Најомилено чоколадо?

Која ви е омилена чоколада зошто?


  • Вкупно гласачи
    920

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Кај може да се најде ова во Скопје?
Во Скопје има продавници Линдор, има една на улица Македонија, и друга спроти Мериот - на Горки, може да има и повеќе ама не знам кај се наоѓаат. На Линдт чоколадите се продаваат и по маркети како Тинекс, Веро и Рамстор ама не знам дали ја има конкретно оваа од 99%. Само ептен горчи, и јас сакам црно чоколадо, и ми се убави сите од 70% до 90%, ама оваа ми беше многу екстремна и не можев во едно седење да ја изедам, не би ја јадела од задоволство, а за да ја пробаш еднаш for the experience е океј.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Lindt де, на плоштад.
Далеку ми е до таму. Не би одел само за едно чоколадо. Ќе ѕирнам во маркетиве што ги спомна Корвус.
Во Скопје има продавници Линдор, има една на улица Македонија, и друга спроти Мериот - на Горки, може да има и повеќе ама не знам кај се наоѓаат. На Линдт чоколадите се продаваат и по маркети како Тинекс, Веро и Рамстор ама не знам дали ја има конкретно оваа од 99%. Само ептен горчи, и јас сакам црно чоколадо, и ми се убави сите од 70% до 90%, ама оваа ми беше многу екстремна и не можев во едно седење да ја изедам, не би ја јадела од задоволство, а за да ја пробаш еднаш for the experience е океј.
И 70% е доволно, ќе ми заврши работа.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Далеку ми е до таму. Не би одел само за едно чоколадо. Ќе ѕирнам во маркетиве што ги спомна Корвус.

И 70% е доволно, ќе ми заврши работа.
провери и во Макпетрол


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.935
Далеку ми е до таму. Не би одел само за едно чоколадо. Ќе ѕирнам во маркетиве што ги спомна Корвус.

И 70% е доволно, ќе ми заврши работа.
70% имаш од Европа, од ова има во комбинација со бадем и брусница, не се лоши за промена, ги имаш во Тинекс, или пак во продавницата на Европа.
70% имаш во Кам со кора од портокал, исто има и во Стокомак.
Во Тинекс пред скоро време го зедов ова 85% не е лошо, само кога го јадам ми горчит устава.

Колку поголем процент на какао, толку повеќе горчи и не е вкусно. Ако евентуално го земаш поради некаква диета (кето, или дијабетес) внимавај и на додадениот шеќер, голем дел од нив иако се со висок процент на какао, имаат многу шеќер.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Далеку ми е до таму. Не би одел само за едно чоколадо. Ќе ѕирнам во маркетиве што ги спомна Корвус.

И 70% е доволно, ќе ми заврши работа.
Во вива вреш



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Далеку ми е до таму. Не би одел само за едно чоколадо. Ќе ѕирнам во маркетиве што ги спомна Корвус.

И 70% е доволно, ќе ми заврши работа.
на времето, пред 11-12 години, одевме во Албанија на одмор, имаше таму избор талијански чоколади со висок% какао....другарот што се бавташе со тие работи кажуваше дека какаото е добар афрозодијак... јас на шега му кажував, дека зависи од каде е девојката, ако е од африка треба африканско чоколадо со 70+% какао, ако е јужноамериканка треба од таму и чоколадото :cool:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Најдоброто чоколадо на македонскиот пазар во категоријата вложени пари-добиен квалитет е млечното чоко од КАМ
Моментално цената му е 34 ден.за 100 гр. пакување Алпико-КАМ.jpg
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Јадев Линдт бела, и сеа знам дека тоа е премалце за да и дадеш оценка ама првичниот впечаток воопшто не ми беше позитивен, а сум човек што не жали пари на задоволства и мислам дека не би дал 150 денари за нејзе повторно.

Обично не експериментирам многу многу со чоколади, Милката знам дека е тиња пошто е бугарска така да воопшто не ја јадам, се додека не ми дојдат гостите од Германија и ми донесат оргинал Милка.

Киндер ми е врв и тоа ми е зицер благо, сега за сега ниеднаш ме нема разочарано у вкус.

Она за кое дојдов е Најлепше Жеље, ова од секогаш ми била најјака чоколада, таков специфичен убав чоколаден вкус. У последно време скроз ја уништиле, ми дава некој шмек на онаа Банат чоколада, некако поинтензивен вкус на какао ми има. Мамето да им го ебам.

Таа Банат прв пат ја пробав пред околу година дена коа видов дека ја донеле у маркет, а ја знам од муабети како била врвна чоколада у бившата држава. Еднаш ја пробав и никад више.

Сега НЖ ми има ист таков вкус, почнувам да паничам веќе. Стојам сеа пред рафтот со чоколади и не знам што да одберам.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
.....незнам дали некој постирал претходно, ама тек денес сватив дека има снемано бело чоколадо.
Roschen со меури едниственото “чисто„ бело што може да го најдам, барем од редот на маркети зур-кам-жито-стокомак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom