Ново задолжување на државата за 250 милиони евра кај Deutsche bank

L

Luki Junior

Гостин
Грешка си, Дојче Банк е во гомна до кај што може моментално. Многу судски спорови, се бара оштета, државата направи рација во бироата за сомнителни зделки и затајувајне данок. Дојче Банк стана црн пример за банките кој го доведоа светот во финансиска криза. Реално не сакам да знам кој услови им натупаа на нашата влада, сепак е инвестмент-банка и сака пари да прави. Да земеа кредит од КфВ друго ќе беше.
Иронија беше, Игоре. Знам ного арно у какви гомненца е самио кредит. Шом нема фиксирана камата, и ќе се определува у моменто коа ќе се подигат средствата. :)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.476
Поени од реакции
22.076
Иронија беше, Игоре. Знам ного арно у какви гомненца е самио кредит. Шом нема фиксирана камата, и ќе се определува у моменто коа ќе се подигат средствата. :)
Спор сум по тоа сфаќајне на иронија :icon_mrgr: Баш последна недела во Шпигел имаше голем артикел (насловна тема) за Дојче Банк. Поразителен текст за најголемата, приватна Германска банка.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ќе дојдат и 2015 и 2016 да бидеме живи и здрави до тогаш со Господ напред ќе видиме тогаш бе другар. Да ти кажам право и мене ми е досаден Грујо со тоа листовите, со истото повторување ама тоа е факт. Македонија е 3 најмалку задолжена земја во Европа. Да не беше проектов за Скопје да го придвижи градежниов сектор. Ќе беше леле мајко. Ако не биде твоето предвидување паѓаат сите тези у вода. Ако се случи....народ ќе ги колне до последно колено за тоа што го направиле. Реално да збориме...Македонија ќе беше подруга држава денес ако имаше правилна распределба на капиталот во Македонија.
Тоа трета најмалку задолжена земја во Европа е една од најбедните манипулации со бројки кои што измислила оваа власт. Да, трета најмалку задолжена земја сме, но и тоа е лошо, со оглед дека имаме далеку најмал буџет во цела Европа. Со овој крпен, едвај скрпен буџет и да сакаш не можеш да се презадолжиш, никој не ти дава кредит без покритие.
Градежниов сектор ја спасил економијата? Да не бил Скопје 2014 ќе било леле мајко? Се читаш ли бе што глупости тропаш? Зборуваме за стотици милиони евра дадени во краток временски период на проекти кои враќаат 0 од дадените пари, и зборуваме за 3000-4000 работници кои добиваат иста плата како и секогаш. И тие 4000 работници што ќе имаат сигурна работа 3-4 години ја покрива дупката од 300-400 милиони евра фрлени?
Ќе дојде време да ги колнеме, ама доцна ќе биде тогаш, виновниците ќе се осигураат до 10-то колено и ќе избегаат во мајка Бугарија како што и секогаш прават, а ние ќе останеме тука да плаќаме нивни гревови, арно ама важно ќе ги колнеме.
Не треси глупости.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.079
Абе што ве гледам смешни. Никој не ви дава плата за гомнојадение и вие пак се карате за Вмро и Сдсм. Тие таму ќе прчат курот а вие очите ќе си ги вадите. И...???
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас ги подржувам задолжувањата и сум против штедење сега дури треба и поголеми задолжувања и трошења. Не треба да има штедење сега...Нека турат стимулуси. Само може малку порационално да се трошат парите. Но голем дефицит е нешто многу потребно сега дури 3.5% може да е премалку. Ама ај да не попувам зошто лично и не ме засега премногу.
Еве гледаме во соседството стасаха со дефицит и до 5-6%, па не гледам да са добре. Пример ти е Србиja.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
лол, види прво он како пишал, ја така му одговарам. :) И ТИ ДА ПИШЕШЕ ВАКА, И ЈАС ТАКА ЌЕ ТИ ОДГОВОРЕВ.
види брат како му пишав он со големи и јас со големи ,види види брат а-ха -ха бивис и батхед !!:pos:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Еве гледаме во соседството стасаха со дефицит и до 5-6%, па не гледам да са добре. Пример ти е Србиja.
Мислам дека се работи за релативно зголемување на дефицитот а не апсолутната вредност. Инаку ова не е некоја моја теорија...Тоа е Кензијаска економска школа има тон економисти Нобеловци кој го имаат докажано тоа на различни начини за што добиле Нобелови награди и чуда. Тоа е моментално водечката економска школа во светот. А на ТВ гледам цикузанти кој зборуваат против задолжувања и буџетски кратења... смешно. Светската ортодоксија е моментално зголемување на буџети и дефицити комбинирано со намалување на каматни стапки како одговор на рецесија. Тоа што многу економии претерувале со дефицити за време на експанзија и заглавиле тоа е сосема друг муабет кога ќе стигнеме во експанзија ќе биде друга приказна ова тогаш ќе мора да се крати на дефицит и да се раздолжува сега НИКАКО.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Абе што ве гледам смешни. Никој не ви дава плата за гомнојадение и вие пак се карате за Вмро и Сдсм. Тие таму ќе прчат курот а вие очите ќе си ги вадите. И...???
кој рече дека не дава плата?Јас си имам бенефиции од партијата...


За кредитот : Абе то ок да се земаат кредити ама да се вложат во нешто капитално од кое ке се вадат пари од тие 250 да се направат 500.Ама некапиталните изгледа повеќе им одговараат за па кој ќе стигне си зема за в џеб.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мислам дека се работи за релативно зголемување на дефицитот а не апсолутната вредност. Инаку ова не е некоја моја теорија...Тоа е Кензијаска економска школа има тон економисти Нобеловци кој го имаат докажано тоа на различни начини за што добиле Нобелови награди и чуда. Тоа е моментално водечката економска школа во светот. А на ТВ гледам цикузанти кој зборуваат против задолжувања и буџетски кратења... смешно. Светската ортодоксија е моментално зголемување на буџети и дефицити комбинирано со намалување на каматни стапки како одговор на рецесија. Тоа што многу економии претерувале со дефицити за време на експанзија и заглавиле тоа е сосема друг муабет кога ќе стигнеме во експанзија ќе биде друга приказна ова тогаш ќе мора да се крати на дефицит и да се раздолжува сега НИКАКО.
Нема универсален лек, вака нема и универсална теориja. Затоа теориjaта на Кеjнс на едни држави може да оди, на други не, во едно време да работи супер, во друго не. Се зависи и каков мултипликатор ке имаш,според Кеjнс. Заштото земането на едни пари и покачуване на буджетскиот дефицит нема абсолутно никаква положителна улога за икономиката ти,ако со нив купиш бронза от Фиренца.
Еве земи наjдобрата икономика во Европа - германската. Дали Германиja зголемува дефицита или даже е напорна не само таа да се држи во дефицит под 3%,а и другите да седат под таа цифра?
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
За мене веќе не е прашање дали ќе го доживееме Грчкото сценарио, туку кога ќе го доживееме.
Кога ќе дојде бог твој на власт. Така да, никогаш !
Аргументирај што би придонело до такво сценарио.
Покрај тоа што сум против задолжување кон ммф или било кој друг, сепак не ми е јасна твојата реченица.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Кога ќе дојде бог твој на власт. Така да, никогаш !
Браво, од штаб ти ја исплатија дневницата, еве земи си ја


Аргументирај што би придонело до такво сценарио.
Прво, се' поголемо задолжување и на странскиот и на домашниот пазар. Порано мислев дека задолжувањата служат за враќање на стари долгови, сега сваќам дека за секој вратен долар се задолжуваме со 2 нови долари.
Второ, анемична економија тешко дека ќе може да издржи нови долгови на име на камати и основици. Ако погледнеш без розевите наочари ќе видиш дека реалниот сектор паѓа веќе неколку години наназад. Ни следната година не се очекува нешто подобро, во најдобар случај стагнација на овој сектор.
Трето, наместо кратење на пензиите и бројот на административците, ни се случува токму спротивното. Ниту едните ниту другите не произведуваат нова вредност. Со ова темпо само пензионерите и административците ќе останат да виреат во државава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom