Нема повеќе слободна професија, само регистрирана професија

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Или уште поинтересно прашае, како воопшто ќе знаат надлежните дали некој ми работел дома или не, ќе дојде дома да ми провери, ќе пушти андеркавер инспектори да одат по куќи да гледаат дали мајстори работат. Ако сака да добие законски и уставен ќотек, никаков инспектор не смее прагот да го помине во нечиј дом.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Види дечко млад си, време ти е да се смириш.Ќе те изеде мрак бре, после ќе ти е касно...
Каков мрак, па ова е демократска земја?
ДЕМОКРАТСКИ мрак!


Сакаме во живо
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Барем добро ли си платен за глупостиве шо ти рекле да ги тресеш на сите теми, подтеми,подфоруми,форуми?
Слабо пратиш.
Не добро туку одлично сум платен , фала на прашањето.
Ти како ми си, уште за безпари се бафташ по форуми. Кога ке научите бе деца дека времето е пари. Кога ?[DOUBLEPOST=1413663109][/DOUBLEPOST]
Ти сериозно мислиш дека законот е донесен за таа цел, да се осигураат луѓето со тоа што мајсторите ќе имаат лиценци, дали знаеш каде живееш?
Нема јас што да мислам. Сакавте европа, еве ви европа. Е сега платите малце ниски се, ама принципот тој е.[DOUBLEPOST=1413663203][/DOUBLEPOST]
Неможит и комшиите да ти поможат, зато шо немет лиценца. Без лиценца немат помагање.
Слабо го имаш читнато предлог законот. Пред да се впуштиш во дискусија треба прво да си ја направиш домашната.[DOUBLEPOST=1413663357][/DOUBLEPOST]
Или уште поинтересно прашае, како воопшто ќе знаат надлежните дали некој ми работел дома или не, ќе дојде дома да ми провери, ќе пушти андеркавер инспектори да одат по куќи да гледаат дали мајстори работат. Ако сака да добие законски и уставен ќотек, никаков инспектор не смее прагот да го помине во нечиј дом.
Затоа се тука комшиите. Ако си живееш со нив ке си поќутат, ама ако си скаран има да го вжештат телефонот од пријавување.
Затоа пак ке ви речам повеќе со комшии карање никако.Посебно не со пензионери.
Значи секој ден добро утро, добра вечер, како си комшија, да не ти треба нешто, леб млеко да ти купам секако ке одам до продавница. Торбата да ви ја придржам, такво работи, комшиски бон тон.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Еве уште еднаш

Најмногу закони има во најкорумпираната држава
Corruptissima re publica plurimae leges - Tacitus

Ова го напишал Тацит во Аналите
За Тацит ќе се знае и после две, двеста или двеилјади години
А за денешниве властодршци.....
Стварно е жално, а колку се надевав на нивната предизборна програма во 2006 кога најавија дека ќе воведат регулаторна гилотиња.

Сега после 8 години се е РЕГУЛИРАНО.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Aха, бидејќи државата премногу се грижи за своите граѓани, мајсторот ќе го казни со 1500 евра, а домаќинот со 1000 евра. Да не куртулиш од таква добрина.
Казни не се предвидени само за оние што ги даваат услугите, туку и за оние кои го повикуваат. Паричната казна ќе биде 1500 евра за мајсторот, а 1000 за нарачателот. Доколку мајсторот биде фатен како дава услуги два пати во една година, против него ќе биде поведена прекршочна постапка. Тогаш глобата ќе биде од 6 до 9 илјади евра. Покрај паричната казна на мајсторот ќе му биде одземен и алатот. Нема да се казнува работата за сопствени цели, семејната и соседската помош.

И како ќе знаат надлежните дека мајсторот не дава семејна или соседска услуга? Да не ќе гледаат на грав?
Па нормално дека и ти ке бидиш казнет затоа што си викнал мајстор без лиценца. Па следниот пат пак да викниш.
И гледај да не дојди до тоа, да видиш како ке научат дали ти е комшија или роднина.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Или уште поинтересно прашае, како воопшто ќе знаат надлежните дали некој ми работел дома или не, ќе дојде дома да ми провери, ќе пушти андеркавер инспектори да одат по куќи да гледаат дали мајстори работат. Ако сака да добие законски и уставен ќотек, никаков инспектор не смее прагот да го помине во нечиј дом.
Ќе те пријави комшијата.
А со налог сакл ти или не ќе влезе и оро ќе играш
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ќе те пријави комшијата.
А со налог сакл ти или не ќе влезе и оро ќе играш
И после зошто биле во пораст убиствата и тепачките, го закрвија сопствениот народ сега уште ова му фали, да се кодошат комшии меѓу себе. Он мене ќе ме пријави оти сум викнал мајстор, ја него ќе го пријавам оти ја пере колата на улица, друг ќе го пријавам оти праве пинџур и шо сме добиле со тоа?!

Реално не верувам овој закон да профунционира, ќе има понекаде некој казнет, но како и законот за станарски заедници и неправање пинџур и многу други закони така ќе остане се на хартија.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Па нормално дека и ти ке бидиш казнет затоа што си викнал мајстор без лиценца. Па следниот пат пак да викниш.
И гледај да не дојди до тоа, да видиш како ке научат дали ти е комшија или роднина.
A кажи ми зошто не се казнуваат оние што палат стрништа и оние што чуваат кокошки, крави, кози, свињи, коњи и овци во градска средина, кога веќе ИМА закон дека тоа не е дозволено и е казниво? К*р ли држат надлежните?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ова ке доведе до тоа да снема мајстори македонци , ке останат само Љутвиовци , Џемаљовци и .... , се додека и нив не им се роди свој сатар мајстор !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
A кажи ми зошто не се казнуваат оние што палат стрништа и оние што чуваат кокошки, крави, кози, свињи, коњи и овци во градска средина, кога веќе ИМА закон дека тоа не е дозволено и е казниво? К*р ли држат надлежните?
Е оти де? Имаш ти пријавено некој досега за тоа?
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Мхм, а кај да најдам курва со лиценца?
Во влада?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Мхм, а кај да најдам курва со лиценца?
Во влада?
Па самата влада во целина е една ку_ва со народна лиценца, со разликата што владата сака да го дупи народот, а не народот нејзе.

Па ако сакаш обратно, бујрум, па ако успееш, кажи како и ние останатите да ја издупиме.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Е оти де? Имаш ти пријавено некој досега за тоа?
Сакаш да кажеш дека не се види кога се пали стрништето, па мора да пријавам. Сакаш да кажеш дека не се чувствува чадот и не се гледа огнот. Сакаш да кажеш дека не се гледа гламносаната нива сѐ дури не се изора. Сакаш да кажеш дека не се гледаат коњските запреги во Скопје по булеварите. Сакаш да кажеш дека не се слушаат петлите на периферија и сл. Или дека не се гледаат кравите и козите низ одредени градски населби. Тоа ли сакаш да го кажеш?

Сакаш ли да кажеш дека оние што треба да ги спроведат тие закони се ќорави или нетокму па мора да се водат за раче и да им се покажува како на слепци?
И зошто донесуваат закони кои не се во состојба да ги спроведат?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Сакаш да кажеш дека не се види кога се пали стрништето, па мора да пријавам. Сакаш да кажеш дека не се чувствува чадот и не се гледа огнот. Сакаш да кажеш дека не се гледа гламносаната нива сѐ дури не се изора. Сакаш да кажеш дека не се гледаат коњските запреги во Скопје по булеварите. Сакаш да кажеш дека не се слушаат петлите на периферија и сл. Или дека не се гледаат кравите и козите низ одредени градски населби.
Сакаш ли да кажеш дека оние што ги донеле тие закони се ќорави или нетокму па мора да се водат за раче и да им се покажува како на слепци?
И зошто донесуваат закони кои не се во состојба да ги спроведат?
Откаде да знам јас што се гледа низ Скопјето ваше. Имаш телефон, имаш број од инспекција, полиција, УЈП . Ке си се јавиш како добар и севесен граѓанин и ке пријавиш како во секоја нормална цивилизирана западноевропска земја. Кој да ги знае , можеби реагираат само на пријава.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Откаде да знам јас што се гледа низ Скопјето ваше. Имаш телефон, имаш број од инспекција, полиција, УЈП . Ке си се јавиш како добар и севесен граѓанин и ке пријавиш како во секоја нормална цивилизирана западноевропска земја. Кој да ги знае , можеби реагираат само на пријава.
Не можеби, туку сигурно. Значи треба јас да ги натерам да си ја работат својата работа? Трагично!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom