Нега на кожата на лицето и телото и рецензии на козметички производи

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.690
Поени од реакции
10.886
Ќе почнам сега да затопли времето, ќе видам и што ќе ми одговара за чистење чим треба двапати.
Јас и да сакам во 12 не можам да се пржам на плажа, после три дена нема да може на сонце да излезам. :D
Ама секогаш сум мачкала 50ка, дека сум бааги бела, така секогаш ме советувале, демек за повеќе заштита, а не знаев дека временски е само подолго. :D
Бројките значат колку време си под зљштита а не колку е силна заштитата
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.134
Поени од реакции
4.801
Еве што користам за нега на лице. Наутро, првин хидрантен гел од hada labo, потоа лосион hada labo, па тоник од Natura Siberica, па серум од novexpert со витамин Ц, крема hada labo за moisturing и крема за под очи natura siberica. Навечер, користам чистач novexpert против акни, лосионот hada labo, тоникот natura siberica, серум од beauty of Joseon за смирување, крема за лице novexpert против акни и крема за под очи hada labo. Да, имам многу време отсабајле и навечер.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
9.896
Поени од реакции
17.378
Od nega na koza mnogu minimalna rutina imam, glavno koristam gel za cistenje lice, hidratantni kremovi i maski. Koga pocne da gree sonce stavam za zastita od sonce.
Mnogu bitno i mozebi najbitno od se e da vnimavate ona sto go stavate na lice da ne sodrzi alkohol i parabeni i drugi stetni hemikalii, i sekako da e cruelty free.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.138
Поени од реакции
14.647
се надевам дека @Natan 3.0 не чита, па ќе се реши повторно да се дружи макар се логира со друг никнејм, малку придонес за нејзината тема:

118775793_258691608801045_8356018502271344688_o.jpg 118876330_258691842134355_8356446285179220302_o.jpg cannabo-day-cream.jpg

Кожата е нашиот најголем орган. Таа зафаќа 1,5 м2 до 2 м2 површина и е наша прва заштитна бариера од штетните надворешни влијанија. На кожата најпрво се забележуваат знаците на стареење и штетните ефекти на стресот и загадувањето (слободни радикали, УВ зраци, ПМ честички).
92% од населението живее во градови со висока загаденост. Урбаната прашина содржи слободни радикали, ПМ честици и токсини кои ја оштетуваат кожата и нејзините потпорни ткива [колаген), ја намалуваат влажноста и еластичноста, предизвикуваат оксидативен стрес и појава на флеки, брчки, иритации, акни, темен, уморен тен или доведуваат до нејзино предвремено стареење.

Канабидиол или ЦБД, присутен во екстрактот од канабис, покрај многубројните позитивни ефекти на здравјето има подмладувачки и смирувачки ефект на кожата. Ова се должи на големата распространетост на канабиноидните рецептори на површината на кожата.

Канабидиолот е природен антиоксиданс кој ја детоксицира, заштитува, храни и подмладува кожата, ја поттикнува нејзината регенерација и ги намалува оштетувањата на клетките.

Покрај природниот ЦБД, Канабо производите содржат и природни растителни екстракти (невен, арника, бадем, кантарион), витамини (А, Е, пантенол) и подмладувачки состојки (хијалурон, колаген, ретинол), во зависност од намената на секој поединечен производ.

Cannabo e иновативна, природна козметика со екстракт од канабис богат со канабидиол (ЦБД). Без парабени.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.440
Поени од реакции
5.331
1614778077948.png
Да препорачам продукт кој си го набавив од dm- бела глина. Ја користам како маска за лице два пати неделно, ма да може да се мие и косата со неа, ама уште немам тоа пробано. Резултати незнам дали има некакви долготрајни, ама секогаш по нанесување тој ден чуствувам како да имам нова кожа, шо е кул. Мислам дека добро ја чисти кожата, ја одмастува и дава свежина.
Го мешам со многу малку вода која што е доволна. Доволни се 15 минути.
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
Верен фан на Ординери. Почнав со малку продукти и за една година се зголемија. Инаку стакло ми го направија лицето.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.238
Поени од реакции
3.789
се надевам дека @Natan 3.0 не чита, па ќе се реши повторно да се дружи макар се логира со друг никнејм, малку придонес за нејзината тема:

Прегледај го приврзокот 286232 Прегледај го приврзокот 286233 Прегледај го приврзокот 286234

Кожата е нашиот најголем орган. Таа зафаќа 1,5 м2 до 2 м2 површина и е наша прва заштитна бариера од штетните надворешни влијанија. На кожата најпрво се забележуваат знаците на стареење и штетните ефекти на стресот и загадувањето (слободни радикали, УВ зраци, ПМ честички).
92% од населението живее во градови со висока загаденост. Урбаната прашина содржи слободни радикали, ПМ честици и токсини кои ја оштетуваат кожата и нејзините потпорни ткива [колаген), ја намалуваат влажноста и еластичноста, предизвикуваат оксидативен стрес и појава на флеки, брчки, иритации, акни, темен, уморен тен или доведуваат до нејзино предвремено стареење.

Канабидиол или ЦБД, присутен во екстрактот од канабис, покрај многубројните позитивни ефекти на здравјето има подмладувачки и смирувачки ефект на кожата. Ова се должи на големата распространетост на канабиноидните рецептори на површината на кожата.

Канабидиолот е природен антиоксиданс кој ја детоксицира, заштитува, храни и подмладува кожата, ја поттикнува нејзината регенерација и ги намалува оштетувањата на клетките.

Покрај природниот ЦБД, Канабо производите содржат и природни растителни екстракти (невен, арника, бадем, кантарион), витамини (А, Е, пантенол) и подмладувачки состојки (хијалурон, колаген, ретинол), во зависност од намената на секој поединечен производ.

Cannabo e иновативна, природна козметика со екстракт од канабис богат со канабидиол (ЦБД). Без парабени.
Ајдеее, сега и тоа ли измислија фарм.индустрии...божеее..
Колку чини оваа козметика!?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
17.439
Една од индустриите кои имаат најголем профит по продаден продукт, е аудио/аудиофилската индустрија.

Иако имаат маржа која некогаш иде и до 200x, сепак се гола вода во споредба со козметиката.

Само вие плаќајте за магични продукти, кои во 95% од продуктите користат иста база, на супер ефтини состојки :icon_lol:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.238
Поени од реакции
3.789
Една од индустриите кои имаат најголем профит по продаден продукт, е аудио/аудиофилската индустрија.

Иако имаат маржа која некогаш иде и до 200x, сепак се гола вода во споредба со козметиката.

Само вие плаќајте за магични продукти, кои во 95% од продуктите користат иста база, на супер ефтини состојки :icon_lol:
Јас користам козметика од колекцијата на ZIAJA..ем ефтини ем квалитетни...
IMG_20210306_101154.jpg
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.238
Поени од реакции
3.789
300 денари е кремава,исто толку и серум од Ординери.
Секој со своето.
Јас купувам директно од нивни продавници, во ГТЦ и во нас.Аеродром...две креми се 300 ден.и секогаш даваат подарок, дали крем за раце, влажни марамици идр.
Немам проблематична кожа, можеби па и поради тоа ми се добри.:toe:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.690
Поени од реакции
10.886
@Agda Beata и спомнав на свекрва ми за тоа за брчки и ми купила на мене, иако јас го спомнав за неа хахахаха
Ми земала la roche posay, го бива или да го подарувам? :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.238
Поени од реакции
3.789
@Agda Beata и спомнав на свекрва ми за тоа за брчки и ми купила на мене, иако јас го спомнав за неа хахахаха
Ми земала la roche posay, го бива или да го подарувам? :D
Аааа..не така..штом е поклон од свекрвати ако треба пети и лакти мачкај ама не го давај никому:neetaka:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom