Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
абе не треба ни да помислувате на мењање име а вие анкети ми правите тука та Демократска ли да било или шо ти знам каква
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ја гледам Мирка кај Миленко, тема истата оваа, мислам дека народов мора да ја гледа оваа емисија.
Неверојатно колку не имаат отупено политичариве. Мирка даде одлична анализа, секоја чест.

Незнам зашто,ама знаејќи ги политичариве и она што се случува со имево тотално се деморализирам дека можеме да останеме Македонци.

Луѓе,не еден, не два туку 10 дневен без престан протест треба да направиме зашто ќе ни извадат крајници кроз гз!!!
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Ја гледам Мирка кај Миленко, тема истата оваа, мислам дека народов мора да ја гледа оваа емисија.
Неверојатно колку не имаат отупено политичариве. Мирка даде одлична анализа, секоја чест.

Незнам зашто,ама знаејќи ги политичариве и она што се случува со имево тотално се деморализирам дека можеме да останеме Македонци.

Луѓе,не еден, не два туку 10 дневен без престан протест треба да направиме зашто ќе ни извадат крајници кроз гз!!!
abe ne treba nikakva emisija i nikakov Milenko za da se sfati deka ne treba da se pregovara za imeto
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
да немаме Македонците ексклузивно право на името „Македонија„! глупости...
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
која независна која демократска бе????
што ги е... нимиц или незнам кој други МАКЕДОНИЈА ништо друго.
ако не милум силум:nerv:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
abe ne treba nikakva emisija i nikakov Milenko za da se sfati deka ne treba da se pregovara za imeto
Во ова време каде народов е медиумски поплавен од проганда за да прифатат друго име мислам дека оваа емисија би освестила добар дел Македонци!

Меѓу другото и оние кои гласале и на нашава анкета за ДМК и сл.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Не знам како мојот глас отишол за „Независна“ (претпоставувам дека за тоа е гласано , бидејќи тоа го појавува закосено (италик) кај мене), ама тоа сигурно ја не сум гласал, барем не намерно и барам најитно до администраторот да го смени мојот глас во опцијата „Ниту еден“ или барем да го избрише.
Тенк ју ин адванс.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Другари/ки, јас незнам дали вие сте го виделе предлогот на Нимиц.
Ова со името е нешто како мамка, затоа не требаше предлогот да излезе во јавност.

Во него стои...све во светот што го има името македонки/ско/ци ке биде заменет со демократска/независна Македонија.
Тоа значи...сите учевници, историја, имиња на институции све мора да биде променето што го содржи зборот Македонија.

Пример:
Македонска литература ке биде заменет со Литература на демократска Македонија.
Кога ке те праша некој што си, ти ке му кажеш јас сум демократски македонец!


Незнам како може Македонец ова да го прифати!
И како може Груевски, Црвенковски, ТАЧИ, АХМЕТИ!! да одлучуваат за мојот идентитет!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Другари/ки, јас незнам дали вие сте го виделе предлогот на Нимиц.
Ова со името е нешто како мамка, затоа не требаше предлогот да излезе во јавност.
Во него стои...све во светот што го има името македонки/ско/ци ке биде заменет со демократска/независна Македонија.
Тоа значи...сите учевници, историја, имиња на институции све мора да биде променето што го содржи зборот Македонија.
Пример:
Македонска литература ке биде заменет со Литература на демократска Македонија.
Кога ке те праша некој што си, ти ке му кажеш јас сум демократски македонец!
Незнам како може Македонец ова да го прифати!
И како може Груевски, Црвенковски, ТАЧИ, АХМЕТИ!! да одлучуваат за мојот идентитет!
Нема да одлучуваат тие,ќе одлучува некој друг,како овој "мамлазов" од Грција кој нас не повикува на почитување принципите од меѓународното право а заборава при тоа да каже дека основен принцип на меѓународното право за секој човек е да се нарекува како што сака,при тоа овие нашиве глаучи не знаат што да одговорат на еден ваков предизвик:

На иста линија вчера беше и изјавата на грчкиот премиер Костас Караманлис, кој и' се закани на Македонија со вето за членство во НАТО и ЕУ, зголемувајќи го притисокот врз нашата земја за промена на уставното име. Караманлис предупреди дека без решение на проблемот со името „Скопје не може да смета дека ќе добие покана за членство во НАТО и ЕУ“.
Како што пренесуваат грчките новински агенции, Караманлис, говорејќи пред грчкиот парламент, ја предупредил нашата земја дека „без заемно прифатливо решение не може да има никакви сојузи, не може да има никаков повик на оваа соседна земја за членство во НАТО и ЕУ“. „Ако оваа соседна земја сака да влезе во НАТО, ако вистински сака да пристапи во ЕУ, должна е на дело да покаже дека може да биде вистински сојузник и партнер, да ги почитува принципите на меѓународното право и да се сретнеме на заемно прифатливо решение на отворениот проблем на нејзиното име“, изјавил Караманлис.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ја гледав емисијата и секоја чест за жената!
А во врска со анкетата...Јас сум Бендерова Елизабета и живеам и творам во Република Македонија!:pipi:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
„Ако оваа соседна земја сака да влезе во НАТО, ако вистински сака да пристапи во ЕУ, должна е на дело да покаже дека може да биде вистински сојузник и партнер, да ги почитува принципите на меѓународното право и да се сретнеме на заемно прифатливо решение на отворениот проблем на нејзиното име“, изјавил Караманлис.
Пази го муљото...меѓународно право...

Кое меѓународно право бе?! Каде е исто тоа право за геноцидот врз Македонците?? Каде е тоа меѓународно право за имотите на Македонците во Егејска Македонија??? Мижи ли тоа право за етничкото малцинство???

Да му здрвам јас право на Караманов!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ми се смачи да читам 143 страни дали некој треба да си го промени идентитетот?

Да е до мене ни Република не би употребувал, ни стана како закрпа на Македонија.

Предлогот треба да се отфрли без никакво играње конструктивност, да се сочека Хелласс да стави вето, да се раскрсти со ЕУ и НАТО и да се посветиме на побитните работи во животот.

Има премногу други земји со кои може многу убаво да се соработува со малку повеќе ак’л од наша страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom