Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ајде на политички начин да најдеме решение !?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.487
Поени од реакции
58.770
Од такви идиотизми не ми се пишува на темава. Неверојатно незнаење. Се изначитавме за Демократски Македонци, Демократски Републиканци и други новопечени термини.

Тоа да се биде против име како ДРМ е сосема во ред. Против затоа што го сакаме сегашното име и не сакаме да го промениме. Принципиелност, став итн... Ама да не се знае дека и Република и Демократска република се едно те исто, т.е го дефинираат уставното уредување на Македонија, е неверојатна работа. Уште прочитав дека нашите предци се бореле за името Република Македонија. Тешка глупост. Нашите предци се бореле за името и за државата Македонија. Векови пред да стане држава и пред да се знае дали по уставно уредување ќе се биде Република. А во својата историја била и Народна Република Македонија, и Социјалистичка Република Македонија... и не сме се викале Народни Македонци и Социјалистички Македонци. Секогаш сме биле Македонци.

Премногу идиотизам, неверојатно е што се мора да се објаснува. Подобро да не се замара човек...

P.S. Сите ставови да не се прифати име како ДРМ ги почитувам, и мене ми е на моменти глупаво тоа име. Ова беше само појаснување дека тоа име не ни задира во идентитетот, и такви имиња сме имале и во минатото. Секогаш сме биле Македонци, и секогаш ќе бидеме.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
E...ovoj pat nimic i negovite grcki puleni resile da ne bide taka :) zatoa sut..pa mackata na kale.. :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
P.S. Сите ставови да не се прифати име како ДРМ ги почитувам, и мене ми е на моменти глупаво тоа име. Ова беше само појаснување дека тоа име не ни задира во идентитетот, и такви имиња сме имале и во минатото. Секогаш сме биле Македонци, и секогаш ќе бидеме.
Името не е тоа кое ни задира во идентитетот.

Точките од договорот се... Значи, ако ги потпишеме, автоматски се откажуваме од зборот Македонија, Македонски, и Македонец.

Друго нема нејасно...
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
62
Поени од реакции
1
Pa dobro zosto da dpozvolime nekoj da ni go menuva imeto?I da e samo drzavno ureduvanje Grcija pak ke go dobie toa so go saka. Ne treba da dozvolime nekoj drug da ni go pere mozokot sami znaeme sto e vistinata i nema otstapki .
Ne ni treba ni NATO ni EY i taka bez nas ne mozat nisto ja imame najdobrata mestopolozba site patista vodat preku Makedonija. Taka da nema otstapki REPUBLIKA MAKEDONIJA i nitu edno drugo ime
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.487
Поени од реакции
58.770
Името не е тоа кое ни задира во идентитетот.

Точките од договорот се... Значи, ако ги потпишеме, автоматски се откажуваме од зборот Македонија, Македонски, и Македонец.

Друго нема нејасно...
Да, само за името дискутирав, по 5-6ти пат, очигледно истите работи се повторуваат на секои 5 страни.

За точките и за договорот јасно е, има точки кои се скандалозни.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Од такви идиотизми не ми се пишува на темава. Неверојатно незнаење. Се изначитавме за Демократски Македонци, Демократски Републиканци и други новопечени термини.

Тоа да се биде против име како ДРМ е сосема во ред. Против затоа што го сакаме сегашното име и не сакаме да го промениме. Принципиелност, став итн... Ама да не се знае дека и Република и Демократска република се едно те исто, т.е го дефинираат уставното уредување на Македонија, е неверојатна работа. Уште прочитав дека нашите предци се бореле за името Република Македонија. Тешка глупост. Нашите предци се бореле за името и за државата Македонија. Векови пред да стане држава и пред да се знае дали по уставно уредување ќе се биде Република. А во својата историја била и Народна Република Македонија, и Социјалистичка Република Македонија... и не сме се викале Народни Македонци и Социјалистички Македонци. Секогаш сме биле Македонци.

Премногу идиотизам, неверојатно е што се мора да се објаснува. Подобро да не се замара човек...

P.S. Сите ставови да не се прифати име како ДРМ ги почитувам, и мене ми е на моменти глупаво тоа име. Ова беше само појаснување дека тоа име не ни задира во идентитетот, и такви имиња сме имале и во минатото. Секогаш сме биле Македонци, и секогаш ќе бидеме.
добро е, добро е, терај даље. Можеби ќе помогне тоа :back:
E...ovoj pat nimic i negovite grcki puleni resile da ne bide taka :) zatoa sut..pa mackata na kale.. :)
и мене така многу ми изгледа ако не се освести народот:toe:
Името не е тоа кое ни задира во идентитетот.

Точките од договорот се... Значи, ако ги потпишеме, автоматски се откажуваме од зборот Македонија, Македонски, и Македонец.

Друго нема нејасно...
ти имаш проблем со тоа ?:angel1:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ke vidime... utre... zadutre.. :) dali imame drzavnici ..ili pak i ovie ke se skrijat zad suknjata na r e f e r e n d u m o t ???? :)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
како и да е, во контакт сум и со грци на еден форум... омекнуваат и тие полека, нема кај да идат... :salut: идам јас на пазар кај турциве.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ke vidime... utre... zadutre.. :) dali imame drzavnici ..ili pak i ovie ke se skrijat zad suknjata na r e f e r e n d u m o t ???? :)
Ќе ти го пуштат Латас_овиќ да ти каже дека некоја Латвија или Летонија беше,имала намера сама да си го смени името,за да те убедат дека референдумот и не е така лоша работа,особено ако добро се филува прашањето на него.:)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Респект за Мирка Велиноска.Се што кажа беше 103 % точно.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
имам приметено нашава влада работи само под ултиматуми
можеби и ние така треба да ја условиме и ондак она ќе попушти и ќе рече :

добро , добро , не го потпишуваме договорот само не не тепајте ...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Респект за Мирка Велиноска.Се што кажа беше 103 % точно.
Мирка ко Мирка,многумина знаат што е точно,но никој не знае да го избере и спроведе вистинското решение.:toe:
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Мирка искарикира едно решение, ама само на кратко, не се докажа. Иначе ја првпат глеам некој од фаците што се мотаат по тв да рече вака вака и вака требе. Другите све некои експерти, све аналитичари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom