Непочитување на полициски час

Член од
16 јули 2010
Мислења
2.953
Поени од реакции
1.923
Е вака се продаде државата, цел живот ќе јадат пцовки во лице ќе се должни и ќе немаат образ бидејќи се дојдени на власт со корупција и ветувања кон Албанците.
Им се исполнуваат барања без пардон, без преговори, без да се види правата страна и тоа со ветување од градоначалник.
Колку ли само се имаат задолжено кај албанциве и што ли имаат се ветено само да дојдат до власт, ми се згрози...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Јас не ја разбрав до крај приказната...биле во двор или шетале по улици?
Да ги видиме и тие три пријави што ги спремиле „че биде голем успех-Чулев“.
мерките во моментов се недообјаснети добро. Вели забрана за движење. Што прецизно значи тоа.
Еднаш прашав, можеби тогаш беше чудно ама ете доаѓаат ситуации кога допрва меркиве какви што се недокажани и селективни внесуваат забуна. Дали смее во двор да се излезе. Дали смее да се излезе во влез на зграда, посебно оние мали згради каде еден двајца дали излегуваат надвор па ни толку (гледам кај нас никој не излегува), а кои се без тераси. Тоа го прашав затоа што 80 и кусур саати не се шала, а немаме сите дворови или тераси. Па да гледаш 4 дена во ѕидови не е играчка за психа.
И точно, еден куп т.н. новинари се згнаа за домашни миленици, а ниеден новинар не праша за овие и вакви случаи.
Автоматски споено мислење:

А пошо глеам читаат новинари, не е лошо да прашаат што значи забрана -во двор, на тераса, пред влез??? Вака може да казнуваат кого сакаат по волја.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
мерките во моментов се недообјаснети добро. Вели забрана за движење. Што прецизно значи тоа.
Еднаш прашав, можеби тогаш беше чудно ама ете доаѓаат ситуации кога допрва меркиве какви што се недокажани и селективни внесуваат забуна. Дали смее во двор да се излезе. Дали смее да се излезе во влез на зграда, посебно оние мали згради каде еден двајца дали излегуваат надвор па ни толку (гледам кај нас никој не излегува), а кои се без тераси. Тоа го прашав затоа што 80 и кусур саати не се шала, а немаме сите дворови или тераси. Па да гледаш 4 дена во ѕидови не е играчка за психа.
И точно, еден куп т.н. новинари се згнаа за домашни миленици, а ниеден новинар не праша за овие и вакви случаи.
Автоматски споено мислење:

А пошо глеам читаат новинари, не е лошо да прашаат што значи забрана -во двор, на тераса, пред влез??? Вака може да казнуваат кого сакаат по волја.
ај издржи уште 30 дена, после на 23/24мај е Бајрам а поред нив ќе се шлепаат и тие и тие што слават Св.Кирил :cool:

Пендаровски: Вонредната состојба ќе продолжи уште 30 дена
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
Nemojte be vaka za nasite sogragjani, drugiot drzavotvoren narod. Pa neli oni se prosvetlija, kulturno se izdignaja, evoluiraja od pred nekoja godina. Jas duri i kako slika vo potpis si gi staviv za da go ovekovecam toj moment koga se vrteja na golemo takvi muabeti na forumot.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
ај издржи уште 30 дена, после на 23/24мај е Бајрам а поред нив ќе се шлепаат и тие и тие што слават Св.Кирил :cool:

