Нема повеќе слободна професија, само регистрирана професија

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Секој ден по некоја ваква вест излегува, кој знае што закони се донесени на брза рака.

Инаку ова не е лошо за оној што побарува...пошто знае дека ќе му сработи некој со лиценца.

Ама од друга страна пак, има мал милион народ што преку ден работи молерај, навечер вози такси, за викенди мести струја. Тие луѓе крпат, и шо треба сега они да си купат 3-4 лиценци???
Ти изгледа стварно мислиш дека не е лошо и за тебе како побарувач? Епа вака, ако досега ти земал 100 денари да ти смени штек, сега ќе треба да му дадеш плус 50 да плати пензиско, плус 30 да плати здравствено, плус уште 30 за фирмарини и даноци, плус 100 за превоз оти нели ќе треба службено возило да користи, и плус ќе ти наплати и за лиценцата уште 20 денари што ја платил. Мајсторот ќе е ист, квалитетот ист, лиценците ќе ги земаат туку-така за големи парички, буџетот полн владата задоволна. А ти наместо 100ден ќе платиш 340 денари и ќе имаш документ, небаре штек е далновод па има филозофија. Сето ова ќе ги натера и тие што не знаат да научат да сменат штек, фасонка, сифон или што и да било, при што ризикот е поголем отколку нелиценциран мајстор ама сепак мајстор со искуство. Секоја разлика во цените на услугата потроувачот ќе ја плати, мајсторот ќе си има пак исто пари за него само што во буџетот ќе одат двапати повеќе, секако од твоите пари.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ти изгледа стварно мислиш дека не е лошо и за тебе како побарувач? Епа вака, ако досега ти земал 100 денари да ти смени штек, сега ќе треба да му дадеш плус 50 да плати пензиско, плус 30 да плати здравствено, плус уште 30 за фирмарини и даноци, плус 100 за превоз оти нели ќе треба службено возило да користи, и плус ќе ти наплати и за лиценцата уште 20 денари што ја платил. Мајсторот ќе е ист, квалитетот ист, лиценците ќе ги земаат туку-така за големи парички, буџетот полн владата задоволна. А ти наместо 100ден ќе платиш 340 денари и ќе имаш документ, небаре штек е далновод па има филозофија. Сето ова ќе ги натера и тие што не знаат да научат да сменат штек, фасонка, сифон или што и да било, при што ризикот е поголем отколку нелиценциран мајстор ама сепак мајстор со искуство. Секоја разлика во цените на услугата потроувачот ќе ја плати, мајсторот ќе си има пак исто пари за него само што во буџетот ќе одат двапати повеќе, секако од твоите пари.
Сега највеќе ќар ќе имаат тие што ќе отворат Youtube канал со наслов "ПОПРАВИ САМ".
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.510
А јас што им форматирам компјутери на тетки, вујни, стрини, братучеди и остала информатички необразована фамилија, и јас ли треба да платам 9000 евра?
 
Т

Триптико

Гостин
А од каде ќе знае некој дека имам мајстор дома? Да не ми дојде некаква инспекција при промена на чешма или монтирање на прозорци? :mad: А, и да дојдат. Има да засукаат ракави, мамичето нивно.:cool:
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Познавам пензионер што работи за да го издржи внукот на факс, бидејќи неговите родители немаат доволно пари.
И шо сеа, човекот да го казнат пошо сака да го образова внук му, кога овие лајмите од влада зборат за тоа дека треба да се оди на факс, а НЕ ПРАШУВААТ ДАЛИ ИМАШ ПАРИ ИЛИ НЕ.

ТИ ПИШУВА 100 ЕВРА ПАРТИЦИПАЦИЈА, ТИ ДАВАШ 200 ЕВРА!
ПОШО ИМА ДАВАЧКИ ШО НЕ ГИ ПИШУВА ДЕКА СЕ МОРАЛНИ, АЛИ БЕЗ НИВ НЕМА ЗАВЕРКА НА СЕМЕСТАР.
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
24
Поени од реакции
6
Живот нема слободен, а не па една професија. А со овие драконски казни само докажуваат во колкава дупка им е буџетот. Мора да се напуни, мора.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Државава е направена како оперативен систем со unexpected error, don't send, не можеш ни во explorer да влезеш.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ова веќе е страшно и треба како албанците што ги бркаат по ЕВН, дојде ли во зграда и да се соберат сите да ги избркаат на клоци, во маало исто. Друго чаре нема.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Значит овај дома шо ми го поправат парново ак го фатет, 9 бона казна а?

:facepalm:

Да не знајш дал да се смејш или да плачиш......
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
А јас што им форматирам компјутери на тетки, вујни, стрини, братучеди и остала информатички необразована фамилија, и јас ли треба да платам 9000 евра?
9000е + пиратерија :) или само формат му прајш? :D
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А јас што им форматирам компјутери на тетки, вујни, стрини, братучеди и остала информатички необразована фамилија, и јас ли треба да платам 9000 евра?
Ако досега не си наплаќал гадно си се заебал.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
А јас што им форматирам компјутери на тетки, вујни, стрини, братучеди и остала информатички необразована фамилија, и јас ли треба да платам 9000 евра?
Форматирање без лиценца - 1500 евра
Форматирање со пиратски софтвер - уште 1500 евра
Инсталирање на драјвери - 550 евра
Инсталирање на некомерцијални, односно неоригинални драјвери - 1000 евра
Ако случајно му избришеш "D" партиција, си наебал братко - 2500 евра!!!

А пошо нели ти за форматирање по тетки и вујни наплаќаш по 15 илјади евра, не ти е проблем да платиш казна.

Дечко седи мирен бе! Владава како што кажав уште малку ќе не натера да вадиме лиценца и дозвола од државата за да може да се сексаме. Пу, пу, скраја да е![DOUBLEPOST=1413652350][/DOUBLEPOST]
Државава е направена како оперативен систем со unexpected error, don't send, не можеш ни во explorer да влезеш.
Јас би рекол дека во кодот на државава има црв, малвер, кој од внатре го јаде и ебе системот.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Секој ден по некоја ваква вест излегува, кој знае што закони се донесени на брза рака.

Инаку ова не е лошо за оној што побарува...пошто знае дека ќе му сработи некој со лиценца.

Ама од друга страна пак, има мал милион народ што преку ден работи молерај, навечер вози такси, за викенди мести струја. Тие луѓе крпат, и шо треба сега они да си купат 3-4 лиценци???
Тоа колку да се донесат, не ни му е мислена, колку до пара да допрат. Абе несалам работа. Се ,,европско'', а платите бетер од оние кинезине.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.661
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .

Aха, бидејќи државата премногу се грижи за своите граѓани, мајсторот ќе го казни со 1500 евра, а домаќинот со 1000 евра. Да не куртулиш од таква добрина.

А сега еве ти една банана како дел од кампањата на Владата за здрава исхрана.




Казни не се предвидени само за оние што ги даваат услугите, туку и за оние кои го повикуваат. Паричната казна ќе биде 1500 евра за мајсторот, а 1000 за нарачателот. Доколку мајсторот биде фатен како дава услуги два пати во една година, против него ќе биде поведена прекршочна постапка. Тогаш глобата ќе биде од 6 до 9 илјади евра. Покрај паричната казна на мајсторот ќе му биде одземен и алатот. Нема да се казнува работата за сопствени цели, семејната и соседската помош.

И како ќе знаат надлежните дека мајсторот не дава семејна или соседска услуга? Да не ќе гледаат на грав?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom