Нема повеќе слободна професија, само регистрирана професија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Таа кочница работи за нив. Кој тоа не го сфатил досега мора да е светски слепец. Ние немаме кочница се тркаламе накај провалија со се тие на избори што ги усмериле.
Јасно е тоа како бел ден...тие се како Пат и Паташон, Станлио и Олио...Диди и Дади :) комбинација која увек те фаќа на смеа и ти ебе матер после.., ко добриот и лошиот пајкан...
Но проблемот со лиценците има исто два краја , едниот позитивен во основа, а тоа значи дека секој кој сака да се бави со нешто како со професија ќе мора да се инкорпорира , во нашиов случај Трговец Поединец и така да се вклучи во системот...даноци , банки, осигурување за трети лица и штети итн.итн. Никој никогаш не ќе може да му забрани некому да си ја поправи сам пеглата , па ако се убие тоа е самоубиство, но ако поправа на некој друг тоа е веќе убиство и влече цела серија правни и материјални последици.
Друго нешто е што нашава влада која како што подолго трае така почнува да ја губи сјајната глазура и да си го покажува своето приглупо- смешно лице.
Тоа како што денес луѓето подолго живеат, па откриватаат дека има и Алзхајмер, нешто што немаало прилика да се за бележи со животен век од 50 год.;)
А како што некој кој не ја сваќа суштината може да ги уговни работите , тоа никој па дури ни Ѓаолот лично...неможе... е тоа е другиот, негативниот крај.
Се на се ..бомо видели, дали пак ќе успее да направи антитеза на своите како ги декларира добри намери.:):):)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
штом до сега ништо не те утепало значи добри биле мајсторите(да им е.ам мамата)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Шо си ре брату ти? Ја су референт за хигијена во општина.
рофл однопаку.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.069
Поени од реакции
78.290
...
Е сега велат недај боже Мијалков да ти е конкуренција нели ќе видиш сума на лиценци 100% од добивка, услови за добивање невозможна мисија, па под закончиња или годишно промена на услови. Зависи каква ти е среќата. А него го нема уште кај занаетчииве - и сега ќе го налутите и ќе отвори и таму фирма.

....
Све што видеја Батко Ѓурѓија, све сакаја да је његово.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Тој тој, кој друг;)[DOUBLEPOST=1413625818][/DOUBLEPOST]
штом до сега ништо не те утепало значи добри биле мајсторите(да им е.ам мамата)
Јас се со професионалци работам, не се замарам со приучени. Знаеш како велат сиромавиот два пати плаќа;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Абе Валчо во што ќе се регистрира во трговски патник?
@valvoline одбра ли име за фирмата или да ти даваме предлози? :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Еве уште еднаш

Најмногу закони има во најкорумпираната држава
Corruptissima re publica plurimae leges - Tacitus

Ова го напишал Тацит во Аналите
За Тацит ќе се знае и после две, двеста или двеилјади години
А за денешниве властодршци.....
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Све што видеја Батко Ѓурѓија, све сакаја да је његово.
ako moze da dozvolish samo da te popravam ne e Batko DJurdjija ,tuku Batko DJordjija ....
toj shto ja pee ovaa pesna ,duri i na stari godini diploma od fakultet mu kupia vo znak na blagodarnost
da se nadovrzam ,vcera mnogu novinari prashuvaa zoshto Putin i drugi jaki funkcioneri ja zaobikoluvaat nashata drzava !?
jas velam podobro da ne idat tuka ,ako go vidi od blisku avionot na Putin ,ke posaka i ON takov odma da si kupi ...vaka podobro da ne idat takvi drzavnici.[DOUBLEPOST=1413627647][/DOUBLEPOST]
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
koga veke nabrojuvash da ti pomognam : ili ako padne ploca kako vo novoto MNR shto go gradeshe gujokio ,ili ako se napolni so voda podrumot na noviot teatar shto go gradeshe betka ,ili ako se skrshat plockite pod triumfalna kapija shto ja gradeshe todorovic -tineks ,ili ako pagaat plocki od spomenikot vo aerodrom shto go gradeshe ivica ,ili ako se stopi asfaltot kaj sok banki shto go praeshe koce -kroce takozvani krtot (ne mu tgna so podzemnata ulicka ,mnogu mu vrne dozd )....
site majstori BILE BEZ LICENCI ,doznava shitel ,ama ne objavue ,pa zatoa jas da pomognam
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Секој ден по некоја ваква вест излегува, кој знае што закони се донесени на брза рака.

Инаку ова не е лошо за оној што побарува...пошто знае дека ќе му сработи некој со лиценца.

Ама од друга страна пак, има мал милион народ што преку ден работи молерај, навечер вози такси, за викенди мести струја. Тие луѓе крпат, и шо треба сега они да си купат 3-4 лиценци???
а ти мислиш дека оние со лиценци ке бидат мајсторишта? не бе другарче само колку да платиш ке биде работата :)
само што доколку некој не ми напраи ко шо треба а е со лиценца би ја тужел државата а не "мајсторот" оти они му издале лиценца за работа али тој јуне нема да ме муне
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
Барем добро ли си платен за глупостиве шо ти рекле да ги тресеш на сите теми, подтеми,подфоруми,форуми?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
Ти сериозно мислиш дека законот е донесен за таа цел, да се осигураат луѓето со тоа што мајсторите ќе имаат лиценци, дали знаеш каде живееш?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ти сериозно мислиш дека законот е донесен за таа цел, да се осигураат луѓето со тоа што мајсторите ќе имаат лиценци, дали знаеш каде живееш?
....сигурно не, целта е цедење пара, да беше онаа висинската ќе се пропишеше одамна и со сите нишани за имплементација, па буткање за да запали и тест период... после нормално по прва опомена, иде втора со казна, на третата се сече глава..;)
.... но голем плус е што се става на дневен ред, што е позитивно. Проблемот е што и оваа влада е оперисана од она што се вика концептуална перцепција, ниту па има било какво сознание за меѓусобното влијание на роговите во вреќата и што може да се очекува кога еден ќе се помести, во однос на сите други во вреќата..
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А од каде знаете дека тој некој мајстор што ке ви дојде дома знае што прави? По кажување, некој многу го пофалил. Утре ако ви падне плочата од куќата над глава пошто мајсторот неубаво ја врзал кој ке биди крив? Ако ви откажи кочницата пошто некој пријател ви сменал гуртни за едно пиво кој ке биди крив. Ако ви се запали инсталацијата дома или ве отепа струјата пошто некој приучен ви ја врзвал струјата кој ке биди крив?
А и одсега па натаму да не се карате со комшиите пошто само тие смеат да ви притрчаат во помош. Значи ке си одржувате добрососедски односи .
Неможит и комшиите да ти поможат, зато шо немет лиценца. Без лиценца немат помагање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom