Нов Закон за Нотаријат

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од pixa, 3 февруари 2016.

 1. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.283
  Видете вака, во собраниска процедура е донесување на нов Закон за Нотаријат каде што се дигна голема прашина за него во кругот на правниците.
  Имено, Законот е предложен и изготвуван од страна на Адвокатската и Нотарската комора на РМ и се било во ред додека од владата не им кажале дека може да се донесе Законот, но само ако нема поголеми финансиски оптеретувања за граѓаните од стариот Закон за Нотаријат и тогаш почнуваат проблемите, кога нашле модел како да се наплаќа постапката пред Нотар од Нотарската комора веднаш почнаа да го опструираат истиот, бидејќи небил потребен, немало потреба за истиот, не се работело за спорови во постапките пред Нотар, вршење на притисок од странски Нотарски здруженија, а се со цел заштита на финансиските интерси на Нотарите, за на крај да дојде до кочење на процедурата за донесување на истиот Закон, пратеникот на ЛДП поднесува 1000 амандмани, и тоа само какви амандмани можете да видите на следниот линк:
  http://www.pravdiko.mk/apsurdnite-amandmani-na-goran-milevski-na-zakonot-za-notarijat/

  Но во суштина, овде како што кажав погоре се работи за заштита на финансиските интереси на Нотарите, ниту ги интересира за правна заштита на граѓаните, ниту за споровите што можат да произлезат од нивните постапки ``каде што нема спор``, а целата фама се дигна ради тоа што во одредени постапки пред Нотар, мора да учествува и Адвокат , кој што ке трошоците на постапката сега Нотарот треба да ги дели со Адвокатите кои што учествуваат за секоја странка, како и за изготвување на одредени договори треба да ги изготвува Адвокат, а не како до сега што беше Нотар со Нотарски акт, така да ја отварам темава ме интересира останатите правници што мислат за истиот Закон?
   
 2. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Да не беа глупите цени на нотарите и да не се мешаа во работите кои реално не се нивни немаше да има проблем. Во овој случај адвокатите се во право и законот е добар како што е предложен. Целата поента е да нема категорија која ќе зема многу повеќе од другите. Извршителите и нотарите беа оставени да земаат многу добри пари на почеток кога се појавија и сега пополека и мсе намалуваат тие опции за огромна заработка па затоа се бунат. Треба малку да поделат и со адвокатите:)
   
 3. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  960
  Ептен им се намалуваат. Ја спомињаат нотарка од Автокоманда со 42000 (четириесетидвеилјади) заверки во 2015-та
   
 4. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.704
  Допаѓања:
  7.227
  Пута европол 60000 евра годишно просечно, па добро е за наши услови трошок има за хартија и мастило печати. И оддржување на принтерите не можи да постигнат на печатење од документи глупости.
   
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  960
  Како државата дозволи поединци да заработуваат така лесно? Сега ќе се распределувал колачот, нотари, адвокати, сеедно. Барем Судот да ги земаше тие пари...
   
 6. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Види, нотарите за тоа постојат - да заверуваат. Ама не може они и договори да прават и се да трпаат во џеб. Пред некој месец бев на нотар за полномошно да ти направам ми вика 350 денари. За три реченици. Нормално отидов дома си го составив и се вратив. Заверката е 150 денари.
   
 7. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  960
  Е така де. Истата таа нотарка нека си ја исполни нормата, не мора договори да пишува. Има кој да плати.
   
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  јас те разбирам што сакаш да кажеш ама темава е односот меѓу адвокатите и нотарите. А односот меѓу нив и клиентите е друга тема:)
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.283
  Прво кога се воспоставија Нотарите, првата намена не им беше да составуваат договори,а тие под форма на Нотарски Акт истите ги составуваат без никаква правна сигурност за граѓаните ( аферата фиком ли беше со становите и уште многу други), второ бројот им е ограничен спрема бројот на жители, така да и сега прават милиони со тоа што изиграваат и адвокати и нотари и судии...истото тоа и во Србија пробаа да им го направат ама таму имаше штрајк подолг период и се блокира цело правосудство, само што таму колку толку државата за нијанса им е поорганизирана...
  --- Споено дупло мислење, 3 февруари 2016 ---
  Друга работа погледнете ги само амандманите од пратеникот на ЛДП што се поднесени, да не е трагично комично ке е, да дојде некој до страна ке се крсти што се случува во нашиот законодавен дом.
   
 10. redmountain

  redmountain

  Член од:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  1.406
  Допаѓања:
  973
  Тоа е жива срамота шо такви апсурдни амандмани се поднесени, и тоа имало преку 1000 амаднмани поднесени се со цел да се блокира законот, ама тие шо ги поднеле амандманите сеа кривични пријави им се поднесени шо е правилно.
   
 11. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.283
  да поднесена е кривична пријава против предлагачот, но тоа е само притисок за да ги повлече амандманите, како и да е срамота што такви луѓе седат во собранието.
   
  На redmountain му/ѝ се допаѓа ова.
 12. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.145
  Ај за нотари не ми е толку криво, одиме кај нив по потреба. Дека е скапо за наш стандард, скапо е, ама до некаде се јаде. Но извршителите колку пари зимаат што на граѓаните насилно им наплаќаат долгови и плус трошкови е нешто неверојатно. Мене на пример за долг од 12 илјади денари, кога ми стигна до извршител и кога ми пресметаа колку треба да платам излезе сума од 27.000 илјади денари и плус камата секој ден. Како е можно за долг од 12.000 денари, извршителот да ми наплати 15 илјади денари трошкови? Знам дека не одат сите пари за нив, но поголемиот дел се за нив, и плус каматата ја пресметуваат тие.
   
  На Curious и krkac им се допаѓа ова.
 13. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  960
  Според мене, темава е непотребна. Ме заболе мене дали ќе ме дере само нотарот или ќе ги подели тие пари со извршителот, адвокатот. Важно е дека јас морам да платам, и тоа многу
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.283
  Голема грешка си, моментално Нотаријатот ти е најплатена правничка професија и најмалку одговорна, додека извршителите си работат исто псоред трошковник но додека да дојде да се наплаќа долг е долга процедура, друга работа сите се жалат од извршители , а они само си ја вршат работата, а во случај да не ја изврши според Законот му следуваат санкции.
   
 15. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Имам искуство како доверител со извршители и можам да кажам дека претеруваат. секогаш гледаат тие да си се подмират а за странките им е гајле.
   

Сподели преку: