На Википедија војна против Македонија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Веројатно од времето кога двете европски земји Босна и Албанија колективно ја променија својата религија.
Ах бе шегобиец еден. Ајде, ајде за таков историчар можеш и подобро :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.277
Поени од реакции
27.733
Тоа што султанот или царот бил или не бил христијанин е помалку битно за народот.

Ти ги спомна ДОБРИТЕ императори, па оти јас лупам глупости де кажи ми, од кое време се најголем број на маченици во христијанскиот свет.
Sekako deka e bitno.
Ako moze carot da e hristijanin, znaci deka site mozat da bidat. Carevi go napravile hristijanstvoto drzavna religija.


Dioklecijan.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Sekako deka e bitno.
Ako moze carot da e hristijanin, znaci deka site mozat da bidat. Carevi go napravile hristijanstvoto drzavna religija.


Dioklecijan.
Не знам што се пикна тука наеднаш, па и ги лупна добрите императори во врска со Христијаните. Ќе вртиш сега одоколу како киша око Крагујевца...

Ахе бе :)
Ајде има време ќе научиш, затоа сум тука ...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.022
Или ние од тебе или ти од нас.
Автоматски споено мислење:

@teneke Не ми кажа вака паметен и учен што мислиш за ова?

И демек оу бравос сме втасале скоро до Султанот?
Знаеш кога Венецијанската Република почнала да се брани немилосрдно од Турците, не бирајќи средства, дури и со биолошко оружје, да добро прочита кога имало чуми во Венета (често, сепак е неколку километри под Алпите) имало стројници кои оделе кај болните со стаклени епруветки во кои тие требало само да плукнат (погоди кој произведувал најубаво стакло и огледала во Европа) и потоа го праќале тој стројник да ги истури истите епруветки во бурињата со вода од турските воени шатори, од кој ќе пијат сите турци.

Аргументот на Венецијанците? Не е дека ги презирале или омаловажувале Турците (како што прават Грците), туку аргументот гласел - ова е Венецијанска Република, една од неколкуте републики на Италија - градината на светот, наш дом - наша влада - наше раководство. Зарем до толку сме безвредни ние за да не води Султан, а не самите себе? Ете баш така гласел аргументот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Веројатно од времето кога двете европски земји Босна и Албанија колективно ја променија својата религија.
:pos:Чекај, ти беше историчар?
Албанците не ја променија колективно религијата, останаа куп христијани и во Албанија, и во Грција и насекаде по балканот, но ги асимилиравте и вие и Грците заради познати причини, па останаа христијани само тие од Албанија па така мнозинство останаа муслимани.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.277
Поени од реакции
27.733
Не знам што се пикна тука наеднаш, па и ги лупна добрите императори во врска со Христијаните. Ќе вртиш сега одоколу како киша око Крагујевца...

Ахе бе :)
Ајде има време ќе научиш, затоа сум тука ...
Od tebe covek moze samo poglup da stane citajki gi glupostite.


Hristijanite se USTE najprogonuvani, narocito vo afrika, bliskiot istok, azija i predmet na stotici teroristicki napadi na evropsko tlo.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.022
:pos:Чекај, ти беше историчар?
Албанците не ја променија колективно религијата, останаа куп христијани и во Албанија, и во Грција и насекаде по балканот, но ги асимилиравте и вие и Грците заради познати причини, па останаа христијани само тие од Албанија па така мнозинство останаа муслимани.
Јас сум банкар. Исламот влегува во Албанија после падот на Ѓорѓи Кастриот, присилно. Имено албанците биле приморани да отворат џамии, и да имаат луѓе конвертирани во оџи како казна, затоа што биле доживеани како народ спремен на револт и потенцијално опасен по Турците. Ете така ве средија. Не Грција. Не Македонија. Се читаш ли што пишуваш бе? Ало Скендербег се борел против Турци, не против Грци или Македонци.
На Албанците не им останал голем избор после падот на Ѓорѓи - или Ислам или геноцид.
Толку биле мили, фер, правични и просперитетно настроени турците кон вас.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Или ние од тебе или ти од нас.
Автоматски споено мислење:

@teneke Не ми кажа вака паметен и учен што мислиш за ова?
Што да ти одговорам бе, дај линк за тоа што го тврдиш. Има некакви информации дека се користела чумата како биолошко оружје, ама не на тој начин како што тврдиш. Така дај линк.

Воедно не знам каква врска има Венеција со тоа што не го сакале Султанот, кога баш тие му помогнале да ја освои Византија.
Автоматски споено мислење:

Od tebe covek moze samo poglup da stane citajki gi glupostite.


Hristijanite se USTE najprogonuvani, narocito vo afrika, bliskiot istok, azija i predmet na stotici teroristicki napadi na evropsko tlo.
Тоа не го менува фактот дека не сум во право, со оглед дека не даваш докази за тоа што го тврдиш.

Ти и византиец ми раздавате бардиња овдека како да знаете што зборувате, а во суштина скокате од тема во тема.

Ама ај доста вие.

Во суштина затоа е нашава ВИКИПЕДИЈА таква, оти стручњаци како вас ја пишуваат.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.022
Па ти кажа како ние сме втасувале скоро до Султанот, демек до толку сме биле просперитетни во турско.
Јас ти вратив како други европјани гледале на идејата да бидат водени од Турчин.

Венеција и Византија имаат лошо испреплетена историја, до степен до кој што не би требало да се дразниме да ги коментираме односите на двата ентитети. Или уште побетер - да бараме криви.
Само Рим и Атина можат да седнат, да ги разгледаат настаните и да решат кој бил крив. Не ние.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Па ти кажа како ние сме втасувале скоро до Султанот, демек до толку сме биле просперитетни во турско.
Јас ти вратив како други европјани гледале на идејата да бидат водени од Турчин.

Венеција и Византија имаат лошо испреплетена историја, до степен до кој што не би требало да се дразниме да ги коментираме односите на двата ентитети. Или уште побетер - да бараме криви.
Само Рим и Атина можат да седнат, да ги разгледаат настаните и да решат кој бил крив. Не ние.
Не знам јас за таа историја.

Јас знам дека Венеција и Турција то су срца два и ги ебале тие што ти се во никот. И така стасале турците на Балканот и така станале Албанија и Босна муслимански.

Извини вака, ама морам малце попросто за тебе и за @Darling.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.277
Поени од реакции
27.733
Тоа не го менува фактот дека не сум во право, со оглед дека не даваш докази за тоа што го тврдиш.

Ти и византиец ми раздавате бардиња овдека како да знаете што зборувате, а во суштина скокате од тема во тема.

Ама ај доста вие.
Nikoj ne skoka od tema na tema.
Istorijata ne si ja izmisluvam ja, ko ti sho treses gluposti deka tursko bilo meraci.

Uste ne mozeme da se sostavime da gi stasame edna slovenija od toa pusto tursko ej!
Znaes li so znaci 500 godini literaturen, obrazoven mrak za eden narod?
Treba da znaes, zivees vo takva zemja.

Rimsko carstvo bilo i ke ostane temel na civilizacijata na Evropa, a osmanlisko negova bolest.
Site blagodeti na pravniot sistem, na republikanskite pravila se ispadnati od Rim, a ne eden janicharski sistem.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Nikoj ne skoka od tema na tema.
Istorijata ne si ja izmisluvam ja, ko ti sho treses gluposti deka tursko bilo meraci.

Uste ne mozeme da se sostavime da gi stasame edna slovenija od toa pusto tursko ej!
Znaes li so znaci 500 godini literaturen, obrazoven mrak za eden narod?
Treba da znaes, zivees vo takva zemja.

Rimsko carstvo bilo i ke ostane temel na civilizacijata na Evropa, a osmanlisko negova bolest.
Site blagodeti na pravniot sistem, na republikanskite pravila se ispadnati od Rim, a ne eden janicharski sistem.
Еве и за тебе, тоа не го менува фактот што наследникот на тоа Римско царство, преку Папата и Венеција, ги донеле Турците во Европа, само за да го уништат Православието.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.022
Јас знам дека Венеција и Турција то су срца два
Ова е веќе комедија.

Си се запрашал ли зошто Венецијанските градови долж Јадранот имаат толку големи тврдини? Од кого ли се бранеле жителите на Дубровник и Котор со така масивни тврдини? Од сојузниците Турци?
Знаеш ли кој и помогнал на Црна Гора да се спаси од Турско? Знаеш ли дека Црна Гора на знамето внатре во срцето на двоглавиот орел има Венецијански лав? Знаеш ли дека Монтенегро е Венецијански збор?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Ова е веќе комедија.

Си се запрашал ли зошто Венецијанските градови долж Јадранот имаат толку големи тврдини? Од кого ли се бранеле жителите на Дубровник и Котор со така масивни тврдини? Од сојузниците Турци?
Знаеш ли кој и помогнал на Црна Гора да се спаси од Турско? Знаеш ли дека Црна Гора на знамето внатре во срцето на двоглавиот орел има Венецијански лав? Знаеш ли дека Монтенегро е Венецијански збор?
Пријател, комедија е твоето тврдење, кој ти е сојузник или непријател, и тоа на @Darling кој бил добар или лош од историски аспект. Тоа што сега ми менуваш тема е твоја слабост со аргументи.

Нема такво нешто во историјата.

Пробувам да ви покажам колку ви се безвезни вашите тврдења. Затоа што една работа довела до друга.

Ај стварно доста е. Ако можиш т.е. стварно имаш податок за тоа дека Венеција користела чума како биолошко оружје против Турците, користејќи епрувети со плунка, постирај го тука.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.022
Ај стварно доста е. Ако можиш т.е. стварно имаш податок за тоа дека Венеција користела чума како биолошко оружје против Турците, користејќи епрувети со плунка, постирај го тука.
Еве ти бе злато, и тоа во Венецијанско-Турскта војна (прави сојузници во војна) од 17ти век, каде Венеција се јавува во одбрана на Грчкиот град Хераклион. Веќе ослободила огромен дел од цел Јадрански и Јонски брег. Тргнала и во Егејско - Хераклион, Крит.
Какво уништување на православие, се читаш ли што пишуваш?
Дека работите меѓу Венеција и Византија станале лоши, тоа никој не го негира, ама да сугерираш дека Венеција ги носи Турците на Балканот за да уништи православие е одвратна неукост и простотлук. Никој не очекувал дека работите ќе излезат толку од контрола. И не е фер да се фрли такво обинение, од толкави размери.
Впрочем последната династија Палеолог веќе имала планови да се смири со Италија. Омажиле нивни член, Гркиња во владеачко Италијанско семејство.

Италија чуствува вина на совест за крстонсниот напад во Константинопол, имаш илјада статии за ова. Комплетно презема одговорност и еден куп Папи веќе и се извиниле на Грчката Православна Црква.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom