Најелитните места (ресторани и кафулиња) во Скопје

  • Креатор на темата deli
  • Време на започнување
Член од
29 јуни 2018
Мислења
776
Поени од реакции
1.025
Венето е добро, али не за тие пари. Еднаш бев за роденден.
Венето за мене е нешто во ранг со Тренд и Дион. Тотално разочаран. Особено од услугата. Ај цената океј, ама за тие пари у Хилтон ти земаат јакна, ти се обраќаат со господине, те НОСАТ до маса и уште 300 салтанати. Епа Nма разлика :)


Едино Пелистер ми е вака доста чил за „Елитно“ место. Не е баш ефтино ама имаат и услуга и квалитет и се... А и доста добро местенце за дневно кафе е исто така...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.580
Поени од реакции
42.390
Едино Пелистер ми е вака доста чил за „Елитно“ место. Не е баш ефтино ама имаат и услуга и квалитет и се... А и доста добро местенце за дневно кафе е исто така...
У Пелистер два пути покушале да стават на сметка нешто што не сме го нарачале. На маса од 6 луѓе.
Иначе храната им е ок.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
756
Поени од реакции
4.286
Топла препорака за одлична шкембе чорба во Дојрана.....не го ставам во групата на елитни ресторани, но услугата е добра, цените се пристапни и за мене најважно од се има пријатна домаќинска атмосвера.
Лично не патам од тоа да јадам на елитни места....но кога имам гости, бизнис партнери од странство....практикувам да ги однесам во Воденица или Камник.
Воденица....храната и услугата е одлична....единствена забелешка до сега е што два пати износот на сметката беше солидно погрешен...но се изврши корекција без проблем (сепак тоа им е голем минус од мене, мразам такви "грешки").
Камник го ставам на ниво над Воденица....досега совршено во секој поглед.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2011
Мислења
3.098
Поени од реакции
5.270
Пелистер, такво какво што е, би било подобро ако е на не толку експонирана локација, не знам, можеби грешам...
Лично мене не ме привлекуваат такви hot spot локали па колку и да се добри, најчесто одам само ако морам, да сум поканет, со добра препорака или ако некој друг го бира местото...
За пример, на кеј има места кои изгледаат доста добро (Bella Vista и слични, не им ги ни знам имињата на останатите) ама никогаш своеволно не би одбрал да седнам таму.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.279
Поени од реакции
4.498
Пелистер, такво какво што е, би било подобро ако е на не толку експонирана локација, не знам, можеби грешам...
Лично мене не ме привлекуваат такви hot spot локали па колку и да се добри, најчесто одам само ако морам, да сум поканет, со добра препорака или ако некој друг го бира местото...
За пример, на кеј има места кои изгледаат доста добро (Bella Vista и слични, не им ги ни знам имињата на останатите) ама никогаш своеволно не би одбрал да седнам таму.
Стапици за туристи :) Tourist-traps ко што викаат 'мериканците ;)
Ништо повеќе, ништо помалку :)
Додуша на Кеј едно време имаше еден што се вика Етно-бар, мајкоооо, најлоша услуга у мој живот у Скопје.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
144
Поени од реакции
162
У Пелистер два пути покушале да стават на сметка нешто што не сме го нарачале. На маса од 6 луѓе.
Иначе храната им е ок.
А мене 2ката ми ја прочита како 9ка, место 620, 690 се обиде да ми наплати. Ја осетив дека беше намерно.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.842
Поени од реакции
3.670
Хилтон, генерално за Услуга ми има оставено најдобар впечаток. Едноставно перфекција. Сеа цените се х2 од русија ама услугата и општо како е средено внатре е х10.
Јас имам инакво искуство со Хилтон...Неискусни конобари, со катастрофални гафови (од типот менуваш вино, не ти менува чаша туку го истура преостанатото во кибла :tapp: ) . Храната е многу подобра од Мериот ама им фали работа со персоналот.
Мериот, од друга страна има профи услуга и преценета храна. Главниот готвач сакајќи премногу да биде оригинален заборава на вкусот од време на време.
Важна напомена за Мериот: ако одите деловно на кафе или ручек/вечера и се паркирате на нивниот паркинг, на сметката ќе ви пишува „хотелски услуги“ наместо „паркинг“, што е малце чудно после да објасниш во фирма :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
776
Поени од реакции
1.025
Јас имам инакво искуство со Хилтон...Неискусни конобари, со катастрофални гафови (од типот менуваш вино, не ти менува чаша туку го истура преостанатото во кибла :tapp: ) . Храната е многу подобра од Мериот ама им фали работа со персоналот.
Мериот, од друга страна има профи услуга и преценета храна. Главниот готвач сакајќи премногу да биде оригинален заборава на вкусот од време на време.
Важна напомена за Мериот: ако одите деловно на кафе или ручек/вечера и се паркирате на нивниот паркинг, на сметката ќе ви пишува „хотелски услуги“ наместо „паркинг“, што е малце чудно после да објасниш во фирма :icon_lol:
Генерално Мериот/дистрикт идам на кафе.
Одлично место си е, нема рљзлика некоја у цена од кеј и слично а е доста по опуштено. Мене ми се свиѓа местото како е.

Во хилтон бев само 1 и внатре седев. Кафе и колач, чисо да го видиме местото. Нас ни се погоди одлична услуга. Од носење до маса, зимање јакна, ултра брзо носење на кафе, сок, колачи и слично, вкусот предобар...
Мене ме зачуди како им беше организирано. Може и да се смениле работите таму, не знам :)
Знам и во Русија дека беше предобро место со одлична услуга ама у последните 2-3 пати некако као на кеј кафичите станаа...
 
На врв Bottom