Пендаровски: Вонредната состојба ќе продолжи уште 30 дена
проблемот е реален. Гледам овде и македонци к**ташак си играат низ двор. Минатиот викенд, за време целосна забрана за движење косат трева, деца си играат, перат теписи...дали е тоа дозволено или не. Дали едни имаат повеќе права од други. Затоа и настана ова со тројцата албанци.
Полиција нема камери при апсење, правилата за забрана се недокажани и ете ти проблем.
И тоа збориме за град Скопје и градовите каде што буквално сме у клинч. А селата? Кој ги контролира што праат без разлика на етничко мнозинство во истите?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
проблемот е реален. Гледам овде и македонци к**ташак си играат низ двор. Минатиот викенд, за време целосна забрана за движење косат трева, деца си играат, перат теписи...дали е тоа дозволено или не. Дали едни имаат повеќе права од други. Затоа и настана ова со тројцата албанци.
Полиција нема камери при апсење, правилата за забрана се недокажани и ете ти проблем.
И тоа збориме за град Скопје и градовите каде што буквално сме у клинч. А селата? Кој ги контролира што праат без разлика на етничко мнозинство во истите?
селата имаат аусвајси за на нивите, а дворовите се рачунаат како дома да си... има друго, во Хрватска има места каде полиција упаѓала во објекти каде имала сомненија за гости и дружење, дури кај не отварале кршеле врати... а не кај нас станарите сложно не им отварал влезната врата од долу ( имало пријава за гласна музика а можеби и собирање)
Автоматски споено мислење:

https://press24.mk/shestmina-veleshani-kje-platat-po-800-evra-kazna-za-nepochituvanje-na-policiskiot-chas?fbclid=IwAR3N-qgdhESWYh1gaCeLmKCHeAcO2sp3ppDGZrUi68KwfKrLLNF_vAfr6bI

до 30,06 нема извршување, па нема да платат до тогаш...
а може ќе се заканат со преминување во ислам, како на времето што премина Касиус Клеј :cool:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Како што напишаа во другата тема, карантинот е за болни, а ако затвориш здрави луѓе, тогаш е тиранија.
Така да подржувачите на полицискиот час, кој и самите се свесни дека е нелогичен врска наводната цел, несвесно подржувате тиранија.
Баш би сакал и во мај исто вака да продолжат да не :sekcza:

Германкава некоја позната адвокатка покренала иницијатива (или како и да се вика) за противуставност на мерките


Тука е нејзиното објаснување зашто е противуставно, поткрепено со закони
[/URL]

Нормално експресно отфрлен од судот, а нејзе во психијатриска установа ја однеле. Нема трте мрте во цивилизираната Германија :(

@Lurtz што ви смета што седиме во двор, а не е само седење, имаш садење, калемење, средување на вегетација итн... нормално имаш и примери кога се собираат комшии, ама ниту ми сметаат ниту ќе ги пријавам :D.

Пример после мојата улица нема друга, ливади и ниви е се, излегувам околу 15:30 се враќам после 16:30 и за викендов слично. На кого ќе му наштетам... или па кој мене би ме "заразил" , па да седам дома :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133
А законот од докажани криминалци демек е ист со Божјите закони и слепо мора да се следи, без да мислиш, без да се прашаш ... исто и нацистите, војници, полиција, сите тие следат некаков закон, наредба, ама тоа НЕ значи дека е нормално и исправно.
Мерките што се донесени кај нас се само интерција, ништо повеќе... Еве ти ја Шведска ти е тебе земја поблиску до социјализмот и до све тоа што го неќеш, па не ја следи светската инерција... Дали е во право или не можеме да нагаѓаме... Да беа мерките само кај нас, тогаш може ќе праевме подруг муабет.

Вака дури и најискрени луѓе да беа на власт, и најблиски до твојата идеја, па и ти лично да беше на власт, не верувам дека ќе изиграше поинаку.



Зашто моите се зајадливи, а твоите демек на место... зашто овие ги нарекуваш животни (не дека не се во друг дел од живеењето), а ти ко демек напреден ... што постигнавте со почитување на присилно наметнатите мерки од докажано неписмени криминалци ??? Шќиптариве несвесно ни ги отвараат очите, дека системот не :sekcza: , затоа и така реагирате.
Фигуративно беше, ти одиш со теза дека е ова заговор, јас одам со теза дека е ова на светско ниво и дека покриен газ никој не плука... И да те прашам еве, зошто ти не излезеш во полициски час да се курчиш?



Исто и кучкарите, за жал докажаа дека имаат повеќе разум и свест за потребите на животните, него ли родителите за децата. Куче може 3 пати во ден да е надвор, ама деца ако биле надвор, да ги тепале :zver:

Јас прецизно напишав, што доби ти сите овие години, како послушен граѓанин, што доби од тие што ти ги носат законите ... јасен е одговорот, иначе немаше да бегаш од темата. Продолжи биди послушен и исмејувај одредена група на граѓани, додека тие си ја остваруваат целта со помош баш од тие што ги слушаш.
Добро валидно ти е прашањето, не викам не.... Што добив јас... Истото тоа што го доби ти, како послушен граѓанин што плаќа данок... Разликата е во тоа што јас не очекувам да добијам нешто од овој зарѓан систем. Ти изгледа очекуваш... Јас викам да почнеме ние Македонците да бидеме сложни и прагматични, ти викаш да идеме со глава низ ѕид...

Има разлика од демократија и репрезентативно уредување (република), ама зашто некој би правел разлика :toe:
Мене ми нема разлика, исти курац ми е, и тоа сум го објаснил мал милион пати.. За мене ништо не е сменето од робовладетелство па до сега. Има ебана странка и тој што јава. И јас не верувам дека тоа некогаш ќе се смени... Треба само во таа игра ние да се позиционираме што е можно подобро.


Можеби, Ќе, на претпоставки знаеш кој работи нели ... не знам за глупите, ама за послушните сигурен сум дека нема без ништо да се.Впрочем тоа е докажано децении наназад.
Па гледам тие што пробаа нешто да напраат, го јадеа немиен, оставени на цедило од тие што ги с'скаа, и сотрени тие што ги чепнаа... Не постигнуваш ништо со револуција Бафра, само жртви... Се работи со ум и конспиративно...


МВР е под палката на дпне, на Кале кога тепаа Македонци исто беше дпне, не знам што ти се виновни комуњарите... плус за нив јасно е кои се и што се.
Мислев општо на сите кои што очекуваат нешто позитивно од докажано криминален систем. Се утепаа и едни и други и трети од критики на вработените во системот, ама да сме ги слушале, сепак работат за доброто на народот.
Од една страна со години споделуваат колку нечесно функционирал, а од друга страна му веруваат. Тие истите се исмејуваат со религиозните верници, а излегува дека се поглупи.
Е сеа мешаш политика и удираш дневнополитички... Системот во Македонија е СДСМ-ДПМНЕ, тоа е системот, режимот, Хунтата, како сакаш наречи го. Едните си служат на другите за канализирање. Ти сега од една страна ми се правиш свесен, а од друга страна мвр бил дпмне

Никаква докажано оправдана причина нема за полицискиот час, ама бидете послушни, знаат политичарите што е најдобро за нас. Сепак за политичар/министер да си, мора многу високи квалификации да имаш и строги критериуми да исполниш... :гик:
Причините за карантинот не се политички, не се ни економски, туку се едноставно по инерција.


проблемот е реален. Гледам овде и македонци к**ташак си играат низ двор. Минатиот викенд, за време целосна забрана за движење косат трева, деца си играат, перат теписи...дали е тоа дозволено или не. Дали едни имаат повеќе права од други. Затоа и настана ова со тројцата албанци.
Полиција нема камери при апсење, правилата за забрана се недокажани и ете ти проблем.
И тоа збориме за град Скопје и градовите каде што буквално сме у клинч. А селата? Кој ги контролира што праат без разлика на етничко мнозинство во истите?
зошто не би се излегувало во двор?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
зошто не би се излегувало во двор?
за двор не е прецизирано, меѓутоа ајде да кажеме е дозволено. Сепак тоа треба да го кажат надлежните за да нема недоразбирање со полиција.
Проблемот не го гледам ниту ако се излезе пред влез на зграда, иако исто не е прецизирано.
Понатаму, дворот од куќата не влегува во станбен простор, нели. Исто и заедничкиот двор пред зграда (терасата мислам дека влегува). Во суштина двор пред зграда и двор пред куќа треба да се третираат односно се третирани исто. А мислам дека не се во вакви вонредни услови. Ако јас излезам пред зграда се ми се чини дека ќе пијам казна.
Значи треба да се прецизира јасно и гласно од властиве што е дозволено, а што не во овој контекст.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133
за двор не е прецизирано, меѓутоа ајде да кажеме е дозволено. Сепак тоа треба да го кажат надлежните за да нема недоразбирање со полиција.
Проблемот не го гледам ниту ако се излезе пред влез на зграда, иако исто не е прецизирано.
Понатаму, дворот од куќата не влегува во станбен простор, нели. Исто и заедничкиот двор пред зграда (терасата мислам дека влегува). Во суштина двор пред зграда и двор пред куќа треба да се третираат односно се третирани исто. А мислам дека не се во вакви вонредни услови. Ако јас излезам пред зграда се ми се чини дека ќе пијам казна.
Значи треба да се прецизира јасно и гласно од властиве што е дозволено, а што не во овој контекст.
дефинитивно треба да се прецизира. не смее да се остави на сопствена интерпретација..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
... нормално имаш и примери кога се собираат комшии, ама ниту ми сметаат ниту ќе ги пријавам :D.
и јас гледам разни ситуации, дури и повеќе, она што на почеток се забрани...ама нит сакам нит сум таков да пријавувам вакви случаи.
Си гледам пред дворот се додека не се воведат вакви мерки кои не се прецизни во смисол на излегување или движење односно разни случаи да може да се толкуваат различно. А не се мали пари казните.
Што значи не ми смета седењето во двор. Ми смета она што го кажав погоре.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
за двор не е прецизирано, меѓутоа ајде да кажеме е дозволено. Сепак тоа треба да го кажат надлежните за да нема недоразбирање со полиција.
Проблемот не го гледам ниту ако се излезе пред влез на зграда, иако исто не е прецизирано.
Понатаму, дворот од куќата не влегува во станбен простор, нели. Исто и заедничкиот двор пред зграда (терасата мислам дека влегува). Во суштина двор пред зграда и двор пред куќа треба да се третираат односно се третирани исто. А мислам дека не се во вакви вонредни услови. Ако јас излезам пред зграда се ми се чини дека ќе пијам казна.
Значи треба да се прецизира јасно и гласно од властиве што е дозволено, а што не во овој контекст.
Не биди глуп, двор од куќа и двор од зграда никако не е исто. Во двор од куќа смееш пошто е твој приватен имот целта е да се спречи ширење на вирусот а во двор од куќа си ти неможе да ти се симнат 50 души од зграда да се групираат пошто дворот бил нивни. Мада и овде не се почитува правилото па си одат у комшии на визита и се групираат по 10 души. Не брат имаш куќа со двор седи си дома со домашните, имаш двор од зграда седиси у ќуз.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
за двор не е прецизирано, меѓутоа ајде да кажеме е дозволено. Сепак тоа треба да го кажат надлежните за да нема недоразбирање со полиција.
Проблемот не го гледам ниту ако се излезе пред влез на зграда, иако исто не е прецизирано.
Понатаму, дворот од куќата не влегува во станбен простор, нели. Исто и заедничкиот двор пред зграда (терасата мислам дека влегува). Во суштина двор пред зграда и двор пред куќа треба да се третираат односно се третирани исто. А мислам дека не се во вакви вонредни услови. Ако јас излезам пред зграда се ми се чини дека ќе пијам казна.
Значи треба да се прецизира јасно и гласно од властиве што е дозволено, а што не во овој контекст.
Mojot dvor ne e zaednicki so komsijata, tvojot vlez od zgrada da.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom