Најелитните места (ресторани и кафулиња) во Скопје

  • Креатор на темата deli
  • Време на започнување

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Кога одиме на такви места храната треба да ја цениме највеќе, па потоа услугата и сите други останати работи или? како оди тоа?
Да не треба случајно певаљката?

lol... Hranata normalno treba da ja cenime ama toa ide bez uopste i da go diskutirame na ovaa tema, toa se podrazbira deka treba da e PERFEKTNO za mestoto uopste da se komentira na temava. Znaci ne samo da e dobro ama i da ima prilicno dobar izbor na asalni jadenje (pod ova ne zboram za pica ili pasta osven ako ne e so albino tartuf i red drugi raboti) Rabotava e i site drugi raboti treba da se pogodeni, znaci ambient (ne, pevaljka ama da e mesto kade moze da pravis asalen muabet na primer), usluga (pod ova ne mislam da mi donese gratis voda ili da mi go donese jadenjeto prilicno brzo, nego da znae sto e dobro, da preporaca sto e svezo, da razbira vinska karta itn), higiena (imam drugar koj mestava gi rankira spored higienata vo toaletite, znaci 5 zvezdi za kupatila ala dubai pa do 0 zvezdi za tipicna mkd kafana lol), vnatresen interier itn... raboti koj ete se ekstra za da se vrtat tamu luge na koj pari premnogu ne im znacat.

Dojrana si e OK za toa sto e, ama daleku e od elitno, Kamnik na primer samo vo dekor ima poveke pari vlozeno nego dojrana sto ke vidi vo 20 god postoenje... Dojrana si go ima stargoradskiot smek i ambient pogodeno i toa cenam ali ednostavno ne e na nivoto sto se diskutira na temata.
 
T

Torchyrus

Гостин
lol... Hranata normalno treba da ja cenime ama toa ide bez uopste i da go diskutirame na ovaa tema, toa se podrazbira deka treba da e PERFEKTNO za mestoto uopste da se komentira na temava. Znaci ne samo da e dobro ama i da ima prilicno dobar izbor na asalni jadenje (pod ova ne zboram za pica ili pasta osven ako ne e so albino tartuf i red drugi raboti) Rabotava e i site drugi raboti treba da se pogodeni, znaci ambient (ne, pevaljka ama da e mesto kade moze da pravis asalen muabet na primer), usluga (pod ova ne mislam da mi donese gratis voda ili da mi go donese jadenjeto prilicno brzo, nego da znae sto e dobro, da preporaca sto e svezo, da razbira vinska karta itn), higiena (imam drugar koj mestava gi rankira spored higienata vo toaletite, znaci 5 zvezdi za kupatila ala dubai pa do 0 zvezdi za tipicna mkd kafana lol), vnatresen interier itn... raboti koj ete se ekstra za da se vrtat tamu luge na koj pari premnogu ne im znacat.

Dojrana si e OK za toa sto e, ama daleku e od elitno, Kamnik na primer samo vo dekor ima poveke pari vlozeno nego dojrana sto ke vidi vo 20 god postoenje... Dojrana si go ima stargoradskiot smek i ambient pogodeno i toa cenam ali ednostavno ne e na nivoto sto se diskutira na temata.
Се согласувам ...
Убаво си кажав во првото мислење, не ја правам Дојрана нешто што не е, прочитајте повторно.
Кое ниво го дискутирате на темава? Дион?
Ајде кажи некое друго елитно место во Скопје освен Камник и до некаде Воденица...
Ако нема повеќе од 3 места според сите овие критериуми кои ги наведувате, не знам со која цел е темава...
Слободно нека оди во канта или нека се преименува.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Се согласувам ...
Убаво си кажав во првото мислење, не ја правам Дојрана нешто што не е, прочитајте повторно.
Кое ниво го дискутирате на темава? Дион?
Ајде кажи некое друго елитно место во Скопје освен Камник и до некаде Воденица...
Ако нема повеќе од 3 места според сите овие критериуми кои ги наведувате, не знам со која цел е темава...
Слободно нека оди во канта или нека се преименува.
Темата ќе остане со ова име и во овој подфорум за младите да дознаат дека Дион е далеку од елитно место ;) и доколку се појави некое ново место кое можеме да го ставиме во ист кош со Камник и Воденица да го дознаеме :)

п.с. Ми фали Дојрана, немам отидено откако заминав од местото кај што работев пред да се качам на брод.
 
T

Torchyrus

Гостин
Нема да го смени фактот дека е едно елитно место и уште едно според мене делумно елитно.
Ми се нафрлија со контра мислења и замерки чунки Сив у Аеродром земав да го кажувам и фалам...
Темата е да се дознаат елитни места, ама кога ги нема, мислев дека е добро да се споменат и одличните.
Повеќето од младите ќе читаат и пак ќе одат во Дион ;)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема да го смени фактот дека е едно елитно место и уште едно според мене делумно елитно.
Ми се нафрлија со контра мислења и замерки чунки Сив у Аеродром земав да го кажувам и фалам...
Темата е да се дознаат елитни места, ама кога ги нема, мислев дека е добро да се споменат и одличните.
Повеќето од младите ќе читаат и пак ќе одат во Дион ;)
Уште едно место вредно да се спомене како одлично.
Ресторан Оливе кај ГУЦ...
Еден од ретките ресторани во Скопје кај што има повеќе врсти свежи печурки, можеш да најдеш на менито патка па дури и тартуфи...
Сериозно добар ресторан, главниот готвач е и сопственик.
Добар избор на вина. Цените не се ниски :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Многу ме курчат ресторанџиите во Македонија.
Ретко да успееш да најдеш некој што фино лепо се презентирал на интернет. Бар сега тоа е многу едноставно, и не мора да имаш сопствен сајт...фејсбук, инстаграм, трипадвајзор, ресторани.мк било што...
Еве конкретно за овој Оливе, неможеш мени да најдеш.
Мене не ми треба ценовник, ама ми треба мени да видам за да знам од прилика што се служи. Eбате тоа мрзливите, ставиле пет слики на фејсбук од ентериерот и тоа е тоа...божем ја идам таму за нивните дрвени столици и зелени салфетки.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Уште едно место вредно да се спомене како одлично.
Ресторан Оливе кај ГУЦ...
Еден од ретките ресторани во Скопје кај што има повеќе врсти свежи печурки, можеш да најдеш на менито патка па дури и тартуфи...
Сериозно добар ресторан, главниот готвач е и сопственик.
Добар избор на вина. Цените не се ниски :)

ova e odlicen restorant. sum bil ednas i sum zemal za nosenje nekolku pati porano i definitivno dobra hrana....
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Во Скопјево искрено, не знам што би било елитно. 90% од местава што се отвараат и ги третираме како нови локали, колку и да се елитно опремени во комбо нели, со изгор скапо мени, фаците кои одат таму на дневно ниво го прават селско. Али таков ни е градот. За мене перцепција на „елитно“ ми е Сопот, шо знам..

За некој Рагуза е елитно, за мене е клошарско. Покажување кој колку има и мерење муда..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во Скопјево искрено, не знам што би било елитно. 90% од местава што се отвараат и ги третираме како нови локали, колку и да се елитно опремени во комбо нели, со изгор скапо мени, фаците кои одат таму на дневно ниво го прават селско. Али таков ни е градот. За мене перцепција на „елитно“ ми е Сопот, шо знам..

За некој Рагуза е елитно, за мене е клошарско. Покажување кој колку има и мерење муда..
Па тоа зборам и јас, град со селски манири не може да има вистински елитен ресторан! Но ако земеш од перцепција на тие што идат во Рагуза, поелитно здравје, као и Камник да речеме.
Пошто не е проблем да се направи супер ресторан, далеку поголем проблем има општеството да створи елита, во смисла која до скоро важеше за тој слој од друштвото!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
skopje si ima svoja elita, plus diplomati, biznismeni, stranci, dijasporci turisti itn... problemot e sto lugeto nekat da prifatat deka nesto takvo postoi i deka ete nekoj sto go nekat e del od toa ili deka oni ne se... cudni sme malku, ona komunjarskoto uste e ostanato a i dosta od novopecenite bogatasi se pravi skotovi pa do nekoj stepen i ne ja opravduvaat taa etiketa
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
skopje si ima svoja elita, plus diplomati, biznismeni, stranci, dijasporci turisti itn... problemot e sto lugeto nekat da prifatat deka nesto takvo postoi i deka ete nekoj sto go nekat e del od toa ili deka oni ne se... cudni sme malku, ona komunjarskoto uste e ostanato a i dosta od novopecenite bogatasi se pravi skotovi pa do nekoj stepen i ne ja opravduvaat taa etiketa
Па како да прифатат кога низ медиумите фаци како Боки 13ка, Зоки Фаци, Ален Зекиров и слични габори се сметаат за дел од елитата?
Курви и дилери станаа главна шема во градот и се присутни во сите тие "елитни" места, од што на луѓе кои се елита во права смисла на зборот, им дојде преку кур, а не па на обичниот граѓанин.
Доста голема улога играат и двете партии, односно поставување на секакви петарди на високи функции, буткање свои ликови кои цел живот го минале во тренерка и грицкање сончоглед во маало, за после избори да биде главен во овие локали со некоја плавуша која има 100че во џеб...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Па како да прифатат кога низ медиумите фаци како Боки 13ка, Зоки Фаци, Ален Зекиров и слични габори се сметаат за дел од елитата?
Курви и дилери станаа главна шема во градот и се присутни во сите тие "елитни" места, од што на луѓе кои се елита во права смисла на зборот, им дојде преку кур, а не па на обичниот граѓанин.
Доста голема улога играат и двете партии, односно поставување на секакви петарди на високи функции, буткање свои ликови кои цел живот го минале во тренерка и грицкање сончоглед во маало, за после избори да биде главен во овие локали со некоја плавуша која има 100че во џеб...

nebitno, toa sekade e taka... seedno dali SK dali NY, LA ili Berlin, sekade imas mafijasi, sponzorosi, kvazi celebrities i generalno jebivetrovci sto se del od taa klapa. fintava e sto na drugi mesta ne se pluka tolku nego sekoj si brka svoja rabota kaj nas epten se se pretvara vo spanska serija. smesno e, mada koga ke vidis deka na drugi mesta fat tony, escobar i red drugi mafijasi se elita a kaj nas bokica, pa i stvarno da neznaes dali da placis ili da se smeeesh :place::ROFLMAO:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Еден од ретките ресторани во Скопје кај што има повеќе врсти свежи печурки, можеш да најдеш на менито патка па дури и тартуфи...
Сериозно добар ресторан, главниот готвач е и сопственик.
Добар избор на вина. Цените не се ниски :)
Еден од подобрите ресторани.
Четири пати сум бил. Секогаш било на ниво, мада скапичко.
Сум јадел таму октопод, зајак и бифтек. Добро било увек све.

Дали вреди за парите, релативна работа.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
А по елитниве места што ги зборите каква е услугата? Како се средени местата?

Да расчистиме, има скапи места, има убави места и има елитни места.

Хилтон, генерално за Услуга ми има оставено најдобар впечаток. Едноставно перфекција. Сеа цените се х2 од русија ама услугата и општо како е средено внатре е х10.


Глеам некој Венето го спомна, ПРЕСКАПО Е. Услугата им е онака, далеку е елитно место. Океј средено, океј храна и се тоа ама не е тоа тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Глеам некој Венето го спомна, ПРЕСКАПО Е. Услугата им е онака, далеку е елитно место. Океј средено, океј храна и се тоа ама не е тоа тоа.
Венето е добро, али не за тие пари. Еднаш бев за роденден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom