти е јасно.
Не ми треба правна помош , јас ја знам процедурата. Зошто ме обврзува мене да имам адвокат кога си ја знам процедурата?
Ако не ја знам сигурно ке си земам адвокат! Затоа ти реков НЕКА БИДЕ ИЗБОР , НО НЕ И ОБВРСКА! Ако некој си ангажира адвокат тоа е негово право , никој тоа не му го оспорува! Мене не ми треба адвокат , не сум се школувала напразно! Се надевам дека новата власт ке го слушне нашиот глас и што побрзо ке го укине новиот закон за нотаријат!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.127
Поени од реакции
6.086
Не ми треба правна помош , јас ја знам процедурата. Зошто ме обврзува мене да имам адвокат кога си ја знам процедурата?
Ако не ја знам сигурно ке си земам адвокат! Затоа ти реков НЕКА БИДЕ ИЗБОР , НО НЕ И ОБВРСКА! Ако некој си ангажира адвокат тоа е негово право , никој тоа не му го оспорува! Мене не ми треба адвокат , не сум се школувала напразно! Се надевам дека новата власт ке го слушне нашиот глас и што побрзо ке го укине новиот закон за нотаријат!
Разбирам и да биде обврска, ама ако е вонпарнична работа, без рочишта зошто да мора да се бара адвокат, истиот треба да е достапен во склоп со нотарот кој всушност го претставува судот... како што ротираат нотарите на список во судот така и адвокатите треба
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.322
Поени од реакции
2.375
Не ми треба правна помош , јас ја знам процедурата. Зошто ме обврзува мене да имам адвокат кога си ја знам процедурата?
Ако не ја знам сигурно ке си земам адвокат! Затоа ти реков НЕКА БИДЕ ИЗБОР , НО НЕ И ОБВРСКА! Ако некој си ангажира адвокат тоа е негово право , никој тоа не му го оспорува! Мене не ми треба адвокат , не сум се школувала напразно! Се надевам дека новата власт ке го слушне нашиот глас и што побрзо ке го укине новиот закон за нотаријат!
"Вашиот глас", сакаш да кажеш гласот на нотарите, сироти тие :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
"Вашиот глас", сакаш да кажеш гласот на нотарите, сироти тие :)
Абе што ми е галје мене за нотарите ,пи*** им м**** и на едните и на другите , си го гледам јас својот интерес
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.322
Поени од реакции
2.375
Абе што ми е галје мене за нотарите ,пи*** им м**** и на едните и на другите , си го гледам јас својот интерес
Па једино ти како што се претставуваш дека не си од нотарската фела и нотарите ве засега овој закон, други граѓани воопшто не ги смета.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
Па једино ти како што се претставуваш дека не си од нотарската фела и нотарите ве засега овој закон, други граѓани воопшто не ги смета.
Ги смета , само не пишат на форумов .
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.643
Поени од реакции
8.460
Нотарите колку што се сеќавам, беа воведени заради растоварување на судството. Така барем јавно се прокламираше промената. Или затоа што судските служби беа нефункционални и тромави. Арно ама нотарите наплаќаат (како и адвокатите) многу високи цифри во однос на просеците во Македонија. Плус доста од нив имаат извршено дела против закон за кои не знам дали воопшто и одговараат. Значи накратко, без разлика нотари или нотари и адвокати, давачките се огромни, нема гаранција за правна заштита, а неретко се и поврзани лица.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
12.127
Поени од реакции
6.086
Нотарите колку што се сеќавам, беа воведени заради растоварување на судството. Така барем јавно се прокламираше промената. Или затоа што судските служби беа нефункционални и тромави. Арно ама нотарите наплаќаат (како и адвокатите) многу високи цифри во однос на просеците во Македонија. Плус доста од нив имаат извршено дела против закон за кои не знам дали воопшто и одговараат. Значи накратко, без разлика нотари или нотари и адвокати, давачките се огромни, нема гаранција за правна заштита, а неретко се и поврзани лица.
има и друго...Нотарот ти кажуваше па Солемнизирав тоа што ми донесоа ( градежна мафија за која работи).. ѓоа имале свој нотар поради полномоштвата на менаџерот за да не доваѓа на нотар за секој стан кога се продава ..
Чарето е што повеке прецизирани форми на договори...
А има и проблеми од друга природа лоши закони со многу дупки, сега е актуелна проблематиката со дворни места ...
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
85
Се сеќава ли некој која година за првпат во Македонија се донесе закон односно кога почнаа со работа првите нотари?
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
192
Поени од реакции
90
Се сеќава ли некој која година за првпат во Македонија се донесе закон односно кога почнаа со работа првите нотари?
1996 godina... more pred toa sekoja zaverka se odvivase vo sudot.. znaci ne se potrebni notarite , dodeka advokat ti treba za vo sud.. no kaj nas se svrteea rabotite i notarite stanaa najprofitabilni profesii ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.127
Поени од реакции
6.086
3000 адвокати најавуваат блокада на сите институции. На Владата и даваат ултиматум од десетина дена

немам ништо против адвокатите, но не ми се допаѓа што не се фискализирани а и што немаат прецизен ценовник... ај разбирам да сакаат да заработат ако бранат некој апаш, ама обичните граѓани се принудени за секоја процесна постапка во суд да имаат адвокат, а дури адвокати знаат и да саботираат и свој клиент... не е на одмет малку што ги здрмаа, треба да се свртат лево десно и да видат како работаат нивни колеги во европски држави
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
10.998
3000 адвокати најавуваат блокада на сите институции. На Владата и даваат ултиматум од десетина дена

немам ништо против адвокатите, но не ми се допаѓа што не се фискализирани а и што немаат прецизен ценовник... ај разбирам да сакаат да заработат ако бранат некој апаш, ама обичните граѓани се принудени за секоја процесна постапка во суд да имаат адвокат, а дури адвокати знаат и да саботираат и свој клиент... не е на одмет малку што ги здрмаа, треба да се свртат лево десно и да видат како работаат нивни колеги во европски држави
Си плаќаат ДДВ адвокатите, не се секирај ти за тоа :)
Иначе ако адвокатот работи лошо тогаш се поднесува претставка во АКРМ :)
 
На врв Bottom